Keď sa muž stiahne
alebo Prečo muži postupne
strácajú záujem
a nakoniec zmiznú
(1. časť)

"Keď sa muž stiahne, nikdy to neveští nič dobré" ... 

Táto veta jej stále znela v ušiach. Spomenula si, ako posmeľovala nešťastnú Zuzanu, keď sa ten jej "milovaný" takto zachoval, aby si z toho nič nerobila a zamerala sa na seba. 

Teraz bola v rovnakej situácii ona. Nedokázala sa na nič sústrediť. Jej svet sa zúžil na displej mobilného telefónu, ktorý nervózne zvierala v ruke. Strhla sa pri cinknutí sms-ky a s nádejou začala čítať. Zasa nie od neho ... žiadna správa, žiadne volanie. Sklamaná šmarila telefón na posteľ.

Pocity hnevu sa v nej miešali so strachom aj bezmocnosťou. Prečo sa neozýva? Čo mu už nestojí ani za jedno zavolanie? Urazila ho niečím pri poslednom stretnutí alebo sa stalo niečo iné?

Nevedela sa už ovládnuť, preto začala opäť vytáčať jeho číslo. Nepočítala, po koľkýkrát za poslednú hodinu. Vyzváňajúci tón sa jej zarezával hlboko do mozgu, náhle sa však prerušil. V izbe zavládlo ticho ... neznesiteľné ticho, v ktorom sa vznášala predtucha konca.

Zoznámili sa pred tromi mesiacmi.

Bol stelesnením muža jej snov. Mužný, elegantný, ....

Pozeral na ňu pohľadom, ktorým jej hovoril, že je preňho jediná žena na svete.

Šepkal jej krásne nezmysly, smiali sa rovnakých vtipoch, cítila sa s ním bezpečne.

Získaval si ju šarmom a dvorením, ktoré jej lichotilo.

Cítila sa ako v rozprávke, našla predsa svojho princa...

Dôverovala mu stále viac, jej srdce kypelo láskou, motýliky zbesilo lietali v bruchu.

Jedného dňa sa však všetko zmenilo. Začal sa správať odmeranejšie, frekvencia jeho telefonátov a vzájomných stretnutí sa znižovala.

Zrazu sa odmlčal. Neodpovedal na správy, nedvíhal telefón. Skrátka sa vyparil... 

Čo robiť, keď sa muž stiahne, ochladne a chce zo vzťahu vycúvať

Podobná situácia nie je zriedkavá a stretáva s ňou veľa žien nielen v počiatočnej fáze randenia, ale aj vo vzťahoch trvajúcich dlhšiu dobu, dokonca aj v prípadoch, ak s partnerom už žijú v spoločnej domácnosti.

Príčin, prečo sa muž náhle stiahne, úplne zmení a postupne zo vzťahu vycúva, môže byť nevyčísliteľne veľa. V článku sa zameriame na tie najčastejšie.

Možno niektoré z nich budú polemické, niektoré budú vzbudzovať hnev, treba si však uvedomiť, že ako ženy, tak aj muži sú rôzni – spektrum je široké a zahŕňa mužov, ktorí sú skutočne zodpovední, ale aj slabochov, či dokonca lovcov, ktorí sa so ženami len zahrávajú.

Dôvody - prečo sa muž stiahne

1. Momentálne nie je pripravený na vážny vzťah

Muži často nevedia, čo vlastne chcú. Na jednej strane im vyhovuje single život bez záväzkov, no na druhej strane sa im páči byť s niekým.

Táto dilema často vedie k tomu, že napriek tomu, že muž nemá záujem o seriózny vzťah, začne sa stretávať so ženou, ktorá sa mu páči. Postupne medzi nimi vzniká vzťah, no muž je stále nastavený tak, že sa ešte nechce viazať.

Inak to však vníma žena, ktorá má záujem o to, aby vzťah niekam smeroval. Obaja partneri sa tak ocitajú v slepej uličke, lebo každý z nich chce od vzťahu niečo úplne iné.

Kým jemu vyhovuje „byť vo vzťahu bez akejkoľvek budúcnosti“, ona sa s takýmto postojom neuspokojuje a chce vedieť, akú má ich vzťah „budúcnosť“.

Prečítaj si aj: Prečo nemá záujem o vzťah, hoci ťa miluje

Nič nie je lepšie ako rozhovor

Všeobecne platí, že ženy sa rady o veciach rozprávajú, no muži nie. Preto v prípade snahy o rozhovor, kam vzťah smeruje, môže dôjsť k dvom situáciám:

  • Partneri sa porozprávajú o tom, kam ich vzťah smeruje, na základe ktorého zistia, že majú rôzne očakávania. Samozrejme, platí to len v prípade, ak ide o rozhovor, v ktorom partneri dokážu čestne komunikovať a nezavádzať toho druhého.

Po takomto rozhovore sa môže stať, že muž začne strácať o ženu a vzťah záujem, alebo sa žena rozhodne vzťah ukončiť.

Nie je však vylúčené, že sa dohodnú vo vzťahu pokračovať a časom sa ukáže, či sa postoj muža zmení (s touto možnosťou však netreba veľmi počítať, lebo môže trvať dlho a výsledok nikdy nie je istý).

  • Ďalšia situácia (pomerne častá) vzniká v prípade mužov, ktorí sa bránia rozhovoru zoči-voči a myslia si, že zo vzťahu potichúčky vycúvajú. Obyčajne sa vytratia bez akéhokoľvek vysvetľovania napriek tomu, že vzťah fungoval veľmi dobre.

Ženy sú zvyčajne z takéhoto „zbabelého úteku“ zlomené a často obviňujú seba, lebo si nevedia vysvetliť, prečo muž tak náhle zmizol.

Aby sa žena vyhla takejto situácii, je potrebné dobre počúvať, čo muž hovorí, a všímať si, čo robí.

Vo vzájomnej komunikácii je potrebné sa zamerať aj na témy ohľadom vzťahu, napríklad aké sú partnerove názory na vzťahy, manželstvo, aké plány má na najbližšie roky.

Treba si všímať aj výroky typu, že sa zatiaľ viazať nechce, že nemá záujem o seriózny vzťah, že chce mať svoju slobodu. 

Veľmi dôležité je jeho správanie k partnerke, či je napríklad ochotný ju predstaviť svojim priateľom alebo rodine, alebo, naopak, či sa chce stretávať s jej priateľmi.

Ak sa muž bráni témam ohľadom vzťahu, snaží sa im vyhnúť, dokonca sa cíti nepríjemne alebo sa pri nich rozčúli, je to jasné znamenie, že na vzťah zatiaľ pripravený nie je.

V takomto prípade je najlepším riešením (hoci bolestivým) mužovi jasne povedať, že:

Nie som ochotná byť s niekým, kto ma má zaradenú do kategórie možno raz.

Rozhovor o tom, kam vzťah smeruje, je často dosť neobľúbený ako na strane muža, tak aj na strane žien.

Muž sa totiž bojí žene priamo povedať, že nechce vážny vzťah, lebo riskuje, že ju stratí. Žena sa zasa bojí, že jej muž nepovie, čo chce počuť.

V každom prípade je to však jediný spôsob, ako si čestne vyložiť karty na stôl a neinvestovať svoje city tam, kde to nemá zmysel.

Práve preto je vhodné mať takýto rozhovor skôr a nevyhýbať sa mu.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 


2. Považuje ťa len za dočasné riešenie, kým príde tá pravá

Často sa stáva, že muž prejaví záujem o ženu, ktorá sa mu síce páči, no nie natoľko, že by si s ňou vedel predstaviť svoju budúcnosť.

Môže to byť z dôvodu, že obaja majú rôzne pohľady na svet, vyznávajú rozličné hodnoty, nie je medzi nimi dostatočná fyzická príťažlivosť, nie sú kompatibilní po sexuálnej stránke.

Muž síce od začiatku vie, že daná žena nie je stelesnením toho typu žien, ktoré ho priťahujú, a považuje ju len za akési „náhradné riešenie“, kým stretne tú pravú (toto zistenie asi veľa žien rozčúli a právom).

Takto sa dokážu správať muži, ktorí sa cítia osamelí, ktorí chcú mať partnerku za každú cenu, ktorí sú neistí.

Iné je, ak takýto muž žene priamo povie, že nemá záujem o vážny vzťah, ale len o niečo nezáväzné a vyhovuje to aj jej.

Iná situácia vznikne, ak sa žena citovo zainteresuje do vzťahu a nakoniec zistí, že to s ňou muž celý čas nemyslel vážne a celý čas bola len výplňou miesta, ktoré nebolo nikdy rezervované pre ňu dlhodobo.

Prečítaj si aj: Dávaš do vzťahu priveľa? (Prečo to muž nikdy neocení)

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 


3. Postupné spoznávanie vedie k poklesu záujmu

Začiatky každého vzťahu sú tajomné a vzrušujúce, lebo muži aj ženy sa snažia zapôsobiť na toho druhého a ukázať sa v tom najlepšom svetle. Preto počas prvých dní „randenia“ ľudia lietajú v oblakoch a vidia svet v ružových farbách rovnako ako partnera.

Situácia sa však postupne mení, keď po dlhšom čase a vzájomnom spoznávaní človek vidí aj viac, ako partner ukáže na začiatku vzťahu.

Prečítaj si aj: Prečo je nebezpečné rýchlo sa zamilovať

V rôznych životných situáciách možno sledovať reakcie partnera, pri ktorých sa prejavia jeho vlastnosti, takže často zisťujeme, že je napríklad príliš hašterivý, žiarlivý, lenivý, neporiadny, nezodpovedný.

Tieto zistenia vedú k tomu, že vyhodnocujeme, či dokážeme dlhodobo fungovať vo vzťahu s človekom, ktorý má takéto vlastnosti.

Veľa o partnerovi vypovedá aj to, ako sa správa k priateľom, rodine, ale aj neznámym ľuďom (napr. čašníkovi v reštaurácii, predavačovi v obchode atď.).

Netreba sa preto čudovať, že určité druhy správania spôsobujú, že atraktivita partnera v našich očiach postupne klesá (uvedené platí pre mužov aj pre ženy).

Začneme uvažovať, či je daný partner schopný a ochotný napĺňať naše potreby.

Ak napríklad muž zistí, že mu veľa vlastností partnerky nevyhovuje, môže sa stať, že bude hľadať inde (rovnako to platí aj pre ženy).

Prečítaj si aj: Nezáleží mu na mne alebo ako zostať preňho dôležitou

4. Rôzne dôvody, ktoré s tebou nemajú nič spoločné

Niekedy sa muži stiahnu a zmiznú z dôvodov, ktoré sú úplne mimo nás. Napríklad to môže byť z dôvodu, že v jeho živote sú určité nevyriešené záležitosti, vrátil sa ku svojej ex-partnerke, má strach sa viazať, nepovažuje ťa za kompatibilnú partnerku, alebo je to sebecký manipulatívny bastard, ktorý ženy len využíva (žiaľ, aj takéhoto muža môžeš stretnúť, no nehádžme, prosím, všetkých do jedného vreca).

© Dana

Autor fotky: Pixabay na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>