Prečo muži milujú potvory a dobré ženy si nevážia

Trvalo jej dlho, kým sa pozbierala z jeho odchodu. Mesiace prázdnoty, sebaobviňovania a zúfalstva jej vtlačili do tváre niekoľko vrások.

Litre preliatych sĺz a vypitého vína postupne otupovali bolesť duše.

„Prestaň sa trýzniť a začni normálne žiť,“ prikazoval jej rozum, keď sa prebrala z delíria.

„Nemáš na to, dobrá žienka domáca,“ pohŕdavo jej šepkali skrytí démoni.

Nechcela ich už počúvať. Dosť! Fľaša vína sa rozletela na tisíc drobných črepín...

„Dokážeš to,“ povzbudzoval ju rozum.

„Dokážem,“ povedala si a rozhodla sa začať odznova. Tentokrát však ináč. Nie ako dobrá žena, ale ako žena potvora.

Nebola ochotná sa už viac obetovať pre niekoho iného, ktorý si to aj tak nebude vážiť a bude to brať ako samozrejmosť.

Nechcela už donekonečna dávať, no nedostávať nič. 


Jedného dňa ho stretla. 

Prvé tri mesiace boli nádherné. Neustále jej telefonoval, posielal správy, pripravoval malé prekvapenia. Hoci nebol vyslovene „jej typ“, páčilo sa jej jeho dvorenie a preukazovanie pozornosti.

Keď jej po troch mesiacoch povedal, že ju miluje, nevedela, ako zareagovať. Radosť z romantického vyznania sa miešala s rozpačitými pocitmi. Necítila totiž to, čo on. Bol síce milý a pozorný, no nedokázal prebudiť motýliky v jej bruchu. Zatvrdnuté srdce nebolo vhodnou pôdou pre zrod nového citu.

Čím bola chladnejšia, tým viac sa snažil. On dával a ona brala. Bez výčitiek.

Zručne si osvojila taktiky svojho ex a s uspokojením víťazila v súboji nad mužmi. Nad týmto, aj nad ďalšími, ktorí prišli po ňom.

Manipulovala, využívala a cieľavedome dotlačila každého tam, kam chcela. 

Čas bežal a nepriama úmernosť , čím menej dám, tým viac dostanem, sa jej osvedčila. Radosť z víťazstva však postupne vytláčalo poznanie, že ku šťastiu jej čosi chýba. Úprimný vzťah bez manipulácií a predbiehania sa, kto z koho. 

Zatvrdnuté srdce už bolo opäť pripravené na lásku. Bez strachu, že bude opäť zlomené.  

Mýtus o žene – potvore

Muži milujú potvory a dobré dievčatá ťahajú vždy za kratší koniec. Výrok, s ktorým sa každá z nás určite už viackrát stretla v mnohých internetových článkoch či ženských magazínoch a ktorý znie dosť dôveryhodne.

Ak správanie žien zredukujeme len do dvoch skupín „potvora alebo dobrá žena“, možno nás takýto záver presvedčí.

Svet však nie je čiernobiely, lebo dokonca aj sivá má svojich 50 odtieňov :), preto budeme hľadať hlbšie pod povrchom, kde sa skutočná pravda často skrýva.

Prečítaj si aj: Prečo si muži nevážia dobré ženy

Ako sa prejavuje žena – potvora

Žena – potvora je priebojná, sebecká, povýšenecká, náročná, arogantná, tvrdohlavá, akčná, zameraná len na seba, vypočítavá, sexuálne príťažlivá. Vzbudzuje dojem, že ja ťažko dosiahnuteľná. Je majsterkou komunikácie, často aj manipulácie.

Výpočet vlastnostní, ktoré definujú takýto typ ženy, nie je veľmi lichotivý.  Ak si predstavíš muža s rovnakými vlastnosťami, máš pocit, že práve takéhoto muža hľadáš na cestu životom?

Stelesňuje partner s takýmito vlastnosťami presne takého muža, s akým chceš budovať kvalitný dlhodobý vzťah?

Zámerne dávam dôraz na prívlastok „kvalitný dlhodobý“, lebo v prípade, ak hľadáš zábavu, vzrušenie či dobrodružstvo, s mužom podobných kvalít sa určite nudiť nebudeš.

Majú teda muži záujem o ženu potvoru? 

Záleží od toho, čo muž od ženy a od vzťahu s ňou očakáva. Mnoho mužov, ktorí boli vo vzťahu so ženou potvorou, tvrdí, že na spoločne prežité obdobie nikdy nezabudnú a myslia to z pozitívnej stránky.

Hlavne po vzťahoch prežitých s tzv. dobrými ženami je vzťah s potvorou neporovnateľne iným, pretože žena potvora je neriadená strela a nedovolí mužovi, aby ju ovládal. Jej živočíšnosť mužom imponuje, navyše je často výbornou milenkou, ktorá si priamo povie, čo v posteli chce.

Byť však v neustálom strehu je z dlhodobého hľadiska pre muža náročné a vyčerpávajúce a hoci je vzťah s potvorou zábavný s množstvom adrenalínu, časom aj muž zatúži po niečom pokojnejšom a trvácnejšom, čo mu už potvora nedokáže dať.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Akí muži majú záujem o ženu – potvoru 

Tento typ ženy je pre muža prísľubom vzrušujúceho nepredvídateľného dobrodružstva, v ktorom určite nemá miesto stereotyp a nuda.

Ak muž nemá záujem o dlhodobý vzťah a má rád prekonávanie výziev, vzťah s takouto ženou môže byť preňho zaujímavým zážitkom.

Ženy potvory sú často obľúbené u mužov, ktorí túžia po dobrodružstve za každú cenu. Často sa však stávajú aj milenkami ženatých mužov, ktorým imponuje ich neviazanosť a často reprezentatívny vzhľad či vystupovanie, čo môže byť v úplnom kontraste so ženou, ktorú majú doma.

Tieto vzťahy však zvyčajne netrvajú dlho, lebo žena potvora nemá problém si veľmi rýchlo nájsť ďalší objekt.

Muži, ktorí hľadajú seriózny vzťah, zvyčajne tento typ žien nevyhľadávajú, pretože ich priťahujú iné typy žien, a to sebavedomé ženy.

Niektorí  z nich majú za sebou aj osobnú skúsenosť so ženou potvorou, na základe ktorej pochopili, že hoci je s ňou zábava, na dlhodobý pokojný vzťah sa absolútne nehodí.

Rozdiel medzi sebavedomou ženou – ženou potvorou – dobrou ženou

Sebavedomá žena   

 • Priateľská a otvorene komunikuje s ľuďmi.
 • Pozná svoju hodnotu.
 • Má svoje zásady a stanovené hranice.
 • Má svoj život, s ktorým je spokojná.
 • Neberie muža ako stred svojho vesmíru.
 • Nie je jednoduché ju získať.
 • Nenechá sa využívať.  
 • Nemá problém požiadať muža o to, čo chce.           

Žena potvora  

 • Je sexy a pôsobí veľmi sebavedome.
 • Ovláda taktiky manipulácie vo svoj prospech.
 • Veľmi často nie si je istá svojou hodnotou, len ju predstiera.
 • Presvedčivo hrá, že je ťažké ju získať, no ide len o hru.
 • V podstate je to herečka, ktoré sa veľmi snaží získať si pozornosť, čo sa jej aj darí.

Dobrá žena

 • Nie si je istá svojou hodnotou.
 • Nemá stanovená svoje zásady, resp. ich veľmi rýchlo poruší v záujme niekoho iného.
 • Robí všetko, aby potešila partnera, no nežiada nič na oplátku.
 • Svoju nespokojnosť v sebe dusí a čaká, že si muž sám uvedomí, že sa k nej nespráva vhodne. 
 • Svojím správaním zo seba urobí „slúžku“, ktorá je tu vždy pre ostatných, čím v partnerovi časom vyvolá pohŕdanie a nedostatok úcty.

Nebuď potvorou, ale ani dobrou ženou. Buď sebavedomou ženou. 

Skúsme sa na chvíľu pozrieť na problém z inej strany. Akého muža by si si vybrala na dlhodobý vzťah?

 • Rebela/zlého chlapca – tento muž miluje dobrodružstvo, je nestály, sebecký, robí len to, čo mu vyhovuje, je s ním super zábava.
 • Dobrého chlapca – urobí všetko, čo ti vidí na očiach; nikdy nejde do konfliktu, všetky rozhodnutia necháva na tebe, je mimoriadne starostlivý a obetavý, neprejavuje vlastný názor, je to v podstate slaboch.
 • Dobrého chlapca s gurážou (s guľami 🙂 – tento muž robí všetko pre to, aby si bola šťastná, cítiš sa pri ňom v bezpečí, ak sa mu niečo nepáči, povie ti svoj názor,  no netlačí, aby bolo všetko podľa neho, rešpektuje tvoj názor, má svoje zásady,  nemá problém urobiť rozhodnutia, za ktoré nesie zodpovednosť, váži si samého seba.

Predpokladám, že väčšina žien by hlasovala za dobrého chlapca s gurážou. Podobne je to aj s mužmi, ktorí uprednostňujú sebavedomú ženu (t. j. ženu so zásadami) pred potvorou či submisívnou partnerkou bez sebavedomia.

Muži si nevážia submisívne ženy. Ženy si nevážia mužov slabochov.

Ako byť sebavedomou ženou

Ak chceš mať dlhodobý vzťah, treba si prvom rade uvedomiť, že pre muža je veľmi dôležité, ako sa cíti, keď je s tebou.  Aby sa cítil dobre, potrebuje partnerku, ktorá ho podporuje, akceptuje aj jeho nedostatky a má oňho záujem. 

Možno si práve teraz hovoríš, že ak máš pre partnera vytvárať podmienky, aby sa cítil dobre, staneš sa čoskoro „dobrou ženou“,  ktorú si zrazu prestane vážiť.

Uvedom si však, čo odlišuje dobrú ženu od sebavedomej ženy. Sú to hranice (zásady), ktoré si sebavedomá žena vo vzťahu stanovuje.  Žena, ktorá má svoje hranice, nemá problém priamo partnerovi povedať, čo sa jej páči a čo nie, a bez problémov ho požiada o to, čo chce. Za žiadnych okolností neakceptuje správanie partnera, ktoré je za hranicami jej zásad.

Práve schopnosť asertívneho správania ju chráni predtým, aby sa stala dobrou ženou, ktorú si muž prestane vážiť. Muž musí vždy cítiť, že má po svojom boku rovnocennú partnerku, nie slúžku.

Postoj, aký máš k sebe, si voči tebe osvojí tvoj partner, ale aj ľudia z tvojho okolia. Správaj sa preto ako žena, ktorá dobre pozná a uvedomuje si svoju hodnotu.

Tvoja hodnota nezávisí od túžby iného človeka byť s tebou ani od názoru iného človeka.

Maj svoje hranice a nedovoľ nikomu, aby ich prekročil. Buď sexy sebavedomou ženou, ktorá má pred všetkými sebeckými mrchami a dobrými žienkami vysoko navrch.

Sebavedomá žena je dobrá žena, ktorá má zároveň svoje hranice.

Každá sebavedomá žena musí:

 • vedieť dávať, no nesmie sa rozdávať,
 • byť zdravo sebecká,
 • poznať svoju vlastnú hodnotu,
 • rozpoznať, kedy ju využívajú, a ihneď stopnúť takéto správanie,
 • vedieť, že pre šťastný vzťah je dôležitá jej osobná spokojnosť,
 • vedieť, že dobrý muž reaguje pozitívne na jej dobré zaobchádzanie, t. j. všetko, čo pre neho a pre ich vzťah robí,  a neberie to ako samozrejmosť.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 


Toxický cyklus niektorých novodobých vzťahov

Rôzne teórie o vzťahoch nás často presviedčajú, že každý partner sa má v prvom rade starať sám o seba a snažiť sa získať vo vzťahu prevahu.

Niekedy je to len zlá interpretácia niektorých myšlienok, čo však nemení nič na tom, že zdravý vzťah nemôže fungovať, ak sa každý z partnerov pokúša získať nad tým druhým prevahu a zahnať ho do kúta neistoty.

Niektorí partneri sa dokonca snažia zámerne správať odmerane a investovať do vzťahu čo najmenej, aby druhý partner začal usilovnejšie bojovať o jeho pozornosť.

Žiaľ, takáto stratégia nie je správnou cestou na budovanie dlhodobého zdravého vzťahu. Kvalitný vzťah je totiž vždy založený na dôvere, empatii, obetavosti a veľkorysosti a treba do neho investovať z oboch strán. Neustále dávať, aby bolo z čoho brať.

Aby v ňom partneri zotrvali, musia odsunúť svoje egá nabok a  vzájomne sa správať tak, aby sa cítili dobre obaja. Pokiaľ jeden z nich cíti, že dáva viac a dostáva menej, nebude šťastný.

Partnerský vzťah totiž predstavuje niečo väčšie, ako sú samotní partneri.

Ešte stále chceš byť vo vzťahu potvorou?

Ak áno, je to tvoje rozhodnutie. Každý z nás má právo sa rozhodnúť, ako bude žiť. Vo svete, kde milióny ľudí (mužov a žien) žijú vo vzťahoch s partnermi, ktorí povyšujú svoje ego nad samotný vzťah, môžeme ich správanie kopírovať a vytvárať tak ďalšie nešťastné vzťahy.

Pokus poraziť toho druhého jeho  vlastnými zbraňami sa však nemusí vyplatiť. Riadiť sa známym  "oko za oko – zub za zub" v konečnom dôsledku môže viesť k tomu, že nakoniec budeme všetci slepí, nešťastní a osamelí...

© Dana

52 shares
Zdieľaj s priateľmi
>