Nechce sa viazať (Ako zistiť jeho zámery)

Má ťa rád, prejavuje ti svoj záujem, no nechce sa viazať. Keď príde otázka o vašom vzťahu, snaží sa rýchlo zmeniť tému alebo ti povie, že je to teraz medzi vami také pekné, tak načo teraz riešiš "budúcnosť vášho vzťahu". 

Na chvíľu na necháš presvedčiť, no otázka o tom, kam smeruje váš vzťah, sa pravidelne vynára. Je naozaj pravda, že muži nechcú seriózny vzťah a že sa nechcú viazať?

Vo videu sa dozvieš, prečo je dôležité, aby si vo vzťahu nedávala príliš veľa, ale dosť na to, aby ťa muž mohol spoznať. Vysvetlíme si, ako zistiť jeho zámery a ako sa vhodne vedeným rozhovorom chrániť pred sklamaním a zotrvávaním vo vzťahu, ktorý nemá budúcnosť.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Prečo sa muži nechcú viazať? Venuje ti svoj čas. Rozumiete si. Funguje medzi vami chémia a všetko sa vyvíja veľmi dobre. Napriek tomu však stále nevieš, či má záujem o vzťah alebo ešte nie je na vzťah pripravený.

V dnešnom videu sa dozvieš, ako máš zistiť jeho zámery skôr, než začneš doňho investovať svoje city.

Ženy sa veľmi často dostávajú do situácie, že si nevedia vysvetliť, prečo im muž prejavuje  svoju pozornosť, ukazuje svoj záujem, ale na druhej strane nemá záujem o vzťah, nemá záujem sa viazať.

Toto sa deje nielen na začiatku vzťahu, ale často aj vo vzťahoch, ktoré trvajú niekoľko mesiacov, dokonca aj niekoľko rokov a ktoré sa neposúvajú ďalej.

Prečo sa muži nechcú viazať

Ženy prirodzene nemajú problém sa viazať, pretože chcú mať rodinu a chcú mať deti. Na druhej strane muži milujú svoju slobodu a práve preto dokážu fungovať v takej fáze nekonečného randenia a táto fáza im vyhovuje

Tu si však treba uvedomiť, že každý človek má vo vzťahoch iné preferencie a záleží to aj  od toho, v akej fáze svojho života sa nachádza.

Niektorí muži sa vôbec nechcú viazať a to môže byť spôsobené napríklad tým, že majú  strach sa viazať k jednej osobe a byť s ňou celý život a tým pádom sa oberať o ďalšie možnosti. Alebo to môže byť spôsobené tým, že mali zlé skúsenosti z minulých vzťahov. 

Inú skupinu mužov môžu tvoriť muži, ktorí sa nechcú viazať momentálne.  Je to preto, že majú iné plány, iné ciele vo svojom živote - v danej etape svojho života - a práve preto nechcú ešte vzťah, lebo žena a vzťah by ich brzdili v tom, čo ešte chcú urobiť.

Niekedy sa však muž nechce viazať k  žene práve preto, že vie, napriek tomu, že je s ňou vo vzťahu, ale si uvedomuje, že táto žena nie je preňho tá, s ktorou by chcel prežiť svoj život.

Čo si treba uvedomiť

Bez ohľadu na to, prečo sa muž nechce viazať, je dôležité, aby si si uvedomila jednu veľmi  dôležitú vec.

To, že sa muž  nechce viazať, neznamená, že nechce mať vo svojom živote ženu.

Práve preto sa vyskytujú veľmi často situácie, že je žena vo vzťahu s mužom, rozumejú si, všetko sa vyvíja veľmi dobre, no napriek tomu sa ten vzťah nikam neposúva, lebo muž nemá záujem o to, aby sa vzťah niekam ďalej posúval.

Je to spôsobené práve tým, že on ešte o vzťah nemá záujem.

A je to jeho rozhodnutie, ktoré treba akceptovať, netreba ho do ničoho tlačiť. 

Na druhej strane si však treba uvedomiť, že pokiaľ ty chceš byť v serióznom vzťahu, tak  toto nie je vhodný partner pre teba.

A netreba mu preto poskytovať benefity vzťahu, keďže podľa neho nie ste vo vzťahu a on o vzťah nemá záujem. 

Takže nesprávaj sa ako jeho partnerka, pretože skutočne partnerka, akou by si chcela byť, nie si. 

Ďalšia vec, ktorú si treba uvedomiť, je, že:

Jeho záujem a jeho pozornosť ešte neznamená,  že ťa tento človek naozaj chce. 

Je veľmi príjemné cítiť, keď o nás niekto prejavuje záujem.  

A vtedy si veľmi často začneme namýšľať, že: Áno, tento človek má záujem o vzťah so mnou. 

Často však záujem preceňujeme a sme schopné skočiť do vzťahu s človekom, ktorého  nepoznáme, lebo si nedoprajame čas, aby sme sa o ňom dozvedeli čo najviac.

Chyba, ktorú robíme

Veľa žien totiž, keď sa im muž páči, začne príliš investovať do neho a do vzťahu.

Robia to preto, aby ukázali mužovi, že sú nenahraditeľné, alebo to, že sú hodné jeho lásky. No a toto je veľká chyba.

Je potrebné, aby si dávala toľko, aby on mal možnosť vidieť, aká si. Aby videl tvoje vlastnosti. Aby videl, aký si človek.  Ale nikdy nedávaj tak veľa, aby ťa bral za niečo samozrejmé.

Sleduj pritom, čo robí on.  Ako sa on o teba usiluje.  A tu je potrebné, aby si zachovala rovnováhu. To znamená, keď on niečo robí pre teba, samozrejme, rob niečo preňho aj ty.  Pokiaľ on nerobí nič, nerob nič ani ty. 

Ako vedieť, či nedávaš priveľa

Veľa žien sa pýta: "No dobre.  Ale ako sa mám správať, aby som nedávala príliš veľa?"

Tu je veľmi dôležité, aby si si položila otázky: 

"Pokiaľ mi tento vzťah nevyjde, pokiaľ z tohto skutočne nič nebude a budeme sa stretávať možno mesiac, dva a možno 12 mesiacov a potom sa to skončí, za všetko, čo urobím, nebudem sa potom cítiť zle?

Aký budem mať z toho pocit? Budem toto všetko brať ako nejakú krásnu spomienku alebo sa budem cítiť zneužitá, podvedená a budem mať sama zo seba zlý pocit?" 

Takže čokoľvek, čo chceš robiť, si  posúď práve na základe toho, že keď sa náhodou toto skončí, čo je možné, tak či si  to nebudeš potom vyčítať, že si niečo spravila, čo by si trebárs za iných okolností už nikdy nespravila. 

Vždy vychádzaj z toho, aké sú tvoje potreby, čo chceš ty.

Veľa žien však napriek tomu, že napríklad chcú deti a rodinu, chcú seriózny vzťah, dokážu žiť niekoľko rokov s mužom, ktorý toto nechce.

Je to možno spôsobené tým, že my ženy veľmi často podliehame sebaklamu a veríme, že sa to všetko raz určite zmení k lepšiemu.

No a takto sa nám potom stáva, že si hovoríme, že: "Zostala som práve preto, že ho veľmi milujem." Polož si však otázku, či je to naozaj preto, že ho veľmi miluješ, alebo  preto, že si naňho veľmi zvyknutá a bojíš sa osamostatniť. Bojíš sa urobiť tento veľmi radikálny krok. 

Čo robiť, aby si sa vyhla takejto situácii

Čo teda môžeš robiť pre to, aby si sa vyhla takejto situácii a aby si trebárs v budúcom vzťahu už toto neopakovala? 

1. Urči si časový limit

V prvom rade je potrebné, aby si si určila časový limit.

Ako dlho budem vo vzťahu s človekom, ktorý mi nebude dávať to, čo chcem alebo to čo potrebujem? 

Ako dlho budem vo vzťahu s človekom, pri ktorom nebudem vedieť, na čom som?

A pokiaľ toto budeš vedieť, tak je to jasná odpoveď na to, že nebudeš zotrvávať dlhé roky vo vzťahu s niekým, kto ti nebude dávať to, čo ty od vzťahu potrebuješ.  

2. Komunikuj otvorene o svojich potrebách

Komunikuj otvorene s partnerom o tom, aké sú tvoje potreby, o tom, čo ty chceš.  Aby to vedel.  

A toto je dôležité nielen vo vzťahu, ktorý trvá už dlhšiu dobu, ale aj vo vzťahu, ktorý ešte len začína.

Samozrejme, že nie na prvom, druhom alebo treťom rande.  

Ale určite keď sa stretávate dlhšie, tak je potrebné priniesť aj takú otázku, že ako si ten muž predstavuje pokračovanie toho vášho stretávania a čo to preňho znamená. Či je to preňho už vzťah alebo či to berie len ako niečo nezáväzné. 

Takisto pokiaľ si vo vzťahu, ktorý trvá dlhšiu dobu a trebárs chceš mať deti, chceš sa už usadiť, tak je potrebné partnerovi povedať o tom, čo ty chceš. Že toto je už pre teba veľmi dôležité v tejto fáze tvojho života.  Aby si vedela, aký je jeho pohľad na túto vec a aké sú jeho potreby a jeho požiadavky.  

Lebo len na základe toho, že sa budete o tomto rozprávať, tak budeš vedieť, ako sa máš rozhodnúť. Bez toho sa to nedá.

Prečo sa bránime takémuto rozhovoru

Samozrejme, ženy sa takémuto rozhovoru veľmi často vyhýbajú, pretože je to rozhovor, v  ktorom musíme byť veľmi zraniteľné.

Je to rozhovor, kde hovoríme o našich strachoch, o našich pocitoch, o našich  túžbach.  A musíme očakávať aj to, že ten partner bude reagovať tak, ako my nechceme. 

Že nám povie: "Nie. Vieš čo?  Ja nechcem vzťah.  Vieš, ja ešte nie som pripravený. Vieš, ja ešte deti nechcem a ani sám neviem, či vôbec chcem deti." 

Alebo trebárs na  začiatku vzťahu ti povie: "Aha, tak ty by si mala záujem o nejaký vzťah.  No ale ja sa s tebou síce dobre cítim, je to všetko krásne, ale ešte vzťah nechcem."

No a práve tohto sa my ženy bojíme, pretože jednak sa budeme cítiť  po takomto rozhovore veľmi nepríjemne, budeme sa cítiť trápne, budeme sa cítiť veľmi  zranené.  

A na druhej strane takýto rozhovor úplne zmätie tú našu ilúziu. Ten náš sen o tom, že sa to všetko zlepší.  Že sa to všetko zmení a že to raz bude také, ako si predstavujeme. Ako si to my v tých našich predstavách vieme vysnívať.

Ale keď nám to ten partner priamo povie alebo keď nám to ten muž priamo povie, tak skrátka  toto bude tá holá pravda. Tá holá pravda, ktorá je síce zraňujúca, ale ktorá je veľmi potrebná pre to, aby si  vedela, čo máš robiť. Ako sa máš zariadiť.  

A bez toho, aby si sa túto pravdu dozvedela, budeš zotrvávať možno s mužom, ktorý ti absolútne nebude vedieť alebo nebude chcieť dať to, čo chceš ty. 

Nie preto, že by tento človek bol zlý človek, ale preto, že on v tej fáze svojho života chce niečo úplne iné, ako chceš ty, a tým pádom nie ste úplne na tej istej stránke,  pretože v tejto časti vášho života chce každý z vás niečo úplne iné.

Kedy hovoriť o vzťahu s mužom

Možno sa teraz práve spýtaš, že: "Dobre, ale kedy mám priniesť takýto rozhovor. Kedy mám nadhodiť takúto tému, aby sme sa bavili o tomto?" 

No a tu je dôležité, aby si  si uvedomila, že na to neexistuje nejaké časové rozpätie, že kedy.  Pretože toto vždycky záleží len od teba. Záleží to od toho, kedy máš potrebu sa toto dozvedieť.  Kedy potrebuješ mať konečne jasno, aby si vedela, čo môžeš od tohto vzťahu očakávať.  Či má význam do toho vzťahu investovať a či nie je čas skutočne sa posunúť niekde ďalej v tom svojom živote a nájsť si človeka, ktorý bude chcieť to, čo chceš ty.

3. Urob rozhodnutie na základe odpovede partnera

Na základe reakcie partnera urobíš potom svoje rozhodnutie.  

A toto tvoje rozhodnutie by malo byť v súlade s tvojimi potrebami, s tvojimi hodnotami. 

A zároveň musíš mať aj ochotu odísť, pokiaľ vidíš, že ten váš vzťah nemá žiadnu budúcnosť a že tvoj partner ti nevie dať alebo nechce dať to, čo by si chcela ty, lebo on chce od života niečo úplne iné, ako chceš ty.

Prečo je však takýto rozhovor pre teba nevyhnutný? 

Je to predovšetkým preto, že je to chvíľa pravdy. Je to chvíľa, keď ty sa dozvieš, ako to skutočne v tom tvojom vzťahu je.  Čo chce tvoj partner a čo chceš ty.  

A na základe toho, na základe tej jeho odpovede dostávaš až do rúk kompas, ktorý ti  ukáže, ktorou stranou sa máš vydať, ktorou cestou máš ďalej ísť.  

A zároveň ťa to bude chrániť.  Bude ťa to chrániť pred tým, aby si investovala ešte viacej do takéhoto vzťahu,  ktorý nemá žiadnu budúcnosť, a aby si bola ešte viac vystavená tomu, že budeš ešte viac zranená, ako si teraz. 

Čo v prípade, ak nechceš mať takýto rozhovor

Samozrejme, môžeš sa rozhodnúť, že nechceš takýto rozhovor a budeš sa mu vyhýbať.

No ale v tomto prípade sa ti stane, že budeš čakateľ vo vzťahu.  

Budeš do tohto vzťahu investovať svoj čas, svoju energiu, svoju lásku, všetko, samu seba. 

No a nakoniec tým, že sa emocionálne ešte viac budeš angažovať, ten pocit toho, že  si zranená, bude ešte silnieť. Zároveň stále bude klesať tvoje sebavedomie a budeš sa cítiť nespokojná a nešťastná.

Ako sa chrániť v budúcnosti pred takýmito vzťahmi

Keď sa ti takáto situácia stane, bude to veľmi nepríjemné. Veľmi bolestivé. Ale na druhej strane si z toho treba zobrať ponaučenie do ďalších vzťahov.  

A to v tom zmysle, že si treba hľadať partnera, ktorý chce to, čo chceš ty a hlavne chce to s tebou. 

Je potrebné, aby si sa naučila počúvať. Aby si počúvala, ako sa partner vyjadruje o vzťahoch.  Ako sa vyjadruje o minulých vzťahoch. Aké má názory. Aké má hodnoty. Čo od života chce. Aby si toto všetko vnímala, aby si sa snažila čo najlepšie ho spoznať.  

Aby si sa nebála klásť mu aj otázky a na základe toho zisťovala, že či ste kompatibilní. Či ste dvaja ľudia, ktorí dokážu vybudovať fungujúci kvalitný vzťah, v ktorom sú obaja  spokojní. 

Taktiež je veľmi potrebné, aby si sledovala, čo tento človek pre teba robí. Aké úsilie vynakladá.

A to nielen úsilie sem-tam, ale na každodennej báze. 

No a, samozrejme, je ešte veľmi dôležité, aby si mu ukázala, že si žena, ktorá vie, čo chce. Ale zároveň, že si žena, ktorá je ochotná odísť vtedy, keď nedostane to, čo chce.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

© Dana

Autor fotky: Almighty Shilref na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>