Kedy ukončiť vzťah? Otázka, ktorá dokáže človeka poriadne potrápiť. Hoci vidíš, že váš vzťah nefunguje, stále v ňom zostávaš. Sú chvíle, keď si si už takmer istá, že je koniec. No na druhý deň vidíš všetko úplne ináč.
Prečo je ťažké odísť zo vzťahu, o ktorom vieme, že v ňom nie sme vôbec šťastné?
V dnešnom videu sa dozvieš hlavné dôvody, prečo je pre nás také ťažké ukončiť vzťah, ale aj to, na čo sa treba zamerať pri rozhodovaní. Ukončenie vzťahu totiž ovplyvní tvoj ďalší život, a preto sa netreba pri rozhodovaní unáhliť.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)
Prepis videa
Už dlhšiu dobu vidíš, že váš vzťah nefunguje, no napriek tomu zostávaš. Koľko šancí máš dať partnerovi predtým, ako sa rozhodneš odísť?
Urobiť rozhodnutie o budúcnosti vzťahu nie je nikdy jednoduché, pretože ovplyvní náš ďalší život. Ak ho aj urobíme, vo väčšine prípadov si nebudeme na sto percent isté, či je dané rozhodnutie správne.
Prečo je pre nás také ťažké odísť zo vzťahu?
Dôvod 1 - STRACH
Jedným z najčastejších dôvodov, prečo vo vzťahu zostávame, je náš strach.
Strach z osamelosti. Napríklad sa bojíme toho, čo budeme robiť, keď zostaneme samy. Čo budeme robiť, keď si už nikoho nenájdeme.
Zažívame strach z nedostatku peňazí. Napríklad ak nemáš dobre platenú prácu alebo nepracuješ vôbec a si finančne závislá od partnera.
Zažívaš strach z toho, kam pôjdeš, pretože nemáš vlastné bývanie a nemáš ani finančné prostriedky na to, aby si si ho zabezpečila.
Máš možno strach z toho, že spravíš zlé rozhodnutie. Čo ak si po čase uvedomíš, že tvoje rozhodnutie bolo veľmi unáhlené a že váš vzťah skutočne nebol taký zlý?
Ak máš deti, je prirodzené, že sa bojíš, ako rozchod ovplyvní vaše deti...
Dôvod 2 - STÁLE HO MILUJEŠ
Ďalším dôvodom, prečo nechceš vzťah opustiť, je to, že svojho partnera stále miluješ.
Stále ti na ňom záleží a práve preto chceš bojovať o tento váš vzťah. Chceš bojovať o to, aby sa situácia v ňom zlepšila a aby ste vo vzťahu ďalej pokračovali.
Vieš totiž, že keby si zo vzťahu odišla, tak ti tento človek bude veľmi chýbať.
A je to úplne prirodzené. Pretože keď určitú časť svojho života prežijeme s nejakým človekom, spoznáme ho, zblížime sa, tak je úplne normálne, že tento človek nám bude chýbať a že bude trvať nejaký čas, kým sa so všetkým vyrovnáme a kým sa dokážeme pohnúť v našom živote ďalej.
A práve preto je dôležité, aby si pri posudzovaní, či máš zo vzťahu odísť alebo v ňom zostať, pozerala na veci, ktoré sú pre vzťah mimoriadne dôležité a bez ktorých nemôže žiadny kvalitný zdravý vzťah fungovať.
Na základe čoho sa rozhodovať, kedy ukončiť vzťah
Neochota otvorene komunikovať
Žiadny vzťah nemôže fungovať bez vzájomnej komunikácie. V mnohých vzťahoch sa však vyskytuje problém v tom, že partneri nie sú ochotní komunikovať.
Nie sú ochotní sa porozprávať o problémoch otvorene, aby sa snažili vidieť veci očami toho druhého a hľadať nejaké spoločné riešenie, ktoré bude vyhovujúce pre obidve strany a ktoré posunie vzťah k lepšiemu.
No a v takomto prípade, keď tvoj partner reaguje buď tak, že sa uzavrie, alebo, naopak, je veľmi podráždený a nechce sa rozprávať, tak si treba uvedomiť, že ak sa takáto situácia bude neustále vo vzťahu opakovať, tak nie je možné riešiť problémy.
Je to veľmi jasný signál, že vo vašom vzťahu nie ste schopní riešiť problémy spoločne, pretože partner toto odmieta.
Klamstvo vo vzťahu
Ďalšia situácia, ktorá narúša každý vzťah, je, keď ti partner klame. Klamstvo je totiž správanie, ktoré narúša akúkoľvek dôveru a bez dôvery nie je možné, aby sa vzťah vyvíjal pozitívne.
Partner si ťa neváži
Ďalším dôvodom, prečo môžeš zvažovať odchod zo vzťahu, je, keď si ťa partner neváži. Úcta je totiž základ každého vzťahu, a to nielen vzťahu partnerského, ale všeobecne vzťahov medzi ľuďmi.
Ak si partner neváži, čo urobíš, čo povieš. Neváži si to, aká si ako človek, tak toto jeho správanie ťa v jeho očiach postaví do pozície nižšej, ako je on.
A v takomto prípade nie je možné, aby si fungovala v tomto vzťahu, pretože nie je založený na rovnocennosti obidvoch partnerov, ako by mal fungovať každý vzťah.
Sebeckosť partnera a jeho nezáujem o teba
Ďalší dôvod, ktorý rozbíja akýkoľvek kvalitný partnerský vzťah, je sebeckosť partnera a to, keď sa o teba nezaujíma. Keď ho nezaujíma tvoj život, keď ho nezaujímaš ty.
Sú to situácie, keď partner hľadí len na seba, ale je mu úplne jedno, ako žiješ ty, či si spokojná, či si nespokojná, čo ťa trápi.
Pokiaľ partner vysiela takýto signál, znamená to, že ťa nemá rád.
Rozdielne hodnoty a predstavy o živote
Niekedy sa však vo vzťahu vyskytujú aj situácie, keď si partneri veľmi rozumejú v mnohých veciach, v mnohých oblastiach, ale po dlhšom spoločnom žití prídu na to, že každý má úplne iné hodnoty alebo každý chce od života niečo úplne iné.
Toto je tiež situácia, keď je dobré vzťah ukončiť, pretože každý má úplne iné predstavy o tom, kam by mal vzťah smerovať. Takže nie je možné nájsť spoločnú cestu, ktorou by ste išli obidvaja.
Násilie vo vzťahu
No a úplne špecifickou situáciou je násilie vo vzťahu. Bez ohľadu na to, či ide o emocionálne násilie alebo fyzické násilie, v každom prípade je nevyhnutné, ak sa partner takto správa, z takéhoto vzťahu čo najrýchlejšie odísť.
Treba požiadať o pomoc napríklad svojich známych, svoju rodinu, prípadne sa obrátiť na niektoré inštitúcie, ktoré sa venujú pomoci ženám, a pripraviť si plán na odchod.
Nezotrvávať v takomto vzťahu, pretože sa vystavuješ nebezpečenstvu, lebo partner so sklonom k násiliu sa nezačne k tebe správať normálne.
Tu je potrebné, aby si si vždy uvedomila, že akákoľvek pozitívna vlasnosť tohto partnera nevyváži jeho násilnícke správanie voči tebe.
Toto bolo niekoľko situácií, na ktoré sa treba pozerať, keď vyhodnocuješ, či vo vzťahu zostať alebo odísť.
Samozrejme, každý vzťah je iný a vždy je potrebné zvažovať podľa svojej vlastnej situácie a podľa toho, ako si ty predstavuješ, ako by sa mal váš vzťah vyvíjať a ako by mal fungovať.
Prečo je potrebné zachovať si "chladnú hlavu" pri rozhodovaní
Je veľmi dôležité, aby si si pri rozhodovaní o tom, či vo vzťahu zostať alebo odísť, zachovala chladnú hlavu. Nikdy sa nerozhoduj v situáciách, keď si trebárs nahnevaná, smutná, zmätená, úplne rozladená.
Pretože toto sú situácie, kde sú tvoje emócie veľmi silné a pri takýchto emóciách nie je možné, aby sme sa rozhodovali správnym spôsobom.
Snaž sa preto v prvom rade upokojiť a objektívne sa pozrieť na svoj vzťah.
Diagnóza vzťahu
Môžeš si urobiť diagnózu vášho vzťahu, na základe ktorej si zanalyzuješ problémy vo vašom vzťahu.
Ak si chceš urobiť diagnózu vášho vzťahu, stiahni si 31 otázok, ktoré môžeš použiť "Diagnóza vzťahu".
Venuj rozhodovaniu dostatok svojho času a hlavne pred tým, ako urobíš definitívne rozhodnutie, skús sa ešte porozprávať so svojím partnerom a pokúste sa hľadať spoločné riešenie problémov, ktoré máte.
Mnoho mužov sa vyhýba takýmto ťažkým rozhovorom o vzťahoch, no pokiaľ chcete nájsť riešenie vašej situácie, je rozhovor nevyhnutnosťou.
Urobiť rozhodnutie, či vo vzťahu zostať alebo ísť, je veľmi náročné. Nezabúdaj však na to, že rozhoduješ o svojom ďalšom živote.
Pokiaľ sa vo vzťahu cítiš nešťastná, dôsledne analyzuj všetky dôvody, prečo to tak je, a na základe toho budeš vedieť, či má význam, aby si o tento vzťah bojovala alebo nie.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Photo by Hebert Santos from Pexels