Ako zlepšovať vzťah s mužom

Žiť v dlhodobom vzťahu, ktorý je šťastný a naplňujúci, nie je jednoduché. Veľa ľudí to nedokáže, lebo ide o náročnú cestu, na ktorej sa vyskytne množstvo prekážok. Na ich prekonanie je potrebné, aby boli obaja partneri ochotní ťahať za jeden povraz a nesnažiť sa víťaziť jeden nad druhým. Je to cesta osobného rastu, kde partneri povyšujú spoločný záujem nad svoje egá. 

Práve preto je pre ľudí jednoduchšie sa vzdať a vrátiť sa z kratšej cesty. Zvoliť si samotu alebo sa upäť na svoje deti. My ženy často hľadáme lásku, ktorá sa nám zdá bezpečnejšia, ako je láska muža. Láska detí, súrodencov, priateľov, rodičov …. 

Láska partnerská má totiž veľa rizík, že sa sklameme a že to bude bolieť veľmi a dlho.

Ako prispieť ku kvalitnejšiemu vzťahu s mužom

Uvedom si našu zraniteľnosť vo vzťahu

Ak vstupujeme do vzťahu, stávame sa zraniteľní. Umožňujeme totiž inému človeku, aby vstúpil do nášho života a priblížil sa k nám ako nikto iný. Dovolíme mu poznať naše najtajnejšie emócie a odhalíme miesta, kde sme obzvlášť citliví.

Otvorenosť a zraniteľnosť sú nevyhnutnosťou v každom vzťahu a v každom vzťahu prichádzajú zákonite aj momenty, keď sa cítime zranení. 

Ak k takejto situácii dôjde, je potrebné o nej s partnerom vhodne komunikovať. Dôraz kladiem na slovo VHODNE, lebo ľudia zvyknú komunikovať, no robia to spôsobom, ktorý nikam nevedie a často veci len zhoršuje.

Príklad:

Partner ťa svojím konaním nahnevá. Dotkne sa ťa to natoľko, že musíš s ním o tom hovoriť.

V prvom rade je dôležité, aby si sa ukľudnila. V afekte je človek schopný povedať čokoľvek, čo len zhorší situáciu. Keď cítiš, že máš svoj hnev pod kontrolou, povedz mu, ako sa cítiš. 

Povedz mu, že si nahnevaná a čo ťa nahnevalo.

Ženy často prestanú v takýchto situáciách komunikovať a keď sa ich partner pýta, čo im je, povedia napr. "Nič", "To by si mal vedieť".

Nesprávny spôsob:

„Teraz si ma vážne naštval!“

„Týmto si ma poriadne nahneval!“

"Na teba sa nedá spoľahnúť...!"

Tento spôsob vyjadrenia nie je správny, lebo hádžeš vinu na partnera. Ak k tomu pridáš reč tela a pohľad, ktorým ho obviňuješ, nebude ochotný o veci komunikovať a vznikne medzi vami neriešený konflikt.

Správny spôsob:

„Cítim sa/Som .... nahnevaná/zranená/neistá/sklamaná/ponížená....., lebo meškáš a ja som takmer nestihla dokončiť ........ bez tvojej pomoci."

"Cítim sa ponížená, keď musím na niekoho dlho čakať, hoci sa na niečom dohodneme."

Tento spôsob vyjadrenia sa zameriava na situáciu, ktorá ťa nahnevala, a na emóciu, ktorú cítiš. Neobviňuješ ho, no zároveň mu priamo vyjadruješ, o čo ide.

Zameraj sa preto vždy na vyjadrenie svojich pocitov a situáciu, ktorá ťa nahnevala. 

Venuj mu svoju pozornosť

Predstav si chvíle, keď si bola zamilovaná. Chcela si o ňom vedieť všetko, visela si na každom jeho slove a užívala si si každú chvíľu, keď ste boli spolu. Bolo to niečo nové a krásne.

Časom sa však veci zmenili. Miluješ ho stále, no už je neoddeliteľnou súčasťou tvojho života. Keď sa niekto stane našou súčasťou, zvykneme si a už mu nevenujeme toľko našej pozornosti, veď už o ňom vieme všetko. 

Vzťah s človekom, ktorý tu je a predsa tu nie je, je neskutočne ubíjajúci. Každý z nás totiž túži po pozornosti. Dostatok pozornosti zvyšuje množstvo energie vo vzťahu, preto je veľmi dôležité, aby si partnerovi venovala čo najviac svojej pozornosti. 

Je lepšie tráviť s partnerom menej času a venovať mu vtedy čo najviac svojej pozornosti, ako tráviť s ním veľa času a len existovať vedľa neho. V takom prípade sa človek cíti vo vzťahu viac osamelý, ako keby bol úplne sám.

Tvoja pozornosť je dar, ktorý dávaš svojmu partnerovi. Je to veľmi zriedkavý a vzácny dar, ktorý ocení každý práve preto, lebo je zriedkavý a tým veľmi hodnotný.

Ako vieš, že dávaš partnerovi svoju plnú pozornosť?

Môžeš to sledovať na svojom správaní. Keď niekomu venuješ svoju plnú pozornosť:

  • si spontánna,
  • veľmi živo a rýchlo reaguješ na všetko, čo on povie, vaša konverzácia je veľmi dynamická a zaujímavá,
  • napadnú ti rôzne veci a konáš spôsobom, že prekvapuješ aj samu seba.

Cvičenie:

1.

Vyber si niekoho zo svojich známych/priateľov a začni rozhovor na rôzne témy (napr. o tom, čo je preňho v živote dôležité, o jeho koníčkoch, o práci).


Venuj tomuto človeku plnú pozornosť. Sústreď na nielen na to, čo hovorí, ale sa pokús vžiť doňho, aby si cítila to, čo cíti tento človek.

Napríklad človek, ktorý má svoje koníčky, dokáže s vášňou o nich aj rozprávať. Pri človeku, ktorý prežíva ťažké obdobie, cítiš smútok. 


2.

Toto cvičenie je zamerané na precvičenie pozornosti, ktorú venuješ inému človeku. Má ti priniesť pochopenie a pohľad na iného človeka z jeho perspektívy. Spojenie, ktoré medzi vami nastane, by si mala cítiť. Ak ho cítiš, ide o pozornosť, ktorú treba preniesť aj do tvojho vzťahu s mužom. 

Dôvera

Každý muž túži po tom, aby mu žena dôverovala. Ak sa nachádza v situácii, keď riskuje, či bude jeho rozhodnutie správne, ocení ženinu dôveru a podporu. Potrebuje vedieť, že mu žena dôveruje, že to zvládne.

V žiadnom prípade však nestojí o to, aby mu žena chcela pomôcť alebo aby mu hovorila, čo má robiť. 

Ak máš napríklad strach, povedz mu to. 

Napríklad je pred rozhodnutím zainvestovať peniaze a ty považuješ jeho nápad za zlý:

„Som z toho nervózna. Bojím sa, že to nedopadne dobre a stratíme strechu nad hlavou, ktorá je pre nás všetkých útočiskom, kde sa cítime bezpečne.“

Napríklad chce ísť na zraz motorkárov, no ty máš oňho strach:

„Bojím sa o teba, že sa ti niečo stane. Motorka je nebezpečná.“

Možno svoje rozhodnutie prehodnotí. 

Nikdy mu však nehovor, čo má robiť, ani mu nezakazuj, čo robiť nemá. Nekontroluj ho. Vyvoláš tým jeho opačnú reakciu.

Tvoj dar je tvoja dôvera a ukázanie zraniteľnosti (prejavením pocitu strachu). Len tak mu umožníš, aby sa sám naučil, čo potrebuje vedieť. 

Nauč sa milovať to, čo on na sebe nemá rád

Každý človek má na sebe niečo, čo sa mu nepáči, čo by rád zmenil. Niekto je možno viac lenivý, niekto si necháva veci na poslednú chvíľu. 

Keď partner prejaví svoju nespokojnosť s touto vlastnosťou, nepripoj sa k tomu, že ho začneš kritizovať a zhadzovať. Skús sa na to pozrieť z iného uhla a vyzdvihni jeho iné pozitívne stránky. Týmto spôsobom vytvoríš medzi vami atmosféru dôvery a rešpektu. 

Napríklad:

 „Aj tak ťa milujem. S  …………….  si dokážeš poradiť lepšie, ako hocikto iný.“

Tento prístup je dôležitý preto, lebo ľudia väčšinou kritizujú alebo odsudzujú niektoré vlastnosti človeka. Ak mužovi ukážeš, že aj napriek tomu ho máš rada a uznávaš ho, cíti sa ako tvoj hrdina a tento pocit si spája s tebou.

Oceň, čo pre teba robí (a pre rodinu)

Muži milujú ocenenie. Všímaj si preto všetko (aj drobné veci), ktoré robí, a vyjadri mu za to svoje uznanie. Stačí mu povedať, že si rada, že urobil ........ , alebo ho pochváľ, ako dobre urobil ...... . Možno ti to pripadá detinské, no v podstate každý človek má rád pochvalu a uznanie. 

Zlož mu kompliment

Ak si myslíš, že len ženy majú rady komplimenty, si na omyle. Aj muži milujú, keď im žena povie, že dobre vyzerajú, že im pristane nová košeľa, že sa ti páči jeho vôňa. 

Aj mužom záleží na tom, aby dobre vyzerali a boli pre svoju partnerku príťažliví. Nezabudni preto na drobné komplimenty.

Ukáž mu, že po ňom túžiš

V každom zdravom vzťahu je dôležité, aby si partneri prejavovali túžbu. Nehanbi sa ukázať mu, čo pre teba znamená a prejav mu svoj záujem aj počas dňa - správou, fotografiou, objatím. Povedz mu, čo sa ti na ňom páči (čo ťa vzrušuje). Niekedy iniciuj sex. 

Urob z neho svojho víťaza

Muži chcú byť víťazmi. Už od destva medzi sebou súperia a tiahne sa to ich celým životom. Byť víťazom, hrdinom, alfa mužom.

Každé ocenenie z tvojej strany na jeho adresu vníma ako svoje víťazstvo a dáva mu pocit, že je tvojím hrdinom. Pre nás ženy je to čudné a detinské, no funguje to.

Sleduj maličkosti, ktoré pre teba robí, a oceň ho za to. Napríklad pri rozhovore sa naňho usmej, objími ho, povedz mu, že si rada, že ťa vypočul, že sa cítiš lepšie po rozhovore s ním. 

Ako žena máš v rukách moc, keď mu neustále pripomínaš jeho víťazstvá. Nerieš, či je to pre teba smiešne a detinské. Muž ťa za to ocení a nebude mať potrebu utekať od teba preč na miesto (napríklad do práce), kde sa cíti ako víťaz. Čím viac uznania mu prejavíš, tým viac sa bude snažiť robiť ťa šťastnou. Veľa žien to totiž nerobí.

 

Rekapitulácia:

  • Mnoho žien hľadá bezpečnú lásku (lásku detí, priateľov, súrodencov).
  • Šťastný dlhodobý vzťah si vyžaduje úsilie oboch partnerov, ochotu povýšiť spoločný záujem nad vlastné ego a túžbu neustále sa rozvíjať.
  • Na zlepšenie vzťahu s mužom je potrebné venovať mu pozornosť a robiť aj drobné veci, ktorými mu vyjadríš svoju lásku.
>