Prečo sa ženy nechajú zaslepiť šarmom manipulátora

Stelesňoval všetko, čo má mať tvoj vysnívaný muž. Bolo ťažké uveriť toľkému šťastiu, že práve ty si stretla takéhoto muža, že práve takýto muž mal záujem o teba. Ešte ťažšie si však bolo priznať, že pod povrchom dokonalého muža sa skrýva manipulátor.

Hovorí sa, že keď sa nám niečo zdá "až príliš dobré", treba zbystriť pozornosť. Nie preto, že by si nedôverovala alebo bola paranoidná, ale preto, aby si sa nedala zaslepiť "dokonalosťou". Nežijeme totiž v dokonalom svete a každé plus má kdesi aj svoje mínus. 

Dnešné video je o dokonalom mužovi, ktorý ti dá pocítiť, ako chutí rozprávka - na konci ktorej sa staneš bábkou na jeho povrázku. 

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš krátky príbeh a celý prepis videa.)

Nežne jej zotrel slzu, ktorá sa jej kotúľala po líci.

Odvrátila tvár, no on si ju pritiahol bližšie k sebe. Akýkoľvek odpor z jej strany bol zbytočný.

„Nechápeš, že sa o teba nechcem s nikým deliť?“ šepkal.

Mlčala. V ruke zvierala rozbitý telefón, ktorý sa pred chvíľou stal príčinou incidentu.

Pochopila, keď si neprial, aby sa stretávala po práci s kolegami.

Pochopila, keď obmedzil jej stretnutia s rodinou.

Pochopila, keď si prial, aby z práce išla rovno domov.

Dnes mu však začal vadiť aj kontakt s jej najlepšou kamarátkou.

„Tak sa už nehnevaj a niečo povedz,“ prosil ju. „Myšlienka, že si s niekým iným, ma privádza do šialenstva, tak veľmi ťa milujem,“ hovoril a zasypával jej uslzenú tvár bozkami.

Záplava slov o tom, čo všetko pre neho znamená, ju opäť obmäkčila a vyradila z funkcie reálne uvažovanie.

„Nebudeme sa už hádať,“ sľuboval jej pod podmienkou, že sa už s Laurou stretávať nebude. A ona opäť súhlasila.

Úplná izolácia, neustála kritika, že nie je dostatočne atraktívna, že by nikto o ňu ani nezakopol, že si vymýšľa veci, ktoré nie sú pravdou, z nej urobili ženu, ktorá žila v dvoch svetoch. Na jednej strane vo svete, kde sa smiala a naoko bezstarostne komunikovala s ľuďmi, aby sa nikto nedozvedel o jej trápení, na druhej strane vo svete, kde bola zlomenou bytosťou, znášajúcou manipulatívne správanie jej partnera.

Čoraz častejšie sa cítila, že nedokáže povedať nič správne.

Čoraz častejšie cítila, že všetko, čo robí, je úplne nanič.

Čoraz častejšie si hovorila, že je bezvýznamná a na nej vôbec nezáleží.

Aby to všetko dokázala zniesť, vytvorila si vlastnú lož, že je všetko v poriadku. Táto lož sa pre ňu stala jediným útočiskom, v ktorom sa cítila bezpečne. Nenávidela svoj život, no zároveň nedokázala zo zničujúceho vzťahu odísť. Stále cítila, že nie je pripravená žiť sama.

Prečo dovolila, aby bola po celý čas manipulovaná? Lebo v určitých chvíľach dostávala od partnera pocit exkluzivity, že je pre neho tým najdôležitejším človekom. Na krátke chvíle bola pre niekoho dôležitá, hodná lásky.

Nebola teda chytená do pasce, ale sama seba držala v pasci.

Jedného dňa sa však v nej niečo zlomilo. Pochopila, že ju partner manipuluje preto, lebo mu to dovolí. Prestala veriť, že manipulátora môže zmeniť, a uvedomila si, že zmeniť môže len seba.

Už nechcela žiť v tieni dôležitosti iného človeka.

Rozhodla sa bojovať, aby sa opäť stala ženou, akou bola predtým.

PREPIS VIDEA

Ako sa prejavuje manipulátor

Na začiatku vzťahu

Hoci do vzťahov väčšina z nás vstupuje s čistým zámerom, môže sa stať, že z partnera, ktorý na začiatku pôsobil takmer dokonalo, sa časom vykľuje človek so sklonom k manipulácii.

Skúsený manipulátor sa totiž na začiatku prejavuje ako človek, ktorý je veľmi šarmantný a zvodný, správa sa ako pravý gentleman, prejavuje intenzívny záujem o ženu a jej život, je veľmi pozorný poslucháč, je inteligentný. Dáva žene pocit, že je pre neho exkluzívna ako žiadna iná, dokonalo zvláda umenie zvádzania a dvorenia.

Celé jeho počiatočné správanie je zamerané na to, aby vzbudil záujem ženy, vyzeral v jej očiach čo najlepšie, čím si získa jej dôveru.

Celá snaha manipulátora vedie k tomu, aby nad iným človekom získal moc a ovládal ho. Manipulátor potom svoju obeť využíva vo svoj prospech a často svoje úmysly prezentuje spôsobom, že koná v prospech svojej obete. Opak je však pravdou.

Manipulátor totiž nemá záujem o komunikáciu, ale vždy chce prevziať nad druhým človekom kontrolu a mať stále pravdu.

Bod zlomu

Keď je manipulátor istý, že získal dôveru iného človeka, jeho pozornosť a správanie sa zmenia. Týmto okamihom dáva svojmu partnerovi pocítiť, že nie je dosť dobrý, a ak chce byť ním akceptovaný, musí sa zmeniť.

Začína sa hra, v ktorej sa z obete stáva bábka na povrázku v rukách manipulátora.

Ako prebieha scenár manipulátora

Na začiatku má záujem ťa čo najlepšie spoznať, predovšetkým tvoje slabé stránky, ktoré neskôr využíva ako účinný prostriedok pri manipulácii.

Ak sa mu vzoprieš, často využíva taktiku obviňovania, čím v tebe vzbudí zlý pocit, že mu ubližuješ a nesprávaš sa k nemu, ako si zaslúži. Vo fáze zamilovanosti to nie je zložité.

Často má na teba požiadavky, ktoré vedú k tomu, aby si sa preňho obetovala a vzdala niečoho, čo je pre teba dôležité. Svoje manipulácie využíva dookola, pričom využíva aj neustále ospravedlňovanie, prosby, kým ťa neobmäkčí, aby si konala v jeho prospech.

V neskoršej fáze často používa urážlivú prezývku, ktorou nazýva svoju partnerku, často sa môže uchyľovať aj k fyzickým útokom. Na verejnosti pôsobí ako dokonalý partner, no v súkromí pokračuje s manipuláciou. Svoju partnerku často zosmiešňuje, vydiera, často sa ju snaží presvedčiť, že si veci vymýšľa, aby mala pocit, že nie je normálna.

Prečo sa žena nechá zaslepiť manipulátorom

Takmer každý človek bez rozdielu (t. j. muž aj žena) chce, aby ho mal niekto rád a vážil si ho. Ak sa v našej prítomnosti objaví človek, od ktorého toto dostaneme, je veľmi pravdepodobné, že nás bude tento človek priťahovať.

Málokto by v tejto situácii podozrieval takéhoto človeka, že jeho záujem nie je skutočný a že ide len o tzv. útok šarmom, ktorého podstatou je len falošné kalkulatívne správanie s cieľom neskôr získať pre seba výhody.

Žiaľ, túžba človeka byť milovaný a vážený môže byť použitá ako nástroj manipulácie. Majstri manipulácie toto dobre vedia, preto tak často dochádza k situáciám, že na začiatku vzťahu je žena úplne zaslepená dokonalým vystupovaním, ktorým sa manipulátor prezentuje, a nevidí (často ani nemôže vidieť) skutočný charakter manipulátora, ktorý sa odhaľuje postupne, niekedy až po dlhšom čase.

Aký človek sa skrýva pod povrchom manipulátora

Hoci sa manipulátor prejavuje ako sebavedomý silný človek, ktorý má vždy nad všetkým kontrolu, často je to len vonkajšia fasáda. Často ide totiž o ľudí s nízkym sebavedomím, ktorí hľadajú vo svojom okolí človeka, ktorého môžu ovládať. Ak sa im to nepodarí, zvyčajne to vzdajú a hľadajú ďalej.

Aké typy ľudí najčastejšie podľahnú manipulácii

Ak potrebuješ uznanie a prijatie od iných

Do tejto skupiny patria tí, ktorí sa boja odmietnutia či opustenia. Manipulátor takémuto človeku dá na začiatku pocit uznania.

Ak sa potrebuješ neustále o niekoho starať, aby si sa cítila milovaná a potrebná

Je pekné, ak sa staráš aj o dobro iných ľudí. V žiadnom prípade ich však nemôžeš dávať na prvé miesto pred seba. Ak totiž robíš niečo na úkor vlastného pocitu spokojnosti, nie je to správne. Práve tento typ človeka je veľmi náchylný na manipuláciu.

Ak nedokážeš povedať NIE

Každý človek by mal mať stanovené svoje zdravé hranice (zásady), ktoré definujú, aké sú jeho hodnoty a čo je preňho neakceptovateľné. Ak niekto tieto hranice naruší, je potrebné mu povedať NIE a upozorniť ho na to, čo už pre teba nie je akceptovateľné. Niektorí ľudia majú strach povedať NIE z dôvodu, že sa dostanú s iným človekom do konfliktu. Práve títo ľudia sa stávajú veľmi rýchlo bábkou v rukách manipulátora.

Ak sa bojíš prejaviť svoje negatívne emócie

Prejavenie negatívnych emócií sa spája s konfliktnými situáciami, ktorým sa niektorí ľudia snažia za každú cenu vyhnúť. Radšej v záujme pokoja potlačia v sebe tieto emócie a vyhnú sa tak konfrontácii. Manipulátor týchto ľudí zastraší napríklad zvýšeným hlasom, čo vedie k tomu, že manipulovaný v záujme pokoja radšej pristúpi na jeho podmienky.

Ak ti chýba „sebauvedomenie“

Ide o prípad, keď si človek nie je istý svojou hodnotou, svojimi prioritami, čo je pre neho dôležité a čo nie. V tomto prípade človek nemá jasne vyhranené svoje životné postoje, preto je pre manipulátora veľmi jednoduché ho ovládať.

Aké sú taktiky manipulátora

Manipulátor vo vzťahu neustále skúša, kam až môže zájsť. Keďže na začiatku vzťahu ešte len spoznáva nového človeka, jeho správanie sa odhaľuje až neskôr. Za tento čas však dôkladne pozoruje slabé stránky partnera, miesta, ktoré sú preňho najzraniteľnejšie, aby ich neskôr vedel zneužiť vo svoj prospech.

Niekedy môže využívať napríklad taktiku prísľubu a získania výhody, ktorá vyzerá napríklad takto: Ak nepôjdeš cez víkend k rodičom, pôjdem s tebou ....... .

Ďalšia taktika je taktika straty výhody, ktorej podstata spočíva v zastrašení partnera, že ak niečo neurobí podľa predstáv manipulátora, o niečo príde, napríklad: Ak nevybavíš .........., nebudem s tebou tráviť tento víkend, ale pôjdem s kamarátmi na chatu.

Manipulátori používajú veľké množstvo taktík, ktorými ovládajú partnera. Najčastejšími z nich sú napríklad striedanie odmeranosti s prítulnosťou, obviňovanie, použitie ticha ako nástroja na trestanie, klamanie, zosmiešňovanie partnerky (napríklad jej nadváhu, účes) porovnávanie partnerky s inými ženami, flirtovanie s inými ženami v jej prítomnosti, obviňovanie partnerky z nevery, agresívne správanie, použitie sexu a intimity ako zbrane.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Dá sa napraviť takýto vzťah?

Keďže manipulácia predstavuje formu psychologického a citového zneužívania či šikanovania, nie je snaha o zlepšenie takéhoto vzťahu najlepším rozhodnutím.

Treba si uvedomiť, že manipulátora nezmeníš.

Niektoré ženy si myslia, že pomôže, ak mu vysvetlia, ako ich jeho správanie zraňuje, no neuvedomujú si, že manipulátor nie je schopný sa vcítiť do iného človeka a že je pravdepodobné, že túto informáciu použije časom proti nej.

Ak však chceš zmeniť správanie manipulátora, môžeš zmeniť seba a svoje reakcie na jeho taktiky. Napríklad nebudeš hneď reagovať na jeho požiadavky, povieš mu, že potrebuješ čas na premyslenie. Práve týmto postupom prestaneš s manipulátorom spolupracovať, čím zmeníš aj vzájomný vzťah. Ak manipulátorovi nedáš možnosť, aby mal nad tebou prevahu, jeho záujem sa vytratí a s najväčšou pravdepodobnosťou zo vzťahu odíde sám.

Ak to v tvojom vzťahu vyzerá veľmi vážne a sama si nevieš poradiť (napríklad v prípade fyzických útokov), je najlepším riešením vyhľadať odbornú pomoc. Obzvlášť náročnú pozíciu má žena, ktorá už má deti a nie je napríklad finančne samostatná, takže nemôže len tak zo dňa na deň od manipulátora odísť.

Treba si však uvedomiť, že:

  • si zaslúžiš normálny vzťah,
  • v každom vzťahu si človek zaslúži úctu,
  • nikto si nezaslúži zlé správanie od iného človeka a nemal by ho tolerovať.
  • Maj vlastné priority a nenechaj sa ovplyvňovať.
  • Stanov si svoje hranice, narušenie ktorých môže byť dôvodom na ukončenie vzťahu.
  • Neboj sa povedať NIE, keď sa ti vo vzťahu niečo nepačí alebo s niečím nesúhlasíš.

Vo vzťahu sa každý človek stáva zraniteľným, lebo dovolí inému človeku, aby prekročil hranicu, ktorá predstavuje jeho intímny priestor. Je to dar, ktorý dávame inému človeku, hoci vieme, že nás môže zraniť.

Zahrávanie sa s citmi iného človeka a jeho manipulovanie predstavujú jednu z najhorších životných skúseností, ktorú môže človek získať.

Ak si vo vzťahu s človekom, ktorý ťa manipuluje, najlepším spôsobom je tento vzťah ukončiť čo najrýchlejšie. Čím dlhšie budeš tento vzťah udržiavať, tým to bude pre teba horšie.

Manipulátor totiž bude opakovať svoje taktiky, kým jeho obeť sama neukončí tento kolotoč a neprestane tancovať podľa jeho príkazov ako bábka na povrázku.

Pozn.: Manipulácia nie je výhradne problémom partnerských vzťahov. Deje sa aj v pracovnom živote, vo vzťahu rodičia – deti, priatelia atď. Manipulátormi sú nielen muži, ale aj ženy. V článku sa však venujem len manipulácii v partnerskom vzťahu z pohľadu ženy.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>