Dávaš do vzťahu priveľa, no stále to nie je dosť? Možno aj ty patríš k tým ženám, ktoré sa maximálne obetujú pre partnera a pre vzťah. Hoci robíš všetko, čo je v tvojich silách, tvoj partner si to nevšíma.
Tvoja nespokojnosť neustále narastá a úmerne k tomu sa zmenšuje tvoja radosť z dávania. Načo dávať, keď to nikto neocení?
Ak rozmýšľaš nad tým, čo ešte máš urobiť, aby to partner konečne ocenil a videl, čo pre neho a váš vzťah robíš, pozri si toto video.
Dozvieš sa v ňom, prečo "dávanie priveľa" nie je cestou ku kvalitnému vzťahu a prečo to muž nikdy neocení.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)
Prepis videa
Každá z nás túži fungovať v kvalitnom vzťahu, no na to, aby bol vzťah kvalitný a aby sa pozitívne vyvíjal, je nevyhnutné, aby sme doňho neustále investovali.
Táto investícia však musí prichádzať zo strany obidvoch partnerov. To znamená, že akonáhle jeden z nich investuje príliš veľa a ten druhý omnoho menej, tak dochádza k vážnej nerovnováhe, ktorá narušuje vzťah.
Prečo dávaš do vzťahu priveľa
Naša túžba po fungujúcom vzťahu nás vedie k tomu, že sa začneme maximálne snažiť a robíme všetko preto, aby bol partner spokojný.
No a zrazu dávame na prvé miesto partnera, náš vzťah a my zostávame kdesi vzadu.
Ženy si často hovoria, že sme starostlivé, sme obetavé. Robíme všetko pre našu lásku.
Na tomto nie je vôbec nič zlé, pretože je úplne normálne, že robíme všetko preto, aby naše vzťahy fungovali. A keďže svojho partnera milujeme, tak chceme, aby bol spokojný.
Kde robíš chybu
Úplne iná situácia nastáva vtedy, keď si uvedomujeme, že náš partner nerobí pre vzťah toľko čo my. Že náš partner nerobí takmer NIČ pre nás.
Ak sa teda ty maximálne snažíš o to, aby si naplnila potreby partnera a robila všetko pre váš vzťah, ale svoje potreby potláčaš niekde úplne dozadu a nehovoríš o nich, tak v tom momente jasne ukazuješ partnerovi, kde stojíš.
Pretože ak on vidí, že ty do seba neinvestuješ, že ty sa tváriš, ako keby si nič nepotrebovala, ako keby si bola spokojná s tým, čo máš, a s tým, ako to celé funguje, tak on sa správa k tebe rovnakým spôsobom, ako sa správaš k sebe ty.
Ak dávaš, je normálne, že chceš aj dostávať späť
Je potrebné, aby si sa zamyslela nad dôvodmi, prečo sa to takto vo vašom vzťahu deje a úplne sa zbav tej svojej myšlienky:
- že práve ty si tá, ktorá má radosť z toho, že len dáva,
- že nepotrebuješ nič dostávať.
Pretože je to úplne normálna ľudská vlastnosť, že tak ako dávame, chceme aj dostávať.
A v partnerskom vzťahu to tak aj musí fungovať. Rovnováha tam musí byť. Aby vzťah fungoval, tak musia byť spokojní obidvaja partneri.
Každý z nás má svoje potreby. Takisto má svoje požiadavky. Má svoje túžby. A je potrebné, aby boli naplnené v oboch smeroch (u oboch partnerov).
Tvoje dôvody, prečo dávaš vo vzťahu priveľa
Takže v tomto prípade sa zamysli nad tým, že čo teba motivuje k tomu, že dávaš priveľa.
Často sa stáva, že ženy dávajú priveľa, pretože chcú, aby si to partner uvedomil.
Aby partner vedel (uvedomil si), že:
- Ona je tá pravá.
- Ona je tá super žena, ktorá sa maximálne snaží.
- Ona je tá, ktorá ma robí šťastným.
- Ona je tá, ktorá robí všetko preto, aby tento vzťah fungoval.
No a v tomto momente si musíš uvedomiť, že tvoje dávanie nie až také nezištné, ako si to možno hovoríš.
Lebo ty v podstate očakávaš od neho takisto niečo. Ty očakávaš, že on ocení tú tvoju snahu, to tvoje úsilie, všetko to, čo ty robíš.
Ty vlastne hľadáš jeho ocenenie cez všetky tie činnosti, ktoré preňho robíš.
Netreba naháňať svoju hodnotu cez to, čo pre niekoho robíš, pretože ty tú hodnotu máš ako človek - ako žena, ktorá vstúpila do vzťahu s týmto mužom.
Prečo nehovoríš s partnerom o svojich potrebách
Ak s partnerom napríklad nekomunikuješ o svojich potrebách, o svojich požiadavkách a o tom, čo by mal pre teba robiť a čo by mal robiť pre váš vzťah, tak začni rozmýšľať nad dôvodmi, prečo to tak je.
Možno je to preto, že sa bojíš, že si uvedomí, že nevie tie tvoje potreby naplniť. A práve preto si povie, že je zbytočné, aby ste zotrvávali vo vzťahu.
Mužno sa bojíš, že napriek tomu, že bude vedieť tieto tvoje potreby naplniť, tak ich nebude chcieť naplniť. A v tom momente ti priamo prejaví určitý svoj nezáujem o teba ako o človeka.
Ale možno je to aj preto, že nechceš pôsobiť ako žena, ktorá má nejaké požiadavky, ale chceš naňho pôsobiť ako tá, ktorá len dáva. Ktorá je maximálne starostlivá a ktorá dokáže dávať úplne nezištne.
A v tom prípade len predstieraš, že si iná, ako to v skutočnosti je. Pretože sa tváriš ako žena, ktorá je šťastná, keď len dáva. Ale nepovieš priamo, že ty takisto chceš prijímať.
Ako zmeniť túto situáciu
Ak chceš, aby sa táto tvoja situácia vo vzťahu úplne zmenila, je nevyhnutné, aby si v prvom rade začala so svojím partnerom komunikovať jasne a otvorene bez strachu z toho, že či si povie, že tie tvoje potreby nechce napĺňať alebo ich nevie napĺňať.
Musíš sa prejaviť ako človek, ktorý má rovnako svoje potreby, svoje požiadavky a tak isto má nárok na to, aby boli naplnené.
Je nevyhnutné, aby si prestala považovať za dôležité, že ty si ten človek, ktorý musí neustále dávať, aby si sa snažila touto formou získavať pozornosť partnera a zvyšovať si svoju hodnotu.
Nepočítaj s tým, že partner sa dovtípi, že čo ty potrebuje alebo čo ty chceš. Pretože nikto nevie čítať myšlienky iného človeka. Pokiaľ tie tvoje požiadavky priamo nepovieš, tak je veľmi malá šanca na to, že ich partner naplní.
No a v neposlednom rade je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ ty nebudeš otvorene komunikovať, tak tvoja nespokojnosť bude naďalej rásť. A bude rásť dovtedy, kým to raz určitým spôsobom nevybuchne.
A tá situácia bude vo vašom vzťahu ešte horšia.
Takže je dobré priamo si veci pomenovať. Priamo povedať, že ja od teba očakávam "toto a toto" a urobíme "toto a toto" pre náš ťah, aby sme sa niekam posúvali.
V konečnom dôsledku je veľmi dôležité aj to, že si musíš uvedomiť, že pokiaľ partner nebude schopný napĺňať svoje predstavy alebo nebude chcieť napĺňať svoje predstavy, je to jednoznačný signál, že tento partner nie je vhodný pre teba.
Pretože na to, aby vzťahy fungovali, je fakt potrebné, aby tá investícia do vzťahu prichádzala v rovnováhe od obidvoch partnerov a neustále. To znamená, je to nikdy nekončiaci proces.
Komunikuj a monitoruj
Takže ak budeš s partnerom otvorene komunikovať o tom, aké sú tvoje požiadavky, čo má robiť pre teba, čo má robiť pre váš vzťah, ale budeš zároveň aj monitorovať, čo do vzťahu dávaš ty a čo do vzťahu dáva partner, budeš mať presný prehľad o tom, ako situácia vo vašom vzťahu vyzerá.
Či je tam skutočne rovnováha v tom, koľko prijímate a koľko dávate obidvaja.
No a akonáhle uvidíš, že partner sa napriek tomu, že vie o tom, čo chceš, aby robil pre teba a pre váš vzťah, no on to nebude robiť buď z dôvodov, že to nevie naplniť, alebo z dôvodu, že to nechce naplniť, pretože je preňho omnoho pohodlnejšie len prijímať, ako sa usilovať robiť niečo pre teba a pre váš vzťah, tak je to jasný signál, že tento človek nie je vhodný byť vo vzťahu s tebou.
Hoci toto zistenie môže byť pre teba veľmi bolestivé a máš z neho strach, je lepšie to vedieť skôr, ako fungovať v takom vzťahu, kde budeš jednostranne len ty tá jediná, ktorá sa bude snažiť, aby váš vzťah fungoval a aby si ho udržala.
Toto zistenie ti pomôže zabrániť tomu, aby si v takomto vzťahu stratila samu seba, pretože v kvalitnom vzťahu musia byť uspokojené potreby obidvoch partnerov.
Prečítaj si aj:
Prečo žena, ktorá dáva príliš veľa, často končí s ničím
Keď muž miluje ženu alebo ako zistiť, či ma naozaj ľúbi
Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz "Akým typom ženy si v láske".
© Dana
Photo by Andrey Zvyagintsev on Unsplash