Muži žijú prítomnosťou

Muži žijú v prítomnom momente a riešia veci tak, ako prichádzajú. 

V oblasti vzťahov sa to prejavuje napríklad tak, že žena má záujem nájsť si vhodného partnera a mať seriózny vzťah. Ak sa zoznámi s mužom a považuje ho za vhodného na vzťah, po niekoľkých úspešných schôdzkach začína rozmýšľať, ako sa ich vzťah bude vyvíjať, prípadne ho už vidí ako svojho potenciálneho manžela. V tomto momente už prenáša svoju pozornosť na budúcnosť a jej projekcie. 

Muži rozmýšľajú úplne ináč. Užívajú si vzťah, no vôbec nerozmýšľajú nad tým, kam smeruje a ako sa bude vyvíjať. Muž na začiatku vzťahu vôbec neuvažuje o tom, či tento vzťah bude dlhodobý a seriózny a či má potenciál vyústiť do manželstva. Zameriava sa na to, ako sa vzťah v danej chvíli vyvíja, čo sa v ňom deje, prežíva vzájomné chvíle a keď sa so ženou cíti dobre, vo vzťahu pokračuje.

Žena má vo svojej hlave už presný plán svojej budúcnosti s partnerom. V reálnom živote sa však vzťah môže vyvíjať (a väčšinou sa aj vyvíja) úplne ináč, čo u ženy vytvára strach, lebo jej ilúzia o budúcnosti vzťahu je ohrozená.

Ovládaná strachom dokáže len ťažko prežívať súčasnú situáciu v optimistickom naladení. Zároveň nie je schopná budovať s partnerom emocionálne spojenie, lebo nie je prítomná, ale je myšlienkami vo svojej vyfabulovanej budúcnosti. 

Možno si teraz hovoríš, že nič takéto nerobíš. Na otestovanie si skús odpovedať na tieto otázky:

  • Pokúšaš sa zistiť, ako sa cíti? 
  • Chceš vedieť, ako si predstavuje vašu spoločnú budúcnosť?
  • Chceš vedieť, čo si myslí o smerovaní vášho vzťahu?
  • Pri písaní odpovede na jeho správu najprv rozmýšľaš, ako si ju on vysvetlí?
  • Predstavuješ si ho ako svojho manžela a otca svojich detí?

V tomto prípade sa nachádzaš vo fáze analyzovania. 

Ak si užívaš prítomný moment s partnerom, venuješ mu svoju maximálnu pozornosť. Reguješ úplne spontánne a obaja sa cítite dobre. Neriešiš, kam vzťah smeruje. Necháš, nech sa vzťah vyvíja prirodzene.

Ak sa budete obaja cítiť spolu dobre, o smerovaní vášho vzťahu sa budete baviť úplne prirodzene, lebo to tak budete obaja cítiť.

Cvičenie:

1.

Snaž sa so svojím partnerom budovať emocionálne spojenie. Buď prítomná, počúvaj ho, dávaj mu otázky a prejavuj svoj záujem oňho. Nenechaj svoje myšlienky lietať do budúcnosti. Sústreď sa na prítomnosť.

>