Neváži si ťa? Túto chybu NIKDY nerob

Neváži si ťa a ty nevieš, čo máš robiť, aby sa jeho správanie k tebe zmenilo. Keď si ťa partner neváži, je to pre každú ženu veľmi ubíjajúca a psychicky náročná skúsenosť. 

Keď ťa partner neustále obviňuje, keď ťa považuje za niečo samozrejmé, keď ťa nepočúva, keď ho nezaujíma tvoj názor, keď ťa ponižuje, keď prekračuje tvoje hranice - toto všetko sú jasné signály, že si ťa neváži a hrubo porušuje základné pravidlo každého zdravého vzťahu. 

Jeho nevhodným správaním trpíš viac, ako si možno pripúšťaš, pretože každý moment, keď sa k tebe takto správa, zráža na kolená tvoju sebahodnotu a sebaúctu a posilňuje tvoj pocit menejcennosti.

Vo videu sa dozvieš, akú základnú chybu ženy vo vzťahoch neustále opakujú, ako zmeniť svoje reakcie v takýchto situáciách a akú úlohu v tom všetkom hrajú pocity.

Prepis videa

"Môj partner si ma neváži. Môj partner sa ku mne správa nevhodným spôsobom. Čo mám robiť, aby som stúpla v jeho očiach?"

Toto sú veľmi časté otázky, ktoré si kladú ženy, a práve o nich sa budeme baviť v dnešnom videu.

Správanie muža, ktorý si ťa neváži

Ak si vo vzťahu s mužom, ktorý ťa nepočúva, ktorého nezaujímajú tvoje názory, ktorý ťa berie ako niečo samozrejmé, ktorý ťa obviňuje za všetko zlé, čo sa deje vo vašom vzťahu, nerešpektuje tvoje hranice, dokonca ich prekračuje, a ktorý sa dokáže vysmievať z tvojich sťažností a ponižovať ťa či už doma alebo na verejnosti, jednoznačne máš pri sebe partnera, ktorý si ťa neváži.

Váš vzťah je hlavne o ňom, o jeho záujmoch a čo uznáva on. Neberie ťa ako rovnocenného partnera, ale napriek tomu chce od teba plnú podporu, plnú pozornosť a maximálny servis.

Ak si vo vzťahu s partnerom, ktorý sa k tebe takto správa, máš pri sebe človeka, ktorý porušuje základné pravidlo každého normálneho vzťahu, a to je vzájomná úcta.

Každý človek totiž, ktorý vstupuje do vzťahu, je samostatná osobnosť, ktorá má svoju hodnotu.

V tom momente, keď si ťa partner neváži, sa správa, ako keby jeho hodnota bola vyššia, ako je hodnota tvoja.

Chyba, ktorú ženy robia

V takejto situácii si veľa žien kladie otázku, čo majú robiť, aby tú situáciu v ich vzťahu zvrátili a zmenili k lepšiemu.

No a začnú konať, ale konajú spôsobom, že sa začnú viacej usilovať, začnú vychádzať viac a viac v ústrety svojmu partnerovi v nádeji, že on si to všimne a ocení to.

Žiaľ, k takejto situácii veľmi často nedôjde, lebo partner, ktorý je zvyknutý len brať a ktorý si myslí, že je viac ako jeho partnerka, partnerku berie viac-menej ako niekoho, kto mu zabezpečuje určité zázemie, určitý servis.

Práve tu platí určitý vzťah, že čím viacej  tá žena partnerovi dáva, tak tým viac on od nej berie, ale na druhej strane jej to nevracia naspäť.

A to, čo ona dáva, sa preňho stáva samozrejmosťou, ktorú absolútne neocení a berie to ako niečo, čo je on na 100 % povinná preňho robiť.

Takýto muž sa k tebe správa časom stále bezohľadnejšie, pretože ty mu svojím správaním dokazuješ, že si skutočne viacej vážiš jeho a že tá jeho hodnota je vyššia, ako je hodnota tvoja.

Dôvod, prečo si ťa neváži

Ak sa teda pýtaš:

"Prečo sa ku mne takto správa?"

"Prečo nevidí moju hodnotu?" 

"Prečo nevidí, čo všetko pre neho robím?"

"Prečo nevidí, ako ho milujem?"

tak je na to len jedna odpoveď : Pretože mu to ty dovolíš. 

Hoci vieš, že sa k tebe správa nevhodne, ty napriek tomu robíš všetko preto, aby si ho potešila a aby si bola dostupná preňho vždy, keď ťa on potrebuje.

Si schopná odstaviť trebárs svojich priateľov, zrušiť svoje záujmy a robiť všetko preto, len aby on sa cítil komfortne.

Tým mu však dávaš jasný signál, že je pre teba najdôležitejší a že všetko podriadiš jemu.

Ty sa takto dostávaš do začarovaného kruhu, kde sa stále snažíš, stále niečo preňho robíš a čakáš na uznanie z jeho strany, ale toto uznanie neprichádza.

A práve toto sú momenty, keď sa ty stále cítiš horšie a horšie. Stále máš pocit, že potrebuješ robiť viac a viac, pretože ho miluješ, pretože ho nechceš stratiť, pretože mu chceš dokázať, že si dobrá, lebo ty sama už ani neveríš tomu, že skutočne si dobrá a že máš svoju hodnotu.

Prečo sa teda ženy takto správajú?

Dôvody môžu byť rôzne, ale najčastejšie sú:

  • žena nechce stratiť muža, ktorého miluje, a preto si naivne myslí, že on sa zmení,
  • žena si neuvedomuje svoju vlastnú hodnotu a neverí tomu že si dokáže nájsť niekoho lepšieho,
  • bojí sa samoty, bojí sa osamostatniť, bojí sa odísť,
  • bojí sa zmeny vo svojom živote alebo skrátka len
  • nemá podmienky na to, aby odišla, lebo ak máš napríklad deti, tak nie je to také jednoduché zo dňa na deň si zbaliť kufor a odísť, možno nemáš kde bývať, nemáš dosť peňazí, nemáš dobre platenú prácu, nemáš trebárs rodinu alebo blízkych, ktorí by ti pomohli. 

Takže toto môžu byť všetko dôvody, prečo žena v takomto vzťahu s mužom zostáva.

Čo robiť, aby si zmenila jeho správanie

Veľa žien si potom kladie otázku: "Čo mám teda robiť, aby som stúpla v jeho očiach? Aby si uvedomil moju hodnotu?"

A odpoveď je len jedna. Prestaň sa naháňať za jeho uznaním.

Jeho uznanie pre teba nie je dôležité.

Najdôležitejšie je pre teba uznanie človeka, ktorý musí byť pre teba ten najdôležitejší, a to si ty.

Musíš robiť všetko preto, aby si stúpla vo svojich vlastných očiach, aby si sa prestala považovať za niekoho, kto je závislý od toho, ako ho uzná buď partner, alebo priatelia, alebo kolegovia, alebo niekto známy.

Skrátka ty sama si musíš  byť vedomá toho, že si človek, ktorý má hodnotu, pretože každý z nás má svoju hodnotu a nikto nemá právo, aby toho druhého nejakým spôsobom zhadzoval a považoval ho za menejcenného.

Ako to urobiť?

No v prvom rade je potrebné, aby si začala klásť na prvé miesto seba. Nie jeho, nie jeho potreby. Ale seba. Svoje potreby. 

Pozri sa na to, čo chceš od vzťahu, čo chceš od svojho partnera, čo chceš, čo potrebuješ preto, aby si bola šťastná a aby si bola spokojná.

Môžno si hovoríš: "Ja predsa nemôžem dávať na prvé miesto seba. Veď je to úplne sebecké."

Hovoríš si, že láska je o dávaní. Láska nie je o tom, že budem žiadať niečo naspäť.

Láska je o dávaní a prijímaní. To si uvedom. 

Láska je o tom, že dávame nezištne. Keď niekoho milujeme, tak chceme, aby sa ten človek mal dobre, aby sa dobre cítil, aby sme mu vytvárali zázemie, aby cítil našu blízkosť, našu podporu. To je úplne normálne. 

Ale keď sa dvaja partneri milujú, to dodávanie a prijímanie musí ísť v obidvoch smeroch. 

Akonáhle sa táto rovnováha naruší, akonáhle jeden dáva a druhý len a len berie, tak v tomto prípade zo strany toho, kto len a len berie, v žiadnom prípade nejde o lásku, ale o vypočítavosť a o využívania toho druhého.

Nehľadaj ospravedlnenia jeho správania tým, že je možno pod stresom alebo má nejaké problémy v práci. Toto nie sú skutočné dôvody na to, aby sa partner k tebe správal nevhodným spôsobom alebo aby ťa dokonca ponižoval a považoval za niečo druhoradé.

Nepozeraj sa na jeho správanie len na základe nejakých momentov, keď sa k tebe správa dobre. 

Vyhodnocuj jeho správanie počas celého vášho spolužitia - koľko je tých momentov, keď je skutočne k tebe milý, príjemný, keď si ťa váži, keď vieš, že preňho veľa znamenáš - a koľko je tých momentov, keď sa cítiš zle, keď sa cítiš menejcenná, keď sa cítiš zranená, keď sa cítiš urazená, keď sa cítiš nevypočutá.

Toto všetko treba porovnať a uvedomiť si: Chcem s týmto partnerom žiť?

Mám pred sebou možno horizont 20, 30, 40 rokov. Chcem prežiť svoj život práve s takýmto mužom, ktorý sa ku mne už teraz takto správa? 

Toto sú veľmi dôležité otázky a keď si si nie istá, či  práve toto správanie máš považovať za varovný signál - alebo či je to také bežné správanie, riaď sa svojimi pocitmi, pretože pocity nás nikdy neklamú.

Pocity nám vždycky dajú najavo, že to nie je teraz v poriadku. Teraz sa cítim smutná alebo sa cítim strašne sklamaná, alebo urazená a nevypočutá a nedocenená. A všetky tieto zlé pocity sa miešajú a najhoršie je to,  že čím viacej týchto pocitov budeš cítiť vo svojom vzťahu, tým viac sa bude odlupovať z tvojej sebadôvery a z tvojho vnímania vlastnej hodnoty, pretože stále a stále sa budeš cítiť ako niekto, kto má menšiu hodnotu.

A práve toto je to najhoršie, lebo tým, keď si ťa partner neváži, tak stále menej a menej si vážiš samu seba aj ty!

Ak to chceš zvrátiť, nezvráti to tvoj partner tým, že ťa bude uznávať, ale určite to zvrátiš len tým, že začneš uznávať samu seba. Začneš robiť viacej pre seba a menej preňho, keď on nie je ochotný pre teba robiť nič tak, aby si sa ty cítila šťastná, milovaná a spokojná.

Jednoznačne sa vždy vyhraň voči jeho správaniu, ktoré ti nevyhovuje, ktoré ťa uráža a ktoré ťa zraňuje, pretože partner musí vedieť, kde sú tvoje hranice.

A pokiaľ aj napriek tomu, že ich pozná, ich dokáže neustále posúvať, stláčať a šliapať po nich, tak nemáš pri sebe človeka, ktorému na tebe záleží. 

Muž, ktorý ťa miluje, sa takto správať k tebe nikdy nebude, pretože preňho je veľmi dôležité, aby si sa cítila milovaná, šťastná a spokojná. 

Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz  "Akým typom ženy si v láske". 

© Dana

Autor fotky: Francesca Zama na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>