Prečo končia tvoje vzťahy sklamaním (Neopakuj tieto chyby)

Zasa si do toho spadla. Ďalší vzťah so skvelým začiatkom a žalostným koncom. Rozbité srdce, pocit sklamania, otrasená sebadôvera. Hoci si sa maximálne snažila, opäť ti to nevyšlo. Prečo končia tvoje vzťahy sklamaním, keď tak veľmi túžiš po dobrom vzťahu a milujúcom partnerovi? Prečo sa každý muž tak veľmi vo vzťahu zmení?

Vo videu sa dozvieš, prečo je pre každý vzťah veľmi dôležitá fáza zoznamovania a akú veľkú chybu v tomto období robíme. Zistíš, ako si máš vytvoriť obraz o mužovi, s ktorým chceš byť vo vzťahu, ale aj to, na aké otázky si máš opovedať, keď sa nevieš rozhodnúť, či máš vo vzťahu zostať alebo sa radšej pohnúť ďalej.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Prečo sa naše vzťahy tak často končia sklamaním, hoci robíme všetko preto, aby fungovali? Toto je otázka, ktorú si kladie veľa žien.

V dnešnom príspevku sa preto dozvieš dve základné chyby, ktoré veľmi často robíme, ale aj to, ako ich môžeme zmeniť.

Každý z nás túži po kvalitnom vzťahu, v ktorom budú naplnené jeho potreby. Nájsť však človeka, s ktorým vytvoríme takýto vzťah, nie je vôbec jednoduché. A práve preto je v každom vzťahu veľmi dôležitá tá počiatočná prvá fáza, takzvaná fáza zoznamovania.

Chyby vo fáze zoznamovania ako dôvod, prečo končia tvoje vzťahy sklamaním

Fáza zoznamovania je obdobie, v ktorom cítime pozitívne vibrácie, motýliky v bruchu, máme na očiach ružové okuliare, máme výbornú náladu a všetky naše myšlienky sa sústreďujú na nového človeka.

Na toho človeka, s ktorým sme sa stretli a ktorého práve spoznávame.

No a v tom momente, keď sa tento človek správa spôsobom, ktorý sa nám páči, ktorým nás očarí, dokážeme veľmi rýchlo prepadnúť jeho šarmu.

A v takejto situácii sa snažíme celý náš doterajší život zatlačiť niekde do úzadia. Menej sa stretávame s priateľmi, prestávame sa venovať svojim koníčkom, odsúvame dokonca rodinu, veľmi často aj prácu, pokiaľ je to možné, a všetok čas chceme venovať jemu. Všetok čas chceme využiť na to, aby sme boli spolu.

Chyba č. 1

A práve to je prvá chyba, ktorú robíš.

Postavíš si totiž na prvé miesto jeho. Prvé miesto, ktoré by jemu ešte patriť nemalo.

Na základe pocitov a toho všetkého, čo zažívaš, si myslíš, že si sa doňho zaľúbila a že on je presne ten muž, akého hľadáš.

V skutočnosti si sa však nezaľúbila doňho, ale si sa zaľúbila do predstavy vás dvoch spolu. Do takzvanej ilúzie lásky, po akej túžiš.

Po niekoľkých stretnutiach totiž ešte o ňom takmer nič nevieš a vytváraš si ideál o ňom na základe niekoľkých stretnutí a na základe toho, ako sa na týchto stretnutiach k tebe správal.

V skutočnosti však môže byť jeho obraz úplne iný, ako sa tento človek prezentuje. Treba brať do úvahy aj to, že na začiatku sa zvyčajne správame úplne ináč, pretože vo fáze zoznamovania každý z nás viac-menej niečo hrá.

Ak si to uvedomíš, tak zistíš, že si sa zaľúbila do ilúzie o ňom.

Do muža, akého v ňom chceš nájsť.

A, žiaľ, táto ilúzia sa časom veľmi rýchlo rozplynie a nemá zvyčajne nič spoločné s realitou.

Čo nás však vedie k tomu, že sa takto správame?

Odpoveď je veľmi jednoduchá.

Je to chémia.

V našom mozgu sa v tomto období totiž vytvárajú chemické látky ako oxytocín, domapín, sérotonín, ktoré majú na svedomí všetky tie nádherné pocity, ktoré v tomto období zažívame.

A tu si treba uvedomiť, že chémia nie je láska a že tieto chemické látky budú pôsobiť v našom organizme len určitú dobu a po čase sa aj tieto chemické látky ukľudnia a nastane realita.

A keď nastane realita, tak si mnohé z nás uvedomia, že zrazu sa partner správa ináč.

Že zrazu sa veľmi zmenil. A pýtame sa: "Prečo sa takto zmenil?"

Odpoveď je:

On sa nezmenil. On len ukázal, aký skutočne je, a ty si tomu začala venovať svoju pozornosť, pretože predtým si si to vôbec nevšímala.

Práve toto je dôvod, aby si sa vo fáze zoznamovanie neponáhľala, ale aby si počkala, kým doznie vplyv chemických látok.

Aby si videla toho človeka, s ktorým by si možno mala záujem pokračovať vo vzťahu, aký naozaj je. Aby si videla tú jeho pravú tvár.

Čo treba teda na tvojom správaní zmeniť?

V prvom rade sa prestaň ponáhľať a snaž sa usmerňovať tempo, akým sa  váš vzťah bude vyvíjať

Je dôležité, aby si sa pozerala na celú fázu zoznamovania ako na proces. Proces, v ktorom máš pred sebou úplne neznámeho cudzieho človeka a ty potrebuješ o ňom zistiť čo najviac.

Potrebuješ odhaliť, aké sú jeho pozitívne stránky, pretože práve tie pozitíva pomáhajú medzi vami budovať vzájomné spojenie a vzájomnú dôveru.

Ale potrebuješ vedieť aj to, aké sú jeho negatíva, vlastnosti, s ktorými dokážeš žiť, ktoré dokážeš akceptovať.

Ale aj vlastnosti, ktoré môžu byť pre teba varovnými signálmi, ale dokonca aj tie negatívne vlastnosti, ktoré môžu byť dôvodom okamžitého skončenia ešte len rodiaceho sa vzťahu.

Ak chceš poznať partnera, s ktorým by si mohla pokračovať vo vážnom vzťahu alebo dokonca v manželstve, je nevyhnutné, aby si videla všetky jeho stránky, aby si videla:

Ako reaguje v prípade konfliktnej situácie.

Ako reaguje, keď je pod stresom.

Ako sa správa k svojim blízkym.

Ako sa správa k ľuďom vo svojom okolí.

Ako sa správa, keď s ním nesúhlasíš.

Poznať všetky jeho reakcie je veľmi dôležité, aby si videla, či sa tento človek dokáže správať spôsobom, ktorý ty považuješ za dôležitý.

Ak sa budeš ponáhľať, tak tvoj pohľad naňho bude skreslený. Pretože je vytvorený na základe ilúzie lásky, ktorú si si ty vyfantazírovala, ale nie na základe reality.

A potom, keď nastane fáza precitnutia, tak môže byť toto precitnutie pre teba veľmi bolestivé.

Usmerňovanie tempa vývoja vzťahu

V súvislosti s tempom, ako sa vzťah vyvíja, má veľa žien strach z toho, že pokiaľ sa nebudú snažiť prispôsobiť partnerovi, ktorý trebárs chce, aby sa proces spoznávania veľmi urýchlil, on stratí o ne záujem.

Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ muž na teba veľmi tlačí a chce, aby sa vzťah vyvíjal veľmi rýchlo, tak zvyčajne je to varovný signál alebo dosť veľký signál, že tento človek nemá s tebou veľmi čestné úmysly, ale má nejaký svoj skrytý úmysel.

Mnoho mužov však toto ocení práve preto, že si chcú zachovať aj ten svoj život, ktorý mali predtým, ako ťa spoznali.

A práve preto je potrebné, aby ste si povedali, že máte aj svoje vlastné životy, ale, samozrejme, máte aj čas vyhradený pre seba a preto, aby ste váš vzťah niekam posúvali.

Na čo treba pamätať počas fázy zoznamovania

Vždy maj na pamäti, že ak chceš vedieť, či ten muž je vhodný na vzťah s tebou, je nevyhnutné, aby si ho čo najlepšie spoznala.

A na to je potrebné, aby si tomu procesu spoznávania venovala nejaký čas (udávala tempo vývoja vzťahu a nedala sa dotlačiť do niečoho, čo nechceš).

Chyba č. 2

Druhou veľkou chybou, ktorú robíme, je, že sa sústredíme len na vlastnosti partnera, ktoré nám imponujú.

Vlastnosti, ktorými nás zaujal a na základe týchto vlastností si vytvoríme obraz o tomto partnerovi - o tomto mužovi.

No a tento obraz nechceme meniť. Tento obraz berieme ako fixný, ako raz namaľovaný.

A nechceme vidieť, keď sa k nám začne partner správať zle alebo sa vypla-vujú určité jeho vlastnosti, ktoré nepovažujeme za pozitívne.

Radšej sa sústredíme na všetky tie dobré vlastnosti, ktorými si nás získal, a snažíme sa obhajovať tie negatívne vlastnosti práve tým, že:

"Ale veď ja som ho spoznala, keď bol taký milý.

Keď mi venoval všetok svoj čas.

Keď sa prejavoval na verejnosti, že ma miluje.

Keď mi ukazoval svoju náklonnosť a to, že som preňho dôležitá."

A myslíme si, že toto je ten pravý obraz tohto muža.

Čo si treba uvedomiť

V podstate však ten obraz sme si vytvorili na základe toho, ako sme ho vnímali v období, keď sme boli pod vplyvom tých chemických látok, ale nie na základe toho, ako sa ten človek správa v každodenných situáciách, ktoré spolu prežívame.

Preto je dôležité, aby si pochopila, že ten obraz, ktorý máš o ňom vytvorený, podľa toho, ako sa správal v tom počiatočnom období, nie je pravdivý.

Ale že pravdivý obraz o ňom si vyskladáš na základe toho, ako s tebou komunikuje každý deň. Ako sa k tebe správa každý deň. Ako sa správa v rôznych situáciách, ktoré spolu prežívate.

Pretože tieto jednotlivé momenty sú práve tie čiastky tej celej mozaiky, z ktorej si vyskladáš charakter tohto človeka, o ktorom sa ty rozhoduješ, či je vhodný partner pre teba alebo nie.

Čo robiť, keď si zmätená jeho správaním

Veľa žien sa dostáva do situácie, že sú zmätené, pretože keď si porovnajú to, ako sa ten partner k nim správal na začiatku, a potom vidia, ako sa správa neskôr, a s týmto správaním nie sú už stotožnené a nesúhlasia s ním, tak často nevedia, čo majú robiť, ako sa majú rozhodovať.

Či majú vo vzťahu pokračovať alebo čo majú vlastne urobiť.

Je potrebné, aby si si položila otázky

  • Čo ja potrebujem od vzťahu?
  • Aké sú tie základné hodnoty, ktoré vo vzťahu preferujem?

Vždy sa totiž musíš odvíjať od svojich potrieb, od svojich hraníc, ktoré musia byť pre teba nemenné. Pretože to je to, čo ty nevyhnutne potrebuješ, aby si dokázala byť vo vzťahu šťastná.

No a k tomu, k tým tvojim potrebám, k tým tvojim hraniciam, musíš potom prirovnávať správanie partnera jednotlivých situáciách.

Napríklad:

ak je pre teba nevyhnutné, aby v tvojom vzťahu bola otvorená komunikácia, ale muž, s ktorým si vo vzťahu alebo si začínaš vzťah, nechce komunikovať alebo sa stiahne, prípadne ťa ignoruje, alebo ťa trestá tichom, alebo je arogantný,

ak je pre teba veľmi dôležité, aby vo vzťahu bola vzájomná úcta, ale napriek tomu, že ty si partnera vážiš, on ti úctu neprejavuje,

ak je pre teba dôležitá dôvera vo vzťahu, ale vidíš, že tvoj partner si trebárs dopisuje na sociálnych sieťach s cudzími ženami a tebe sa to nepáči a jasne mu to aj povieš, ale naďalej to robí...

... tak toto sú všetko prejavy správania, ktoré sú úplne v rozpore s tým, aké ty máš požiadavky na partnera a na to, aké sú tvoje hodnoty, ktoré sú vo vzťahu pre teba veľmi dôležité.

Takže na základe toho hneď vidíš, ako sa máš rozhodnúť, a nemusíš sa trápiť nad otázkou, čo mám robiť, či mám zostať alebo či mám ísť a ukončiť tento vzťah.

Lebo priamo tu dostávaš veľmi jasnú odpoveď.

Na čo treba pamätať 

Tu je dôležité, aby si vždy vedela teda, čo od vzťahu potrebuješ, čo potrebuješ od partnera a porovnávala s týmto jeho správanie

Tvoje potreby a hranice musia byť pre teba na prvom mieste. Musia byť to zásadné, to, čo sa nemení.

Žiaľ, veľa žien to robí presne naopak.

Hoci vieme, ako sa má k nám partner správať, a vieme aj, čo potrebujeme od vzťahu, tak tieto naše potreby a tieto naše hranice neustále prispôsobujeme človeku, s ktorým sme vo vzťahu alebo s ktorým túžime fungovať vo vzťahu.

Človeku, ktorý sa k nám často nespráva dobre a ktorý veľmi často prekračuje naše hranice.

Netreba sa preto čudovať, že často končíme vo vzťahoch nešťastné, nespokojné a sklamané.

Naša túžba po láske nás často vedie k tomu, že sa riadime na základe emócií a podľa našich falošných nádejí.

Namiesto toho, aby sme sa rozlúčili s človekom, ktorý nám nevie dať alebo nechce dať to, čo je pre nás vo vzťahu dôležité, tak sa radšej zriekneme samy seba a nášho práva mať vzťah, po akom túžime.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

© Dana

Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>