Prečo muži milujú potvory a dobré ženy si nevážia

Prečo muži milujú potvory? Po nevydarených vzťahoch a sklamaniach si hovoríš, že sa neoplatí byť dobrou ženou a že na mužov treba použiť ich vlastné zbrane.

Si rozhodnutá správať sa ku každému novému mužovi tak, ako sa k tebe správali tí predchádzajúci.

Keď sa s tebou zahrávali, budeš sa zahrávať aj ty.

Keď ťa ignorovali, budeš ignorovať aj ty.

Keď ťa manipulovali, budeš manipulovať aj ty.

Keď ťa brali ako niečo samozrejmé, nebudeš už pre žiadneho robiť nič.

Nedopustíš, aby ťa opäť niekto zranil...

Nebudeš už dobrá žena, lebo muži milujú potvory a dobré ženy si nevážia...

Vo videu sa dozvieš, či byť mrchou je naozaj stratégia vedúca k zdravému vzťahu. V závere videa ti dám tip, ako sa chrániť pred ďalšími sklamaniami a mať nad všetkými sebeckými mrchami a "dobrými" žienkami vysoko navrch.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

Príbeh (prepis videa nájdeš pod príbehom)

Trvalo jej dlho, kým sa pozbierala z jeho odchodu. Mesiace prázdnoty, sebaobviňovania a zúfalstva jej vtlačili do tváre niekoľko vrások.

Litre preliatych sĺz a vypitého vína postupne otupovali bolesť duše.

„Prestaň sa trýzniť a začni normálne žiť,“ prikazoval jej rozum, keď sa prebrala z delíria.

„Nemáš na to, dobrá žienka domáca,“ pohŕdavo jej šepkali skrytí démoni.

Nechcela ich už počúvať. Dosť! Fľaša vína sa rozletela na tisíc drobných črepín...

„Dokážeš to,“ povzbudzoval ju rozum.

„Dokážem,“ povedala si a rozhodla sa začať odznova. Tentokrát však ináč. Nie ako dobrá žena, ale ako žena potvora.

Nebola ochotná sa už viac obetovať pre niekoho iného, ktorý si to aj tak nebude vážiť a bude to brať ako samozrejmosť.

Nechcela už donekonečna dávať, no nedostávať nič. 


Jedného dňa ho stretla. 

Prvé tri mesiace boli nádherné. Neustále jej telefonoval, posielal správy, pripravoval malé prekvapenia. Hoci nebol vyslovene „jej typ“, páčilo sa jej jeho dvorenie a preukazovanie pozornosti.

Keď jej po troch mesiacoch povedal, že ju miluje, nevedela, ako zareagovať. Radosť z romantického vyznania sa miešala s rozpačitými pocitmi. Necítila totiž to, čo on. Bol síce milý a pozorný, no nedokázal prebudiť motýliky v jej bruchu. Zatvrdnuté srdce nebolo vhodnou pôdou pre zrod nového citu.

Čím bola chladnejšia, tým viac sa snažil. On dával a ona brala. Bez výčitiek.

Zručne si osvojila taktiky svojho ex a s uspokojením víťazila v súboji nad mužmi. Nad týmto, aj nad ďalšími, ktorí prišli po ňom.

Manipulovala, využívala a cieľavedome dotlačila každého tam, kam chcela. 

Čas bežal a nepriama úmernosť , čím menej dám, tým viac dostanem, sa jej osvedčila. Radosť z víťazstva však postupne vytláčalo poznanie, že ku šťastiu jej čosi chýba. Úprimný vzťah bez manipulácií a predbiehania sa, kto z koho. 

Zatvrdnuté srdce už bolo opäť pripravené na lásku. Bez strachu, že bude opäť zlomené.  

PREPIS VIDEA

Mýtus o žene – potvore

Muži milujú potvory a dobré dievčatá ťahajú vždy za kratší koniec. Výrok, s ktorým sa každá z nás určite už viackrát stretla v mnohých internetových článkoch či ženských magazínoch a ktorý znie dosť dôveryhodne.

Ak správanie žien zredukujeme len do dvoch skupín „potvora alebo dobrá žena“, možno nás takýto záver presvedčí.

Svet však nie je čiernobiely, lebo dokonca aj sivá má svojich 50 odtieňov :), preto budeme hľadať hlbšie pod povrchom, kde sa skutočná pravda často skrýva.

PREČÍTAJ SI AJ: Prečo si muži nevážia dobré ženy

Ako sa prejavuje žena – potvora

Žena – potvora je priebojná, sebecká, povýšenecká, náročná, arogantná, tvrdohlavá, akčná, zameraná len na seba, vypočítavá, sexuálne príťažlivá. Vzbudzuje dojem, že ja ťažko dosiahnuteľná. Je majsterkou komunikácie, často aj manipulácie.

Žena potvora  

 • Je sexy a pôsobí veľmi sebavedome.
 • Ovláda taktiky manipulácie vo svoj prospech.
 • Veľmi často nie si je istá svojou hodnotou, len ju predstiera.
 • Presvedčivo hrá, že je ťažké ju získať, no ide len o hru.
 • V podstate je to herečka, ktoré sa veľmi snaží získať si pozornosť, čo sa jej aj darí.

Výpočet vlastnostní, ktoré definujú takýto typ ženy, nie je veľmi lichotivý.  Ak si predstavíš muža s rovnakými vlastnosťami, máš pocit, že práve takéhoto muža hľadáš na cestu životom?

Stelesňuje partner s takýmito vlastnosťami presne takého muža, s akým chceš budovať kvalitný dlhodobý vzťah?

Zámerne dávam dôraz na prívlastok „kvalitný dlhodobý“, lebo v prípade, ak hľadáš zábavu, vzrušenie či dobrodružstvo, s mužom podobných kvalít sa určite nudiť nebudeš.

Majú teda muži záujem o ženu potvoru? 

Záleží od toho, čo muž od ženy a od vzťahu s ňou očakáva. Mnoho mužov, ktorí boli vo vzťahu so ženou potvorou, tvrdí, že na spoločne prežité obdobie nikdy nezabudnú a myslia to z pozitívnej stránky.

Hlavne po vzťahoch prežitých s tzv. dobrými ženami je vzťah s potvorou neporovnateľne iným, pretože žena potvora je neriadená strela a nedovolí mužovi, aby ju ovládal. Jej živočíšnosť mužom imponuje, navyše je často výbornou milenkou, ktorá si priamo povie, čo v posteli chce.

Byť však v neustálom strehu je z dlhodobého hľadiska pre muža náročné a vyčerpávajúce a hoci je vzťah s potvorou zábavný s množstvom adrenalínu, časom aj muž zatúži po niečom pokojnejšom a trvácnejšom, čo mu už potvora nedokáže dať.

Chceš vedieťpo akej žene túži každý muž?

Akí muži majú záujem o ženu – potvoru 

Tento typ ženy je pre muža prísľubom vzrušujúceho nepredvídateľného dobrodružstva, v ktorom určite nemá miesto stereotyp a nuda.

Ak muž nemá záujem o dlhodobý vzťah a má rád prekonávanie výziev, vzťah s takouto ženou môže byť preňho zaujímavým zážitkom.

Ženy potvory sú často obľúbené u mužov, ktorí túžia po dobrodružstve za každú cenu. Často sa však stávajú aj milenkami ženatých mužov, ktorým imponuje ich neviazanosť a často reprezentatívny vzhľad či vystupovanie, čo môže byť v úplnom kontraste so ženou, ktorú majú doma.

Tieto ženy často priťahujú aj tzv. "dobrých" mužov, ktorí úprimne milujú a dokážu pre ženu zniesť modré z neba napriek tomu, že ona sa k nemu nespráva dobre. Je to vlastne podobné ako vo vzťahoch "dobrá žena", ktorá dáva priveľa, no partner si ju nevšíma.

Opakom ženy - potvory je "dobrá" žena.

Dobrá žena

 • Dobrá žena dokáže veľmi milovať a upnúť sa na partnera a na vzťah. 
 • Často toleruje opakovane zlé správanie partnera.
 • Nie si je istá vlastnou hodnotou a práve preto hľadá uznanie u partnera.
 • Má veľký strach, aby oňho neprišla.
 • Nemá stanovené svoje hranice a často, pokiaľ ich má, tak ich poruší práve v záujme partnera a v záujme pokoja v rodine.
 • Robí všetko pre to, aby potešila partnera, aby bol on spokojný, no nežiada nič naspäť.
 • Svoju nespokojnosť v sebe často dusí a čaká, že si to partner uvedomí a začne sa správať k nej úplne ináč.
 • Nie je schopná totiž postaviť sa sama za seba a otvorene komunikovať, lebo má strach z konfrontácie.
 • Svojím správaním zo seba urobí slúžku, ktorá je tu vždy pre ostatných bez ohľadu na to, ako sa k nej správajú, čím vlastne v partnerovi časom vyvolá nedostatok úcty a často aj pohŕdanie.

Takže ako vidíš, žena potvora je ekvivalentom muža - takzvaného "zlého" chlapca a dobrá žena  je ekvivalentom toho "dobrého" muža.

Ako sa teda správať k mužom, aby ťa ďalej nezraňovali?

Ak chceš byť vo vzťahu ženou potvorou v tom zmysle, ako sme si to teraz hovorili, tak je pravda, že sa chrániš.

Ale na druhej strane, ak sa ocitneš vo vzťahu s dobrým mužom, tak svojím správaním ho budeš zraňovať presne tak, ako si bola zraňovaná ty.

Zároveň je potrebné si uvedomiť, že takýto vzťah je založený na manipulácii a sebeckosti,čo nie je v žiadnom prípade základ zdravého vzťahu. Tu totiž nejde o rovnocenné partnerstvo, ale o snahu ovládať iného človeka.

Ak sa však budeš správať ako dobrá žena, bude ťa partner brať ako niečo samozrejmé. Nebude si ťa vážiť, preto v takomto vzťahu nebudeš šťastná a budeš v ňom často zranená.

Jediným spôsobom, ktorým sa chrániš a zároveň v ňom zostáva autentická, vlastne sama sebou, je, že nebudeš potvorou, ale nebudeš ani dobrou ženou.

Budeš ženou vysokej hodnoty, t. j. ženou, ktorá si uvedomuje svoju hodnotu a zároveň sa podľa toho správa a takto ju potom vníma aj okolie vrátane jej partnera.

Žena vysokej hodnoty 

 • Má sebaúctu a nedovolí, aby niekto po nej šliapal.
 • Je sebaistá a nezávislá.
 • Má svoje zásady a zdravé hranice.
 • Má svoj život aj mimo vzťahu, s ktorým je spokojná.
 • Neberie muža ako stred svojho vesmíru.
 • Nie je jednoduché ju získať a nejde pritom o hry z jej strany, ale sleduje správanie muža, varovné signály a či si ju muž naozaj zaslúži.
 • Nenechá sa využívať.  
 • Nemá problém požiadať muža o to, čo chce.
 • Otvorene a priamo vždy komunikuje.
 • Nepotrebuje hrať hry. Nepotrebuje manipulovať.
 • A má jednu vzácnu schopnosť, ktorú nemajú "dobré" ženy. A tou je schopnosť odísť, keď vidí, že vzťah nefunguje, pretože nečaká na zázrak a nedáva milión šancí.      

Skúsme sa na chvíľu pozrieť na problém z inej strany. Akého muža by si si vybrala na dlhodobý vzťah?

 • Rebela/zlého chlapca – tento muž miluje dobrodružstvo, je nestály, sebecký, robí len to, čo mu vyhovuje, je s ním super zábava.
 • Dobrého chlapca – urobí všetko, čo ti vidí na očiach; nikdy nejde do konfliktu, všetky rozhodnutia necháva na tebe, je mimoriadne starostlivý a obetavý, neprejavuje vlastný názor, je to v podstate slaboch.
 • Dobrého chlapca s gurážou (s guľami 🙂 – tento muž robí všetko pre to, aby si bola šťastná, cítiš sa pri ňom v bezpečí, ak sa mu niečo nepáči, povie ti svoj názor,  no netlačí, aby bolo všetko podľa neho, rešpektuje tvoj názor, má svoje zásady,  nemá problém urobiť rozhodnutia, za ktoré nesie zodpovednosť, váži si samého seba.

Predpokladám, že väčšina žien by hlasovala za dobrého chlapca s gurážou. Podobne je to aj s mužmi, ktorí uprednostňujú sebavedomú ženu (t. j. ženu so zásadami) pred potvorou či submisívnou partnerkou bez sebavedomia.

Muži si nevážia submisívne ženy. Ženy si nevážia mužov slabochov.

Ako byť ženou vysokej hodnoty

Ak chceš mať dlhodobý vzťah, treba si prvom rade uvedomiť, že pre muža je veľmi dôležité, ako sa cíti, keď je s tebou.  Aby sa cítil dobre, potrebuje partnerku, ktorá ho podporuje, akceptuje aj jeho nedostatky a má oňho záujem a miluje ho. 

Možno si práve teraz hovoríš, že ak máš pre partnera vytvárať podmienky, aby sa cítil dobre, staneš sa čoskoro „dobrou ženou“,  ktorú si zrazu prestane vážiť.

Uvedom si však, čo odlišuje dobrú ženu od ženy vysokej hodnoty.

Sú to hranice (zásady), úcta k sebe a láska k sebe.  

Žena, ktorá má svoje hranice, nemá problém priamo partnerovi povedať, čo sa jej páči a čo nie, a bez problémov ho požiada o to, čo chce. Za žiadnych okolností neakceptuje správanie partnera, ktorým prekračuje jej hranice.

Na rozdiel od dobrej ženy, ktorá povyšuje lásku k partnerovi nad lásku k sebe, žena s vysokou hodnotou vždy vychádza z lásky k sebe, pretože tá je základom.

Práve schopnosť asertívneho správania ju chráni pred tým, aby sa stala dobrou ženou, ktorú si muž prestane vážiť a s ktorou sa zahráva alebo ju využíva, či manipuluje.

Muž musí vždy cítiť, že má po boku rovnocennú partnerku, nie slúžku, ktorá s ním na sto percent zostane, nech sa k nej správa akokoľvek. 

Je preto potrebné:

Aby si vedela dávať, lebo láska je o dávaní, no nesmieš dávať priveľa, nesmieš sa rozdávať.

Aby si bola zdravo sebavedomá, lebo tvoje potreby sú rovnako dôležité, ako sú dôležité potreby tvojho partnera.

Aby si poznala svoju vlastnú hodnotu, ktorá nezáleží od túžby iného človeka byť s tebou alebo od jeho názoru.

Aby si rozpoznala, kedy ťa využívajú, manipulujú a aby si ihneď stopla toto správanie.

Aby si vedela, že pre šťastný vzťah je dôležitá tvoja osobná spokojnosť a že tvoj postoj, aký máš k sebe, si voči tebe osvojí tvoj partner, ale aj ľudia z svojho okolia.

A hlavne aby si vedela, že muž ktorému na tebe záleží, reaguje pozitívne na tvoje dobré zaobchádzanie, t. j. na všetko, čo preňho robíš a čo robíš pre váš vzťah. Neberie to ako samozrejmé a rovnako sa snaží aj on prinášať niečo do vzťahu. 

Toxický cyklus niektorých novodobých vzťahov

Rôzne teórie o vzťahoch nás často presviedčajú, že každý partner sa má v prvom rade starať sám o seba a snažiť sa získať vo vzťahu prevahu.

Zdravý vzťah však nemôže fungovať, ak sa každý z partnerov pokúša získať nad tým druhým prevahu a zahnať ho do kúta neistoty.

Niektorí partneri sa dokonca snažia zámerne správať odmerane a investovať do vzťahu čo najmenej, aby druhý partner začal usilovnejšie bojovať o jeho pozornosť.

Žiaľ, takáto stratégia nie je správnou cestou na budovanie dlhodobého zdravého vzťahu. Zdravý vzťah je totiž vždy založený na dôvere, empatii, obetavosti a veľkorysosti a treba do neho investovať z oboch strán. Neustále dávať, aby bolo z čoho brať.

Aby v ňom partneri zotrvali, musia odsunúť svoje egá nabok a  vzájomne sa správať tak, aby sa cítili dobre obaja. Pokiaľ jeden z nich cíti, že dáva viac a dostáva menej, nebude šťastný.

Partnerský vzťah totiž predstavuje niečo väčšie, ako sú samotní partneri.

Ešte stále chceš byť vo vzťahu potvorou?

Ak áno, je to tvoje rozhodnutie. Každý z nás má právo sa rozhodnúť, ako bude žiť. Vo svete, kde milióny ľudí (mužov a žien) žijú vo vzťahoch s partnermi, ktorí povyšujú svoje ego nad samotný vzťah, môžeme ich správanie kopírovať a vytvárať tak ďalšie nešťastné vzťahy.

Pokus poraziť toho druhého jeho  vlastnými zbraňami sa však nemusí vyplatiť. Riadiť sa známym  "oko za oko – zub za zub" v konečnom dôsledku môže viesť k tomu, že nakoniec budeme všetci slepí, nešťastní a osamelí...

PREČÍTAJ SI AJ:

Dobrá žena (Prečo príliš dobrá žena stráca úctu)

Dávaš do vzťahu priveľa? (Prečo to muž nikdy neocení)

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>