Ako si ženy nevedomky ničia šancu
žiť v láskyplnom vzťahu

Trasúcimi prstami vypla rádio. Prerušila nákazlivý refrén piesne, ktorá jej HO pripomínala. Znova cítila vôňu jeho kolínskej, cítila teplo jeho náruče a jej telo sa pohojdávalo v rytme piesne.

ICH PIESNE.

Prečo sa krásne okamihy vždy spájajú s piesňami, filmami, vôňami, miestami? Aby sme v každej chvíli potom, čo ich život resetne, cítili stále ich živú prítomnosť, ktorá v určitých momentoch tak hrozne bolí?

Ako blázon sa pustila do ničenia všetkých hmotných vecí, ktoré jej pripomínali ich spoločnú minulosť. Ťažko sa však ničia tie nehmotné, ktoré sú skryté hlboko vo vnútri a spájajú sa s niečím, čo sa nedá vymazať ani vyhodiť.

Vrhla sa do víru online zoznamovania, začala spoločensky žiť, zoznámila sa s niekoľkými mužmi. Hoci boli milí a sympatickí, ani jeden z nich ju výraznejšie nezaujal. Ani jeden z nich totiž nebol ako on.

Pri každom pluse, ktorý nový muž mal, sa súčasne vyskytol veľký mínus.

Prestala veriť, že ešte nájde niekoho, ako bol jej ex. Pobežala by na kraj sveta za ním, ak by si bola istá, že sa vráti.

Čím viac spomínala, tým viac si uvedomovala, o akého dokonalého muža prišla.

Čím viac si pripomínala krásne spoločne prežité chvíle, tým viac bledli spomienky na časté hádky a výčitky.

Bola zmätená. Zmätená zo seba, z mužov, zo sveta...

„Ako ďalej?“ pýtala sa sama seba počas dlhých bezsenných nocí.

„Každý vzťah má okrem dobrých častí aj tie zlé,“ povedala jej kamarátka. „Navyše, na krachu každého vzťahu sa určitou mierou podieľajú obaja partneri.“

Urazilo ju to. Od kamarátky predsa čakala pochopenie a súhlasné prikyvovanie.

Bezcitné slová však stále zneli v jej ušiach. Nechcela ich počúvať, no myseľ jej ich neľútostne servírovala dokola. Provokovala dovtedy, kým sa nepozbierala.

Unavená si sňala z očí ružové okuliare a poprosila srdce, aby na chvíľu stíchlo a počúvalo rozum. Aj ona pozorne počúvala a zrazu sa jej vyjasnilo.

Objavila svoju destináciu a začala sa tešiť na cestu. Cestu k novej láske.

Hoci vedela, že srdce bude ešte nejaký čas pišťať od bolesti, bola rozhodnutá dopriať mu čas na uzdravenie. Nemala sa kam ponáhľať, lebo vedela, že šťastie praje pripraveným.

Bola ochotná podstúpiť riziko a ísť v ústrety novej láske, lebo vedela, že toto riziko je menšie, ako keby zvyšok života strávila výčitkami, že nenašla odvahu urobiť to, čo mala urobiť.

Nájsť partnera, ktorý nám vyhovuje, nie je jednoduché. Potvrdia to nielen ženy, ktoré sú single, ale aj ženy, ktoré sú vo vzťahu. Hľadanie lásky a následné budovanie kvalitného vzťahu si žiada veľa úsilia na oboch stranách a je to úloha, ktorá nemá žiadny deadline, pretože pracovať na vzťahu, aby bol funkčný a uspokojujúci pre oboch partnerov, je potrebné non-stop.

Je to ako povestné prikladanie dreva do ohňa. Ak nechceme, aby oheň vyhasol, musíme prikladať. Ak prestaneme prikladať, plameň sa zmení na tlenie, kým nevyhasne úplne. A keďže väčšina žien túži po teple, robí všetko, aby oheň horel. Niekedy sa však môže stať, že nevedomky sabotujeme vlastnú šancu žiť v kvalitnom vzťahu a stávame sa tak svojimi najhoršími nepriateľmi.

Prečo a ako si dokážeme ničiť možnosť žiť v kvalitnom vzťahu? Pozrime sa na niekoľko príčin (hoci problematika je podstatne zložitejšia).

1. Vidíš svoj predošlý vzťah príliš ružovo

Ak si zažila rozchod, z ktorého si sa ešte stále nespamätala, máš tendenciu si prikrášľovať tento vzťah. V tvojej hlave sa odvíjajú len šťastné chvíle prežité s partnerom, pričom tie, ktoré spôsobili rozchod, sú potlačené kdesi hlboko do úzadia.

Čím viac sa utápaš v spomienkach, tým viac ti tvoj ex pripadá ako dokonalý partner, akého už tak ľahko nenájdeš.

Takýto pohľad cez ružové okuliare však môže mať zničujúci vplyv na tvoje budúce vzťahy z niekoľkých dôvodov.

Zostávaš zaseknutá v minulosti a tajne dúfaš, že sa tvoj ex možno k tebe vráti. Týmto prístupom si blokuješ šance nájsť si vhodného partnera, s ktorým by si budovala kvalitný vzťah, ktorý si zaslúžiš a po akom túžiš.

Porovnávaš každého potenciálneho partnera s tvojím ex, pričom sa zameriavaš len na dobré stránky svojho ex-partnera. Na základe takéhoto prístupu máš pocit, že nikto už nebude taký ako ON. Na novom partnerovi vidíš len nedostatky, čo ti bráni vstúpiť do nového vzťahu.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 


2. Hľadáš dokonalý vzťah

Ak stále hľadáš muža, ktorý je presne podľa tvojich predstáv, si na najlepšej ceste zostať single. Určite je nevyhnutné, aby si mala predstavu o tom, akého partnera chceš, no nemôžeš sa držať striktne svojho „zoznamu vlastností, ktoré musí tvoj budúci partner spĺňať“, lebo takého nenájdeš.

Žiadny človek totiž nie je  dokonalý, rovnako ako žiadny vzťah. Fungujúci vzťah si totiž vyžaduje prácu a úsilie, čo si mnoho ľudí neuvedomuje, a preto už pri prvých ťažkostiach sa snažia zo vzťahu uniknúť.

Problémy sú však normálnou súčasťou vzťahov, ktorá umožňuje vytvárať medzi partnermi silné vzájomné puto, keď sa obaja spoločne podieľajú na ich riešení.

Ešte horšie je, ak na dokonalého partnera čakáš, hoci si už vo vzťahu. V takomto prípade sa môže stať, že na svojom súčasnom partnerovi si začneš viac všímať jeho nedostatky ako jeho dobré stránky, čím nevedomky začínaš sabotovať šťastné budovanie tvojho súčasného vzťahu. Dávaj si však pozor na to, že ak čakáš na „Princa“, nemáš šancu mať šťastný vzťah so žiadnym mužom.

Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz  "Akým typom ženy si v láske". 

3. Usilovne pracuješ na tom, aby tvoj vzťah fungoval, ale sama

Ak si vo vzťahu a maximálne sa snažíš, aby tvoj vzťah fungoval, môže sa stať, že ide o snahu jednostrannú. Tvoj partner sa síce k tebe správa dobre, no v porovnaní s tebou je jeho investícia do vzťahu neporovnateľne menšia.

V takomto prípade môžeš padnúť do pasce, že robíš všetko pre dobro vzťahu, pričom čakáš, že to tvoj partner ocení. Stávaš sa tak stále viac závislá od uznania, tvoja neistota a upätosť na partnerovi rastie. Uvedené vedie k postupnému znižovaniu tvojho sebavedomia, čo je dôvodom, že svojím neustálym úsilím si chceš dokázať, že si zaslúžiš jeho lásku.

Nezabúdaj však na to, že každý vzťah je záležitosťou oboch partnerov, nie iba tvoja. Musíš si byť vedomá svojej hodnoty a žiadať od partnera, aby sa podieľal na budovaní vzťahu spoločne s tebou.

4. Neveríš, že si zaslúžiš dobrého partnera

Niektoré ženy si myslia, že si dobrého partnera, resp. lepšieho partnera, ako majú, nezaslúžia, čo vyplýva z ich nízkeho sebavedomia. Každá z nás si však musí uvedomiť, čo si zaslúži, lebo aj lásku akceptujeme takú, o akej si myslíme, že si ju zaslúžime. 

Ak si myslíš, že si nezaslúžiš byť šťastná, sama sa dostávaš do pozície obete a znemožňuješ si žiť život, po akom túžiš.

Uvedené sa môže prejaviť napríklad vtedy, ak sa zblížiš s človekom, ktorý je dobrý, no zrazu začneš cítiť strach zo záväzku. Nastúpia pochybnosti o ňom, čo môže viesť k postupnému zhoršovaniu rozvíjajúceho sa vzťahu, no zároveň sa to môže prejaviť v zraňovaní partnera, ktorý ťa má skutočne rád a chce pre teba to najlepšie.

Prečítaj si aj: Keď muž miluje ženu alebo ako zistiť, či ma naozaj ľúbi

5. Si zatrpknutá voči mužom na základe svojich predchádzajúcich skúseností

Možno už nemáš žiadny záujem opäť nadviazať vzťah s mužom. Vyplýva to z tvojich predchádzajúcich vzťahov, v ktorých si bola zranená a ktoré ťa utvrdili v tom, že žiadny dobrý vzťah neexistuje, lebo všetci muži sú rovnakí.

S týmto mentálnym nastavením nie si schopná investovať do nového vzťahu, začať opäť niekomu dôverovať, a tak postupne začať budovať vzťah nový. Ak sa nedokážeš povzniesť nad minulými zlými skúsenosťami s mužmi, prepasieš svoju šancu nájsť niekoho, kto by sa k tebe naozaj hodil.

Prečítaj si aj: Prečo sa niektorí muži so ženami zahrávajú

6. Zotrvávaš v zlom vzťahu

Nie je tajomstvom, že veľa párov zotrváva v nešťastných vzťahoch. Dôvody môžu byť rôzne, predovšetkým sú to deti, finančná  závislosť od partnera, problém s nájdením vlastného bývania či strach  zo samoty. Samozrejme, príčin môže byť oveľa viac.

V každom prípade však vedú k tomu, že sa zubami-nechtami držíš zlého vzťahu, v ktorom si nešťastná, a čakáš, že sa to možno nejako utrasie samé. Z dôvodu nedostatku odvahy a sebadôvery si sama ničíš možnosť nájsť normálny vzťah.  

Prečítaj si aj: Kedy odísť zo vzťahu a prečo je také ťažké sa rozhodnúť 

7. Priveľmi počúvaš názory svojej rodiny a priateľov

Niekedy sa stáva, že tvoj partner nespĺňa predstavy tvojich najbližších. Majú pocit, že sa k tebe z rôznych dôvodov nehodí, čo ti jasne dávajú aj najavo. Hoci máš svojho partnera rada, chceš mať dobré vzťahy so svojou rodinou či kamarátmi, a preto sa zrazu ocitáš medzi dvoma mlynskými kameňmi.

Podvedome sa do teba začnú vkrádať pochybnosti o partnerovi, ktoré ti zasiali do mysle ľudia, ktorí sú pre teba dôležití. Hoci chceš bojovať o svoju lásku, tlak rodiny prenikne do tvojho vzťahu a postupne ho začne nahlodávať.

Žiaľ, nie je ojedinelé, že žena počúva názory rodiny a priateľov, nespolieha sa na vlastné hodnotenie partnera, čo môže viesť k narušeniu, či dokonca ukončeniu  fungujúceho vzťahu. (Pozn.: Situácia môže byť aj opačná, keď žena nechce počúvať logické hodnotenie rodiny, hoci v podstate vie, že majú pravdu, a vrhne sa do vzťahu, ktorý je už od začiatku riskantný a nemá šancu prežiť. Tento prípad však nesúvisí s témou článku.)

Ak si sa našla v niektorom spôsobe, ako si sama sabotuješ možnosť mať fungujúci vzťah, je vhodné sa nad ním zamyslieť, definovať si, čo vlastne chceš, a odvážne sa rozhodnúť, čo pre to urobíš.

Ak ten správny vzťah stále hľadáš, nenechaj sa ovplyvňovať minulosťou a skús zmeniť spôsob výberu partnerov a dať na začiatku šancu aj tým, ktorí na 100 % nespĺňajú všetky tvoje požiadavky. Všímaj si však varovné signály, ktoré boli príčinou krachu tvojich predchádzajúcich vzťahov.

Ak si hovoríš, že už nechceš byť viac zranená žiadnym mužom, máš na výber. Môžeš zostať sama a žiť aj tak zaujímavý život podľa svojich predstáv. Uvedom si však, že nie každý muž je rovnaký. Ak by si opäť našla chuť zmeniť svoj status „single“, musíš najprv byť ochotná začať opäť veriť, že niekde je človek, ktorý by do tvojho života priniesol nový rozmer v pozitívnom ponímaní.

Ak si v zlom vzťahu, môžeš v ňom zotrvať a uspokojiť sa s omrvinkami, ak si myslíš, že kus koláča pre teba nie je súdený. Pokiaľ však nájdeš odvahu a je v tebe zdravá sebadôvera, prijmi to, čo sa ti vo vzťahu stalo, odpusti sebe aj iným a pohni sa ďalej. Možno sa to nedá urobiť hneď, no malé kroky môžeš začať robiť postupne. Výber toho, ako chceš žiť, je len na tebe.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>