Prečo muži neoslovia ženu, ktorá sa im páči

Žiadny človek neprijíma odmietnutie s ľahkosťou, lebo odmietnutie vždy otrasie naším sebavedomím a naštartuje pochybnosti. Muži majú z odmietnutia veľký strach, lebo je spojené s porážkou a pocitom totálneho zlyhania. To je dôvod, prečo sa snažia eliminovať situácie, kde by mohli byť odmietnutí.

V našich predstavách sa odmietnutie väčšinou spája  s fázou zoznamovania, keď sa muž snaží ženu osloviť, získať od nej telefónne číslo, pozvať ju na rande. Muži však zažívajú odmietnutie aj vo vzťahoch či manželstve. 

Vzhľadom na to, že muži nezvyknú ukazovať svoje pocity spôsobom, ako to robia ženy, často dochádza k nesprávnemu názoru, že muži sú tvrdí, necítia sa zranení, sú odolní voči kritike. V skutočnosti však aj muži pod maskou, ktorou sa prezentujú navonok, skrývajú svoj strach, neistotu, problémy so sebavedomím, zraniteľnosť. 

Strach z odmietnutia je u mužov taký veľký, že mnohí napríklad neoslovia ženu, ktorá sa im veľmi páči. Riziko odmietnutia je pre nich väčšie ako pravdepodobný zisk v podobe záujmu zo strany ženy.

Ženy si neuvedomujú, že práve pri prvom kontakte majú vo svojich rukách, či ich muž osloví alebo nie. Mnohé si napríklad všimnú mužov pohľad, no tvária sa nezainteresovane a čakajú, či muž vyvinie nejakú aktivitu. Potom sú sklamané, keď sa nič nedeje, a myslia si, že sa mužovi nepáčili a jeho pohľady si len namýšľali.

Aby žena rozptýlila mužov strach z odmietnutia, musí vyslať signál, že je prístupná. Stačí ho povzbudiť pohľadom, úsmevom. Ak sa osmelí, treba s ním nadviazať konverzáciu, z ktorej cítiť optimizmus a pozitívna energia. Ak sa žena mužovi zapáči, bude robiť všetko preto, aby sa posunuli ďalej. 

Odmietnutie v dlhodobom vzťahu či v manželstve sa prejavuje spôsobom, ktorý sa navonok nejaví ako odmietnutie. Možno si sa aj ty pristihla pri tom, ako si sa svojho partnera snažila zmeniť, prípadne ho neustále kontroluješ a usmerňuješ. Týmto správaním vyjadruješ, že nie si spokojná s tým, aký je, a chceš, aby bol iný, aby napĺňal tvoje predstavy. 

Žiadny človek sa však nezmení na príkaz iného človeka, ale len na základe vlastného rozhodnutia, že niečo na sebe zmeniť chce. Preto akákoľvek snaha ženy o zmenu partnera nevedie k želanému výsledku a mužovi vysiela signál, že nie je dosť dobrý.

Každý z nás si totiž praje, aby ho ľudia akceptovali takého, aký je. Preto majú napríklad veľký úspech citáty "Buď sama sebou", ktoré práve ženy s radosťou zdieľajú. Ak má ona zostať sama sebou, znamená to, že nemá popierať svoju podstatu a má ukázať svoju jedinečnosť, ktorá je v každom z nás. 

Samozrejme, každý z nás má aj svoje slabé stránky a chyby, ktoré môžu partnerovi prekážať. Partnerský vzťah je však aj o tolerancii a kompromisoch. Ak má partner vlastnosti, ktoré nedokážeš zniesť, nie ste kompatibilní a nie je vhodné, aby ste boli spolu.

Ak ťa iritujú len niektoré vlastnosti, ktoré však dokážeš tolerovať, môžeš ho len motivovať, aby ich zlepšil. Nikdy to však nerob formou sťažovania, obviňovania, zosmiešňovania, ale formou akceptovania a podpory, aby sa cítil dobre. Ukáž mu, čo ťa priťahuje a robí ťa šťastnou (možno niečo, čo robí, alebo spôsob, ako bude vyzerať). Ak sa rozhodne pre zmenu, oceň ho, čím v ňom povzbudíš pocit víťaza.

Nikdy sa však nesnaž meniť jeho podstatu, jeho prirodzené ja. Ak ti nevyhovuje, nezlepší sa to ani v mene lásky.

Odmietnutie sa však nemusí prejavovať len tým, že chceme partnera meniť. Muž ako odmietnutie vníma aj to, keď žena s ním nesúhlasí, kritizuje ho, zosmiešňuje jeho názory, pochybuje o jeho cieľoch a plánoch. V takomto prípade sa muž často cíti, že to, čo povie, nemá žiadnu hodnotu.

Uvedené neznamená, že nemáš vyjadriť svoj názor, lebo často môžeš prinášať lepšie nápady, prípadne máš viac skúseností či vedomostí v určitej oblasti. Povedz to však s rešpektom k jeho názoru. Vyzdvihni, čo na ňom považuješ za zaujímavé, a zároveň povedz, prečo máš na veci odlišný názor. Snaž sa byť konštruktívna a zameraná na riešenie, no nezhadzuj jeho názor a nepoukazuj, že on nemá pravdu. 

Odmietnutie, na ktoré sú muži obzvlášť citliví, je odmietnutie v spálni, preto je dôležité dať mu pocit, že je milovaný a že  po ňom túžiš, no práve v danej chvíli nemáš chuť na sex.  (Tejto téme sme sa už venovali.)

Cvičenie:

1.

Ak pri najbližšej príležitosti s partnerom nesúhlasíš, nereaguj impulzívne. Najprv sa zameraj na niečo pozitívne a vyjadri mu svoj uznanie. Potom môžeš pokračovať, no nezhadzuj jeho názor. Buď trpezlivá, lebo vzťah nie je miesto, kde je jeden víťaz a jeden porazený - z každého zápasu totiž pri snahe o víťazstvo nad tým druhým vychádzajú ako porazení obaja.

2.

Ak nie si vo vzťahu a všimneš si, že na teba častejšie pozerá muž, ktorý sa ti pozdáva, netvár sa, že si to nespozorovala. Opätuj mu svoj pohľad a usmej sa. Vyšleš tak signál, že sa nemusí báť urobiť ďalší krok. 

>