Čo hľadá muž v žene

Muži majú rôzne preferencie, pokiaľ ide o výber žien. Bez ohľadu na ich rôzny vkus však existujú vlastnosti, ktoré mužov priťahujú ako magnet a robia ženu v ich očiach výnimočnou. Ak sa ti podarí naplno využiť ich silu, muži ťa budú hodnotiť veľmi vysoko a nebudú ťa brať za niečo samozrejmé.

Kľúčové hodnoty, ktoré mužov priťahujú

1. Vyžarovanie/Príťažlivosť

Príťažlivosť nie je len záležitosť fyzickej krásy, ako sa ženy často domnievajú. Nie je teda o tom, ako žena vyzerá, ale o tom, čo vyžaruje.

Určite aj ty poznáš ženy, ktoré po fyzickej stránke nie sú najväčšie krásavice, no v ich blízkosti sa cítiš veľmi príjemne, uvoľnene a po rozhovore s nimi odchádzaš s úsmevom na tvári a pozitívne naladená.

Ľudia vyhľadávajú ich prítomnosť a sú k nim priťahovaní nejakou zvlášnou silou. Nikto nevie presne určiť, čo na nich tak pôsobí. Možno je to jej úsmev, možno jej pohľad, možno tón hlasu…

V skutočnosti ide o vyžarovanie, ktoré vychádza zvnútra ženy a preniká navonok cez jej úsmev, gestá, pohľad, mimiku tváre. Táto vnútorná žiara je priam nákazlivá a ľudia na ňu reagujú veľmi pozitívne. Obzvlášť muži milujú byť v prítomnosti ženy, ktorá „žiari“. 

Možno si aj ty stretla atraktívneho muža (alebo poznáš atraktívneho muža) s partnerkou, ktorá bola príliš obyčajná. Čudovala si sa, čím ho zaujala priemerne vyzerajúca žena, keď on by si mohol vyberať spomedzi žien oveľa atraktívnejších. 

Teraz už odpoveď vieš. Táto menej atraktívna žena totiž disponuje energiou (vyžarovaním), ktorej muž neodolal a ktorá vytvára silnú príťažlivosť.  

To však nemení nič na skutočnosti, že pozornosť mužov vždy upútajú dokonalo upravené vyzývavé ženy. Sexy šaty, dokonalý make-up, reč tela. Toto všetko sú spúšťače, na ktoré reaguje každý muž bez ohľadu na to, že preferuje ženy s prirodzeným vzhľadom. Upútajú pozornosť muža, lebo muž je takto biologicky naprogramovaný. Ženy často krútia hlavami nad reakciami mužov, ktorí sú schopní sa otočiť za ženou v minisukni a pritom si takmer vykrútiť krk. 

V tejto súvislosti mi napadlo vtipné video, kde mladá slečna s veľkým výstrihom stála pred pohostinstvom, z ktorého vychádzali muži a niesli si pohár s pivom. Slečna sa každého z nich spýtala, koľko je hodín, a reakcia mužov bola rovnaká. Upútaní výstrihom dievčaťa každý z nich automaticky urobil rukou pohyb, ako keď sa chceme pozrieť na hodinky, pričom otočil pohár a pivo vylial. Najkomickejšie bolo, že väčšina opýtaných mužov hodinky na ruke vôbec nemala. Aj na tejto scénke sa dá demonštrovať intuitívne naprogramovanie mužov, ktorí reagujú podvedome na určité spúšťače, ktorými jednoznačne sú ženské krivky, odhalené časti ženského tela atď.

Treba si však uvedomiť, že ide o reakciu mužov, ktorá je veľmi podobná situácii, keď sa napríklad stane niečo na ulici (napr. nehoda) a ľudia sa tam zbehnú bez toho, aby vedeli, o čo presne ide. Nikto nad tým neuvažuje, len podvedome koná. 

Všetky takéto spúšťače vyvolávajú „pozornosť“, ktorú si netreba pliesť s „príťažlivosťou“. Ženy často mužom vytýkajú, keď sa im zdá, že sa ich partner akosi dlhšie pozeral napr. na čašníčku v kaviarni, no netreba to brať príliš vážne. Jasné, zo strany muža je maximálne nevhodné, ak sa v prítomnosti svojej partnerky nevie ovládať. Netreba to však brať ako dôvod na žiarlivostnú scénu. Stačí mu povedať, že sa ti to nepáči alebo že ťa takéto správanie uráža. Povedz mu to však položartom, aby videl, že to myslíš vážne, no že to neberieš ako dôvod na ukončenie vášho vzťahu. Teraz už predsa vieš, že pozornosť nie je príťažlivosť a muži chcú cítiť príťažlivosť.

Ako zlepšiť svoje pozitívne vyžarovanie:
 • Váž si samu seba, pracuj na zvyšovaní svojho sebavedomia

Uvedom si, že nepotrebuješ žiadne ubezpečenie zvonka o tom, že si dostatočne dobrá. Ty si už teraz dostatočne dobrá a môžeš sa len zlepšovať. Ak máš zdravé sebavedomie, dôveru vo svoje schopnosti a si si vedomá svojej hodnoty, prejavuje sa to aj na tvojom vystupovaní. Tvoja istota z teba robí ženu, ktorá si je vedomá svojej hodnoty, čo vníma aj tvoje okolie. 

 • Vyžaruj lásku priamo zo svojho vnútra

Nenechaj sa pohltiť negatívnymi myšlienkami. Aj keď sa v živote ocitneš v ťažkých situáciách, snaž sa najprv upokojiť a nereagovať v afekte. Potom sa snaž pristupovať k veciam okolo seba pragmaticky. Pozeraj na každú situáciu z rôznych strán, lebo všetko má svoje pozitíva aj negatíva. Záleží len na tebe, na ktorú stranu sa prikloníš. Tvoje pozitívne naladenie však bude neprehliadnuteľné a pomôže ti zdolať aj ťažké prekážky.

 • Nekomplikuj si život zbytočnými analýzami

Často sa nám stáva, že zbytočne veľa analyzujeme a predpokladáme. Už dopredu si predstavujeme možné situácie, ktoré však nikdy nenastanú. Zbytočne sa deptáme a strachujeme. Nechaj život voľne plynúť. Situácie, ktoré ti prinesie, rieš podľa toho, ako budú prichádzať. Všetko, čo prežiješ (dobré aj zlé), je životnou lekciou, ktorá ťa posunie ďalej. Nič netrvá večne a aj zlá skúsenosť ti môže poskytnúť ponaučenie, ktoré v budúcnosti využiješ vo svoj prospech. Teš sa zo života a z príležitostí, ktoré na teba čakajú.

 • Neodsudzuj ostatných

Ľudia veľmi často vynášajú úsudky o druhých. Neuvedomujú si však, že to robia zo svojej pozície, lebo do života iného človeka nevidia. Preto aj ich úsudky bývajú často kruté a nezaložené na realite, v akej žije druhý človek. Hovorí sa, že netreba súdiť, kým si neobuješ topánky iného človeka… Kým nezažiješ to, čo zažil on, nie je možné pochopiť. Ak máš tiež tendencie súdiť ostatných, uvedom si, že každý z nás sa snaží žiť čo najlepšie, ako vie, aj keď to tak navonok (z pohľadu iného človeka) možno nevyzerá.

 • Staraj sa o svoje zdravie

Dbaj o to, aby si si zachovala pevné zdravie, lebo len zdravý človek má pozitívne vyžarovanie. Staraj sa o svoje telo. Nejde o to, aby si mala šaty najmenšej konfekčnej veľkosti, ale aby bolo tvoje telo v dobrej kondícii. Tvoje zdravie sa odzrkadľuje na tvojej pleti, vlasoch, telesných proporciách, ktoré muž podvedome vyhodnocuje pri stretnutí s tebou a sú spúšťačmi jeho záujmu. 

 • Neboj sa byť „zraniteľná“

Ľudia si nasadzujú bezstarostnú masku a nechcú sa prezentovať ako citlivé bytosti. Zlož svoju masku a ukáž ľuďom, že si žena, ktorá sa nehanbí za svoje pocity. Ukáž svoje ja, buď otvorená a prístupná. Ľudia hneď vycítia, že si prirodzená, čím vytvoríš prostredie dôvery a bezpečnosti a umožníš im cítiť sa s tebou príjemne. Schopnosť ukázať svoju ľudskosť, zraniteľnosť a otvorenosť si vyžaduje veľa odvahy, no časom sa stane tvojou prirodzenou vlastnosťou, ktorá bude priťahovať  ostatných.

 • Nekritizuj sa za to, aká si

Prijmi sa taká, aká si. Snaž sa meniť len veci, ktoré sa dajú zmeniť k lepšiemu. Za chyby z minulosti sa nehanbi, ber ich ako súčasť tvojej ďalšej cesty. Sebaprijatie je jediná cesta, ako byť v súlade so sebou a vyžarovať tento súlad aj navonok. 

 • Ži svoj vlastný úžasný život 

Zameraj sa na svoj vlastný život a snaž sa ho žiť najlepšie, ako vieš. Mužov priťahujú nezávislé ženy, ktoré majú svoj vlastný zaujímavý život mimo vzťahu. Hoci sa im páči, ak je žena pri nich, mnohí potrebujú mať aj priestor len pre seba. Žena, ktorá si dokáže budovať vlastný život a nevidí partnerský vzťah ako jediný zdroj svojho šťastia, je pre mužov veľmi zaujímavá, lebo dokáže pochopiť potrebu muža mať vlastný priestor pre svoje záujmy, keďže to rovnako potrebuje aj ona.

Ako zostať pre muža v príťažlivou v dlhodobom vzťahu

Byť pre partnera príťažlivou aj po rokoch nie je jednoduché. Veľa žien vie o tom svoje. Na začiatku vzťahu je príťažlivosť medzi partnermi najvyššia, lebo ide o niečo nové. Nevieme sa toho nasýtiť a veríme, že to bude trvať večne.

Čím dlhšie sme spolu, tým viac si na seba zvykáme a partner sa pre nás stáva prirodzenou súčasťou nášho života. A keď je niečo prirodzená súčasť života, stáva sa pre nás „samozrejmosťou“. 

Nie je to chyba ani jedného z partnerov. V ľudskej podstate je brať veci ako samozrejmé.

Predstav si napríklad situáciu, keď si veľmi túžila po niečom, napríklad si chcela novú kabelku.

Keď si si ju kúpila, bola si šťastím bez seba. Niekoľkokrát denne si sa na ňu pozerala, hrdá si ju nosila, dávala si si na ňu pozor. Po čase sa si ju však brala ako iné veci, ktoré máš vo svojej skrini. Nepociťovala si už žiadnu radosť, len si si ju vybrala, keď sa ti hodila k oblečeniu. 

Podobná je napríklad situácia, keď máš kamarátku/kamaráta v zahraničí (alebo člena rodiny). Keď sa blíži čas jeho/jej návratu domov, tešíš sa ako malé dieťa a odpočítavaš dni, robíš si spoločné plány, ako strávite čas. Keď nastane deň D, srdce ti búcha o niečo rýchlejšie vzrušením. Prvé spoločné dni sú super, lebo si máte toho toľko čo povedať. Dni však bežia a vy ste spolu stále. Presne vieš, aký deň prežil/-la, koho stretol/-la, čo nové si kúpil/-la. Už necítiš vzrušenie hoci sa s týmto človekom cítiš výborne, lebo vieš, že sa stretnete každý deň, prípadne vždy, keď sa dohodnete. 

V oboch príkladoch si mohla pozorovať jednu spoločnú črtu. Ak je niečo pre nás dostupné stále, berieme to ako niečo samozrejmé. Platí to pre každého z nás bez výnimky. Pozlátko nového sa ošúcha a pocit vzrušenia navždy vyprchá.

Toto platí aj na vzťahy.

Najrýchlejšia cesta, ako sa niekoho presýtiť, je: tráviť s ním čo najviac času.

Platí to bez výnimiek. Rozdielna je len doba, kým sa to stane, no vždy sa to stane. 

Ak nechceš, aby ťa partner bral ako niečo samozrejmé (aby si na teba zvykol), nemôžeš s ním tráviť príliš veľa času.  Vzájomná blízkosť po celý čas totiž neprehlbuje vzťah, ale zabíja vzájomnú príťažlivosť. 

Čo teda robiť, aby si partnera stále priťahovala?

 • Nebuď  s ním stále, aby v ňom vznikla túžba byť s tebou. Musí si uvedomiť, že mu chýbaš. 

Veľa ľudí si myslí, že ak chcú mať medzi sebou hlbšie spojenie, musia spolu tráviť čo najviac času. Ide o veľmi mylnú predstavu. Všetkého veľa škodí, preto keď budete spolu tráviť príliš veľa času, zvyknete si na seba natoľko, že si ani nebudete uvedomovať, ako veľmi oceňujete svoju prítomnosť, t. j. čo jeden pre druhého znamená. 

Práve preto je dôležité, aby si partneri vyhradili aj čas pre seba mimo vzťahu,  t. j. čas na svoje záľuby a aktivity. Mimoriadne prospešné je stráviť pár dní bez partnera, napríklad na víkendovom pobyte s kamarátkou. Práve počas dlhšieho odlúčenia si partneri dokážu viac uvedomiť, čo pre nich ten druhý znamená, čo vznieti iskru v ich vzťahu.

 • Staň sa nepredvídateľnou, t. j. naruš bežné stereotypy.

Bežné stereotypy sú pre každého z nás potrebné. Ak však presne vieme, čo ten druhý urobí a kedy to urobí, nie je to pre nás ani atraktívne, ani zábavné. Skús preto začleniť do svojich stereotypov niečo nové, čo partner nečaká. Rutina totiž prináša do vzťahov nudu a oslabuje vášeň.

Ak dokážeš muža aj po rokoch priťahovať, budeš si vedomá jeho pocitov a budeš vytvárať s ním silné emocionálne puto, bude šťastný, že ťa má. Lebo muži chcú cítiť príťažlivosť a spojenie.

2. Emocionálne spojenie

Hĺbka emocionálneho spojenia je ďalšia mimoriadna vlastnosť, ktorú nielen muži, ale ja ženy v partnerovi hľadajú. Ide o spojenie medzi dvomi ľuďmi, ktoré im pomôže kultivovať silný vzťah.

Uvedené spojenie je založené na osobnosti partnera, ktorý má schopnosť viesť zmysluplné rozhovory bez toho, aby toho druhého nudil, prejavuje sa v zdieľaní svojho nadšenia pre konkrétne veci, vo vzájomnom partnerstve, kde je jeden pre toho druhého výnimočným človekom, ktorý pridáva jeho životu hodnotu, ktorú by bez neho nemal.

Vo svete, kde sa ľudia zameriavajú viac na vonkajšiu krásu a jej zdokonaľovanie, je mimoriadne atraktívny človek, ktorý zdokonaľuje aj svoju vnútornú krásu.

3. Vysoký status ženy v skupine

Ľudia žijú odjakživa v zoskupeniach, kde platia hierarchie. Nie je to žiadna novinka modernej doby, lebo hierarchické usporiadanie siaha do dávnej minulosti. V každej hierarchii sú jedinci, ktorí sú vysoko a ľudia k nim vzhliadajú, ako aj tí, ktorí sú naspodku a nie sú populárni. 

Skús si napríklad predstaviť svoje školské alebo študentské roky. Určite si mala v triede spolužiačku alebo spolužiaka, ktorého/ktorú všetci akceptovali. Bol to akýsi prirodzený vodca, ku ktorému ostatní vzhliadali.

Možno to bola spolužiačka, s ktorou chceli všetky dievčatá sedieť v jednej lavici, na ktorú sa chceli podobať a podvedome ju napodobňovali, s ktoru sa chceli kamarátiť, ktorá často s nimi manipulovala, aby dosiahla presne to, čo bolo v jej záujme. 

Práve takáto spolužiačka mala v triede vysoký status, lebo ovplyvňovala ostatné spolužiačky v triede.

Pre muža ja maximálne príťažlivé, ak má žena vo svojom prostredí (napr. v prostredí svojich kamarátov) vysoký status. Tento status sa prejavuje tým, že ju kamaráti rešpektujú a je vo svojej skupine obľúbená. Vysoký status = rešpekt.

Pozn.: Aj pre ženy je príťažlivý muž, ktorý má dominantnú pozíciu v skupine, aj preto veľa žien neodolá šarmu tzv. zlých chlapcov.

Ako si vybudovať vysoký status: 

Jediná cesta, ako si vybudovať svoje postavenie v skupine, je prostredníctvom interakcie s ľuďmi. Buď komunikatívna, otvorená a prirodzene prejavuj svoje názory. Nechaj ľuďom priestor na vyjadrenie a pozorne ich počúvaj.

Pri rozhovoroch im dávaj otázky, ktorými prejavíš svoj záujem o nich. Snaž sa viac počúvať, ako hovoriť. Ľudia majú totiž radi, keď majú pozornosť iného človeka. Opakuj toto správanie a postupne si získaš stále viac ľudí na svoju stranu, čím sa posunieš na vrchol vo svojej skupine. 

Žiaľ, nie každý sa dokáže v skupine presadiť. Sú ľudia, ktorých ostatní vnímajú, že sú niekde na spodku rebríčka. Hoci môže ísť o veľmi dobrého a múdreho človeka, jeho neschopnosť spoločenskej interakcie ho zatlačí naspodok. Títo ľudia sú často využívaní ostatnými, majú problém nájsť skutočnú lásku, lebo ľudia nemajú radi tých, ktorí sú na spodku spoločenskej hierarchie. 

Ak si myslíš, že si vo svojej skupine hlboko za ostatnými, netráp sa. Cesta hore existuje aj v tomto prípade. Treba začať pomaly a postupne. Na začiatok sa vyzbroj odvahou a odhodlaním, lebo zmeniť svoju podstatu nie je jednoduché. V tomto prípade platí „fake it till you make it“, t. j. „predstieraj to, kým sa to nestane tvojou prirodzenou črtou“. Vyber si vo svojej skupine človeka, s ktorým sa chceš rozprávať. Rozhodni sa pre niekoho, kto je v skupine obľúbený, nevyberaj si však zatiaľ lídra skupiny. 

V prvom rade si dávaj pozor na reč tela, preto je dôležitý vzpriamený postoj s rukami veľa tela, resp. ich môžeš používať pri gestikulácii. Zakázané sú stiahnuté ramená, predklon, prekrížené ruky. 

Upriam svoj pohľad priamo do očí človeka, s ktorým sa rozprávaš. Ak ti to robí problém, sústreď svoj pohľad na miesto do stredu medzi obočím, lebo to vyzerá, akoby si človeku pozerala do očí.

Reguluj intenzitu svojho hlasu. Ľudia, ktorí nie sú sebavedomí, zvyčajne hovoria veľmi ticho, preto hovor hlasnejšie. 

Ak takýto rozhovor absolvuješ niekoľkokrát za sebou, získaš sebavedomie a odbúraš počiatočný strach a nervozitu. Zároveň ťa začnú ľudia prirodzene oslovovať a nadväzovať komunikáciu s tebou. Postupne si začneš v skupine budovať rešpekt a tvoj status bude rásť.

Snaž sa preto žiť svoj život ako žena, ktorá má vysoký status, lebo ty si hviezdou vo svojom životnom príbehu.

4. Schopnosť dávať, pochopiť a milovať vo chvíľach, keď je to takmer nemožné (duchovné hodnoty)

Milovať vo chvíľach, keď je všetko v poriadku a naše životy sú bez výrazných turbulencií, je jednoduché. V každom vzťahu prichádzajú však aj chvíle, keď sa veci skomplikujú a dostavia sa problémy. Niekedy malé, no často nám prerastú cez hlavu a zrazu je ťažké milovať či pochopiť toho druhého. 

Práve v takýchto chvíľach dostáva schopnosť dávať, pochopiť a milovať iný rozmer. Muž potrebuje vedieť, že aj vo chvíľach, keď sa rúca svet, bude jeho partnerka pri ňom, bude mu dôverovať a naďalej ho považovať za svojho muža, ktorý je jej ochranca. To je tá pravá hodnota, ktorá má pre muža veľkú cenu. 

K ďalším duchovným hodnotám patria napríklad:

 • trpezlivosť, 
 • láskavosť,
 • ochota pochopiť partnera,
 • empatia,
 • tolerancia,
 • štedrosť, 
 • schopnosť dávať.

Toto sú hodnoty, ktoré mužov na ženách podvedome priťahujú. Vyžarovanie/príťažlivosť, emocionálne spojenie, status v skupine a duchovné hodnoty robia ženu v očiach muža výnimočnou.

Možno práve teraz vyhodnocuješ, koľko z týcho hodnôt máš. To teraz nie je dôležité. Dôležité je to, či chceš na sebe pracovať. Stačí urobiť malú zmenu, ale pravidelne. Malý pokrok každý deň ti totiž prinesie veľkú zmenu napríklad o rok. Ak sa ti podarí stelesňovať tieto hodnoty, budeš priťahovať mužov prirodzene.  

Čoho sa muži boja

Ak sa ti podarí osvojiť si všetky uvedené hodnoty a máš partnera, s ktorým si spokojná a šťastná, dávaj si pozor, aby si naďalej stelesňovala tieto hodnoty. Často sa totiž stáva, že žena prestane vyžarovať pozitívnu energiu, stratí svoj vysoký status, nedokáže byť pre muža podporou a postupne sa z nej stáva úplne iná žena. Táto strata hodnôt je pre muža odstrašujúca. 

Priznajme si však, že to platí  aj v opačnom smere. Aj muži sa vo vzťahu často menia, stratia svoje hodnoty, k spokojnosti im stačí televízor a gauč…

V oboch prípadoch platí, že je dôležité, aby človek (žena či muž) mal potrebu stále rásť a neuspokojil sa s momentálnou situáciou. Snaha dosiahnuť viac, byť lepšou verziou samého seba je hnacím motorom, ktorý človeka posúva vpred. Ak sa totiž človek vpred neposúva, začne padať dole, hoci si naivne myslí, že zostane stáť na mieste. 

Dlhodobá úloha pre teba:

Daj si záväzok, že každý deň urobíš niečo pre seba, čo ťa posunie ďalej. Rozdeľ si svoje aktivity do 3 oblastí: zdravie, spoločenský status a duchovné hodnoty. Možno začneš pravidelne cvičiť, zdravo sa stravovať, začneš sa pravidelne stretávať s priateľmi, budeš aktívna v komunite (ak si členkou niektorej z nich), prečítaš si zaujívajú knihu z oblasti, ktorá ťa zaujíma a chceš sa v nej zlepšiť. Výber aktivít závisí od teba.

Podstatné je, aby si sa im venovala pravidelne každý deň. Vyhraď si na to konkrétny čas (napríklad 30 minút denne od 19.30 h do 20.00 h), ktorý bude patriť len tebe. Po čase sa z toho pre teba stane zvyk, ktorý do tvojho života prinesie veľa pozitívneho. 

Rekapitulácia:

 • existujú hodnoty, ktoré mužov na ženách priťahujú ako magnet, 
 • vyžarovanie je špeciálna energia, ktorá vychádza zvnútra ženy a ľudí priťahuje ako včely med,
 • ženy s pozitívnou energiou priťahujú k sebe ľudí bez ohľadu na to, ako vyzerajú,
 • emocionálne spojenie pomáha vytvárať silný vzťah,
 • spoločenský status je postavenie ženy v spoločnosti priateľov alebo v inej komunite, kam patrí, 
 • žena s vysokým statusom je atraktívna pre každého muža,
 • schopnosť ženy stáť po boku partnera aj v zlom období, veriť mu a považovať ho za svojho ochrancu je pre muža hodnota, ktorá sa nedá ničím oceniť,
 • ak žena stelesňuje všetky kľúčové hodnoty, je pre muža veľmi príťažlivá a nenahraditeľná,
 • pozornosť muža inštinktívne spúšťa napr. odhalené ženské telo, ženské krivky, sexy vzhľad,
 • pozornosť nie je príťažlivosť,
 • ak je pre nás niečo dostupné stále, stáva sa to pre nás samozrejmosťou,
 • ak chceš mať s partnerom hlbšie spojenie, netráv s ním všetok čas a doprajte si čas od seba,
 • naruš svoje stereotypy a prekvap partnera niečím novým,
 • muži majú strach, že žena stratí záujem o posúvanie sa vpred, začne stagnovať a stane sa úplne inou.
>