7 dôvodov,
prečo muži klamú

Prečo muži klamú? Možno si sa aj ty ocitla v situácii, keď ti patner klamal. Klamstvo vo vzťahu vždy spôsobuje narušenie dôvery medzi partnermi a tým ohrozenie vzťahu. Je preto úplne normálne, že chceš poznať dôvody, prečo ti partner klamal, resp. prečo ti partner klame. 

Dôvody klamstva vo vzťahu môžu byť rôzne. Bez ohľadu na to, či ide o tzv. "malé klamstvo" alebo "veľkú lož", v každom prípade lož ako taká vnáša vážne problémy do vzťahu. Naruší totiž základ každého vzťahu, ktorým je dôvera. A bez nej nie je možné normálne fungovanie žiadneho vzťahu. Vo videu sa dozvieš sedem najčastejších dôvodov, prečo muži klamú.

Prepis videa

Ak chceš vedieť, prečo nám muži klamú a riskujú tým, že stratia našu dôveru, je toto video určené práve tebe.

Dozvieš sa v ňom sedem najdôležitejších dôvodov, prečo sa muži takto správajú, ale aj to, akým spôsobom sa treba vysporiadať s klamstvom vo vzťahu.

Téma dnešného videa je veľmi špecifická, pretože sa netýka len správania mužov, ale správania ľudí všeobecne, pretože neexistuje človek, ktorý by nikdy v živote neklamal.

K čomu slúži klamstvo

Klamstvo je prostriedok, ktorým buď ten človek, ktorý klame:

  • chce získať niečo pre seba, alebo 
  • sa chce nejakým spôsobom chrániť, alebo
  • nechce zraňovať druhého človeka - chce, aby sa ten druhý človek cítil lepšie.

V reálnom živote sa však častejšie vyskytuje klamstvo ako prostriedok, ktorým chce človek, ktorý klame, niečo získať. Získať určité benefity, ktoré vie, že by nezískal, pokiaľ by povedal tomu druhému pravdu.

Práve klamstvo je cesta, aby ten druhý človek mu vyhovel.

Aké sú teda najčastejšie situácie alebo dôvody, prečo muži klamú?

1. chce vzbudiť lepší dojem

Muž sa chce promovať v tom lepšom svetle.

Práve na začiatku vzťahu je tento spôsob klamstva veľmi častý, keď muž sa snaží ženu určitým spôsobom zaujať a narozpráva jej o sebe veci, ktoré skutočne nie sú pravda.

2. chce si zachovať tvár

Nechce stratiť tvoju úctu, nechce sa cítiť poníženie.

Môže to byť v situácii, keď sa mu niečo nepodarí a nechce sa priznať, že nejaké veci mu nevyšli práve z dôvodu, za ktorý môže on.

3. chce pre seba niečo získať

Zavádza ťa preto, lebo vie, že keby ti povedal pravdu, tak nedostane to, o čo má záujem.

V tomto prípade môžeme ako príklad uviesť, keď si vo vzťahu, ktorý je takzvaný vzťah-nevzťah, kde muž ešte stále nedeklaroval,  že má záujem byť s tebou v dlhodobom vzťahu a napriek tomu ty mu poskytuješ všetky benefity vzťahu. 

Aby o to všetko neprišiel, tak sa snaží zahmlievať a tváriť sa, že ešte možno si nie je úplne istý tým vzťahom k tebe, ale nepovie ti priamo, že: "Nie nie, nemám záujem".

4. manipulácia klamstvom

Manipulácia vo vzťahu znamená, že muž sa snaží svoju partnerku manipulovať tak, aby napĺňala ona všetky jeho predstavy a aby vždy konala podľa toho, ako chce on.

5. chce sa vyhnúť dráme vo vzťahu

Tento dôvod, prečo muži klamú, je veľmi úzko spojený s tvojimi negatívnymi vlastnosťami.

  • Ak si príliš žiarivá.
  • Ak ho príliš kontroluješ.
  • Ak ho neustále upodozrievaš. 
  • Ak mu vôbec neveríš,

tak práve toto sú vlastnosti, ktoré muža zatlačila niekam, kde sa rozhodne, že ti nebude hovoriť pravdu, lebo keby ti pravdu povedal, tak aj tak by si si ju vysvetlila po svojom.

6. nechce ťa zraniť

Toto je ďalší dôvod, prečo ťa muž môže klamať. 

Hoci pôvodne bol jeho zámer taký, že skutočne nechce uraziť tvoje city alebo nechce sa ťa nejakým spôsobom dotknúť, v skutočnosti ide v podstate oňho, o to, aby sa nedostal do nepríjemnej situácie, do nepríjemnej konfrontácie s tebou.

Napríklad v práci sa pripravuje párty, na ktorú môžu byť pozvaní aj rodinní príslušníci, a tvoj partner ti povie, že táto párty je len pre zamestnancov firmy. 

V podstate jeho zámerom bolo to, aby ťa ochránil, aby nezranil tvoje city, že ťa neberie so sebou, ale tento zámer nie je úplne pravdivý, pretože v podstate on chcel chrániť sám seba. 

Chcel sa vyhnúť nepríjemnému rozhovoru s tebou a vysvetľovaniu, prečo ťa nechce zobrať ako svoju partnerku na firemnú akciu, keď druhí kolegovia tam svoje partnerky budú mať.

7. nevera

Ďalším dôvodom klamstva je nevera.

Ide o situáciu, keď tento človek zavádza obidve ženy len preto, aby získaval na obidvoch stranách. 

Ako máš ale vedieť, či ti muž klame?

Reč tela

Reč tela je veľmi dôležitý identifikátor, že niečo nie je v poriadku. 

Ak ti partner uhýba pohľadom.

Ak sa od teba odvracia. 

Ak mení tón hlasu a používa slová, ktoré bežne nepoužíva. 

Ak sa vyhýba určitým témam, tak je možné, že ti klame.

Často mení detaily toho, čo ti povedal

Ďalším signálom môže byť, že často mení detaily toho, čo ti povedal, a v tomto prípade vidíš, že nie je konzistentný, lebo raz hovorí jedno, raz hovorí druhé.

Takisto sa môže stať, že keď sa ho na niečo pýtaš, tak sa snaží tú vec s tebou nerozoberať a odvrátiť pozornosť na úplne inú tému. 

Je nervózny 

Jeho nervozitu môžeš vidieť napríklad na tom, že sa stále niekde inde pozerá, že ti nevenuje svoju pozornosť a že trebárs sa viac upriamuje na svoj mobilný telefón a hrá sa s kľúčmi a robí veci, ktoré bežne nezvykne robiť, keď sa s tebou rozpráva.

Nesúlad jeho slov a skutkov

Keď si porovnáš jeho slová a jeho skutky, tak zistíš, že sú v absolútnom nesúlade. 

Tento človek je schopný ti rozprávať úplne iné veci a a úplne niečo iné robí.

Tvoja intuícia

Ďalší signál je ten, že cítiš, že tu niečo nesedí. Cítiš, že partner sa správa úplne iným spôsobom, že niečo pred tebou zatajuje, niečo prekrúca. A ten pocit, tá tvoja intuícia ti  veľmi veľa napovedá o tom, že veci nie sú tak, ako by mali byť.

Ako sa teda vysporiadať s klamstvom vo vzťahu?

Ak ťa partner oklamal, je nevyhnutné, aby ste sa o tom spolu porozprávali. V žiadnom prípade to nezametaj kdesi pod koberec a netvár sa, že išlo len o nejakú banalitu. 

V tomto prípade je nevyhnutné, aby si sa snažila viesť rozhovor veľmi pokojne, aby si naňho neútočila, aby si ho neosočovala a vypočula si aj dôvody z jeho strany, ktorými ti chce argumentovať, prečo sa takto správal.

Prečo ti určité veci trebárs zatajil. Prečo určité veci prekrútil.

Prečo sa nesprával voči tebe čestne a otvorene, ako by si si ako jeho partnerka zaslúžila.

Je potrebné, aby si mu ukázala presne, kde stojíš. Aby si mu povedala, že takéto správanie nie je pre teba akceptovateľné.

Pre váš vzťah je určite veľmi dôležité, aby si si uvedomila, či nemáš pri sebe človeka, ktorý berie klamstvo ako bežný prostriedok k dosiahnutiu toho, čo chce, a ide takzvanou ľahšou cestou - cestou, kde vie, že dostane veci omnoho jednoduchším spôsobom, kde nemusí čeliť konfrontácii, kde sa nemusí ocitať v nepríjemných rozhovoroch a kde sa nemusí vystaviť riziku, že sa veci nebudú vyvíjať podľa toho, ako chce on.

Ak túžiš po dlhodobom a kvalitnom vzťahu, je nevyhnutné mať pri sebe partnera, ktorému môžeš dôverovať a na ktorého sa môžeš spoľahnúť.

Je veľmi ťažké akceptovať, keď ti človek, ktorého miluješ, klame. Klamstvo je totiž nástroj, ktorý slúži vždy len jednému z partnerov, a, žiaľ, tomu druhému ubližuje.

Navyše ničí základ každého vzťahu, ktorým je dôvera. A bez nej nie je možné, aby normálne fungoval akýkoľvek vzťah.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

© Dana

Photo by Damir Spanic on Unsplash

Zdieľaj s priateľmi
>