Môj expartner sa chce vrátiť (Ako sa rozhodnúť, či mu dať šancu)

Tvoj expartner sa chce vrátiť späť. Hoci cítiš bolesť z rozchodu, stále k nemu niečo cítiš. Si zmätená, lebo nevieš, ako sa máš rozhodnúť. Dať mu ešte šancu alebo sa venovať radšej sebe a doliečiť si svoje rany z rozchodu? 

Rozhodovanie o tom, či dať expartnerovi druhú šancu a znova ho pustiť do svojho života,  je mimoriadne náročné. Podstupuješ pri ňom totiž vysoké riziko, že ťa tento človek opäť zraní...

Boj rozumu a srdca je neúprosný a ty nevieš, či máš vsadiť na logiku alebo na city. Kto z nich je lepším radcom? Kto z nich ťa ochráni pred novým sklamaním?

Vo videu sa dozvieš, aké otázky si treba položiť, aby si získala jasný pohľad na váš bývalý vzťah, na tvojho expartnera a na jeho dôvody, prečo sa chce vrátiť. Získaš aj jeden tip, ako si môžeš preveriť jeho zámery s tebou, ak mu chceš dať šancu. Ak si však rozhodnutá, že preferuješ svoj proces liečenia sa z rozchodu, dostaneš skript, čo mu povedať, ak ťa bude kontaktovať. 

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Rozišli ste sa, no zrazu sa ozval a chce sa vrátiť. Hoci k nemu stále niečo cítiš, nevieš, čo máš robiť. Dať mu šancu alebo navždy spáliť mosty?

Každý rozchod so sebou prináša bolesť a strach z osamelosti. Strach z toho, ako zvládneme túto novú situáciu. Ako dokážeme žiť bez niekoho, kto bol dôležitou súčasťou nášho života, na kom nám záležalo a koho sme milovali.

Sme vystrašené, zranené a vo svojich spomienkach sa neustále vraciame k tomu, čo bolo v našom vzťahu pekné a dobré. A keď sa on ozve, že sa chce vrátiť, sme bezradné a nevieme, čo máme robiť.

Začína boj medzi rozumom a srdcom.

A práve preto je veľmi dôležité, aby si veľmi dôkladne zvážila, ako sa rozhodneš. Pretože sa vystavuješ riziku, že budeš znova zranená.

Dôvody, prečo sa chce expartner vrátiť

V prvom rade je potrebné, aby si zistila, aké sú dôvody, prečo sa chce vrátiť. Hoci si často myslíme, že je to z dôvodu, že nás stále miluje a že si to uvedomil, tak  to takto nemusí byť.

Pokiaľ ti muž povie, že chce cítiť tvoju blízkosť, že chce, aby si bola súčasťou jeho života, možno si povie, že ťa má rád alebo že ťa dokonca miluje a že chce počuť, že ti na ňom stále záleží, toto všetko vôbec nemusí znamenať, že tento človek ťa má skutočne rád, že tento človek ťa skutočne miluje a chce sa vrátiť z dôvodu, že ide z jeho strany o lásku k tebe.

sebecké dôvody

Často sú to sebecké dôvody, ktoré vyplývajú možno z toho, že práve z dôvodu nedostatku tvojej prítomnosti v jeho živote si zrazu uvedomil, čo stratil.

Dôvodom toho, že ťa chce mať vo svojom živote, môže byť aj to, že je teraz sám. A preto chce byť znova s tebou, lebo vie, že u teba má veľkú šancu, že ho znova prijmeš späť.

Ďalším dôvodom, že sa chce opäť vrátiť, môže byť, že mu nevyšlo to, čo chcel a prečo odchádzal. Alebo že to, čo chcel nájsť, nebolo tak dobré, ako si on predstavoval.

Takže ako vidíš, tie motivácie nemusia byť vždy spojené s láskou, hoci na prvý pohľad to vyzerá, že motivácia je láska.

Ako sa rozhodnúť, či mu dať šancu

Aby si sa vedela správne rozhodnúť, je dôležité, aby si si dokázala položiť otázky, ktoré ti vnesú svetlo do toho, že prečo váš vzťah skončil. Kde boli tie najväčšie problémy.

Polož si tieto otázky: 

1. Čo spôsobilo rozchod? Čo spôsobilo rozpad nášho vzťahu? Aké boli dôvody?

2. Ako odišiel zo vzťahu? Akým spôsobom to bolo?

Či ste sa o tom rozprávali a priamo otvorene ti povedal dôvody a že s tebou vzťah končí.

Alebo to bolo len tak, že sa zrazu jedného dňa vyparil a absolútne sa ti neozval a nedal ti vedieť nič. A ty si sa trápila, že prečo sa toto stalo.

3. Dokáže prevziať zodpovednosť za rozchod? 

Toto je otázka, ktorú si treba položiť tiež. Je ochotný sa rozprávať o tom, aké ste mali problémy? Je ochotný si priznať svoj podiel viny? Je ochotný komunikovať, kde boli tie najcitlivejšie miesta a prečo ste to nevedeli riešiť v tej danej situácii?

Pokiaľ sa nechce o problémoch, ktoré spôsobili rozchod, rozprávať a chce to určitým spôsobom len zahrať do autu a tváriť sa, že teraz začneme úplne na nule a bude to dobré, tak tomuto skutočne never.

Pretože sa tie problémy, ktoré spôsobili rozchod, nevyriešia a nebudete sa o nich rozprávať, tak ony časom opäť vyplávajú na povrch a opäť budú spôsobovať ešte väčšie problémy, ako ste mali v tom prvom vzťahu, v ktorom ste spolu boli.

4. Ako si sa cítila po rozchode? 

Tu je veľmi dôležité, aby si si uvedomila, že každý po rozchode cíti bolesť. Pretože bolesť je súčasť tohto procesu. A hoci si myslíme, že bolesť cítime preto, že sme stratili niekoho, kto bol pre nás ten pravý, nie vždy je to pravda.

Bolesť cítime hlavne preto, že máme strach. Že máme strach z toho, že prišlo niečo nové, o čom nevieme, ako to zvládneme. Že sme stratili niečo, na čo sme boli zvyknutí, alebo na koho sme boli zvyknutí.

A toto všetko v nás vyvoláva práve ten veľmi zlý - ten nepríjemný pocit, ktorého sa nevieme zbaviť a ktorý nás úplne trýzni a trápi. Ale nie je nikdy indikátorom toho, že sme stratili niekoho, kto bol pre nás ten pravý, pretože je tam veľmi veľa vecí, prečo nás to všetko tak veľmi bolí.

5. Ako sa tento človek počas doby vášho odlúčenia zmenil? 

Či sa zmenil k lepšiemu. Či spravil nejaký progres.

6. Aký vzťah chcem? Aké hodnoty od partnera požadujem? 

Toto je veľmi dôležité vedieť, aby si videla, či partner napĺňa určité základné hodnoty, ktoré sú pre teba dôležité a o ktorých nevedieš žiadne diskusie, pretože ich považuješ za tie kľúčové.

A v takomto prípade, keď ich už poznáš a vieš ich definovať, tak porovnaj, či tento expartner napĺňa tieto tvoje požiadavky, tieto potreby, čo ty vyžaduješ od partnera a od vzťahu.

Na základe uvedených otázok dostaneš troška iný pohľad na váš vzťah aj na to, prečo ste sa rozišli, ako ste sa rozišli, ako sa správal partner, ako si sa správala ty a aj na to,  čo chceš od vzťahu a čo chceš od partnera.

Ako sa správať, keď sa tvoj expartner náhle ozve 

No a pokiaľ sa pýtaš, že: Ako sa mám správať, keď sa mi náhle ozve a bude sa chcieť vrátiť?

Tak tu je veľmi dôležité, aby si mala svoje zásady a aby si veľmi objektívne posúdila situáciu

Aby si nekonala z pozície svojich citov, ktoré k nemu ešte stále prechovávaš. Ale ani z pozície bolesti, ktorú cítiš. A aby si mu z dôvodu, aby si túto bolesť prestala cítiť, neumožnila veľmi rýchly návrat do tvojho života.

Ak si v štádiu liečenia sa z rozchodu

Ak si v štádiu liečenia sa z rozchodu a naozaj chceš, aby si sa z toho dostala, tak je dôležité, aby si si uvedomila, že v tomto období nie je vhodné, aby si mala nejaký kontakt so svojím expartnerom.

Pokiaľ ťa bude kontaktovať, tak je vhodné, aby si mu povedala, že:

"Ja momentálne prechádzam veľmi ťažkým obdobím. Chcem sa z tohto celého dostať a chcem si začať budovať svoj život po svojom podľa svojich predstáv. 

A toto, že mi ty voláš a že ma kontaktuješ, mi nerobí dobre. Toto do môjho života vnáša ešte viacej bolesti a ja práve toto nechcem, pretože skutočne je pre mňa prioritou, aby som znova bola tá, ktorá som bola kedysi.

A práve preto ťa prosím, aby si ma nekontaktoval, pretože myslím, že v tejto situácii je pre mňa veľmi ťažké, aby sme sa o niečom rozprávali, ale aj to, aby sme boli priateľmi."

No a takýmto spôsobom mu ukážeš, že momentálne si pripravená na to, aby si si žila svoj život podľa svojich predstáv a že si pripravená na to, aby si dokázala žiť bez neho.

Ak mu chceš dať šancu 

Ak si sa rozhodla, že mu chceš dať šancu napriek tomu, že ťa zranil, tak môžeš postupovať týmto spôsobom.

Môžeš mu navrhnúť, že potrebuješ čas. A počas tejto doby budete fungovať len ako priatelia. To znamená, že ten jeho návrat nebude tam, kde ste skončili - odkiaľ odchádzal. Ale bude niekde na začiatku.

To znamená, že budete priatelia a on si ťa bude postupne získavať. Budete sa objavovať navzájom a ty práve v tomto období budeš vidieť, ako sa tento človek zmenil a či sa vôbec zmenil.

Ako tento človek bude pristupovať k riešeniu problémov, lebo sa budete rozprávať o tom, prečo ste mali problémy vo vzťahu, ako ste reagovali, čo treba zmeniť, ako chcete veci zmeniť, ako ich chcete posunúť k lepšiemu.

A keď budeš vidieť, že tento muž pristúpi na tento tvoj návrh a zostane a ten váš vzťah sa bude vyvíjať stále k lepšiemu a lepšiemu, tak budeš vidieť, že ten jeho záujem je skutočný.

Že má naozaj chuť a ochotu pracovať na tom, aby sa váš vzťah skutočne posunul, a že má záujem o teba a o to, aby ste vybudovali niečo pekné a niečo hodnotné pre vás oboch.

Takže v takomto prípade jasne vidíš, že takémuto mužovi môžeš dať šancu.

No a ten muž, ktorý o teba skutočný vážny záujem nemá a z jeho strany išlo len o sebecké dôvody, tak v žiadnom prípade na niečo takéto nepristúpi, pretože on sa k tebe chce vracať len preto, aby zobral od teba určité benefity.

Ako vidíš, rozhodovanie o tom, či dať svojmu expartnerovi druhú šancu, je veľmi zložité. Vystavuješ sa totiž riziku, že budeš opäť zranená.

A práve preto je dôležité, aby si nikdy nerobila rozhodnutie na základe toho, že si myslíš, že nemáš inú možnosť. Že on je tou tvojou jedinou možnosťou.

Ale aby si si uvedomila, že ty máš v rukách moc vybrať si, ako sa rozhodneš, a to po dôslednom zvážení všetkých pre a proti.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

© Dana

Image by Engin Akyurt from Pixabay

Zdieľaj s priateľmi
>