Nevhodný partner

alebo

Prečo sa ocitáš vo vzťahoch s nesprávnymi mužmi

Zasa ďalší nevhodný partner. Prečo sa ocitáš opakovane vo vzťahu s nevhodnými mužmi? Túto otázku si kladieš vždy, keď zistíš, že počiatočné šťastie v láske kamsi uletelo a stále častejšie robíš kompromisy, aby si tolerovala jeho nevhodné správanie. 

Sú tvoje požiadavky na partnera príliš veľké?

Vo videu sa pozrieme na to, ako ovplyvňujú kompromisy naše zásady a náš partnerský vzťah. Dozvieš sa aj to, čo musíš zmeniť, aby si sa vyhla vzťahom s nevhodnými partnermi.

Prepis videa

Hovoríš si, že nemáš šťastie v láske a že neustále priťahuješ do svojho života nevhodných partnerov? Ak áno, pozri si dnešné video, v ktorom sa dozvieteš, prečo do svojho života priťahuješ nevhodných mužov, ale aj to, ako to môžeš zmeniť.

Prečo treba už na začiatku vzťahu vedieť, čo je pre mňa vo vzťahu dôležité

Pri partnerských vzťahoch je mimoriadne dôležité, aby každý človek, ktorý vstupuje do vzťahu, vedel a mal presne definované, ktoré vlastnosti sú tie zásadné, ktoré musí jeho partner mať. 

A v tomto prípade hovorím o tých základných vlastnostiach, tých úplne kľúčových vlastnostiach, bez ktorých podľa teba nie je možné, aby si fungovala vo vzťahu s mužom.

Napríklad:

Je pre teba veľmi dôležitá vo vzťahu dôvera, to znamená, že netoleruješ klamstvo. 

Je pre teba veľmi dôležitá vzájomná úcta, ale keď partner sa správa neúctivo, povie ti niečo netaktne, trebárs zvyšuje na teba hlas alebo ža dokonca nejakým spôsobom osočuje, prípadne ruší stretnutia na poslednú chvíľu, stiahne sa, nekomunikuje s tebou, postaví si stenu a nechce ťa pustiť do svojho života,...

... toto sú všetko spôsoby správania, pri ktorých si môžeš už na začiatku povedať, že: "Ak sa muž takto ku mne bude správať, tak v žiadnom prípade ho vo svojom živote nechcem mať."

A keď si toto uvedomíš, je veľmi dôležité, aby si nikdy pri nich nerobila žiadne kompromisy - žiadne kompromisy ani za cenu toho, že ten muž z tvojho života odíde.

Nevhodný partner a tvoje kompromisy

Pokiaľ však berieš muža ako toho najdôležitejšieho, ktorý je pre teba dôležitejší ako dodržiavanie týchto tvojich zásad, tak začneš robiť kompromisy.

A namiesto toho, aby si reagovala spôsobom, že pozrieš na tie tvoje zásady, na to, čo považuješ vo vzťahu ty za prioritné a najdôležitejšie, tak začneš z týchto zásad ustupovať.

Začneš robiť kompromisy v tom zmysle, že mu prepáčiš a toleruješ to, že ti trebárs klamal alebo že na teba zvýšil hlas, možno sa s tebou nechce baviť na určité témy. 

Skrátka toleruješ všetko to správanie, ktoré si si povedala, že vo svojom vzťahu určite nechceš tolerovať. 

Prečo končíš vo vzťahu s nevhodnými mužmi

Podstata celého problému je v tom, že kladieš muža na prvé miesto, že ho považuješ za dôležitejšieho ako tie tvoje zásady.

A toto je práve dôvod, prečo opakovane končíš vo vzťahoch s mužmi, ktorí nie sú vhodní pre teba alebo nie sú vôbec vhodní na vzťah ako takí.

Ako zmeniť tvoje opakované uviaznutie vo vzťahoch s nevhodnými partnermi? 

V prvom rade je nevyhnutné, aby si zmenila poradie toho, čo je pre teba dôležité.

To znamená, na prvom mieste si ty,  tvoje potreby,  všetko, čo ty považuješ za mimoriadne dôležité vo svojom živote, aby si ty mohla viesť šťastný život. 

A na druhom mieste je on.

To znamená, že keď toto vymeníš, že nebude to on, kto je "ten" dôležitý, ale tvoje potreby, budeš pozerať na celú situáciu úplne iným spôsobom

Nový pohľad na známe situácie

Takže ak si povieš, že pre mňa je mimoriadne dôležitá vo vzťahu napríklad otvorená komunikácia, a vidíš, že partner nekomunikuje, že ti veľa vecí zatajuje, že si postaví nejaký múr pred sebou alebo sa stiahne a vobec ti neodpovedá, tak si povieš: "Tento muž sa ku mne nespráva spôsobom, ktorý je pre mňa dôležitý, pretože pre mňa je vo vzťahu dôležitá otvorená komunikácia."

Alebo si povieš, že pre môj vzťah je veľmi dôležité, aby ma partner rešpektoval. A keď vidíš, že ťa trebárs nejakým spôsobom urazí, zvyšuje na teba hlas alebo s tebou nekomunikuje ako s rovnocenným človekom, tak v tomto prípade vidíš, že on zasa porušuje tú tvoju zásadnú zásadu, ktorú ty považuješ za veľmi dôležitú.

Takisto si môžeš povedať, že ja chcem vo svojom vzťahu mať maximálnu dôveru. A zistíš, že ti partner klame. Je to situácia, kde vidíš, že ten človek porušil to základné pravidlo dôvery. Úplne pošliapal tie zásady, ktoré ty máš.

Ak kladieš muža na prvé miesto:

V takejto situácii si možno povieš, že muž, ktorého milujem, muž, ktorý je so mnou vo vzťahu alebo s ktorým chcem byť vo vzťahu, ma takýmto spôsobom sklamal. 

Ak postavíš na prvé miesto seba:

Pokiaľ však postavíš na prvé miesto svoje zásady,  svoje potreby,  svoje základné požiadavky, ktoré na partnera máš, tak sa správaš úplne ináč.

Pretože v žiadnom prípade nebudes robiť kompromisy a nebudeš sa trápiť nad tým, že: 

  • láska môjho života, môj milovaný partner mi spravil toto, toto a toto zlé, 
  • prečo mi to spravil,
  •  ja som z toho nešťastná,
  • neviem, čo mám robiť,
  • napriek tomu chcem, aby tu bol,
  • chcem mu ukázať, že ho milujem a mi na ňom záleží,
  • tak ja mu to budem tolerovať, ja mu to odpustím, veď druhýkrát sa to zmení. 

Nie. V tom prípade, keď vieš, že tento muž spravil niečo, čo je pre teba zásadné, tak ty sa budeš správať úplne ináč. 

Lebo na prvé miesto dáš svoje potreby. Na prvé miesto dáš seba a vtedy si povieš: "Pre mňa je veľmi dôležité, aby v našom vzťahu bola absolútna dôvera, ale on mi klamal. Klamal mi a tým pádom tento muž si nezaslúži, aby bol partnerom, s ktorým chcem prežiť svoj život." 

Keď sa k tebe správa bez rešpektu, tak si takisto povieš: "Tento muž sa ku mne nevie správať. Ponižuje ma. Správa sa ku mne spôsobom, ktorý ja v žiadnom prípade nebudem akceptovať."

Nerob kompromisy pre nevhodného partnera

Ak muž teda nespĺňa tie zásadné požiadavky, ktoré naňho máš a ktoré sú pre teba vo vzťahu mimoriadne dôležité, tak v žiadnom prípade nerob kompromisy pri týchto svojich požiadavkách.

Neznižuj ich a netlač ich niekde dolu len na základe toho, aby si sa zapáčila partnerovi a aby si mu dala najavo, že ho miluješ.

Ale práve naopak.

Rob kompromisy na strane partnera. To znamená, zmeň ho. A nie tým spôsobom, že ideš meniť jeho správanie. Ale zmeň ho ako človeka za iného človeka.

Vždy ide o to, aby to zásadné, to, čo je pre každého z nás alfa a omega každého dobrého vzťahu, bolo naplnené.

Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz  "Akým typom ženy si v láske". 

© Dana

Autor fotky: Rafael Barros na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>