Prečo je nebezpečné
rýchlo sa zamilovať

Je skvelý, ... skrátka muž, akého som tak dlho hľadala,“ oči jej žiarili a neustále sa usmievala, keď mi opisovala svoj nový objav.

„Cítim sa s ním tak uvoľnene, akoby som ho už dávno poznala. Smejeme sa na rovnakých veciach, stále sa máme o čom baviť, je galantný. Nechápem, kde doteraz bol, no cítim, že tentokrát to je ten pravý,“ vysypala jedným dychom spŕšku superlatívov na muža, ktorého sotva poznala.

„Som šťastná, keď ťa vidím takú rozžiarenú,“ povedala som, „ale myslím, že by si sa nemala unáhliť. Za taký krátky čas ho predsa nemôžeš poznať.“

„Viem, čo cítim,“ oponovala mi a na chvíľu sa úsmev z jej tváre vytratil. „Ak mi chceš robiť prednášku, prosím, nenamáhaj sa,“ odvrkla chladne.

Pochopila som, že má pravdu. Bolo úplne zbytočné jej niečo hovoriť, lebo už opäť „spadla do lásky“, na čom by nebolo nič zlé, keby to nebolo po štvrtom rande.

Keď mi po troch mesiacoch zavolala, tušila som, že to nebude kvôli pozvánke na svadbu.

Sedela oproti mne bledá a strnulá. „Bol úplne iný, ako som si myslela. Neskutočne som sa v ňom sklamala,“ zašepkala a pery sa jej chveli. Hrdinsky však potláčala plač.

V tej chvíli boli slová zbytočné. Objala som ju a príval sĺz zmáčal jej tvár. Nebol čas na hrdinstvá.

Kritická chyba na začiatku

Fáza zoznamovania je veľmi vzrušujúca (pre ženu aj muža). Je to čas, keď nami začnú lomcovať príjemné pocity, z ktorých sa nám podlamujú kolená. Motýliky v bruchu, pozitívne vibrácie, veselá nálada, svet v ružových farbách a všetky myšlienky sa sústreďujú len na neho. Najradšej by sme zrušili všetky povinnosti a trávili spoločné chvíle vo dvojici. Fantázia pracuje naplno a pri každom pomyslení na neho ťa zaplaví príjemné teplo.

A práve v tomto momente dochádza k chybe. Hoci si presvedčená, že si sa „doňho“ zamilovala, skutočnosť je iná.

Ty si sa totiž nezamilovala „doňho“, ale do „predstavy vás dvoch spolu“, „do ilúzie lásky“.

Možno práve teraz oponuješ, že to nie je pravda. Keď si však položíš otázku, čo o ňom po prvých týždňoch vieš, musíš uznať, že takmer nič. Zatiaľ môžeš len predpokladať, aký je, na základe toho, ako sa prezentuje na schôdzkach s tebou. Nie je však tajomstvom, že na začiatku chceme všetci urobiť dojem a zapôsobiť čo najlepšie.

Ak si sa teda „doňho zaľúbila“ po niekoľkých (málo) stretnutiach, uvedom si, že si sa v skutočnosti zaľúbila „do ilúzie, ktorú o ňom máš“, skrátka do muža, „akého v ňom chceš nájsť.“ Táto ilúzia však nemusí mať (a často ani nemá) nič spoločné s realitou.

Nezamiluj sa do ilúzie lásky.

Nevzdávaj sa svojho života

Vo chvíli, keď do nášho života vstúpi iný človek, máme tendenciu svoj zabehnutý život radikálne meniť. Predovšetkým sa snažíme vyčleniť si čo najviac času na nového partnera, no zároveň začneme obmedzovať alebo úplne sa zriekať aktivít, ktorým sme sa dovtedy venovali.

Meniť svoj život a úplne ho prispôsobovať mužovi, ktorého si práve stretla, je jedna z najhorších vecí, ktorú môžeš urobiť! Ak to urobíš, si na najlepšej ceste, ako stratiť vo vzťahu samu seba.

Je normálne, že partnerovi venuješ svoj čas. Bez toho by ani nebolo možné vzájomné poznávanie. Nezačni sa však izolovať od okolitého sveta len preto, že v tvojom živote je už aj niekto iný.

Uprav rozvrhnutie svojho času, no neinvestuj ho iba do partnera. Nevzdávaj sa svojho života, ktorý si mala predtým, a naďalej sa venuj všetkému, čo ťa baví, stretávaj sa so svojimi priateľmi. Tvoj život musí pokračovať aj mimo vzťahu.

Neurob muža, ktorého sotva poznáš, stredom svojho vesmíru.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

Ako sa chrániť

Aby si sa vyhla nepríjemnej skúsenosti a sklamaniu, spomaľ. Uber zo svojej netrpezlivosti, prestaň a upínať na víziu spoločnej budúcnosti a dopraj si čas, aby si svojho partnera čo najlepšie spoznala. Zameraj sa preto v prvom rade na prítomnosť a snaž sa zistiť, či sa k sebe naozaj hodíte.

Nefantazíruj o budúcnosti s mužom, kým si s ním nevytvoríš prítomnosť. Až vtedy zistíš, či ti spoločná prítomnosť skutočne vyhovuje.

Ak máš pocit, že sa príliš rýchlo zamiluješ, polož si otázku, či si sa nezamilovala do predstavy lásky, ktorú prežívaš s niekým a po ktorej tak veľmi túžiš.

Prečítaj si aj: Prečo sa niektorí muži so ženami zahrávajú

Chémia nie je láska

Nedá sa jednoznačne povedať, ako dlho by mala fáza spoznávania trvať, lebo sa líši od prípadu k prípadu. Treba si uvedomiť, že párom, ktoré sa stretávajú raz týždenne, trvá dlhšie ako tým, ktoré sa stretávajú napríklad päťkrát týždenne a spoločne trávia čas pri rôznych aktivitách. V každom prípade je spoznávanie proces, ktorý si vyžaduje čas.

Ak sa unáhliš, vystavuješ sa riziku, že ti opäť niekto zlomí srdce.

Práve na začiatku vzťahu, keď sa človek zamiluje, je veľmi zraniteľný. V tomto období totiž vystupujú do popredia pocity, ktoré ovládajú naše konanie. Je totiž veľmi jednoduché nechať sa zaslepiť tzv. chémiou, ktorá medzi vami funguje, a veriť, že takto do bude medzi vami naveky.

Treba si však uvedomiť, že všetko, čo v tomto období tak inzenzívne prežívame a čo je také krásne, má na svedomí vyčíňanie chemických látok ako oxytocín (hormón lásky), dopamín, sérotonín či noradrenalín, ktoré nás ovládajú predovšetkým v prvých šiestich mesiacoch vzťahu.

Aj chemikálie sa raz unavia a keď sa usadia, skončí sa aj obdobie „motýlikov v bruchu“, nastúpi realita a ty konečne dokážeš rozpoznať svoje skutočné pocity. Z očí ti padne filter, kvôli ktorému si často prehliadala partnerove vlastnosti, a často sa čuduješ, prečo sa tak zmenil. A práve to je dôvod, prečo sa netreba ponáhľať a treba si dopriať na spoznávanie čas.

Uvedom si, že v prvom mesiaci známosti ste len cudzí ľudia. Cudzinci, ktorí o sebe takmer nič nevedia. V tomto období si len začínaš vytvárať mozaiku jeho osobnosti.

V ďalšom období sa začínate postupne spoznávať. Trávite spolu viac času a spoznávate svoje názory a záujmy. Práve v tomto období máš možnosť vidieť partnera v rôznych situáciách a sledovať, ako na ne reaguje. Spoznávaš aj jeho priateľov, čo je tiež dobrá indícia na posúdenie, akí ľudia mu vyhovujú. Do mozaiky teda vkladáš ďalšie miniatúrne časti, ktoré obsahujú dôležité informácie o ňom.

keď máš dostatok informácií, začínaš vidieť jeho osobnosť komplexnejšie, takže odhaľuješ, aký človek sa v ňom skrýva. Aby bol tvoj pohľad naňho čo najreálnejší, malo by ísť o obdobie, keď už doznel vplyv dopamínu, oxytocínu či iných chemických látok, ktoré tvoj pohľad skresľujú.

V tomto období si už uvedomíš, či sa dobre cítiš v jeho prítomnosti a či má význam investovať svoje city doňho.

Prečítaj si aj:

Prečo sa ženy nechajú zaslepiť šarmom manipulátora

Nevhodný partner alebo Prečo sa ocitáš vo vzťahoch s nesprávnymi mužmi


Zmeň deštruktívne vzorce svojho správania

Ak patríš k ženám, ktoré majú tendenciu sa zamilovať rýchlo už po niekoľkých stretnutiach, alebo neustále ignoruješ varovné signály, ktoré nový partner vysiela, snaž sa pochopiť príčiny tohto správania. Ich pochopením sa dostaneš do pozície, keď ich budeš vedieť zmeniť.

Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz  "Akým typom ženy si v láske". 

Najčastejšie príčiny, prečo sa ženy rýchlo zamilujú

Nedokážeš byť šťastná, keď si single

Veľa žien sa necíti šťastne, keď sú single. Ak však hľadáš naplnenie svojho života, je potrebné sa najskôr naučiť, ako ho spokojne a plnohodnotne žiť, keď si single.

Plnohodnotný život si musíš vytvoriť sama a nemôžeš čakať, že ti ho vytvorí niekto iný.

Si neistá a vzdávaš sa zodpovednosti za svoje šťastie

Zvyčajne ženy, ktoré sa cítia neisté, si myslia, že šťastie do ich života prinesie niekto iný. Dokážu sa naviazať na tzv. „zdroj svojho šťastia“ a neustále potrebujú od neho uznanie, aby cítili, že sú milované.

Pochop, že šťastie a uznanie nemôžeš hľadať u niekoho iného a že jedine ty sama si zodpovedná za svoje šťastie.

Necháš sa zaslepiť vlastnosťami muža, ktoré ti imponujú

Na začiatku vzťahu sa často stáva, že nás očaria určité vlastnosti alebo črty muža. Na ženy napríklad často zapôsobí, ak je muž úspešný v práci a je veľmi ambiciózny. Neuvedomujeme si, že v neskoršej fáze vzťahu nám môžu práve tieto vlastnosti robiť vo vzťahu problémy. Napríklad ambiciózny a úspešný muž venuje veľa času pracovným povinnostiam. Atraktívny muž, ktorý ti imponuje svojím zovňajškom, bude pravdepodobne imponovať aj iným ženám.

Nedaj sa preto zaslepiť, lebo práve to, čo ti imponuje na začiatku, môže byť dôvodom ukončenia vzťahu neskôr.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Pocit osamelosti prežívaný v detstve

V súvislosti s partnerskými vzťahmi nezvykneme často analyzovať skúsenosti z nášho detstva, hoci veľa vecí, ktoré sme ako deti prežili, ovplyvňujú kvalitu našich vzťahov v dospelosti. V súvislosti s problémom rýchleho vhupnutia do vzťahu, resp. rýchleho zamilovania sa môže byť problém práve pocit opustenosti z detstva, ktorý sme prežívali napríklad v prípade, keď pri rôznych príležitostiach (napríklad vystúpeniach, športových podujatiach) tam naši rodičia neboli, hoci sme ich tam chceli mať (iné deti tam rodičov mali).

Práve na základe podobných skúseností sa snažíš pritiahnuť si muža k sebe a máš strach z toho, že ťa opustí. Dostávaš sa do pozície závislosti, očakávaš od neho uznanie, hoci to často robíš podvedome.

Ak si niečo podobné v detstve prežila, urob za tým čiaru.

Si dospelá, sama sa rozhoduješ o svojom živote, a preto nedovoľ, aby ťa zlomil strach z toho, že ťa niekto opustí.

Presviedčaš samu seba o svojich citoch

Ak máš strach, či niekto bude mať o teba záujem, môže sa ti ľahko stať, že ak ti niekto venuje svoju pozornosť a náklonnosť, začneš samu seba presviedčať o svojich citoch k nemu. Možno v skutočnosti nemáš o tohto muža záujem, no obavy, že si nenájdeš nikoho iného, ti bránia, aby si reálne zhodnotila, či sa tento muž k tebe hodí ako partner a či zodpovedá tomu, čo od partnera očakávaš.

Robíš rozhodnutia na základe svojich emócií, nie logiky

Mať emócie a prejaviť ich je v poriadku, v každom prípade je dôležité, aby si ich vedela kontrolovať. Ak si zvyknutá reagovať rýchlo na základe emócií, treba sa najskôr upokojiť a reagovať až neskôr. Možno je to pre teba ťažké, no dá sa to naučiť.

Nekonaj na základe emócií, ale o veciach najprv rozmýšľaj.

Ako sa nezamilovať rýchlo

Aby si opäť raz nespadla to zlého vzťahu, vedome usmerňuj jeho vývoj už na začiatku. Konanie partnera ovplyvniť nemôžeš, no je úplne v tvojej moci ovplyvniť konanie svoje.

Pochop, že šťastie nenájdeš mimo seba, ale v sebe

Vyplň svoj život aktivitami, ktoré ťa bavia a dávajú tvojmu životu zmysel. Stretávaj sa s priateľmi a s inšpiratívnymi ľuďmi. Nehľadaj vzťah, ktorý má byť zdrojom tvojho šťastia a naplnenia. Vzťah nemá byť ani riešením tvojho slabého spoločenského vyžitia či nástrojom na odstránenie nudy z tvojho života. Ak pochopíš, že zdrojom svojho šťastia si ty, máš predpoklad nájsť vzťah, ktorý do tvojho naplneného a šťastného života vnesie navyše citové naplnenie a intimitu.

Buď realistická a pozitívna

Snaž sa potenciálneho partnera čo najlepšie spoznať. Maj však stále na pamäti svoje zásady a nároky. Neinvestuj citovo do partnera príliš veľa, ale len toľko, koľko on investuje do teba. Ak urobíš niečo pre neho, sleduj, čo urobí on pre teba.

Vzťah je totiž o dávaní a dostávaní v oboch smeroch, nie je to jednosmerka.

Nezabúdaj na to, čo od vzťahu očakávaš. Ak zistíš, že má partner vlastnosti, ktoré by ti v dlhodobom vzťahu prekážali, neboj sa vzťah ukončiť.

Zachovaj si odstup a zdravý nadhľad

Aby sme videli určité veci správne, často nestačí pohľad zblízka. Je preto nevyhnutné v určitých momentoch si urobiť odstup a pozrieť sa na veci z inej perspektívy. Na to je však potrebné, aby si okrem svojich emócií zapájala do svojho rozhodovania aj svoj rozum.

Možno si hovoríš, že poznáš páry, ktoré do vzťahu len tak vhupli a napriek tomu majú veľmi pekný a stabilný vzťah. Súhlasím. Existujú aj takého prípady.

Žiaľ, oveľa častejšie sú prípady, keď po počiatočnom opojení zamilovanosťou sa vzťah rozpadne a nasleduje nepríjemné a bolestné obdobie, v ktorom sa človek musí opäť pozbierať, aby bol schopný nadväzovať ďalšie vzťahy. Nie sú zriedkavé ani prípady uzavretia manželstva vo veľmi krátkom čase, keď partneri až následne zistia, že sa k sebe vôbec nehodia.

Ak sa príliš rýchlo zamiluješ, vystavuješ sa riziku, že sa zamiluješ do človeka, ktorý pre teba vôbec nie je vhodný.

Byť zamilovaná je určite jeden z najkrajších pocitov, ktorý môžeš prežiť. Užívaj si ho, no nenechaj sa prevalcovať len emóciami. Počúvaj svoje srdce, no nestrať hlavu, pretože len na základe pocitov tú pravú lásku nenájdeš.

Daj potenciálnemu partnerovi priestor, aby ti dokázal, že je ten pravý. Až keď prekoná bariéry, ktoré vedú k tvoju srdcu, môžeš ho doňho vpustiť.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>