Prečo sa muži nechcú viazať

Ako fungujú muži vo vzťahoch je pre ženu záhadou. Často sa totiž stáva, že napriek tomu, že žena „chodí s mužom“, stále nemá istototu, ako ju partner vníma, keďže on sa nikdy priamo nevyjadrí, že ju berie ako svoju partnerku.

V dlhodoročných vzťahoch nie je ojedinelé, že partner nemá záujem o ďalší krok, ktorým by bolo manželstvo, dokonca sa o tejto téme ani nechce rozprávať. Niektorí muži majú napríklad problém venovať žene viac svojho času, t. j. robiť niečo pre ňu na každodennej báze. 

Na základe takýchto reálnych skúseností vznikli názory, že: 

 • „Muži sa nechcú viazať.“ (neznášajú záväzky)
 • „Muži chcú robiť len to, čo im vyhovuje.“
 • „Muži majú fóbiu zo serióznych vzťahov“ atď.


Protichodnými názormi sú napríklad vyhlásenia žien:

 • „Som nezávislá žena.“
 • „Viem sa o seba postarať, nepotrebujem muža.“
 • „Moderná žena si vystačí sama“ atď.

Z pohľadu žien je situácia skutočne taká, že nepotrebujú mať pri sebe partnera, ktorý sa o ne postará. Zvládajú to samy. 

Ak sa však pozrieme do dávnej minulosti, mať po svojom boku muža bolo pre ženu nevyhnutnosťou. Bola to dokonca otázka jej prežitia, ako aj jej detí. Muž dával žene pocit bezpečia a zabezpečoval pre svoju rodinu potravu a všetko potrebné na prežitie. 

Napriek tomu, že moderná žena nepotrebuje muža, ktorý sa o ňu postará, inštinktívne naprogramovanie v nej ju vedie k tomu, že podvedome hľadá partnera, na ktorého sa dá spoľahnúť a s ktorým sa cíti bezpečne

Kým žena túži byť milovaná, vyžarovať a prijímať lásku, muž (hoci tiež túži po láske) potrebuje „slobodu“.

Na základe uvedného vzniká veľký rozdiel medzi mužmi a ženami. Žena túži po láske a spojení, muž po slobode (voľnosti).

 • Ak muž túži po voľnosti, žena si to vysvetľuje po svojom: „On ma už nemiluje“.
 • Ak žena túži po láske a spojení, muž si to vysvetľuje: „Chce ma chytiť do svojej pasce.“

Strach zo straty slobody

Strach zo straty slobody je teda pre muža často dôvod, prečo nechce vstupovať do "vážneho vzťahu", resp. nechce, aby sa vzťah posúval ďalej. 

Ak sa muž viaže k jednej žene, znamená to, že stráca možnosť byť s inými ženami. V skutočnosti mužovi nejde o to, že by chcel byť s inou ženou, ale že už nebude mať možnosť si vybrať inú ženu.

Ide teda o psychologický stav, že už nebude môcť slobodne konať určitým spôsobom (stratí možnosť konať sám za seba).

Okrem strachu zo straty slobody sa muži obávajú o to, že: 

 • sa vzťah stane časom nudný,
 • ho žena prestane priťahovať,
 • sa zo vzťahu vytratí sex,
 • príde o peniaze (majetok) atď.

Zlé skúsenosti z minulosti

Ďalším dôvodom, prečo sa muži nechcú viazať, môžu byť ich zlé skúsenosti z predchádzajúcich vzťahov, napr. nepríjemný rozchod či dokonca rozvod.

Ak je toto jeho prípad:

 • možno ešte nie je so situáciou vyrovnaný (hoci si to nechce pripustiť), 
 • alebo prišiel o peniaze či majetok (napr. byt).

Ak muž ešte nie je vysporiadaný s rozchodom a už funguje v novom vzťahu, je to mimoriadne zložitá situácia pre novú partnerku. Ženy túto situáciu často podceňujú, resp. si neuvedomujú, v akej pozícii sa ocitli.

Hoci si myslia, že sú v rovnocennom vzťahu, v skutočnosti to tak nemusí byť. Často sa totiž stáva, že sa stali len "mostom", ktorým muž prejde od predchádzajúcej partnerky k novej partnerke

Možno bude muž po tomto moste kráčať dlhšiu dobu, počas ktorej sa bude žena snažiť, aby sa zahojili jeho rany a uvedomil si, že ona je tá pravá, ktorá je tu preňho aj v tomto zlom období.

Zvyčajne sa to však nestane. Jeho rany sa síce zahoja, no lásku nájde u inej ženy. (Pozn.: Nemusí to však platiť vždy. Existujú prípady, keď muž začne veľmi rýchlo po rozchode fungovať v novom kvalitnom vzťahu.)

Dávaj si preto pozor na mužov, ktorí sú krátko po rozchode. Každý z nás totiž potrebuje čas, aby sme sa spamätali a vyrovnali s novou situáciou. Tento čas nie je vhodný na nové vzťahy, hoci si ľudia často myslia opak. Potom sa ocitnú v situácii, keď sa cítia podvedení, zneužití, nedocenení - lebo investovali do vzťahu, ktorý mal malú šancu prežiť. 

Ak muž prišiel napríklad pri rozvode o peniaze, aj táto skutočnosť môže ovplyvňovať jeho váhavosť, aby vstúpil so nového vážneho vzťahu. Možno sa rozhodol, že má záujem len o príležitostné neformálne vzťahy, a v takom prípade si treba uvedomiť, či chceš byť vo vzťahu s mužom, ktorý očividne s tebou dlhodobo byť nechce.

Zlé načasovanie

Niekedy sa stáva, že muž stretne ženu, ktorá mu vyhovuje, ich vzťah sa vyvíja dobre a obaja sú spokojní až do chvíle, keď sa má muž vyjadriť, ako si predstavuje ďalšie smerovanie ich vzťahu. 

Má totiž úplne iné predstavy o svojom ďalšom živote a kopu cieľov, ktoré chce v najbližších rokoch dosiahnuť. Možno sa chce venovať svojej kariére a vybudovať si zázemie. S určitosťou však vie, že sa ešte nechce usadiť.

Ak si vo vzťahu s mužom, ktorý ti priamo povie, že sa zatiaľ nechystá usadiť, nespochybňuj jeho rozhodnutie a nečakaj, že sa to zmení len preto, že sa budeš snažiť byť tou naúžasnejšou partnerkou. Môže ťa to stáť roky úsilia, investovania svojho času a energie do muža, ktorý ešte nie je rozhodnutý byť na 100 % s tebou.  

Čo môžeš urobiť, aby si neuviazla v neformálnom vzťahu?

Ak si sa ocitla vo vzťahu, ktorý sa nikam neposúva a si preto nespokojná, je potrebné si uvedomiť, pre koho je takýto vzťah prospešný. 

Cvičenie:

Cieľom cvičenia je zistiť, koľko investuješ do vzťahu ty a koľko tvoj partner.

1.

Odpovedz si na otázky:


 • Aké benefity má vzťah priniesť mne, aby som bola šťastná a spokojná?
 • Aké benefity mi tento vzťah skutočne prináša? Čo konkrétne robí partner pre mňa?
 • Čo robím pre partnera, aby bol vo vzťahu šťastný a spokojný?
2.

Na základe svojich odpovedí teraz vidíš:

 • koľko investuješ do vzťahu ty a akým spôsobom,
 • koľko investuje do vzťahu tvoj partner a akým spôsobom.
3.

Teraz sa zameraj na to, čo partner pre teba konkrétne robí (napr. pozýva ma na večeru, kupuje mi darčeky, hovorí mi, že ma miluje, trávi so mnou celú sobotu atď.). Porozmýšľaj, čo z toho ti robí najväčšiu radosť/pri čom sa cítiš, že mu na tebe naozaj záleží? Čo by si chcela, aby pre teba robil a nerobí to, alebo to robí veľmi málo?


Aby si zistila,  či partnerovi na tebe naozaj záleží, zameraj sa na to, koľko času a energie (vynakladané úsilie) ti venuje. Darčeky, gestá či slová totiž nie sú merítkom toho, ako veľa pre partnera znamenáš. 


Na základe cvičenia si môžeš uvedomiť aj ďalšiu vec - čo všetko pre partnera robíš ty, aby bol on vo vzťahu šťastný. A práve tu je často problém. Veľa žien totiž dáva do vzťahu všetko - svoj čas, svoju energiu, peniaze, nápady, zrieknu sa svojho doterajšieho života, lebo sa prestanú stretávať s priateľmi, prestanú sa venovať svojim záľubám a celý svoj život podriadia partnerovi. 


Ešte horšie je, že sa to často stáva aj v situáciách, keď sa žena stretáva s mužom a je presvedčená, že ide o vzťah. V skutočnosti je to len jej pohľad na situáciu, lebo muž stretávanie s ňou a všetky benefity, ktoré ponúka, stále nepovažuje za vzťah. 


Aby si sa tomuto vyhla, je potrebné zmeniť tvoj prístup:

 • nezriekaj sa svojho života (priateľov, záľub, spôsobu trávenia voľného času),
 • neposkytuj partnerovi, pri ktorom nie je isté, že ste v exkluzívnom vzťahu, benefity vzťahu,
 • nejde tu o to, aby si sa na niečo hrala, ale aby si presne vymedzila, že ináč pristupuješ k mužovi, s ktorým si v serióznom vzťahu, a ináč k mužovi, pri ktorom nevieš, na čom si (týmto spôsobom sa prejavíš ako žena, ktorá si je vedomá svojej hodnoty). 


Ak muž dostane bez akéhokoľvek úsilia od teba všetky benefity, nie je dôvod, aby sa snažil robiť niečo viac a posúval vzťah ďalej. Je si istý, že si tam preňho a ochotná robiť všetko, aby bol spokojný a šťastný.


Aby si vedela, na čom si, môžeš mu priamo povedať:


"Milujem ťa a páči sa mi, ako to medzi nami iskrí. Potrebujem však vedieť, ako bude pokračovať náš vzťah ďalej."


"Mám rada naše stretnutia, no myslím, že pre náš vzťah to nie je dosť. Ak chceš, aby sme fungovali spolu ďalej, mal by si sa snažiť viac. V opačnom prípade to nemá pre mňa význam."


"Milujem ťa, no potrebujem vedieť, či chceš byť na 100 % so mnou. Nechcem na teba tlačiť, preto bude možno lepšie, ak si dáme od nášho vzťahu prestávku. Ak sa rozhodneš, že som pre teba tá pravá, daj mi vedieť." 


"Je zábavné stretávať sa s tebou, no toto nie je presne to, čo chcem. Hľadám totiž priateľa, ktorý má záujem o dlhodobý vzťah, nielen príležitostné stretnutia. Pravdepodobne však chceš niečo iné, preto bude rozumnejšie to ukončiť."


Je nevyhnutné, aby si zaujala svoje pevné stanovisko a podľa toho naozaj konala. Ak totiž niečo podobné povieš, no necháš sa uchlácholiť napríklad jeho zdôvodneniami, že teraz vám je spolu dobre, tak načo to kaziť, nič sa nezmení. Navyše budeš vyzerať ako manipulátorka.


Ty sama musíš byť presvedčená, že ak si partner nie je istý, či chce byť s tebou (každý z vás chce niečo iné), dokážeš tento vzťah - nevzťah ukončiť a ísť ďalej (hoci ho miluješ). 


Ak partner uvidí, že to myslíš vážne, môže konať dvomi spôsobmi:

1. nechá ťa ísť (možno ťa predtým bude obviňovať, že naňho tlačíš), alebo

2. si uvedomí, že ťa môže stratiť, čo ho zmobilizuje k akcii, aby konal.


Nech sa rozhodne akokoľvek, pre teba to bude výhoda:

 • buď sa váš vzťah posunie ďalej,
 • alebo sa tento vzťah ukončí a budeš mať priestor nájsť si partnera, ktorý nebude pochybovať o tom, že ťa chce.

Rekapitulácia:

 • žena potrebuje cítiť lásku a spojenie, muž túži po slobode,
 • sloboda pre muža je psychologický stav, že môže konať určitým spôsobom,
 • strach zo straty slobody je častým dôvodom, prečo sa muži nechú viazať,
 • zlé skúsenosti z minulých vzťahov môžu byť dôvodom, že mužovi vyhovuje neformálny vzťah,
 • nesprávne načasovanie je dôvod, prečo muž neuvažuje o usadení sa, hoci je s parnerkou, ktorá spĺňa jeho nároky,
 • ženy často investujú do vzťahu príliš veľa bez toho, aby si boli isté, že ide zo strany muža o seriózny vzťah,
 • ak si nie si istá o smerovaní vášho vzťahu, neboj sa partnera priamo spýtať, aké sú jeho zámery,
 • ak partner chce od vzťahu niečo úplne iné ako ty, nečakaj, že sa to zmení.
>