Prečo nemá záujem o vzťah,
hoci ťa miluje

"Nemá záujem o vzťah" - táto myšlienka v nej zarezonovala, keď  sa opäť pokúšala z neho vypáčiť, ako si predstavuje pokračovanie ich vzťahu.

Na jej otázku odpovedal protiotázkou: „Nie je nám spolu dobre?“ 

„To áno, ale ...“.

Skočil jej do reči: „Tak to nekaz zbytočnými otázkami. Vieš, že ťa milujem, načo sú zbytočné reči?“

Chcela niečo povedať, no jeho bozk zatarasil cestu ďalším slovám.

Cítila sa ako v časovej slučke, kde sa dokola opakovala tá istá situácia.

Jej otázky zostávali nezodpovedané a mesiace plynuli.

„Viem, že ma miluje,“ hovorila svojej najlepšej kamarátke, keď sa jej pýtala, ako ich vzťah napreduje.

Bola ochotná vytrvalo čakať, kým ju predstaví svojim priateľom a rodine.

Bola ochotná vytrvalo čakať, kým sa rozhodne presťahovať sa s ňou do spoločného bytu.

Bola ochotná vytrvalo čakať, kým sa rozhodne, že s ňou počíta ako s partnerkou na dlhodobý vzťah.

Stala sa vytrvalou čakateľkou v tomto vzťahu – nevzťahu a klamala sa falošnou nádejou, že ju raz pustí do svojho života, nielen do niekoľkých jeho komnát.

„Nie som pripravený sa viazať,“ povedal jej sucho, keď si hádzal svoje veci do kufra. Po mesiacoch, ktoré spolu prežili, chcela počuť viac, no jeho odpoveďou bolo len buchnutie dverí na rozlúčku.

On nemá záujem o vzťah - ty túžiš po vzťahu s ním

Možno si aj ty na vlastnej koži prežila vzťah, v ktorom si mala pocit, že nikam nevedie.

Na jednej strane si cítila, že on je mužom, s ktorým si vieš predstaviť svoj ďalší život, no reakcie z jeho strany nenasvedčovali tomu, že to isté chce aj on. 

Zrazu ste si uvedomili, že každý z vás chce v danom momente od života niečo úplne iné.

Situácie, v akých sa môžeš ocitnúť

 • Možno sa ešte stále nevyjadril, či ťa seriózne považuje za svoju „priateľku“.
 • Možno sa s tebou stretáva radšej v súkromí a nie na verejnosti a vyhýba sa otázke, kedy ťa predstaví svojej rodine či priateľom.
 • Možno ste sa už bavili o možnosti spoločného bývania, no vo chvíli, keď začneš aktívne hľadať spoločný byt na prenájom, stuhne a začne hľadať výhovorky, prečo ešte treba počkať.
 • Možno spolu žijete už niekoľko rokov, no otázky o spoločnej budúcnosti (dokonca o manželstve) sa snaží zámerne zľahčovať alebo zahovoriť niečím iným.

(Situácií môže byť oveľa viac.)


PREČÍTAJ SI AJ: Nechce vzťah, no nechce ťa stratiť


Dôvody, prečo sa takto správa

Ak ťa muž z akýchkoľvek dôvodov (známych len jemu) nechce pustiť do svojho života, t. j. o určitých veciach sa s tebou odmieta baviť a sú pre teba taboo, býva to často znamením, že váš vzťah neberie ako niečo dlhodobé.

Ak má muž seriózny záujem o ženu, prejavuje sa to spôsobom, ako jej vyjadruje svoju pozornosť a venuje jej svoj čas.

Sleduj preto pozorne, čo ti o sebe hovorí, či ťa predstaví svojim blízkym a priateľom, čo vieš o jeho živote, či poznáš mená dôležitých ľudí  v jeho živote, či sa snaží, aby si bola šťastná, alebo to robí len to tej miery, aby si ťa udržal.

Pokiaľ ti venuje málo času, o jeho známych a o jeho živote nevieš takmer nič, pri niektorých témach ti dáva najavo, že ich s tebou nechce preberať, neustále si stavia okolo seba múr, cez ktorý ťa nechce pustiť, je to signál, že ťa do svojho života pustiť nechce.

Prečítaj si aj: Čo robiť, keď sa partner uzavrie do seba a prestane komunikovať

Dôvody, prečo to robí:

 • Možno má záujem o príležitostný vzťah, nič vážne (napr. má záujem spoznávať aj iné ženy).
 • Možno sa cíti s tebou dobre, máte dobrý sex, no nevidí v tebe TÚ PRAVÚ.
 • Možno má za sebou nepríjemné skúsenosti z predchádzajúcich vzťahov, cez ktoré sa ešte nedostal (je to jeho obranný mechanizmus).
 • Možno stále miluje svoju ex-priateľku (ex-manželku).
 • Možno ťa naozaj miluje, no má strach z dlhodobého záväzku.
 • Možno sa bojí, že príde o svoju slobodu.
 • Možno cíti z tvojej strany tlak, čo zväčšuje jeho obavy.

Nech sú už jeho dôvody akékoľvek, pozri sa na situáciu triezvo a bez ohľadu na to, že je medzi vami úžasné spojenie a iskrenie, si uvedom, že ak sa jeho postoj dlhšiu dobu nemení, tento muž nemá záujem o nič dlhodobé.

Mnoho žien v takejto situácie podľahne svojmu vlastnému presvedčeniu, že ak mužovi doprajú viac času a budú trpezlivé, jeho postoj sa zmení. Žiaľ, ich odmenou za trpezlivosť je často veľké sklamanie (oveľa väčšie, ako keby muža opustili hneď, ako zistia, že on nemá záujem o dlhodobý vzťah).

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 


Čo môžeš urobiť?

Zameraj sa na seba

V prvom rade prestaň analyzovať, prečo sa takto správa, a zameraj sa na seba. Tvoje šťastie nie je v rukách nikoho iného, len v tvojich.

Začni preto myslieť na seba.

Odpovedz si na otázky:

Čo od vzťahu chcem?“

„Ako si vážim samu seba a svoju budúcnosť?“

„Aké sú moje potreby a túžby?“

„Prečo zotrvávam v tomto vzťahu?“


Veľa žien totiž vo vzťahu odsúva svoje potreby a túžby ďaleko za potreby a túžby ich partnera, pričom si neuvedomujú, že práve týmto konaním vysielajú partnerovi signál, že ich potreby nie sú dôležité, že sa nedržia svojich zásad, čím dávajú mužovi moc nad nimi.

Prečítaj si aj: Prečo muži milujú potvory a dobré ženy si nevážia

Práve z uvedeného dôvodu je potrebné, aby si žena jasne stanovila svoje zásady, aby vedela partnerovi priamo povedať, čo vo vzťahu akceptuje a čo nie, aby vedel, ako sa cíti a prečo.

Snaž sa s ním komunikovať

Ženy často očakávajú, že muž bude konať určitým spôsobom, lebo vycíti, čo chcú a potrebujú. Neuvedomujú si, že muži skôr reagujú na to, ak im priamo povedia, čo chcú, lebo väčšina mužov nedokáže čítať medzi riadkami ani lúštiť skryté narážky. Do úvahy však treba vziať aj to, že muži nemajú radi rozhovory o pocitoch a v porovnaní so ženami potrebujú viac času na to, aby sa otvorili a o nich hovorili.

Práve preto je veľmi dôležité správne načasovanie rozhovoru a nezačínať rozhovor o vážnych témach vo chvíľach, keď si nahnevaná alebo veľmi smutná. Premysli si konkrétne otázky, aby si sa dozvedela, prečo sa určitým témam vyhýba, či to má niečo spoločné s jeho minulými vzťahmi, prípadne vzťahom jeho rodičov.

Možno práve rozhovor bude viesť na jeho stane k pochopeniu, prečo je pre teba také dôležité, aby si bola súčasťou všetkých častí jeho života. Počítaj však aj s tým, že sa môžeš dozvedieť, že momentálne nechce vzťah alebo nechce vzťah s tebou. Riziko, že ho stratíš, je dosť veľké, no z dlhodobého hľadiska je vždy lepšie vrátiť sa z kratšej cesty a nestrácať čas s človekom, ktorý to s tebou nemyslí úplne vážne.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

Nepodceňuj svoje pocity

Spoliehaj sa na to, že ty jediná sa poznáš najlepšie. Ak ti partner povie, že sa nechce viazať, ver mu. On vie, či si preňho jediná, alebo má svoje dôvody, prečo nie.

Ako sa zachovať v takejto situácii?

Máš na výber z dvoch možností:

 • Uspokojíš sa so vzťahom, aký máš, a budeš si ho užívať (takéto rozhodnutie je pre teba vhodné, ak dokážeš vzťah brať ako zábavu a nečakáš od neho nič viac; väčšine žien toto rozhodnutie prinesie veľa sklamania, preto ho treba dôsledne zvážiť).

Spýtaj sa samej seba, či je pre teba naozaj to najlepšie nechať veci bežať ako zvyčajne a pestovať v sebe nádej, že on nakoniec sám od seba pochopí, čo preňho znamenáš. Ak si o tom presvedčená, je to OK, no nezabúdaj na to, že čím dlhšie ste spolu, tým väčšie sklamanie ťa čaká, ak konečnou vášho vzťahu bude rozchod.

Ak chceš od partnera viac (alebo niečo iné), nesnaž sa samu seba presviedčať, že ti stačí to, čo jemu. Buď čestná k sebe a priznaj si, aký význam má dlhodobý vzťah pre teba. Ak máš napríklad záujem o manželstvo a on nie, neklam si, že ti stačí žiť spolu a nechcieť nič viac. Nedrž sa falošnej nádeje, že on možno časom zmení svoje rozhodnutie.

Radšej prijmi skutočnosť, že on nevidí váš vzťah ako niečo dlhodobé a nemá záujem zmeniť svoj postoj (robiť kompromisy). Nehľadaj však príčinu jeho postoja v sebe, lebo toto nie je o tebe, ale o ňom.

 • To najlepšie, čo môžeš urobiť pre seba, je z takéhoto vzťahu odísť (hoci si myslíš, že on je presne ten muž, ktorého chceš a potrebuješ), dopriať si čas na smútok, ale aj na spracovanie a prijatie svojich pocitov, aby si sa mohla vo svojom živote pohnúť ďalej oveľa silnejšia, ako si bola v období, keď ste sa prvýkrát stretli.

Vôbec to neznamená, že on je „zlý muž“, je to však muž, ktorý sa k tebe ako partner nehodí (lebo každý z vás chce niečo iné).

Pamätaj, že ty jediná máš moc chrániť svoje srdce od sklamania. Realitu neoklameš, aj keď sa ti to nejaký čas môže dariť. Nakoniec ťa však dobehne.

Urob si preto jasno v tom, čo od vzťahu chceš, definuj jeho plusy a mínusy, a na základe tohto porovnania sa rozhodni, či zostaneš alebo odídeš.  

Ak je však tých mínusov viac, osloboď sa od muža, ktorý ti síce hovorí, že ťa miluje, ale od vzťahu chce niečo úplne iné ako ty.

Len tak uvoľníš vo svojom živote priestor pre muža, ktorý ťa bude milovať a s radosťou ťa pustí do svojho života.

Malý trik, "Ako neuviaznuť vo vzťahu, ktorý nikam nevedie", si môžeš prečítať v klube Ženy z Venuše.

© Dana

18 shares

Photo on Piqsels

Zdieľaj s priateľmi
>