Ako opäť dôverovať mužom (po bolestivom rozchode)

Chceš sa cez to čo najrýchlejšie dostať, no bolesť z rozchodu sa do teba zahryzla a nechce ťa pustiť. Hovorí sa, že čas zahojí všetky rany, a preto čakáš. Týždne, mesiace ... a tá bolesť postupne slabne. Prestávaš s ňou zápasiť, no do ringu prichádza ďalší súper - tvoja nedôvera voči mužom. Stojíš zoči-voči ďalšej výzve: Ako opäť dôverovať mužom a bez strachu sa otvoriť láske? 

Možno si presvedčená, že to už nedokážeš.

Možno si hovoríš, že mužom sa nedá veriť a že bude lepšie rezignovať na lásku, a tak sa vyhnúť ďalšiemu sklamaniu.

Bez ohľadu na to, aký postoj zastávaš v tejto otázke, pozri si toto video. Ponúkne ti úplne nový pohľad na dôveru vo vzťahu, ako aj tipy, ako ju treba budovať. Toto video nie je zamerané naňho, ale na teba. Na to, aby si zbytočne neopakovala správanie, ktoré ti prináša sklamanie, ale naopak. Aby si sa naučila, ako máš tvoriť najcennejší vzťah svojho života s človekom, ktorý má mať v tvojom živote najdôležitejšie miesto.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Po negatívnych skúsenostiach s mužmi máš problém opäť dôverovať. A keďže dôvera je základom každého vzťahu, v dnešnom príspevku sa dozvieš, čo nás učia bolestivé rozchody a ako prekonať strach znova sa otvoriť láske.

Tvoje predchádzajúce vzťahy ťa utvrdili v názore, že mužom sa veriť nedá. Možno ešte stále cítiš bolesť z rozchodu, a preto je pochopiteľné, že je pre teba ťažké začať opäť dôverovať nejakému mužovi.

Pokiaľ si však nerezignovala na lásku a túžiš po harmonickom vzťahu, tak sa prestaň sústrediť na to, čo ťa v predchádzajúcom vzťahu zranilo, a začni sa na celú situáciu pozerať ináč.

Ako zmeniť pohľad sa situáciu a začať dôverovať mužom

Nauč sa dôverovať sama sebe

V prvom rade je dôležité, aby si sa naučila dôverovať sama sebe.

Je veľmi ťažké dôverovať inému človeku na sto percent, pretože správanie iného človeka a všetko, čo on bude robiť, nikdy nevieme ovplyvniť a nevieme to ani kontrolovať, ani nijakým spôsobom usmerňovať. 

Jediné, čo vieme, je kontrolovať naše správanie, naše konanie, naše rozhodovanie. 

A práve preto už nepozeraj naňho a na to, čo urobil, ale si polož otázku: Dôverujem sama sebe ohľadom mužovTo znamená - čo robím vo vzťahu a ako sa rozhodujem vo vzťahu s mužmi. 

Pozri sa  na svoje rozhodnutia a polož si otázky:

V prvom rade ty si vyberáš partnera. Polož si preto otázku: Podľa čoho si vyberám partnera?

Pokiaľ sa ocitáš vo vzťahu s mužmi, ktorí sú veľmi podobní, tak problém je v tom, že akceptuješ podobné typy mužov.


Takisto ty sa rozhoduješ, že či budeš fungovať vo vzťahu s týmto človekom. Polož si otázku: Prečo som sa takto rozhodla? 


Ďalšiu otázku, ktorú si môžeš položiť, je: Ako som ja ovplyvňovala fungovanie nášho vzťahu - ako sa ten vzťah vyvíjal?


Napríklad: 


Komunikovala som s partnerom o svojich potrebách, o svojich požiadavkách, o svojich túžbach, aby on presne vedel, ako si ja predstavujem vzťah, aby boli naplnené moje potreby? 


Neinvestovala som do vzťahu príliš veľa v porovnaní s tým, koľko do vzťahu investoval partner? A keď to tak bolo, tak sa pýtaj sama seba, prečo si to robila. 


Ako to bolo s vymedzením tvojich hraníc? Neposúvala si tie svoje hranice niekedy úplne dolu len preto, aby si o partnera neprišla, lebo si sa bála, aby tento človek ťa neopustil len preto, že sa presne vymedzíš voči tomu jeho správaniu, ktoré sa ti nepáčilo a ktoré si nechcela tolerovať? 


Ignorovala si varovné signály v jeho správaní alebo dokonca určité formy jeho správania a radšej si sa tvárila, že ich nepočuješ alebo nevidíš len preto, aby nevznikol vo vzťahu zbytočný konflikt? 


Odpovede na tieto otázky ti umožnia:

Pozrieť sa na to, aká bola tvoja pozícia vo vašom vzťahu, čo si ty vo vzťahu robila a či môžeš sama sebe dôverovať ohľadom mužov.


Či si žena, ktorá si vie vybrať partnera, to znamená, že si ho vyberá na základe trebárs jeho charakteru, jeho morálnych hodnôt, na základe hodnôt, ktoré zdieľate spoločne.


Takisto ti to povie veľa o tom, aké správanie akceptuješ, aké neakceptuješ,

či máš dobre nastavené zdravé hranice.


Či si človek, ktorý preto, aby ten druhý bol spokojný, radšej potlačí svoje vlastné potreby.


Či si schopná, keď nie sú naplnené tvoje potreby, z daného vzťahu odísť alebo v tom vzťahu zostávaš, pretože si myslíš, že je to takto lepšie, lebo máš strach, aby si nezostala sama.


Považuj ukončený vzťah za skúsenosť/lekciu

V ďalšom kroku je dôležité, aby si vzťah, ktorý sa ukončil, nebrala ako neúspech, ale ako určitú životnú skúsenosť - ako určitú lekciu


Je to lekcia, ktorá ti hovorí o tom, že určité chyby, ktoré v tom vzťahu boli, majú byť pre teba ponaučením.


Keďže minulosť zmeniť nevieme, vieme si však z nej zobrať niečo pre svoju prítomnosť.


Pozri sa na vzťah, ktorý sa ukončil, a analyzuj, čo si sa z neho a z rozchodu mala naučiť. Kde si robila chyby a aké chyby už nemáš opakovať, aké správanie nemáš opakovať.


A práve toto keď prenesieš do toho tvojho súčasného života, ti pomôže v tom, že si trebárs už nebudeš vyberat určité typy mužov alebo že vo vzťahu si pekne nastavíš pevné svoje hranice a nikdy pod ne nepôjdeš. Alebo že nebudeš príliš veľa dávať, keď ti to partner nebude opätovať.


Buď veľmi pozorná pri výbere partnera

Je jasné, že na začiatku každého zoznamovania je to všetko veľmi krásne a tá chémia spraví svoje.


A preto sa nám veľmi často stáva, že skočíme do vzťahu s človekom, ktorého vlastne vôbec nepoznáme.


O ktorom takmer nič nevieme.


Je to taká situácia, ako keby si sa práve naučila plávať a ty namiesto toho, aby si išla do bazénu, kde dočiahneš na dno, tak hneď skočíš do bazénu, ktorý je pre plavcov. Do bazénu, ktorý má hĺbku dva metre.


Je možné, že chvíľočku budeš plávať, ale nevydržíš dlho a začneš sa topiť. A práve toto je tá situácia.


Pretože keď skočíš do vzťahu s človekom, o ktorom nič nevieš, ktorého si nevidela v rôznych situáciách, tak ťa potom veľmi rýchlo môže zaskočiť jeho správanie, že tento človek koná úplne ináč, ako si si ty na základe tých prvých týždňov alebo mesiacov predstavovala.


Pretože až po určitom čase sa odhaľujú tie ďalšie vlastnosti človeka. Nepočúvaj preto tie krásne slová, čo ti hovorí na začiatku. Krásne slová síce krásne znejú, ale neznamenajú nič. A vôbec nie sú zárukou toho, že ťa ten človek miluje a že ten vzťah bude dobrý.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Tvoj nový partner nie je tvoj EX

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si treba vždy uvedomiť, je, že tvoj nový partner nie je  tvoj expartner.


Ženy veľmi často zvyknú prenášať určité neistoty a pochybnosti, ktoré si nesú z predchádzajúceho vzťahu, do toho ďalšieho vzťahu. "Keď mi ten predchádzajúci partner spravil toto a toto, tak asi aj tento druhý mi to spraví."


Toto nikdy nerob. Nikdy neprenášaj to, čo ti spravil predchádzajúci partner, na nového partnera. Pretože tvoj nový partner nemá nič spoločné s tým, ktorého si mala predtým.


A pokiaľ to robíš, tak tomuto novému človeku ubližuješ.

Staraj sa o seba

Na to, aby si si plne dôverovala, je dôležité, aby si sa o seba starala. Aby si sa starala o seba vo všetkých oblastiach. Aby si sa považovala za prioritu číslo jedna vo svojom živote. Pretože to prvé miesto, to hlavné miesto patrí vždy tebe a nikdy nie inému človeku.


Zameraj sa teda na to, čo chceš, čo potrebuješ, čo hľadáš. A hlavne si dôveruj. Pretože to je veľmi dôležité a to určuje aj kvalitu tvojho života a tvojich vzťahov.


Ak túžiš po vzťahu, ale máš strach sa znova otvoriť láske, pretože sa bojíš, že budeš opäť zranená, tak si uvedom, že každý vzťah je riziko.


Každý vzťah k sebe obsahuje riziko, že nevyjde, že nebude fungovať a že ten človek, ktorého miluješ, ťa zraní. Nezabúdaj však na to, že ak ťa zraní jeden človek, nikdy to neznamená to, že ťa zraní aj ten ďalší.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

© Dana

Image by Alp Cem from Pixabay 

Zdieľaj s priateľmi
>