Ako zistím,
či je ten pravý

Otázka, či je ten pravý, v nej rezonovala čoraz častejšie.

„Dnes večer ma nečakaj. “

Koľkýkrát za posledné mesiace počula túto vetu, no stále ju pri nej pichlo pri srdci.

„Ty moje dievčatko,“ šepkal jej nežne, keď si vo svojom preplnenom diári našiel na ňu čas. Roztápala sa v jeho náručí. Ako mohla čo len na malú chvíľu o ňom pochybovať?

Vždy jej imponovali úspešní muži a teraz práve taký patril jej. Bol štedrý, štýlový a vedel sa dokonalo správať. Nech išli spolu kdekoľvek, cítila sa ako kráľovná. Všetko bolo prvotriedne.

Myslela si, že stretla toho pravého ... časom sa však ukázalo, sa opäť mýlila.

„Veľká kariéra si žiada veľa času,“ hovoril jej, keď ho prosila, aby prišiel čo len na chvíľku. „Ešte jeden veľký projekt a potom budem len s tebou,“ dušoval sa a ona zostala.

Zostala príliš dlho s nesprávnym mužom.

Čím dlhšie to trvalo, tým ťažšie si bolo priznať, že každý chce od života niečo iné.

Ona chcela normálny vzťah, v ktorom budú navzájom zdieľať svoje životy. On však takýto vzťah nechcel, stačilo mu len chápavé dievčatko, ku ktorému sa môže pritúliť, keď mu to vyhovuje.

Ona chcela byť dôležitou súčasťou jeho života, no jemu stačilo trpezlivé dievčatko žijúce na jeho periférii.

Dá sa zistiť, či je ten pravý?

Hovorí sa, že ak je ten pravý, tak to vieš...

Ak však máš pochybnosti, neznamená to, že určite nie je ten pravý. V prvom rade je potrebné vedieť, že hľadáš niekoho, kto je pravý pre teba. 

Aby si však zistila, či ti práve tento človek vyhovuje, potrebuješ v prvom rade vedieť, aké vlastnosti partnera sú pre teba dôležité, t. j. čo od partnera očakávaš. 

Ženy často nemajú úplne jasno v tom, čo považujú za dôležité. Často sa zameriavajú na popis v zmysle: inteligentný, úspešný, sympatický, zábavný, dobre vyzerajúci...“

Napriek tomu, že tieto vlastnosti veľa žien preferuje, existuje veľa ďalších, ktoré sú pre úspešný dlhodobý vzťah oveľa dôležitejšie. Je preto potrebné zamerať sa predovšetkým na ne.

Úspech, výborný vzhľad, zmysel pre humor, výnimočná inteligencia nie sú ani zďaleka jediným kompasom, ktoré vedú k úspešnému vzťahu.


PREČÍTAJ SI AJ: Ako prestať priťahovať nevhodných mužov

Na akých vlastnostiach partnera skutočne záleží

Ak berieme do úvahy skutočnosť, že v živote je veľa vecí pominuteľných a môžu sa zmeniť veľmi rýchlo, môže sa reálne stať, že:

 • ak máš peniaze, môžeš o ne prísť;
 • ak máš úspešnú prácu, zo dňa na deň ju môžeš stratiť;
 • tvoj vzhľad, tvoj dom – všetko sa môže za chvíľu zmeniť.

Predstav si, čo ti zostane v prípade, ak by si o toto všetko prišla?

Ťažká otázka?

Reálne ti nikto nemôže vziať to, čo je v tebe. Presne to, čo vytvára tvoju podstatu a jedinečnosť, ktorá ťa odlišuje od všetkých ostatných ľudí. Čo ťa robí človekom, akým si.

A práve na to sa treba pri hľadaní partnera zamerať. Jeho peniaze, úspech, šarm ťa môžu očariť, dokonca niekedy odpútať tvoju pozornosť od iných vlastností, no je veľmi dôležité, aby si zistila, aký človek pred tebou skutočne stojí. Hoci takéto spoznávanie trvá dlhšiu dobu a nie je jednoduché, výsledok určite bude stáť za to (či už pri kladnom zistení, ale aj negatívnom odhalení).

Nie je dôvod sa ponáhľať, hľadáš predsa partnera na cestu životom.

Čo si treba všímať v prvom rade

Zameraj sa predovšetkým na to, či:

 • sa jeho slová zhodujú s jeho skutkami,
 • ťa považuje za prioritu vo svojom živote.
Ak ťa muž nedáva na prvé miesto teraz, neurobí to nikdy.

Aby bol vzťah kvalitný, je potrebné:

 1. aby si sa v ňom cítila bezpečne
 2. aby ťa partner počúval (nielen registroval, že niečo hovoríš), a 
 3. aby ťa chápal.

Neboj sa preto položiť si otázky:

 • Cítim sa vo vzťahu bezpečne?
 • Cítim sa vo vzťahu vypočutá?
 • Cítim sa vo vzťahu pochopená?
 • Som pre partnera prioritou?

Odpovedaj na tieto otázky čo najčestnejšie a počúvaj svoj vnútorný hlas.

 • Ak na tieto otázky odpovieš kladne, našla si muža, s ktorým máš veľký predpoklad vybudovať pevný dlhotrvajúci partnerský vzťah.
 • Ak na tieto otázky nevieš odpovedať kladne, pravdepodobne nie je pre teba tým pravým.

Prečítaj si aj: Ten pravý alebo ako zistiť, že si ho už našla

Stále nevieš pochopiť, prečo si stále vyberáš nevhodných mužov? Možno je odpoveďou práve to, že sa zameriavaš na menej dôležité vlastnosti. Chápem, že zamilovať sa do Quasimoda je ťažšie ako do Georga Clooneyho.

Určité vlastnosti však treba brať ako cenný bonus a netreba im pripisovať význam, ktorý nemajú. Nauč sa preferovať dôležité vlastnosti pred menej významnými. Hľadaj partnera, ktorý ocení, aká si, a ktorého charakterové vlastnosti prevážia silu vzájomného chemického iskrenia.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>