Nechce vzťah, no nechce ťa stratiť

Povedal ti, že: "Nechce vzťah" lebo "Nie je na vzťah pripravený". Vraj ťa miluje a nechce ťa stratiť.... Dve krátke vety, ktoré ťa dokázali hlboko zraniť a úplne zmiasť. 

"Čo robiť?" pýtaš sa, keď vidíš, že sa nechce ešte viazať. Možno nie si preňho tá pravá a možno nechce vzťah všeobecne s nikým. Rozum ti vraví "Nechaj ho ísť, keď nemá záujem o vzťah." Srdce ti hovorí "Dokáž mu, že ty si tá pravá." Dvaja radcovia, ktorí ťa mätú ešte viac. Nechať ísť či dokazovať, že si preňho tá pravá? 

V dnešnom videu sa dozvieš, ako reagovať v takejto situácii a zachovať si sebaúctu, no nechať aj pootvorené dvierka, ak by sa láska chcela vrátiť.

Prepis videa

Správa sa k tebe dobre. Cítiš, že ťa má rád, ale napriek tomu ti povie, že ešte nie je na vzťah pripravený.

Čo  robiť v situácii, keď ti muž povie, že ešte nechce vzťah

Ak ti muž, na ktorom ti záleží, povie, že ešte nie na vzťah pripravený, je to pre každú ženu veľmi nepríjemná situácia, keď sa cíti smutná, zmätená, zranená a nahnevaná. 

Je to situácia, keď začneme uvažovať nad tým, čo treba zmeniť, čo treba zlepšiť, čo treba spraviť, aby muž zmenil tento svoj názor.

Dôvody, prečo muž nechce vzťah

Ak muž nie je pripravený na vzťah, môže to byť z dôvodu, že:

Nie je pripravený na vzťah všeobecne ( nechce vzťah s nikým)

Ešte chce žiť svoj single život, ešte sa nechce viazať a vo svojom živote víta len niečo príležitostné, niečo nezáväzné.

Akonáhle by si ty ako jeho partnerka chcela niečo viac, chcela by si posúvať vzťah niekam inde a už nejakým spôsobom deklarovať, že ten váš vzťah je záväzný (seriózny), tak v tomto prípade určite uňho nepochodíš.

Pretože toto je práve to, čo on ešte nechce. Na čo on ani nepomyslí.

Nechce vzťah s tebou

Ak sa muž rozhodne, že nechce vzťah z tohto dôvodu,  je to už úplne iná sitácia. V takomto prípade si muž nie je na sto percent istý, že ty si tá pravá. Že ty si tá žena, s ktorou by chcel fungovať v dlhodobom vzťahu.

Jeho vysvetlenie, prečo nechce vzťah

Niektorí muži sa ti snažia aj vysvetliť, prečo ešte nie sú na vzťah pripravení.

Dôvodov na ich strane môže byť veľa, napríklad nevysporiadané záležitosti z minulosti, nevysporiadaný vzťah s bývalou partnerkou alebo dokonca s manželkou. Môžu to byť finančné záležitosti. Môže to byť nejaký problém v práci.

Môže ísť o dôvody, ktoré sú skutočné, sú reálne a pravdivé. Na druhej strane sú to často aj výhovorky, ktorými sa snaží muž ospravedlniť svoj postoj. 

Ako zareagovať, keď nechce vzťah

Ak ti muž povie, že nechce byť v serióznom vzťahu, tvoja reakcia by mala byť taká, že mu môžeš prejaviť to, že ho máš rada, že ti na ňom záleží, ale hlavne sa pozeraj na seba.

Pozeraj sa na to, aby si vyjadrila to, že ti záleží na sebe a že máš rada samu seba. V žiadnom prípade sa neponižuj. Nerob scény, ale ani sa nedoprosuj.

A úplne pokojným hlasom, hoci to bude veľmi ťažké, pretože je to situácia, keď si veľmi zranená a tie emócie sú veľmi silné, mu povedz, že:

"Vážim si, že si mi toto povedal. Som rada, že si mi to povedal do očí, aj keď to nie je moc príjemné počuť. V každom prípade - mám ťa rada. Záleží mi na tebe a akceptujem tvoje rozhodnutie, lebo keď si myslíš, že ešte nechceš vzťah, ešte sa nechceš viazať, tak, samozrejme, dávam ti ten priestor. Máš čas na rozmyslenie. Máš čas na svoj život.

A takisto si ty uvedom jednu veľmi zásadnú vec. Že ja chcem vo svojom živote muža, ktorý si bude na sto percent istý tým, že chce byť vo vzťahu a chce byť vo vzťahu so mnou. 

A nič menej neberiem. Nič menej neakceptujem.

To znamená, že keď ty hovoríš, že vzťah nechceš, že ešte si nie istý, či chceš vzťah so mnou, tak je zákonité, že naše cesty sa musia rozísť a tým pádom musíme to všetko, čo sme spolu prežili, teraz ukončiť."

Čo takouto reakciou dokážeš

Takže toto je jediný spôsob, ako môžeš správne zareagovať na takúto situáciu, kde mužovi jednak ukážeš, že:

 • máš preňho pochopenie,
 • ho máš rada, 
 • ti záleží na jeho šťastí,
 • akceptuješ jeho rozhodnutie. 

Ale na druhej strane mu ukážeš jasne, kde stojíš. Ukážeš mu, že si vážiš samu seba. Že si vážiš svoje zásady. Že vieš, čo vo svojom živote chceš. A vieš, čo vo svojom živote nechceš.

A hlavne, že v žiadnom prípade sa neuspokojíš s niečím menej, ako si zaslúžiš.

Nechaj ho ísť

Takže nechaj ho ísť, napriek tomu, že tá situácia bude pre teba veľmi náročná a bude ti veľmi smutno.

Uvedom si však, že pokiaľ ten muž o teba nestojí, pokiaľ ten muž si nie je istý, že ťa chce vo svojom živote, tak k tejto situácii by došlo možno po mesiaci, po dvoch, po troch...

A bolo by to pre teba ešte ťažšie.

Samozrejme, že môže sa stať, že sa vráti. Pretože absencia tvojej prítomnosti v jeho živote môže spôsobiť, že si uvedomí, čo preňho znamenáš. 

A v tom prípade bude záležať len na tebe, či ho prijmeš naspäť alebo nie. 

A pokiaľ sa nevráti, ber to ako situáciu, ktorá je pre teba veľmi pozitívna, hoci sa ti to možno na prvý pohľad nezdá.

Prestala si márniť čas s mužom, ktorý o teba nestál. Ktorý ťa bral len ako niečo dočasné, kým príde do jeho života tá pravá.

Uvedom si, že si získala priestor na to, aby si sa viac venovala sama sebe a hlavne na to, aby si spoznala niekoho, pre koho budeš práve ty tá pravá, a kto bude chcieť byť s tebou bez toho, aby o tom pochyboval.

Muža, ktorý ťa bude milovať a ktorého nebude treba presviedčaťo tom, že práve ty si tá žena, s ktorou bude chcieť žiť svoj život. Pretože on to bude vedieť a bude to cítiť.

Chyby, ktoré ženy neustále opakujú

Ak ti muž povie, že nemá záujem o vzťah, neopakuj chyby, ktoré ženy veľmi často robia. Ženy totiž zvyknú často reagovať spôsobom, ktorým si viac ubližujú ako pomáhajú.

1. Chceš mu dokázať, že ty si preňho tá pravá

Začneš oňho bojovať a začneš robiť všetko pre to, aby si mu dokázala, že ty si tá pravá.

Začneš ešte viacej robiť preňho. Začneš sa viacej usilovať. Venuješ mu svoj čas, svoju pozornosť. Podporuješ ho, pomáhaš mu.

On toto všetko, čo ty dávaš, vôbec neocení. 

2. Veríš, že po vyriešení jeho problémov zmení svoj názor na vzťah

Druhou veľmi častou chybou je, keď žena začne naivne veriť tomu, že ak si muž vysporiada všetky problémy, všetky dôvody, prečo nechce byť vo vzťahu,  zmení názor na ich vzťah.

No a v takomto prípade žena začne hovoriť:

 • "Keď si on vyrieši svoje problémy" 
 • "Keď si porieši finančné záležitosti" 
 • "Keď rozbehne svoj projekt" 
 • "Keď rozbehne svoj nový biznis" 
 • "Keď si vysporiada vzťahy so svojou bývalou partnerkou" 
 • "Keď si vysporiada určité majetkové záležitosti" 

... tak vtedy sa určite všetko zmení a budeme v normálnom vzťahu.

No a v takomto prípade žena neodchádza, lebo sama seba presvedčí, že má zmysel v tomto vzťahu pokračovať ďalej.

A ona sa v ňom správa ako skutočná partnerka, ktorá podporuje svojho partnera. Ktorá robí všetko pre to, aby on bol šťastný a spokojný.

No a preňho je to maximálne výhodné, pretože jednak má čisté svedomie, pretože on jej priamo na rovinu povedal, že vzťah nechce a nemá záujem o nič vážne, o nič seriózne.

No a berie všetky benefity normálneho dlhotrvajúceho vzťahu.

3. Nepočúvaš, čo ti hovorí

Treťou chybou je, keď sa začneš viac upriamovať na jeho skutky.

Sleduješ, že sa k tebe pekne správa. Že je starostlivý. Že je milý. Že je medzi vami vzájomné veľmi silné emocionálne spojenie. Cítiš, že ťa skutočne má rád.

A v takejto situácii si hovoríš, že:

"Veď tieto jeho skutky nasvedčujú tomu, že ma miluje, a nebudem počúvať jeho slová, aj keď hovorí, že nechce vzťah alebo nechce momentálne ešte vzťah so mnou." 

Je pravda, že sa veľmi často hovorí, že je potrebné v prvom rade sledovať skutky a až potom slová.

No táto situácia je výnimočná. A to si treba navždy zapamätať.

Pretože v tomto prípade je nevyhnutné, aby sa skutky zhodovali so slovami. To znamená, čo ti muž povie, tak sa má správať.

Ak ti muž povie: "Nechcem vzťah." Tak skutočne vzťah nechce.

Bez ohľadu na to, že sa k tebe správa veľmi dobre a že tie skutky ti aj vypovedajú, že ťa má rád - neznamená to, že ťa má rád natoľko, aby skutočne chcel byť s tebou v dlhodobom vzťahu.

Zober si ponaučenie z týchto chýb

Prestaň teda opakovať tie najčastejšie chyby, ktoré ženy robia. A hlavne zober si z nich ponaučenie.

 1. Neposkytuj mu benefity vzťahu, keď on o vzťah nestojí
 2. Nesnaž sa ho presvedčiť o tom, že ty si tá pravá, keď on to nevidí
 3. Nežobri o jeho prítomnosť vo svojom živote, pretože tým len dokážeš, že on je pre teba veľmi dôležitý a zbytočne sa ponižuješ
 4. A hlavne nezostávaj v takomto vzťahu-nevzťahu, a to ani v rovine priateľstva, pretože je to pre teba zbytočne emocionálne vyčerpávajúce a zraňujúce. 

Je to veľmi ťažká situácia nechať odísť niekoho, na kom ti záleží a koho miluješ. Ale pokiaľ ten človek nechce byť s tebou a priamo ti to povie, nemá význam, aby si s ním strácala čas.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Zdieľaj s priateľmi
>