Kedy odísť zo vzťahu? Otázka, ktorá dokáže človeka poriadne potrápiť, lebo odpoveď na ňu nie je nikdy jednoduchá. Možno už dlhšiu dobu vo vzťahu nie si šťastná. Možno si prestala milovať svojho partnera. Možno máš pocit, že on už nemiluje teba. Možno sa priepasť medzi vami neustále zväčšuje a tebe sa zdá, že sa už nedokážete k sebe priblížiť. Čoraz častejšie rozmýšľaš nad tým, či by nebolo lepšie vzťah ukončiť a odísť.
Na jednej strane ťa ubíjajú časté hádky, neriešené nahromadené problémy či malý záujem zo strany partnera. Na druhej strane ťa však ovláda strach zo samoty, nedostatku peňazí či ťažko riešiteľná bytová otázka. Ak máš deti, situácia je ešte komplikovanejšia.
Hľadáš rady u kamarátok, v časopisoch a na webových stránkach. „Sprav, čo cítiš, že je správne.“ Dobre znejúca rada, no v praxi úplne nepoužiteľná.
Prečo neviem, kedy odísť zo vzťahu?
Pri rozhodovaní, či vo vzťahu zostať, alebo ísť, sa zmietame v množstve protichodných pocitov, ktoré nás ťahajú opačnými smermi. Ich protichodnosť nás úplne pletie, takže už nie sme schopné identifikovať, či v nás celkovo vyhráva túžba odísť alebo zostať.
Navyše intenzita jednotlivých pocitov sa mení každú chvíľu. V jeden moment sme si „definitívne isté“, že chceme so vzťahom skončiť, pretože tentokrát to už naozaj prehnal.
Čoskoro však zistíme, že „definitívne“ to bolo len na moment a po príjemne strávenom čase v jeho spoločnosti „definitívne vieme“, že zostaneme. A vieme to až do najbližšieho rána, keď sa opäť všetko otočí.
Urobiť rozhodnutie o budúcnosti vzťahu nie je nikdy jednoduché, lebo závažným spôsobom ovplyvní náš ďalší život.
Ak ho aj urobíme, o jeho správnosti si v danom momente nikdy nebudeme isté na sto percent. Tak totiž rozhodnutia, v ktorých hrajú dôležitú rolu emócie, nefungujú.
Ak však lepšie pochopíme, čo sa v nás v týchto ťažkých chvíľach deje, môžeme zložitú situáciu vidieť omnoho jasnejšie a nadobudnúť vďaka tomu väčšiu istotu, že sa vydávame správnym smerom.
Aby sme si vedeli odpovedať na otázku, kedy odísť zo vzťahu, si musíme najprv odpovedať dve základné otázky, a to: Čo ma núti vo vzťahu zostať? a Čo ma núti zo vzťahu odísť?"
Čo nás núti vo vzťahu zostať
Mám strach
Dôvody, prečo nedokážeme urobiť jasné rozhodnutie a vzťah ukončiť, sa spájajú predovšetkým s naším strachom.
- Strach z osamelosti (Čo budem robiť, ak si nikoho nenájdem? Ako budem fungovať sama?)
- Strach z nedostatku peňazí (Som finančne závislá od partnera. Ako mám odísť, ak nemám dosť peňazí?)
- Strach z chybného rozhodnutia (Čo keď časom zistím, že som nemala zo vzťahu odísť?)
- Strach z toho, ako rozchod ovplyvní deti...
Strach je jedným z najhlavnejších dôvodov, prečo sa rozhodneme vo vzťahu zostať. Presviedčame sa, že náš vzťah nie je až taký zlý, aby sme ho ukončili.
Ak vzťah nie je až taký zlý, znamená to, že nie je ani dobrý.
Strach je emócia, ktorá dokáže človeka úplne zablokovať a paralyzovať. Neriaď sa preto pri veľkých životných rozhodnutiach strachom a nízkym sebavedomím.
Stále mi na ňom záleží
Filmami a knihami zromantizovaný pohľad na vzťahy nám hovorí, že naše rozhodnutie závisí iba od odpovede na jedinú otázku: „Miluješ ho?“
Odpoveď na túto otázku nás ale vôbec nepribližuje k jasnému rozhodnutiu, či je daný vzťah pre nás správny a perspektívny.
Pravdou totiž je, že keď strávime s iným človekom dostatočne veľa času, spoznáme ho a zblížime sa, tak nám na ňom bude záležať, budeme naňho naviazané a nebudeme ho chcieť vidieť s nikým iným bez ohľadu na to, či náš vzťah je funkčný alebo nie.
Bude mi chýbať
Často si zvykneme klásť otázky: „Ak by sme už neboli spolu, bude mi chýbať? Viem si predstaviť život bez neho?“
Tieto otázky nám nepomôžu pri rozhodovaní, kedy odísť zo vzťahu, pretože po dlhšom vzťahu si na partnera tak zvykneme, že je samozrejmé, že nám bude chýbať a že si nevieme predstaviť život bez neho.
Posledné mesiace či dokonca roky ste boli spolu predsa dennodenne, takže ste sa stali súčasťou svojich životov.
Predstava racionálneho ukončenia vzťahu, po ktorom sa cítiš dobre, sebavedomo a s jasným smerovaním svojho ďalšieho života, je v realiteneuskutočniteľná fikcia.
Keď sa ti niekto, kto bol tvojou neoddeliteľnou časťou, zrazu vytratí zo života, v každom prípade to bude bolieť, budeš cítiť prázdno a musíš sa odznova naučiť žiť bez neho ako jednotlivec.
Nechcem zostať sama
Veľa ľudí zostáva v nefunkčných vzťahoch preto, lebo veria, že ak by sa tento vzťah skončil, nikoho ďalšieho si nenájdu. V tomto prípade je však rozumnejšie zapracovať na svojom sebavedomí, než zotrvať v zlom vzťahu.
Zostávať vo vzťahu len preto, že si myslíš, že nikto iný by o teba nemal záujem, neprináša šťastie ani jednému z partnerov.
Strach z osamelosti je častý, ale väčšinou neopodstatnený. Samozrejme, že bude trvať nejaký čas, kým opäť niekoho stretneš.
Ak si si ale istá sama sebou a budeš spoznávať nových mužov, po čase stretneš niekoho, koho budeš ochotná vpustiť do svojho života.
Výrok: „Všetci dobrí muži sú už aj tak zadaní“ nie je overiteľný fakt, ale výhovorka pre ženy, ktoré nechcú aktívne hľadať vhodného partnera.
Polož si radšej otázku: „Ak by si sa mohla preniesť do obdobia, keď už budeš vysporiadaná s rozchodom a spoznáš niekoho nového, mala by si záujem začať nový vzťah?“ Tvoja odpoveď ti povie, či sa riadiš strachom z osamelosti, alebo tým, čo naozaj chceš.
Čo nás núti zo vzťahu odísť
Ak sa zamýšľame nad otázkou, kedy odísť zo vzťahu, musíme sa pozieť hlbšie na naše dôvody (motivácie), prečo chceme vzťah skončiť.
Niekedy sa stáva, že ľudia napriek tomu, že svoj vzťah hodnotia ako „dobrý“, chcú „niečo viac“. Ocitnú sa v situácii, keď zrazu bezradne stoja pred rozhodnutím: „Mám odísť a hľadať lepší vzťah?“
Prečítaj si aj článok: Ako zistiť, že je ten pravý
Často ich k pochybnostiam, či sa majú uspokojiť s „dosť dobrým vzťahom“, vedú tieto pocity:
Veľká láska pominula
Začiatok vášho vzťahu bol skvelý. Myslela si väčšinu času iba na neho a nedokázala uveriť, akého perfektného muža si si našla.
Postupne sa však veci zmenili. Pýtaš sa: „Kde je tá bláznivá zamilovanosť, ktorú som prvé mesiace pociťovala? Žeby tento vzťah predsa len nebol vhodný pre mňa?“
V tomto prípade však nie je problém, že obdobie veľkého zamilovania skončilo, ale v tvojom naivnom očakávaní, že malo trvať večne.
Nech už je váš vzťah akokoľvek dobrý, úvodné pobláznenie nakoniec vždy skončí.
To, čo bolo na začiatku milé, začína iritovať. Tvoja pôvodná predstava o dokonalosti partnera začína postupným spoznávaním narážať na realitu. Ste si ochotní povedať viac, čo nevyhnutne vedie k viacerým nezhodám.
To, že tento moment vo vzťahu prišiel, ale nie je nič zlé ani neobvyklé. Konečne môžeš partnera skutočne spoznať, zistiť, kým v skutočnosti je, a budovať váš vzťah na základe skutočnej lásky a rešpektu, nie krátkodobého vzplanutia silných počiatočných emócií.
Nie je to ideálny muž
Žiadna predstava nie je pre vzťah tak škodlivá ako predstava nášho ideálu. Porovnávanie ideálneho muža s naším reálnym partnerom je totiž zaručená cesta, ako byť vo vzťahu nešťastná.
Náš ideál totiž neexistuje nikde inde okrem našej predstavy.
Nikto nebude spĺňať všetko, čo by sme od vysnívaného partnera chceli. Preto je dôležite vedieť nielen to, aké vlastnosti chceme, aby náš partner mal, ale aby sme zároveň mali predstavu o tom, ktoré z nich sú pre nás prioritou.
Prečítaj si aj článok: Ako si ženy ničia šancu žiť v láskyplnom vzťahu
Zároveň treba vedieť, aké vlastnosti považujeme pre vzťah za netolerovateľné.
V niektorých veciach budeme musieť ohľadom nášho partnera robiť kompromisy a to je v poriadku. Tak to funguje v každom vzťahu.
- Vieme však, v ktorých veciach sme nekompromisné?
- Ktoré vlastnosti partnera sú pre nás dôležité?
- Máme stanovené hranice, za ktoré partner nemôže zájsť?
Ak nie, treba porozmýšľať nad tým, aké požiadavky na partnera máme (bez ktorých si šťastný vzťah nedokážeme predstaviť) a ktoré sú bonusom navyše (no vieme ich oželieť).
Rozhodnutie potom treba urobiť na základe toho, či je partner dostatočne dobrý pre teba, nie na základe toho, či je dokonalý (lebo taký neexistuje).
Prečítaj si aj článok: Dávaš do vzťahu priveľa? (Prečo to muž nikdy neocení)
Náš vzťah býval oveľa lepší
Možno si stále viac uvedomuješ, aký dobrý bol váš vzťah na začiatku, a porovnávaš ho so súčasnou situáciou.
V hlave sa ti vynárajú konkrétne chvíle a pri spomienke na ne ťa ovládne smútok: „Kam sa toto všetko vytratilo? Prečo sa už ku mne takto nespráva?“
Strácaš nádej, že sa veci utrasú a vrátia do pôvodného stavu.
Zabúdaš pritom, že každý vzťah sa prirodzene vyvíja a mení. Niektoré zmeny sú náročné a prinášajú množstvo stresujúcich situácií.
Narodenie dieťaťa, sťahovanie do nového bytu, strata zamestnania, nové zamestnanie, uzavretie manželstva sú len názorným príkladom situácií, ktoré treba riešiť.
Partneri sú často vystavení veľkému tlaku a stále menej úsilia vkladajú do upevňovania samotného vzťahu, čo môže postupne viesť k citovému ochladnutiu a neskôr k rozhodnutiu zo vzťahu odísť.
Prečítaj si aj článok: Keď muž miluje ženu alebo ako zistiť, či ma naozaj ľúbi
(Poznámka: Dôvodov, pre ktoré chceme zo vzťahu odísť, môže byť oveľa viac, ako uvádzam v článku.)
Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz "Akým typom ženy si v láske".
Pozri sa na svoj vzťah s odstupom
Pri rozhodovaní, či vzťah ukončiť, alebo v ňom pokračovať, je dôležité si v prvom rade zachovať chladnú hlavu.
Určite sa mu treba vyhnúť vo chvíľach, keď sa cítiš nahnevaná, smutná, bezradná či zmätená. Keď si vystavená silným emóciám, nedokážeš správne vyhodnocovať situáciu.
V takejto chvíli je veľmi pravdepodobné, že by si mohla urobiť rozhodnutie, ktoré by si neskôr oľutovala.
Snaž sa preto upokojiť a objektívne sa pozrieť na svoj vzťah.
Úplne vymaž zo svojho hodnotenia motivácie, ktoré ťa nútia zostať vo vzťahu alebo z neho odísť (písali sme o nich vyššie – čo nás núti vo vzťahu zostať, čo nás núti zo vzťahu odísť), pretože tieto ti nepomôžu pri rozhodovaní.
Urob si diagnózu vzťahu
Napíš si zoznam situácií (problémov), ktoré vo vzťahu prežívaš, a pri každej si polož rôzne otázky, ktoré ti pomôžu analyzovať problém do hĺbky.
Ak si chceš urobiť diagnózu vášho vzťahu, stiahni si 31 otázok, ktoré môžeš použiť. Nájdeš ich v materiáli "Diagnóza vzťahu".
K jednotlivým otázkam si napíš odpovede. Na ich základe ti bude jasnejšie, čo sa vo vzťahu deje, či sú problémy dlhodobejšieho charakteru, čo ich spôsobilo, ako sa dajú riešiť, prípadne či sú z tvojho pohľadu riešiteľné.
Komunikuj so svojím partnerom
Predtým, ako urobíš definitívne rozhodnutie, pokús sa najprv hľadať spoločné riešenie s tvojím partnerom. Mnoho mužov sa vyhýba ťažkým rozhovorom o vzťahoch, no ak chcete nájsť cestu z problémov, je rozhovor nevyhnutnosťou.
Prečítaj si aj článok: Čo robiť, keď sa partner uzavrie do seba a prestane komunikovať
Zachrániť vzťah možno však len vtedy, ak sa o to budete usilovať obaja.
Urobiť rozhodnutie, či zostať vo vzťahu, alebo radšej z neho odísť, je veľmi náročné. Nezabúdaj však na to, že rozhoduješ o svojom ďalšom živote. Ak sa vo vzťahu cítiš nešťastná, dôsledne zváž príčiny, prečo to tak je, a na ich základe sa rozhodni, či ti vzťah stojí za to, aby si ich riešila. Konečné rozhodnutie, kedy odísť zo vzťahu, je na tebe.
Poznámka: Článok nerieši toxické vzťahy (násilie, alkoholizmus, gamblerstvo...), z ktorých treba bez váhania odísť. Otázka, kedy odísť z takéhoto vzťahu, tu nie je aktuálna, keďže to treba bez diskusie urobiť čo najskôr.
Prečítaj si aj článok: Kedy ukončiť vzťah
Photo Pixabay by StockSnap