O mne

Príbeh o láske, sklamaní, páde a ceste nahor


Bola som vystrašená. Vystrašená z toho, čo sa dialo okolo mňa. Vystrašená z toho, čo sa dialo s mojím životom...

Ako veľmi som si priala, aby to všetko bol len zlý sen, z ktorého sa zobudím, a všetko bude opäť v normále. Nechápala som, kam sa stratil ten všedný pokojný život, ktorý som dovtedy žila. Život, v ktorom som mala všetko, čo som považovala za dôležité.

Takto to začalo

Zrazu som stála som pred bankrotom firmy s kopou dlhov na krku a prázdnym účtom v banke, netušiac, ako to všetko zvládnuť.

Zobrať na seba úver, aby si môj manžel mohol splniť sen a kúpiť výrobnú firmu, bol ten najväčší hazard, akého som sa vo svojom živote dopustila. Hrala som vabank so všetkým, čo som mala. Konala som v rozpore so svojím presvedčením, so svojou intuíciou a dala som do banku seba, svoje meno, svoj pokojný život, svoju existenciu.

Žiaľ, prišiel pád, a s ním celý rad nepríjemných situácií.

Keď po prvej rane prišla druhá

V krajnej životnej situácii, keď každý človek potrebuje, aby mal pri sebe niekoho, kto by pri ňom stál a povedal mu, že sa nemusí ničoho báť, lebo je tu s ním a spolu sa bremená nesú jednoduchšie, som však zostala sama s naším vtedy 14-ročným synom, pevne rozhodnutá sa popasovať so všetkým, čo príde. A prišlo toho dosť.

Nezištná láska všetko zdolá

Keď som už mala pocit, že sa na mňa všetko valí, bol tu práve môj syn, ktorý ma vždy povzbudil a povedal: „Mami, som na teba hrdý, zvládaš to perfektne.“ Pod tlakom okolností dospel skôr, ako mal, no na druhej strane som mala pri sebe niekoho, pre koho malo význam absolvovať všetky nepríjemnosti a neupadnúť do sebaľútosti, či dokonca depresie.  

On mi umožnil v pravej nahote pochopiť, čo znamená nezištná láska, ktorá človeka dvíha hore, aj keď by najradšej so všetkým praštil a klesol až niekde na dno.

A život išiel ďalej...

Snažila som sa zo všetkých síl, pracovala na všetky strany a bola vďačná za každé euro, ktoré som si zarobila navyše. Vďaka jeho podpore a na jeho vek nezvyčajnej vyspelosti som to zvládla. Možno aj vďaka mojej optimistickej povahe a snahe hľadať aj v tom zlom niečo dobré...

Trvalo to však dlho. Ani rok, ani dva, ale dlhých sedem rokov.

Keď ťa sklame človek, ktorému veríš

V tomto zložitom období som si viac ako kedykoľvek predtým uvedomovala silu a význam vzťahov v živote človeka.  Ja som síce mala šťastie, že som mala pri sebe syna, no priznám, že mi často veľmi chýbal ten, kto z celej situácie potichu a bez vysvetlenia vycúval.  Človek dokáže prejsť všetkým, no je veľmi ťažké sa vyrovnať s tým, keď ťa sklame niekto, komu úplne dôveruješ a o ktorom si myslíš, že bude pri tebe v dobrom aj v zlom. Bolí to šialene a nekonečne dlho.

Kde sa stala chyba?

Tisickrát som si premietala obrázky z minulosti v snahe zistiť, kde sa v mojom vzťahu stala chyba. No ani premietanie filmu znova a znova nikam neviedlo. To ma nakoplo, aby som začala hľadať inde... Vo voľnom čase som stále viac vyhľadávala knihy a články o vzťahoch, o rozdieloch medzi mužmi a ženami, ktoré mi mali dať odpovede na otázky, kde som spravila chybu, prečo  som zostala sama a prečo sa veľa super žien, ktoré dobre poznám, ocitá v začarovanom kruhu podobných situácií.

Hľadanie odpovedí

Prečítala som množstvo kníh, článkov, absolvovala rôzny kurzy a postupne som si začala skladať mozaiku, ako vzťahy žena – muž fungujú. Zistila som, že na to, aby žena dokázala pochopiť mužský svet, potrebuje pohľad naň z mužskej perspektívy, lebo ženský pohľad na vzťahové problémy je úplne iný. Kto môže pochopiť mužský svet lepšie ako muž? Práve preto som čerpala informácie zo zdrojov prevažne od mužských autorov.

Prečo som sa rozhodla písať o vzťahoch

Mám za sebou náročné obdobie. Dnes môžem povedať, že som zocelenejšia ako kedykoľvek predtým a nič ma len tak ľahko nerozhodí. Zmenil sa môj pohľad na život a na to, čo je skutočne dôležité.

Pochopila som aj mnohé veci o mojom vzťahu, ktoré som si predtým nevšímala, resp. som ich nepovažovala za dôležité. Uvedomila som si, že téma vzťahov sa týka každého z nás, a že nie je dobré nechávať si to, čo som sa naučila, len pre seba. Možno práve niečo z toho, čo viem (alebo sa ešte naučím), môže pomôcť niekomu, kto práve hľadá nový vzťah alebo sa stále nevie vysporiadať s tým predchádzajúcim. 

Rozhodla som sa preto oprášiť svoju lásku k písaniu a vytvoriť virtuálne miesto, prostredníctvom ktorého sa môžem pravidelne prihovárať ženám. Tak vznikli Ženy z Venuše – miesto pre ženy, ktoré chcú pochopiť mužov a nájsť skutočnú lásku.

Vitaj na mojom blogu. Teší ma, že sa môžeme zoznámiť.

Som veľmi rada, že si sa preklikla až sem a že ťa môžem osobne privítať na blogu Ženy z Venuše. Volám sa Dana Žňavová a som autorkou všetkých článkov a materiálov, ktoré nájdeš na tomto blogu. 

Ak máš nejaký problém, prípadne tému, o ktorej by si si chcela prečítať viac, kontaktuj ma prostredníctvom tohto formulára alebo priamo na e-mailovej adrese [email protected].

Mám rada príbehy so šťastným koncom

Teraz už poznáš môj príbeh, takže vieš, kto sa skrýva za článkami na tejto stránke. Nebolo pre mňa ľahké takto verejne zdieľať úsek môjho života, o ktorom som dlho nechcela pred ľuďmi hovoriť, lebo som sa bála, čo si budú o mne myslieť.

Aj v tomto som však už pokročila a beriem ho ako časť môjho života, ktorá mi dala veľa nielen v negatívnom, ale aj v pozitívnom zmysle, a za ktorú sa nemám prečo hanbiť. Verím však, že tie ďalšie moje príbehy už budú radostnejšie :).

S láskou

Dana

>