Neváži si ma
alebo
Prečo si muži nevážia "dobré" ženy

Neváži si ma.

Táto veta jej rezonovala v mysli vždy, keď sa k nej správal ako k nerovnocennému človeku. 

Snažila sa rozptýliť negatívne myšlienky a nahovoriť si, že ju pocity klamú a že to nie je až také zlé. Klamať sa však nedá donekonečna - dokonca ani samú seba! Prišiel deň, keď sa to všetko zlomilo...

Prečo?“ horko-ťažko sa zmohla na otázku. V hlave sa jej preháňal celý roj ďalších otázok, no hrča v krku jej bránila ich vysloviť. Čo urobila zle, veď sa celé roky tak snažila, aby bol šťastný...

Teraz tu stál s rukou na kľučke a vo vzduchu ešte doznievali slová, o ktorých si myslela, že nikdy nebudú adresované jej. Vždy bola presvedčená, že muži opúšťajú len ženy, ktoré pre vzťah robia málo, a že ona vie, ako takejto skúsenosti predísť.

Snažila sa ho ešte zadržať, chcela sa rozprávať a nájsť dôvod, prečo tak náhle chce od nej odísť a rozbiť všetko, čo spolu budovali. Chcela ho presvedčiť, aby zostal. Veď boli spolu takí šťastní...

Hľadel jej do očí, no v jeho očiach bol chlad. Striaslo ju.

Nechcel sa rozprávať, nechcel zostať, nechcel už byť s ňou.

Buchnutie dverí bolo poslednou bodkou ich spoločného príbehu a začiatkom hľadania jej strateného JA.

"Neváži si ma" z pohľadu dobrej ženy

„Snažila som sa zo všetkých síl byť dobrou ženou a robila som, čo som mu na očiach videla. Nemusel o nič žiadať, skrátka som vycítila, po čom túži, čo chce ... “

Nechala som ju hovoriť.

„O nič som sa s ním nehádala, nechala som, nech o všetkom rozhoduje, veď pre mňa bolo najväčším šťastím, keď som videla, že je šťastný on. Láska je predsa o dávaní a obetovaní, nemyslíš?“

Pozrela na mňa a čakala odpoveď. Vlastne ... čakala potvrdenie správnosti svojich slov.

Prečítaj si aj: Keď si ťa partner neváži a čo robiť, aby si ťa vážil viac

"Neváži si ma" - skutočné dôvody

Bolo mi jasné, že ONA sa riadila touto teóriou a pre šťastie toho druhého obetovala to svoje. Chybou, za ktorú pykala, bolo, že dávala až príliš veľa.

Príliš veľa lásky, príliš veľa pozornosti, príliš veľa podpory, príliš veľa všetkého, čo bola schopná dať.

Pre ňu však už nezostalo nič.

Na prvé miesto vo svojom živote postavila iného človeka a samu seba zatlačila do úzadia.

Umlčala svoje potreby, túžby, sny a namiesto toho sa celou svojou bytosťou snažila robiť všetko pre to, aby bol šťastný ON. 

Dobrovoľne sa vzdala vlastného života a v mylnej domnienke, že robí všetko pre dobro ich vzťahu, prestala byť pre svojho partnera rovnocennou partnerkou a postupne sa stala vo vzťahu človekom, ktorý stále dáva a pre toho druhého je samozrejmosťou a zdrojom na uspokojovanie jeho potrieb.

Prečítaj si aj: Prečo muži milujú potvory a dobré ženy si nevážia

Keď pravda bolí a otvára oči

„Láska je nielen o dávaní, ale aj o dostávaní,“ povedala som, „ak sa rozdávaš príliš, no nedostávaš takmer nič, alebo nič, dostaví sa časom pocit prázdnoty, necítiš sa šťastná a tvoj život nie je naplnený. Musíš sa naučiť dať na prvé miesto seba a nepovažovať to za sebecké.“

„To nie je jednoduché,“ povedala neisto.

„Život nie je jednoduchý, no učí nás lekcie, ktoré musíme zvládnuť. Ak ich nezvládame, prináša nám ich dokola, aby sme raz uspeli. Ty sama si vyberáš, koho dáš vo svojom živote na prvé miesto ‒ či seba, alebo niekoho iného. Je to len a len tvoja voľba. Ak však chceš opäť nájsť svoje stratené JA, musíš pre to niečo urobiť.“

„Na čo to bude dobré?“ spýtala sa nedôverčivo.

„Aby si získala naspäť samu seba.“

Neodpovedala, len si sem-tam nervózne zahrabla do vlasov.

Netuším, čo všetko v tej chvíli prebiehalo jej hlavou. Bola príliš zranená a neistá.

„Chcem s tým niečo urobiť,“ pošepla a v jej pohľade bolo odhodlanie ísť ďalej.

Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz  "Akým typom ženy si v láske". 

Ako nájsť stratené JA alebo čo robiť, aby si ma muž vážil

1. Každý je zodpovedný za vlastné šťastie

Nepovažuj vzťah za jediný zdroj tvojho šťastia. Ak sa stále snažíš partnerovi vyhovieť a meniť sa podľa jeho predstáv, ideš proti sebe. Možno ti to spočiatku nerobí problémy a nevidíš na tom nič zlé, no postupné prispôsobovanie sa požiadavkám iného človeka, ak s nimi nie si stotožnená a ak sú proti tvojej vôli, časom vedie k zvyšovaniu tvojej nespokojnosti a frustrácii.

Zo strany partnera si tiež nevyslúžiš uznanie, ako sa možno naivne domnievaš, ale iba postupnú stratu úcty, čo môže nakoniec viesť až k rozchodu.

Je preto veľmi dôležité mať vlastné zásady a hranice, čo vo vzťahu toleruješ a čo už nie. Neprispôsobuj sa slepo požiadavkám partnera, ktoré vyhovujú len jemu, a jasne mu povedz, čo od neho očakávaš.

Možno sa mu hneď toto tvoje správanie páčiť nebude, no ak ťa má rád, bude ho rešpektovať.

Ak nie, existuje tu riziko, že ťa opustí.

Ak sa však rozhodneš naďalej uspokojiť s tým, že sa máš meniť podľa prianí niekoho iného  „v mene lásky“, uvedom si, že o lásku tu vôbec nejde.

2. Byť zdravo sebecká nie je hriech

Od detstva ti vštepovali, že nie je pekné, ak človek myslí na seba. Vraj sebeckosť je príšerná vlastnosť, tak kto by chcel byť sebecký??? Nikto ti však nevysvetlil, že okrem sebeckosti, keď človek vidí len seba a iní ľudia sú mu ukradnutí, existuje aj „zdravá forma sebeckosti“, ktorá spočíva v niečom úplne inom.

Najkrajším príkladom sú bezpečnostné predpisy v lietadle, keď v prípade potreby je potrebné použiť kyslíkovú masku. Vždy a za každých okolností si ju musíš nasadiť najskôr ty, a to bez ohľadu na to, či cestujú s tebou tvoje deti, partner, kamarát či akákoľvek blízka osoba.

Ak chceš pomôcť druhým, musíš byť v prvom rade v poriadku ty. Ak dáš seba na prvé miesto, si v najlepšej forme, aby si dokázala prinášať šťastie a pomoc iným.

Nemôžeš predsa ľuďom dávať to, čo sama nemáš.

Prečítaj si aj: Prečo žena, ktorá dáva príliš veľa, často končí s ničím

3. Zbav sa negatívnych pocitov

Ak sa neustále rozdávaš, ale nedostávaš od svojho partnera naspäť nič, časom si uvedomíš, že zrádzaš samu seba pre niekoho iného. Rovnako je to aj v prípade, ak sa prispôsobuješ potrebám partnera len preto, aby si získala jeho uznanie.

Ide o začarovaný kruh, v ktorom sa na teba postupne nabaľujú negatívne pocity, ako sú nespokojnosť, nervozita, hnev, pocity nespravodlivosti. Napriek tomu, že sa ich snažíš potlačiť, predstavujú časovanú bombu, ktorá raz vybuchne.

Aby si sa vyhla tejto situácii, sleduj svoje pocity. Tie ti ukážu, kedy je pre teba príjemné robiť niečo pre druhého a čo už je proti tvojej vôli.

Ústupkami a obetovaním pre šťastie druhého si vlastné šťastie a spokojnosť nezabezpečíš, nezískaš viac lásky ani uznania od partnera. Práve naopak, budeš sa cítiť mizerne a to sa odrazí aj na tvojom vzťahu k partnerovi.

4. Nauč ľudí, ako sa majú k tebe správať

Ak si nevážiš samu seba a neustále potláčaš svoje potreby a považuješ ich za druhoradé, nečuduj sa, že rovnako sa k tebe bude správať aj tvoj partner.

Vydávaš sa tak na najistejšiu cestu, ako sa stať vo vzťahu handrou, ktorú si partner nebude vážiť, bez ohľadu na to, čo všetko pre neho robíš.

Ak sa ti niečo takého stane, nemôžeš obviňovať nikoho, len seba, lebo si partnerovi takého správanie umožnila.

Nauč preto ľudí (nielen svojho partnera), ako sa majú k tebe správať. Neboj sa ukázať, že si vážiš samu seba, máš svoje zásady a napĺňanie vlastných potrieb považuješ za dôležité. Jediný človek, ktorý sa za teba postaví, si ty.

Uvedom si, že ľudia sa správajú bez rešpektu k tým, ktorí posúvajú seba za ostatných, nemajú svoje zásady a nechajú sa donekonečna využívať.

Nikdy nedaj na prvé miesto niekoho iného, lebo toto miesto patrí TEBE.

Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že vo vzťahu musia dávať svojho partnera na prvé miesto. Takýto postoj však vedie z vážnym problémom vo vzťahoch, o čom bol aj náš príbeh. 

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

© Dana

44 shares

Photo by Barbara A Lane on Pixabay

Zdieľaj s priateľmi
  • Magdaléna píše:

    Je to tak…celé…do posledného slova. A jediné, ako sa z toho dostať je nabrať silu a povedať…A DOSŤ. A to všetko, čo ste dávali jemu, teraz dáte sebe. A potom sa začnú diať veci.

  • >