Aké ženy muži chcú

Ženy si často kladú otázky, čo mužov na ženách priťahuje. Lifestylové časopisy nás zahŕňajú radami o tom, ako byť atraktívna, ako muža zaujať, ako byť neodolateľnou.

Žiaľ, veľmi často sa tieto rady točia len okolo make-upu, šiat, účesu. V žiadnom prípade nespochybňujem, že upravená žena pôsobí dobre na svoje okolie a vysiela signál, že sa o seba stará. Zároveň sa cíti dobre. 

Vizuálna stránka však sama osebe nestačí na to, aby muž mal záujem o ženu dlhodobo.

Muž, ktorý má o ženu záujem, sa snaží robiť všetko preto, aby ju urobil šťastnou. A práve toto veľa žien netuší.

Skús si odpovedať na otázku, ako sa správaš k človeku, ktorého miluješ.

Určite sa snažíš pravidelne robiť preňho niečo, čím ho chceš potešiť a čím mu prejavíš, že ti na ňom záleží a že sa oňho staráš. Nemám teraz na mysli len malé hmotné darčeky, spoločné návštevy kina či večere v reštaurácii. Mám na mysli bežné veci, ako je napríklad príprava raňajok, upečenie koláča podľa nového receptu, spoločné posedenie pri pohári vína, objatie po príchode z práce, záujem o to, ako prebieha jeho projekt v práci, podpora a povzbudenie, keď má pred sebou náročnú výzvu… Toto všetko (a oveľa viac) mu dávaš, lebo ho miluješ a chceš, aby bol šťastný. 

Odmenou pre teba je, keď vidíš, že si mu urobila radosť, keď cítiš, že je šťastný, keď cítiš, že sa cíti tebou milovaný. 

Ak však z jeho strany necítiš nič, si zmätená, sklamaná a často aj nahnevaná. Máš pocit, že ho nedokážeš urobiť šťastným. 

Na tomto príklade jasne vidíš, aké dôležité je vo vzťahu vedieť nielen dávať, ale aj vedieť prijímať.

Keďže muž vo svojej podstate je naprogramovaný, aby bol ochrancom a zároveň dokázal zabezpečiť svoju ženu (rodinu), je preňho mimoriadne dôležité, aby bol schopný ženu urobiť šťastnou.

V žiadnom prípade tu však nejde o finančné zabezpečenie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. V súčasnosti mnohé ženy pôsobia vo vysokých funkciách, sú úspešnými podnikateľkami a dokážu priniesť domov viac peňazí ako muž. Nejde teda o to, že muž musí mať lepšiu prácu, vyššie vzdelanie či vyšší plat. 

Muž potrebuje cítiť, že ho žena potrebuje a že s ním je jej život lepší ako bez neho.

Ak muž cíti, že ho žena neuznáva, že si so všetkým poradí úplne sama, že ho nepotrebuje, že sa jej nemôže rovnať, že nie je pre ňu dosť dobrý - necíti sa ako muž a neverí, že ju dokáže urobiť šťastnou.

Tu však treba upozorniť na opačný extrém, akým sú ženy, ktoré sa doslova na muža nalepia a dávajú mu pocítiť, že bez neho nedokážu žiť. Takéto správanie mužov doslova odplaší. 

Muž chce byť vo vzťahu so ženou, ktorá dokáže prijímať a oceniť, čo on do vzťahu vkladá. Možno je dobrý poslucháč, možno ti vždy poskytne dobrú radu, možno má na veci okolo nás zaujímavý pohľad, možno ťa dokáže podporiť ako nikto iný - toto všetko je jeho spôsob, ako ti dáva časť seba a obohacuje tvoj život. Ak mu dáš vedieť, čo sa ti na ňom páči a čo na ňom oceňuješ, pozitívne sa to odrazí aj na vašom vzťahu a spojenie medzi vami sa bude prehlbovať. 

Okrem toho, že mu prejavíš svoje ocenenie, neboj sa povedať mu aj o tom, ako ťa urobí šťastnou. Ženy často zažívajú veľa sklamania, lebo partner pre ne nerobí to, po čom túžia. Chybou je, že dúfajú a dokonca sú presvedčené, že muž by to mal vedieť. Muž to však väčšinou nevie. Uľahči mu preto jeho tápanie v tme a nauč sa požiadať o to, čo chceš, úplne jasne.

Zámerne som použila výraz „nauč sa požiadať“, lebo sa môže stať, že hoci partnerovi povieš, čo od neho chceš, on to aj tak neurobí. Potom sa budeš hnevať, prečo ťa nepočúva. 

Forma, akou s ľuďmi hovoríme, je veľmi dôležitá. Žiaľ, veľa ľudí si to neuvedomuje. Môžeš povedať významovo rovnakú vec tomu istému človeku, no ak to povieš rôznym spôsobom, dosiahneš rôzny výsledok. 

Príklad:

Partner ti celý deň nezavolá ani nenapíše správu, no ty túžiš po tom, aby sa ti ozval.

Ak mu  povieš: 

„Myslela som, že mi pošleš aspoň správu, no ty si sa vôbec neozval.“

„Mohol by si mi zavolať aspoň raz za deň. Myslím, že toľko času máš.“

s veľkou pravdepodobnosťou sa od neho nedočkáš, že ti bude volať. Tento spôsob totiž pôsobí ako výčitka, nie ako vyjadrenie tvojej túžby, aby sa ti ozval. A keď mužovi niečo vyčítaš, obyčajne sa stiahne.

Skús preto zmeniť spôsob, ako mu vyjadríš svoju žiadosť:

„Vždy mi zlepšíš náladu, keď sa na chvíľu ozveš a počujem tvoj hlas v telefóne.“

„Cítim sa šťastná, keď mi pošleš počas dňa krátku správu.“

„Milujem tvoje krátke správy, lebo viem, že na mňa v danej chvíli myslíš.“

V týchto prípadoch vyjadríš, čo pre teba kontakt s ním znamená, čím ho priamo oceňuješ a vyjadruješ, že ťa to robí šťastnou. Máš preto väčšiu šancu dosiahnuť to, čo potrebuješ. 

Podstatou je hovoriť priamo, čo chceš, no spôsobom, ktorým mu vyjadruješ svoju lásku a úctu. Ak urobí, čo chceš, nezabudni mu vyjadriť, čo to pre teba znamená. Stačí úsmev, dotyk, pohľad, milé slovo. Tým naštartuješ jeho úsilie, aby sa snažil viac robiť pre teba veci, ktoré ťa robia šťastnou.

Zaraď so svojho slovníka vety typu:

„Páči sa mi, keď …………….. .“

„Milujem, keď ……………….. .“

„Cítim sa šťastná/milovaná/spokojná …………. .“

„Som vďačná za …………….. .“

Vyhni sa vyjadreniam typu:

„Prečo si ………………………?“

„Prečo mi nikdy …………….. ?“ 

„Ty nikdy …………………….… .“

„Vôbec ti nezáleží ……………. .“

„Tebe je jedno ………………… .“

Ak sa necítiš šťastná, nehádž hneď vinu naňho. Ľudia totiž veľmi radi obviňujú iných, pričom si neuvedomujú jednu podstatnú vec. Aby sme boli šťastní, musíme byť v prvom rade šťastní sami so sebou.

Mnoho žien vníma napríklad svoje single obdobie ako niečo negatívne a sú presvedčené, že ak nájdu vhodného partnera, budú šťastné. Nechápu však jednu zásadnú vec. Partner tu totiž nie je na to, aby nás robil šťastnými.

Ak sa necítime šťastné vo svojom vnútri, nebudeme šťastné ani s človekom, ktorý sa bude snažiť robiť nás šťastnými.

Je preto veľmi dôležité nájsť v sebe vlastný pocit spokojnosti, vyrovnanosti, naplnenosti a šťastia, aby sme následne vedeli prijímať všetky pozitívne impulzy od ostatných. Milujúci partner tieto pozitívne pocity v nás len znásobí, no nie je schopný naplniť všetky naše potreby.

Cvičenie:

1.

Porozmýšľaj nad sebou a nad tým, čo ťa robí šťastnou. Môžu to byť rôzne aktivity (napríklad chodenie do posilňovne, stretávanie sa s kamarátkami, štúdium cudzích jazykov, maľovanie, šitie). 


Porozmýšľaj nad svojím partnerom a uveď, čím ťa on robí šťastnou, čo si na ňom vážiš a máš rada. 


Každý deň si zapisuj, čo ťa potešilo (môžu to byť rôzne maličkosti) a urobilo ti krajší deň. Buď vnímavá a venuj svoju pozornosť svetu okolo seba. Sme totiž zvyknutí robiť veľa vecí automaticky, a preto nám unikajú detaily a momenty, ktoré sú krásne. Zameraj sa preto viac na seba, svoje myšlienky, svoje túžby a rozmýšľaj, čím si do svojho života vniesť viac krásy, naplnenia a spokojnosti.

>