Varovné signály na začiatku vzťahu

Ďalší vzťah, do ktorého si bezhlavo vletela. Prevalcovaná citmi si sa znova nechala presvedčiť, že tentokrát je to určite "Ten Pravý". Precitnutie do reality ťa však vyviedlo z fantazírovania. Už vidíš jasne veci, ktoré si nevidela, ale aj tie, nad ktorými si zámerne zatvárala oči. Hoci signály blikali načerveno, nedokázali ťa zastaviť.

Vo videu sa dozvieš niekoľko spôsobov správania, ktoré netreba na začiatku vzťahu ignorovať. Sú totiž varovnými signálmi, že vzťah s týmto človekom ti prinesie veľa bezsenných nocí.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Rýchlo sa zamiluješ a potom si nedokážeš všímať správanie partnera, ktoré by mohlo byť potenciálnym varovným signálom?

Ak je to tak, pozri si dnešné video, v ktorom sa dozvieš niekoľko druhov správania, pred ktorým by si nemala zatvárať oči, pretože práve toto správanie ti ukazuje, že toto nie je veľmi vhodný partner na vzťah.

Vo vzťahoch veľmi často na začiatku zažívame krásne euforické obdobie. Je to práve z toho dôvodu, že spoznávame toho nového človeka a sme zaplavení hormónmi.

Práve preto si všímame všetko pozitívne a nie sme schopní si všímať niečo negatívne.

Zároveň sa ukazujeme z tej najlepšej stránky. Ukazujeme to najlepšie z nás, takže je ťažšie postrehnúť nejaké tie negatíva.

Varovné signály sú však často postrehnuteľné na začiatku.

Práve preto aj napriek tomu, že si užívaš toto obdobie a nechávaš ho prirodzene plynúť, treba mať na pamäti aj to, že si musíš všímať určité správanie a treba mu venovať svoju pozornosť.

Udržiava rýchle tempo vzťahu

Úplne prvý druh správania je možno taký, ktorý ti môže imponovať, a práve preto naň upozorňujem.

Je to správanie, kde ti muž prejavuje príliš veľa svojej pozornosti, príliš veľa svojej náklonosti a robí to hneď na začiatku.

Kladie ťa na piedestál, ako keby si bola tá najúžasnejšia žena, akú kedy stretol.

Je prirodzené, že takéto správanie nám imponuje, pretože zrazu cítime, že sme stretli toho človeka, ktorého sme hľadali.

Toto správanie však vôbec nemusí byť také, aké sa nám zdá.

Môže ísť o takzvané "bombardovanie láskou". Nie je to prirodzené správanie, kde ti ten človek skutočne vyjadruje, že sa mu veľmi páčiš.

Pretože keď to reálne zhodnotíme, spoznávanie si vyžaduje čas.

A keď sa niekto snaží vývoj vzťahu veľmi urýchliť, napr. sa tvári po niekoľkých stretnutiach, že ty si tá osudová žena v jeho živote, že by ste sa mali hneď presťahovať jeden k druhému, že by ste mali dokonca po krátkej známosti hneď zobrať, tak toto by mal byť pre teba varovný signál.

Pretože nikto nechce vstupovať do seriózneho vzťahu hneď na začiatku s človekom, ktorého prakticky nepozná.

Bombardovanie láskou je manipulatívna technika, kde ten človek, ktorý ju používa, nemá záujem o prirodzené napredovanie vzťahu, ale má záujem o to, aby toho druhého človeka manipuloval, aby ho prakticky dostal tam, kam ho dostať chce.

Robí to preto tak rýchlo, lebo je z jeho strany dlhodobo neudržateľné, aby hral túto hru, a zároveň to robí preto, aby si rýchlo získal tvoju dôveru a potom robila veci tak, ako to chce on.

On totiž vie, že keď k nemu niečo hlboké začneš cítiť - keď sa doňho zamiluješ, získa nad tebou prevahu.

Takto sa správajú veľmi často ľudia s narcistickou poruchou osobnosti a práve preto si treba dávať veľký pozor a udržiavať tempo, akým sa vzťah vyvíja, pretože je to v tvojich rukách.

Chce o tebe vedieť všetky podrobnosti

Toto správanie je veľmi úzko spojené s predchádzajúcim. Muž prejavuje o teba mimoriadny záujem, chce o tebe vedieť čo najviac.

Dáva ti veľmi zaujímavé otázky a ty si prakticky v centre toho diania, ty si v centre jeho pozornosti.

Toto je tiež veľmi imponujúce, pretože zrazu máš pocit, že: Tento človek naozaj chce spoznať, aká som.

Toto je pozitívne, ale len do určitej miery.

Nie každý človek má záujem ťa spoznať skutočne preto, že si ho ako človek zaujala.

Záujem spoznať ťa a hlavne veľmi osobné detaily z tvojho života môže mať aj človek, ktorý chce práve tieto veci o tebe potom použiť proti tebe.

Toto robia tiež ľudia s narcistickou poruchou osobnosti.

Treba si vždy uvedomiť, že na to, aby sme zdieľali veľmi osobné veci zo svojho života, potrebujeme, aby si ten druhý človek získal v prvom rade našu dôveru. A dôvera sa nedá získať z večera do rána, ani z týždňa na týždeň.

Ten druhý človek musí niečo robiť konzistentne a dlhšiu dobu, aby si ju získal.

Je úplne v pohode, že sa otvárame druhému človeku, že mu odkrývame náš život a to, akí sme.

Ale je potrebné to robiť postupne a nezdieľať o sebe všetko hneď len preto, že sme zavalené emóciami a očarené záujmom, ktorý nám ten druhý človek prejavuje.

Nekonzistentné správanie

Je to správanie, keď ti muž venuje veľa svojej pozornosti, ale potom sa to zmení, stiahne sa, správa sa veľmi nedostupne a potom sa opäť snaží o tvoju pozornosť.

Je to určitá forma hry a ty nevieš, čo za tým je. Cítiš sa veľmi zmätená.

Práve to, že on vysiela tie zmiešané signály, ti jasne hovorí, že toto nie je správanie seriózneho (zrelého) človeka a že tento človek to nemyslí s tebou úplne vážne.

Ak vidíš, že sa niekto správa tak, že je chvíľu prítulný, potom je odmeraný, chvíľu sa stiahne, potom sa vráti, tak tohto človeka by si mala čo najrýchlejšie diskvalifikovať.

Nevie prijať vlastnú zodpovednosť

Rozpráva ti napríklad o svojich priateľoch, kolegoch, minulých vzťahoch, ale vždy je vinníkom niekto iný.

Vidíš, že on je vždy v pozícii obete a že nevie prijať vlastnú zodpovednosť.

Treba si uvedomiť, že v každom vzťahu máme svoj podiel - svoju úlohu.

Ak on vidí vždy chybu len v iných,  ide o človeka, ktorý nevie prijať vlastnú zodpovednosť, nemá sebareflexiu, a toto je veľký červený varovný signál.

Nevie pochopiť iný pohľad na tú istú vec

Ďalší varovný signál je, keď vidíš, že tento človek nevie pochopiť, že ty máš iný názor na vec, pretože on vidí tú vec len zo svojej perspektívy.

Je úplne normálne, že každý z nás má svoju perspektívu videnia, že každý z nás má to videnie iné a tým pádom vyhodnocujme tie isté veci rozdielne.

Na to, aby sme spolu dokázali fungovať, je potrebné, aby sme mali ochotu, ale aj schopnosť pozerať sa na veci aj očami toho druhého.

Zisťovať, byť zvedavý, prečo ten druhý človek vidí veci ináč, ako ich vidíš ty.

Ak si vo vzťahu s človekom, ktorý toto nevie, tak je to znak, že nie je dostatočne pripravený na emocionálny rast, pretože ten jeho emocionálny rast kdesi zastal. Tým pádom sa už nevyvíja ďalej.

Vo vzťahu s takýmto človekom ťa potom čaká to, že sa možno budeš snažiť mu vysvetľovať svoj pohľad na vec, svoje argumenty, ale on bude vždy točiť o tom svojom.

V tomto prípade nie je možné nájsť ani nejaký kompromis, pretože on nebude ochotný robiť kompromisy, lebo bude vidieť vždy len tú svoju pravdu, to svoje videnie.

Vzťah s týmto človekom bude veľmi ťažký, lebo sa budeš cítiť nevypočutá, nepochopená. To zároveň bude vytvárať jednak nespokojnosť, jednak hnev a potom postupne aj určitý taký voči tomu druhému človeku.

Hovorí drobné klamstvá

Často sa na niečo vyhovára alebo hovorí drobné klamstvá, ktoré sú neškodné, ale ty ich môžeš spozorovať, lebo vidíš, že niektoré veci možno nesedia.

Nesedia veci, ktoré ti povedal predtým a ktoré ti hovorí teraz.

Vtedy si možno povieš, že: Možno som niektoré veci nepochopila, možno je chyba skutočne vo mne, že on tie veci hovoril a to moje pochopenie bolo iné.

Ale môže sa stať aj to, že ty vidíš nejaký nesúlad v tom, čo ti hovorí, ale nechceš ho vyzvať na to, aby to vysvetlil, aby to definoval, lebo nechceš ísť do konfrontácie s tým.

Toto ťa však môže dobehnúť práve v tom, že tak, ako sa bude váš vzťah vyvíjať, tie malé lži budú prerastať do tých väčších a možno aj do nejakých veľkých.

Pretože človek, ktorý je zvyknutý klamať, si veľmi často neuvedomuje, že klame. A klamstvo je jeho bežný nástroj, akým komunikuje.

Práve preto keď vidíš nejaký nesúlad v tom, čo hovorí, vyzvi ho, aby ti objasnil veci, ktoré hovorí. Nedaj sa presvedčiť, že ty tie veci nechápeš, resp. že ty si nepochopila to, čo on hovoril.

Je veľmi kritický

Ďalším správaním, ktoré si treba všímať, je, keď je muž veľmi kritický voči ľuďom okolo seba, napríklad voči priateľom, rodine, kolegom, ale aj voči neznámym ľuďom.

Vidíš, že on kritizuje všetko, ako ten človek vyzerá, čo ten človek má oblečné, čo ten človek urobil, ako to urobil.

Ak sa niekto takto správa, je to vzorec jeho správania.

Teraz má na tej svojej muške iných ľudí, ale akonáhle budete vo vzťahu, tak sa na tú mušku dostaneš aj ty.

Najprv mu budú možno vadiť len nejaké drobnosti na tebe, ale potom postupne bude stále viac a viac kritizovať teba ako človeka. V takomto prípade nie je možné vytvárať zdravý vzťah.

Veľmi rýchlo a často mení svoje nálady

Je úplne normálne, že každý z nás má rôzne nálady, že tie naše nálady sa menia, že sa nám v živote dejú rôzne veci.

Ale ak vidíš, že ten človek mení náladu rýchlo a stále - dokáže rýchlo vyletieť z "0 na 100" (napr. je v super nálade, potom padne niekde dole a potom zasa vyletí hore a zasa padne dole), treba zbystriť pozornosť.

Možno nevieš, čo spúšťa tieto zmeny jeho nálad, alebo vidíš, že ten spúšťač bola hocijaká nepodstatná maličkosť.

Žiť s človekom, ktorý nevie ovládať svoje emócie, je veľmi ťažké, lebo budeš musieť chodiť okolo neho po špičkách a nikdy nebudeš vedieť, kde je tá mína, na ktorú môžeš stúpiť.

V takomto vzťahu chýba pocit bezpečia a pohoda. Z tohto dôvodu je potrebné venovať aj tomuto pozornosť.

Toto bolo niekoľko spôsobov správania, ktoré si treba určite všímať, a ak sa objavujú už na začiatku vzťahu, neskôr to bude ešte oveľa horšie. 

Pokiaľ ťa zaujímajú ďalšie otázky a témy ohľadom vzťahov, odporúčam ti Akadémiu vzťahov.

© Dana

Autor fotky: Ikon Republik

Zdieľaj s priateľmi
>