Zoznamovanie z pohľadu muža

Zoznamovanie sa v našich predstavách často spája s prílišným tlakom, neistotou, strachom, stresom. Túžba zapáčiť sa a niekoho si nájsť nás úplne zablokuje a na zoznamovanie pozeráme ako na náročný proces, čím úplne abstrahujeme od jeho podstaty. Zoznamovanie totiž má byť o stretávaní nových ľudí, komunikácii s nimi a o zábave. 

Ak sa pozrieme na zoznamovanie z pohľadu muža, je pre mnohých veľmi náročné urobiť už prvý krok, a to osloviť ženu. Mnohí by chceli pozvať ženu na rande, no nevedia ako. Blokuje ich totiž strach z odmietnutia. 

Odmietnutie ženou je totiž pre muža signálom, že nie je dosť dobrý (podrobne sme sa tejto téme venovali v 1. module).

Prečo majú muži strach osloviť ženu

Úzkosť z oslovenia je spojená s tým, že muži často nevedia:

 • čo majú povedať,
 • ako nepôsobiť na ženu divne,
 • ako nebyť nudný (mnohí s totiž nepovažujú za zaujímavých),
 • kam ju pozvať, 
 • ako si vypýtať telefónne číslo.

Aj muži si vo svojej hlave vytvárajú bloky vo forme „Čo ak…..“ (my ženy to dobre poznáme).

 • „Čo ak budem vyzerať ako idiot.“
 • „Čo ak nebudem vedieť vtipne reagovať.“
 • „Čo ak nebude z jej strany žiadny záujem.“
 • „Čo ak ma bude považovať za nudného.“

Ženy si často neuvedomujú, aký strach muži prežívajú predtým, ako sa rozhodnú ich osloviť. Mnoho žien si totiž myslí, že ak by sa mužovi páčili, určite by jej to dal najavo. Keď muž nevyvinie žiadnu aktivitu, žena to pochopí ako jeho nezáujem. V skutočnosti sa môže mužovi veľmi páčiť, no jeho strach je taký veľký, že neurobí nič. Strach totiž nemá nič spoločné s logikou, je emocionálny. 

Všetko je v tvojich rukách

A práve toto je situácia, kde má žena situáciu vo svojich rukách. Všeobecne sú totiž ľudia presvedčení, že pri zoznamovaní všetko závisí len od muža a žena má byť len v pozícii čakateľky. Opak je však pravdou. Ak si uvedomíme, aké bloky má v hlave muž, je našou úlohou pomôcť mu jeho strach rozptýliť a tým ho vyzvať k akcii. 

Ako to urobiť?

Vyslať mu jemné signály, že máš záujem. Treba si však dať pozor, aby si to neprehnala, lebo ak si príliš horlivá, muž si to vysvetlí ako tvoju negatívnu vlastnosť - chceš sa za každú cenu zoznámiť. 

Aké signály teda treba vyslať?

 • Najznámejší a veľmi pôsobivý je „očný kontakt“.

Ak sa mužovi žena páči, snaží sa nadviazať s ňou očný kontakt. Veľa žien, keď pocíti na sebe pohľad muža, sa však tvári, že si nič nevšimli a pozerajú sa úplne inde. Nechcú, aby sa ich pohľady stretli, no pritom čakajú, že muž sa odhodlá a osloví ich.

V takomto prípade je potrebné opätovať mužovi jeho pohľad. Netreba to však preháňať. Očný kontakt má byť len o trošku dlhší v porovnaní so situáciou, keď sa na niekoho bežne pozrieš a stretnú sa vám pohľady. Po stretnutí vašich pohľadov teda neodvrátiš svoj pohľad inde hneď, ale chvíľu ten pohľad udržíš. Stačí sekunda a muž na to bude intuitívne reagovať.

V tomto prípade slúži tvoj pohľad na privábenie muža, aby ťa oslovil. 

 • Ak nezaberie očný kontakt, môžeš sa ho len tak na niečo opýtať (požiadať o radu, názor). Neukazuješ tým svoj záujem oňho, ale iba otváraš konverzáciu. 

Napríklad v obchode s knihami si si všimla, že muž sa na teba častejšie pozerá: 

Pristúpiš k nemu a spýtaš sa ho napríklad na konkrétnu knihu, či ju čítal, prípadne či ti vie odporučiť dobrú knihu pre brata, bratranca ….atď. 

Otázku musíš vždy prispôsobiť danej situácii a miestu, kde sa nachádzaš.

Z tvojej strany takáto otázka slúži na prelomenie ľadu, aby si zmenšila jeho strach z oslovenia. Dbaj na to, aby tvoja otázka nijako nevyjadrovala tvoj záujem oňho, ale bola len žiadosťou o informáciu či radu. Poďakuj sa mu a odíď. Ak má záujem ťa viac spoznať, bude sa snažiť udržiavať kontakt s tebou.

V tomto prípade ty oslovíš muža ako prvá a dáš mu signál, aby sa o tvoju pozornosť ďalej usiloval on.

Neistota mužov

My ženy vieme svoje o vlastnej neistote, keď ide o mužov. Často pochybujeme o sebe, či sme dosť atraktívne, dosť zaujímavé, dosť pekné, aby sme muža zaujali. Porovnávame sa so ženami, akými by sme chceli byť, a hľadáme na sebe nedostatky, čo nám podlamuje naše sebavedomie a sebadôveru. 

Muži na tom nie sú o nič lepšie. Aj oni totiž majú pochybnosti o sebe, trápi ich pocit, že nie sú dosť dobrí, majú nízke alebo nedostatočné sebavedomie. Hoci sa navonok prezentujú ako „tí silní“, často tým len maskujú svoje skutočné pocity, ktoré vo vzťahu so ženami majú. Aj oni sa nám chcú zapáčiť, chcú byť pre nás atraktívni, zábavní, zaujímaví, no často sa vidia v podstatne horšom svetle. 

Pri zoznamovaní preto nezabudni na to, že neistá nie si len ty, ale aj on. Nepodceňuj význam prvého momentu, lebo skutočne platí, že je veľmi dôležitý. Pri prvom stretnutí s novým človekom si v priebehu prvých sekúnd podvedome vytvárame názor naňho, preto je dôležité, aký pocit u tohto človeka vyvoláme. Snaž sa preto ukázať čo najlepšie zo seba predovšetkým optimistickým prístupom, uvoľnenosťou, ženskosťou. 

Muži často nevedia, čo chcú

Muž žije súčasným momentom. Zvyčajne je viac orientovaný na svoju kariéru, kde presne vie, ako bude postupovať a čo chce dosiahnuť. Vo vzťahoch so ženami je to často úplne ináč, lebo tu zvyčajne neuvažuje dopredu o tom, kam bude vzťah smerovať a čo vlastne chce. Často však to, čo chce, je odrazom toho, ako sa správame my. 

Ak napríklad chceš, aby ťa v prvom rade videl ako sexy kus, je veľmi pravdepodobné, že ťa bude chcieť v prvom rade na sex. 

Ak budeš spokojná s príležitostnými stretnutiami, je veľmi pravdepodobné, že aj jemu to bude vyhovovať.

Ak však budeš mať záujem o dlhodobý vzťah, musíš sa zamerať v prvom rade na budovanie vzájomnej príťažlivosti a emocionálneho spojenia. 

Máš teda vo svojich rukách, ako sa bude vzťah vyvíjať. Nesmieš sa zamerať len na konečný výsledok, ale na ovplyvňovanie toho, čo sa bude vo vzťahu diať.

Prečo musíš mať jasno v tom, čo chceš

Ešte predtým, ako sa začneš zoznamovať s mužmi, je potrebné, aby si mala jasno v tom, čo očakávaš od zoznamovania a od vzťahu. Veľa žien toto totiž vôbec nerieši, ale sa uspokoja s tým, čo im život prinesie. Žiaľ, často je to muž, ktorý nestojí za to. 

Ak máš jasno v tom, čo chceš:

 • Pomôže ti to odfiltrovať mužov, ktorí nespĺňajú tvoje požiadavky. Zbaviť sa nevhodných typov mužov hneď na začiatku je pre teba dôležité, aby si s nimi nestrácala čas a venovala ho spoznávaniu mužov, ktorí majú kvality, aké sú pre teba dôležité. 
 • Umožní ti to nastaviť si svoje pravidlá, čím formuješ svoj budúci vzťah. Na základe svojich pravidiel, čo vo vzťahu akceptuješ a čo nie, vidíš, či zdieľate s mužom rovnaké hodnoty.

Napríklad ak dáš mužovi hneď na začiatku jasne vedieť, čo pre teba znamená dôvera, prečo ju považuješ na dôležitú vo vzťahu, muž bude vedieť, že si ju musí u teba získať a má sa správať tak, aby ju nesklamal. 

Ak hneď na začiatku nevymedzíš svoje pravidlá, o polroka či o rok už bude neskoro. Každá hra totiž musí mať svoje jasné pravidlá hneď na začiatku a ľudia sú citliví, ak ich niekto chce meniť alebo nastavovať počas hry. Takéto správanie vyvolá zásadne nepochopenie, odpor a konflikt. 

Rekapitulácia:


 • Muži majú strach osloviť ženu, lebo sa boja odmietnutia.
 • Odmietnutie je pre muža signál, že nie je dosť dobrý.
 • Žena musí vyslať mužovi jemné signály a rozptýliť jeho strach.
 • Neistotu v súvislosti so zoznamovaním zažíva veľa mužov.
 • Vo vzťahoch muži často nevedia, čo chcú.
 • Žena potrebuje mať jasno v tom, čo od vzťahu chce.


>