Kedy muž urobí vo vzťahu ďalší krok

Každý vzťah má svoju vlastnú dynamiku vývoja. Niektoré dlho zostávajú v štádiu „randenia“, niektoré sa posúvajú rýchlo z fázy randenia do stavu spoločného bývania alebo dokonca manželstva. Každý takýto krok vo vzťahu je pre oboch partnerov veľká zmena, no kým žena prirodzene očakáva, že sa vzťah bude vyvíjať, muži často s ďalším krokom vo vzťahu otáľajú. 

Hoci žena túži, aby jej muž preukázal svoj seriózny záujem, často si jeho zdržanlivý postoj sama ospravedlňuje:

 • keď si vyrieši pracovné záležitosti,
 • keď bude menej vystresovaný,
 • keď sa vysporiada s problémami z minulosti, 
 • keď ………

potom už určite urobí ďalší krok.

Ak sa tak nestane, často sa u ženy dostaví pocit rozladenia, hnevu či frustrácie. 

Aby sa muž odhodlal k ďalšiemu kroku vo vzťahu, je dôležité, ako sa so ženou cíti a či žena pridáva do jeho života hodnotu, ktorú bez nej nemá. Muž si vyhodnocuje otázku, či je jej život lepší s ňou alebo bez nej

Pohľad na to, či sa viazať alebo nie, je úplne iný pre ženu ako pre muža. Kým žena túži, aby sa vzťah posúval s cieľom založiť si raz rodinu, pre muža ide o veľmi citlivú tému. 

Muž nie je poháňaný túžbou sa k niekomu viazať. Zmena nastane vtedy, ak stretne ženu, bez ktorej si svoj život nevie predstaviť - vtedy sa prirodzene rozhodne k nej viazať. Muži dopredu neplánujú tento krok, nie je to ich cieľ, ale výsledok situácie.

Tu si treba uvedomiť, že niekedy ľudia fungujú vo vzťahu, no postupne prichádzajú na to, že to nie je to pravé. Nie každý sa totiž hodí ku každému a vzájomná kompatibilita je pre vzťah veľmi dôležitá. Ľudia si často myslia, že drobnými ústupkami a kompromismi sa to dá zvládnuť, no po čase zistia, že sa to nedá robiť donekonečna. S niektorými ľuďmi si totiž klikneme viac a s nie-ktorými vôbec.

Pre muža je dôležité, aby v žene videl svoju partnerku, ženu, ktorá ho vie pochopiť, ktorá stojí pri ňom, podporuje ho, uznáva ho, prináša lásku a ženskosť. 

Niekedy sa stáva, že muž svoju parnerku miluje, no nie natoľko, aby sa k nej viazal. V takomto prípade nepomôže nič, len sa s tým zmieriť. Niektoré ženy sa rozhodnú čakať, kým sa postoj partnera zmení, niektoré sa rozhodnú zo vzťahu odísť. V takomto prípade je dobré si položiť otázku, ako dlho si ochotná čakať, a uvedomiť si, že čím dlhšie si vo vzťahu, tým si viac na partnera zvykáš a bude pre teba oveľa ťažšie vzťah ukončiť. 

Ak muž nemá záujem o seriózny vzťah, ktorý vyžaduje záväzok z jeho strany, neznamená to, že je chyba na tvojej strane. Znamená to, že nie si preňho tá pravá. Je pre teba výhodou, že si prišla na to, že nie ste kompatilní, hoci sa snažíš presvedčiť samu seba, že sa to časom zmení. Neviaž sa na falošné nádeje. 

Ako vytvárať prostredie, aby mal muž záujem o seriózny vzťah

Príťažlivosť

Príťažlivosť vo vzťahu je veľmi dôležitá. Mužov všeobecne priťahujú ženy, ktoré vyžarujú spokojnosť a radosť zo života, sú pozitívne. 

Dve vlastnosti sú pre muža mimoriadne atraktívne: 

 • keď si je žena vedomá svojej hodnoty,
 • keď stelesňuje ženskosť.

Žena, ktorá si je vedomá svojej hodnoty, sa neuspokojí s omrvinkami. Je si vedomá svojich silných stránok, aktívne pracuje na skvalitňovaní svojho života a má pevne stanovené svoje zásady/hranice. Vie, čo chce a ide si za tým. 

Ak sa naučíš k sebe pristupovať ako k žene, ktorá si je vedomá svojej hodnoty, budeš tento postoj vyžarovať aj navonok. Ľudia v tvojom okolí to zaregistrujú, budú sa k tebe správať s rešpektom a budú vyhľadávať tvoju spoločnosť. Keď ťa muži budú vnímať ako ženu, ktorá má vysokú hodnotu, budú viac priťahovaní k tebe a v tvojej spoločnosti budú chcieť byť čo najdlhšie.

Vzájomné spojenie

Vytváranie vzájomného spojenia s mužom je dôležité, aby muž cítil, že nikoho, ako si ty, nenájde. 

Veľmi pevné spojenie sa medzi ľuďmi vytvára na základe toho, čo majú spoločné - čo ich spája. Ak si predstavíš napríklad skupinku svojich kolegov, určite máš v nej niekoho, kto ti je bližší ako tí ostatní. Čo spôsobuje vzájomnú blízkosť?

Môžu to byť napríklad spoločné záujmy/koníčky, rovnaké názory na určité dôležité veci, veľmi podobné životné situácie, ktoré ste prežili, atď. Ešte silnejšie je toto spojenie, ak ľudia zdieľajú niečo neobvyklé. Napríklad ak čítate rovnaký žáner kníh a zdieľate svoje názory, pozeráte rovnaký druh filmov, obľubujete špecifický hudobný žáner atď. Toto všetko sú veci, ktoré prirodzene priťahujú ľudí k sebe a vytvárajú medzi nimi puto.

Ak chceš takéto spojenie vytvoriť medzi tebou a mužom, hľadaj niečo, čo by vás mohlo spojiť. Nemusia to byť len záujmy, životné skúsenosti atď., ale aj názory na veci okolo nás. Môžeš otvoriť rôzne témy, napríklad zmysel života, náboženstvo, politika, sex, peniaze, vzťahy, cestovanie atď. Niektoré z tém však môžu byť dosť citlivé a namiesto toho, aby vytvorili vzájomné spojenie, môžu ľudí aj rozdeliť. Treba k nim preto pristupovať citlivo. 

Vzájomné spojenie medzi mužom a ženou sa upevňuje aj tým, keď mu prejavuješ svoje pochopenie. Pozorne ho počúvaj, snaž sa vidieť veci z jeho perspektívy, aby si pochopila jeho život, jeho problémy a veci, ktorým čelil, a tým aj jeho pohľad na život. Muž, ktorý má pred sebou chápajúcu ženu, to vie neskutočne oceniť.

Ukáž mu, čo od vzťahu očakávaš

Muži nie sú cielene zameraní na to, že sa chcú viazať. Práve naopak, vyhovuje im byť vo fáze nekonečného randenia.

Ak sa však muž zamiluje a považuje ženu za tú pravú, bez ktorej si už svoj život predstaviť nevie, je ochotný sa dobrovoľne viazať, lebo chce byť s ňou a mať ju po svojom boku. 

Očakávania žien, čo má muž vo vzťahu robiť, sa často líšia od toho, čo muži skutočne robia. Kým žena napríklad čaká na to, že po období randenia ju partner požiada o ruku, on sa k tomu akosi nevie dokopať. Muži majú totiž iné časové nastavenie ako ženy.

Pohľad ženy: 

Žena sa zoznámi s mužom, začnú spolu chodiť, zamiluje sa, považuje ho za vhodného partnera pre ďalší život, dúfa, že ju požiada o ruku, zoberú sa a založia si rodinu.

Pohľad muža:

Muž sa zoznámi so ženou, začnú spolu chodiť, zamiluje sa, chodia spolu ……

Pre ženu je časové nastavenie veľmi dôležité vhľadom na jej reprodukčné schopnosti. Je to v jej biologickom naprogramovaní, že chce mať do určitého veku deti. Z toho vyplýva aj jej záujem o to, aby sa vzťah vyvíjal a aby presne vedela, čo muž od vzťahu čaká. 

Keďže muž môže mať deti aj v neskoršom veku, nemusí sa ponáhľať so založením rodiny. Preto muži zvyčajne nerozmýšľajú, čo bude ďalej, ale žijú v prítomnom momente a užívajú si ho. Niektorí síce majú predstavu, že sa niekedy v budúcnosti chcú usadiť, no dovtedy majú iné priority, napr. rozbehnúť kariéru, zarobiť dosť peňazí, zabezpečiť si bývanie atď. 

Ako vidíš, časové nastavenie mužov a žien je úplne iné, a z toho vyplýva aj ich postoj k tomu, ako sa vyvíja vzťah. Nie je dobré, ak sa žena snaží muža do niečoho tlačiť, napríklad neustálym otváraním témy o manželstve, deťoch atď. Je však nevyhnutné, aby žena partnerovi povedala, čo od vzťahu očakáva, a zistila, či zdieľa rovnaké očakávania aj on. Pokiaľ muž chce niečo úplne iné, treba prehodnotiť zotrvanie v takomto vzťahu.

Reaguj skôr, ako stihne niečo namietať

Muži majú svoje vysvetlenia, prečo ešte nechcú vstupovať do serióznych vzťahov. Možno sa boja veľkého záväzku, straty slobody, majú ešte iné plány, ktoré sú pre nich prioritou….

Práve preto je dôležité, aby si ešte predtým, ako on na teba vybalí všetky svoje dôvody, prečo nie, mu dala svoju odpoveď na ne.

Keďže to nebudeš robiť pri priamej konfrontácii, ale vopred, on si to vôbec neuvedomí…

Vyber si napríklad nejaký manželský pár (priateľov, známych atď.), o ktorom vieš, že manželka veľmi obmedzuje manžela. Svojmu partnerovi môžeš povedať, aké je hrozné, keď si žena myslí, že v manželstve už partneri nemajú nárok na svoj život. Povedz mu o tom, že si myslíš, že sloboda je veľmi dôležitá, a že ty by si nikdy partnera takto neobmedzovala, lebo ti záleží na tom, aby bol šťastný.

Dozvieš sa názor svojho partnera na túto situáciu a zároveň vyšleš signál, že sloboda vo vzťahu je pre teba veľmi dôležitá. Tým, že o tom hovoríš len tak, odpovedáš dopredu na dôvod, ktorý by partner uviedol, ak by ti vysvetľoval, prečo sa nechce viazať. Zároveň si on fixuje podvedome v hlave tvoj názor na túto tému. 

Podporuj ho, aby pre teba niečo robil

Ak chceš, aby sa partner s tebou presťahoval do spoločného bytu, aby ťa predstavil rodine a priateľom ako svoju priateľku, aby ťa požiadal o ruku, aby si ťa vzal … skús sa ešte predtým zamerať na drobné veci, ktoré môže pre teba urobiť.

Nežiadaj hneď o veľké veci, ktoré by boli preňho veľkou životnou zmenou, lebo tvoja šanca uspieť by bola mizivá.

Začni s maličkosťami.

Napríklad:

 • Ak sa necítiš dobre, popros ho, aby zostal s tebou.
 • Ak potrebuješ pomoc, požiadaj ho o ňu. 

Takýmto spôsobom otestuješ, čo je ochotný pre teba urobiť a či sa dá naňho spoľahnúť. Nezabudni vždy oceniť, čo pre teba urobil. 

Ak nie je ochotný pre teba nič urobiť, nečakaj nič väčšie. 

Keď je muž pripravený na to, že sa usadí, a stretne tú pravú, ktorá robí jeho život lepším, dobrovoľne sa rozhodne, že s touto ženou chce byť v exkluzívnom vzťahu. 

Rekapitulácia:

 • muži nemajú prirodzenú potrebu sa viazať, 
 • ak muž miluje ženu a táto žena pridáva jeho životu hodnotu, akú bez nej nemá, jeho rozhodnutie sa usadiť príde úplne prirodzene,
 • žena môže vytvárať prostredie, aby mal muž záujem o seriózny vzťah, no jeho rozhodnutie ovplyvniť nemôže.
>