Toxické správanie partnera a ako ho prestať akceptovať

Toxické správanie partnera prináša do vášho vzťahu veľa nespokojnosti a bolesti. Hoci si uvedomuješ, že jeho zlé správanie voči tebe sa neustále opakuje a dokonca stupňuje, neustále ho akceptuješ. Hoci si uvedomuješ, že toto nie je vhodný partner pre teba, nedokážeš sa ho vzdať. Nemáš dosť síl pohnúť sa ďalej. 

Dnešné video prináša odpovede na otázky, aké sú najčastejšie dôvody, prečo akceptujeme toxické správanie partnera, aké dve veľké chyby robíme pri hodnotení vzťahu a partnera, ale aj to, čo môžeš urobiť, aby si videla svoj vzťah a svojho partnera bez príkras na základe holej skutočnosti.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Si vo vzťahu, ktorý ti spôsobuje veľa nespokojnosti a dokonca bolesti. Napriek tomu však zostávaš. V dnešnom príspevku sa dozvieš, ako prestať akceptovať toxické správanie partnera a pohnúť sa ďalej.  

Byť vo vzťahu s človekom, ktorý sa k  tebe správa zle, napríklad ťa neustále ponižuje, kritizuje, kontroluje a obviňuje, ktorý na teba útočí alebo je neustále nervózny a podráždený, je veľmi nebezpečné.

V takomto vzťahu totiž postupne strácaš samu seba, svoju sebadôveru, sebaúctu a sebahodnotu.

Prečo sa teda nedokážeš odpútať od takéhoto človeka? Od človeka, ktorý ti jasne ukazuje, že nie je pre teba vhodný? 

Prečo akceptuješ toxické správanie partnera

Dôvody môžu byť rôzne.

1. láska

Miluješ ho a práve to ťa drží v tomto vzťahu. A práve preto nedokážeš z takéhoto vzťahu odísť.

2. rozhoduješ sa na základe pozitívnych chvíľ

Rozhoduješ sa na základe chvíľ, keď sa k tebe správa dobre. Keď spolu prežívate veľmi príjemné a krásne momenty.

3. neveríš, že si dokážeš nájsť niekoho lepšieho

Si presvedčená, že nikoho lepšieho si nedokážeš nájsť, a práve preto zostávaš s ním.

4. nedokážeš bez neho žiť

Si presvedčená, že nedokážeš fungovať bez neho.  Že bez neho sa nedá žiť.

5. veríš, že ho môžeš zmeniť

Myslíš si, že ho môžeš zmeniť alebo že on sám sa rozhodne pre teba zmeniť.

6. už si do tohto vzťahu priveľa investovala

Príliš veľa si investovala do tohto vzťahu, príliš veľa času ste spolu strávili a práve toto ťa drží v tomto vzťahu.

7. ignoruješ jeho zlé správanie

Zatváraš oči a ignoruješ jeho zlé správanie a jeho zlé vlastnosti.

8. vidíš v ňom potenciál, nie aký je v skutočnosti

Vidíš v ňom potenciál, aký super partner - aký úžasný partner by mohol byť, ale nie to, akým skutočným partnerom je.

9. veríš, že ak sa budeš viac snažiť, zlepší sa jeho správanie

Naivne veríš, že ak sa budeš viac snažiť, tak on toto tvoje úsilie ocení a začne sa k tebe správať lepšie.

Takže ako vidíš, dôvody môžu byť rôzne a veľmi často je to aj niekoľko dôvodov súčasne. Treba si však uvedomiť dve zásadné chyby, ktoré v takýchto vzťahoch zvykneme robiť alebo v takýchto situáciách zvykneme robiť.

Zásadné chyby, ktoré často robíme

1. Vytváraš si príbehy na jeho ospravedlnenie/obhajobu

V prvom rade vytváraš si príbehy, ktorými ospravedlňuješ alebo dokonca obhajuješ jeho zlé správanie. Napríklad si hovoríš, že on je pod tlakom, je pod veľkým stresom, je veľmi vyčerpaný, má toho veľa...  

Ale tu si treba uvedomiť, že každý z nás sa ocitne skôr či neskôr v takýchto situáciách.

Zapamätaj si, že zlé správanie nemá nikdy ospravedlnenie!

Je v poriadku, že chceš byť milujúca a chápavá partnerka, ktorá chce podporovať svojho partnera aj v takých tých ťažších chvíľach.

Ale uvedom si, že on nemá právo a nikto nemá právo ventilovať si na tebe svoj hnev, svoj stres a v podstate svoju neschopnosť postaviť sa k riešeniu svojich vlastných problémov. 

2. Hodnotíš vzťah podľa situácií, keď je všetko v poriadku

Druhou chybou, ktorú veľmi často robíme, je, že sa pozeráš na vzťah a hodnotíš ho na základe situácií, keď je všetko v poriadku.


A tu je dôležité si uvedomiť, že je potrebné sa pozerať na vzťah, keď sa veci nevyvíjajú tak, ako by si chcela  alebo ako by chcel tvoj partner.


Lebo práve vtedy vidíš, aký ten tvoj partner je. Ako dokáže riešiť problémy. Ako reaguje pod tlakom, keď je v strese.  Uvidíš, aká osobnosť vlastne je.  Kto sa vlastne za ním skrýva. Lebo v takýchto situáciách sa odhaľuje tá podstata človeka.  


Partner, ktorý si ťa váži a ktorý ťa má rád, ťa nebude vystavovať negatívnym pocitom. To znamená, že on nebude na teba hádzať svoj strach, svoj stres, svoju neistotu, svoj hnev, nebude ťa obviňovať a útočiť na teba len preto, aby ventiloval tie svoje negatívne pocity, aby našiel nejakého vinníka.

Chceš si urobiť analýzu problémov vo vašom vzťahu?

Diagnóza vzťahu - manuál

Stiahni si 31 otázok, ktoré ti pomôžu ujasniť si, čo sa vo vašom vzťahu deje, či sú problémy dlhodobejšieho charakteru, čo ich spôsobilo, ako sa dajú riešiť a či sú z tvojho pohľadu riešiteľné.

Urob si "diagnózu vzťahu".

Čo robiť v takejto situácii


Čo teda môžeš urobiť, ak sa ocitneš v takejto situácii, ak si práve teraz v takomto vzťahu? 


V prvom rade je potrebné, aby si si uvedomila, že nie je možné si rozkázať, aby si prestala niekoho milovať. Skrátka, toto sa nedá napriek tomu, že ten človek, ktorého milujeme, sa k nám nespráva dobre.

Treba si však zároveň uvedomiť, že láska nie je nikdy dôvod, aby si bola vo vzťahu obeťou. 

Druhá vec, ktorú je dobré si urobiť, je začať si písať.  Začni si písať, kedy sa partner k tebe správa zle. Píš si jednotlivé situácie a ako sa k tebe zachoval. Na základe toho vidíš, ako sa tvoj partner k tebe skutočne správa a v akých situáciách.  


Napíš si zároveň aj ako vnímaš váš vzťah a ako vnímaš tvojho partnera. To sú tie príbehy, ktoré si hovoríš, prečo zostávaš v tomto vzťahu (napríklad preto, že tvoj partner je v podstate veľmi dobrý človek, že tento človek ťa má rád a možno si povieš aj to, že ťa tento človek veľmi potrebuje).


Takže toto môžu byť určité dôvody, prečo zostávaš v tomto vzťahu, ako vidíš ten váš vzťah, ako vidíš svojho partnera. To sú tie tvoje príbehy, ktoré si vytváraš.  


A v ďalšom kroku si porovnaj - porovnaj si skutočné správanie partnera na základe tých reálnych situácií, ktoré si zažila s ním vo vašom vzťahu, a porovnaj to s tým, ako ty hodnotíš váš vzťah, ako ty hodnotíš svojho partnera, prečo vlastne zostávaš v tomto vzťahu.  


A na základe tohto uvidíš, či sa to skutočné správanie tvojho partnera rovná tomu, ako ty  vnímaš svojho partnera, ako ho posudzuješ.


A môžem povedať, že veľmi často táto úloha vychádza v neprospech toho tvojho partnera práve preto, že zistíš, že tento človek sa skutočne nespráva dobre a vôbec nie tak, ako si ty hovoríš alebo namýšľaš v tých svojich príbehoch.


Prestaň si teda vymýšľať tieto príbehy a klamať si. Uvedom si, že si zaslúžiš partnera, s ktorým sa cítiš dobre, aj keď narazíte na problémy. Práve preto ste tím, aby ste to spolu zvládli. Ale pokiaľ je to všetko len na tebe, že ty sa musíš snažiť, a dokonca on začne bojovať proti tebe, uvedom si, že už je vo vašom vzťahu po záverečnej a najvyšší čas odísť.

© Dana

Photo by Ryan Moreno on Unsplash

Zdieľaj s priateľmi
>