Prečo vzťahy založené len na fyzickej príťažlivosti dlhodobo nefungujú

Neviete sa od seba odtrhnúť. Svet okolo vás prestal existovať a jediné, na čo sa dokážete sústrediť, ste vy dvaja. Sexuálna príťažlivosť vás priťahuje k sebe ako magnet. Vraj vzťahy založené len na fyzickej príťažlivosti dlhodobo nefungujú... Vy však veríte, že ste výnimkou, že takto to bude večne, že toto je láska. 

Čas však beží a veci sa pomaly začnú meniť. Už vnímaš aj svet okolo seba a sem-tam objavíš na partnerovi niečo, čo ti prekáža. Nechápeš, prečo sa zrazu tak zmenil. Stále častejšie sa medzi vami objavujú nezhody a jediné, čo medzi vami funguje bez problémov, je sex. Ty však potrebuješ viac. Chceš vzťah, kde budeš cítiť jeho podporu, kde sa budeš cítiť bezpečne, kde budeš vedieť, že idete rovnakým smerom. Toto ti však on nechce alebo nevie dať.

Stojíš pred rozhodnutím ako ďalej...

Kladieš si otázku, prečo ste takí rozdielni...

V dnešnom videu sa dozvieš, aké nástrahy hrozia vzťahom, ktoré sú založené len na sexuálnej príťažlivosti, prečo nás sexuálna príťažlivosť môže viesť do zlých vzťahov a na čo sa treba zamerať, ak túžiš po dlhodobom vzťahu založenom na kompatibilite.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Zažila si niekedy vzťah, v ktorom medzi vami neskutočne fungovala chémia? Nevedeli ste sa doslova od seba odtrhnúť, no postupne sa všetko začalo meniť a vo vašom vzťahu sa objavilo množstvo problémov?

V dnešnom videu sa dozvieš, prečo vzťahy založené len na fyzickej príťažlivosti dlhodobo nefungujú a nemajú šancu prežiť, a na čo sa treba zamerať, ak chceš budovať dlhodobý kvalitný vzťah.

Príťažlivosť

Fyzická príťažlivosť

Ak hovoríme o príťažlivosti, väčšina z nás si predstavuje fyzickú príťažlivosť, ktorá je založená na vzhľade človeka. Samozrejme, okrem vzhľadu človeka sem patrí aj tón jeho hlasu, spôsob, akým sa pohybuje, spôsob, akým sa oblieka, spôsob, akým sa prezentuje, vôňa jeho tela a podobné veci.

Táto príťažlivosť je vizuálna a vzniká úplne spontánne. To znamená, že vôbec neuvažujeme nad tým, že prečo nás ten človek priťahuje. Je to mimo nášho vedomého rozhodnutia. A to je vlastne vysvetlenie, prečo nás niektorí ľudia priťahujú a niektorí vôbec.

Zjednodušene môžeme povedať, že fyzická príťažlivosť je to, čo ťa k niekomu pritiahne alebo čo niekoho pritiahne k tebe. 

Treba si však pri nej uvedomiť jednu zásadnú vec. Táto príťažlivosť časom postupne klesá a je to tak u mužov, ako aj u žien. Vo vzťahoch je preto najvyššia úplne na začiatku, priebehu tých prvých 12 až 24 mesiacov, takže prvých dvoch rokov. 

Pretože v tomto období máme určité vzrušenie z toho, že spoznávame nového človeka.  Lebo práve fyzická príťažlivosť má rada niečo nové.

Na to, aby sme však vo vzťahu dlhodobo vydržali, je potrebné, aby tam fungovalo niečo, čo nás drží pokope, čo nás spája, čo vytvára určité puto medzi partnermi. A práve túto funkciu spĺňa emocionálna príťažlivosť, o ktorej sa síce hovorí veľmi málo, ale ktorá je pre každý partnerský vzťah zásadná.

Emocionálna príťažlivosť

Takže kým tá chémia, resp. tá sexuálna príťažlivosť znamená, že túžim po tebe po sexuálnej stránke, tá emocionálna príťažlivosť znamená, že chcem ťa spoznať.

Chcem ťa spoznať ako osobnosť, ako človeka. Chcem poznať, aké sú tvoje ciele, aké sú tvoje túžby, aké sú tvoje potreby. Chcem o tebe vedieť čo najviac, pretože mám o teba záujem ako o človeka a nielen o tú sexuálnu stránku.

A v tomto prípade začneš podvedome vyhodnocovať, či sa tento človek hodí do tvojho života. Či jeho názory, jeho ciele, jeho postoje, jeho túžby  sú kompatibilné s tvojimi. Či chce od života to, čo chceš od života ty. Či chce ísť podobným smerom, ako chceš ísť ty.

A práve toto je význam tej emocionálnej príťažlivosti, pretože v podstate ide o to, aby si zistila, či ste s partnerom alebo s tým mužom, ktorého práve spoznávaš, kompatibilní.

Vzťahy založené len na jednom type príťažlivosti

Vzťahy založené len na fyzickej príťažlivosti

Niektoré vzťahy sú založené len na fyzickej príťažlivosti. Môžu to byť vzťahy, ktoré sú takého prechodného charakteru. Je to vlastne len niečo príležitostné. Môžu to byť vzťahy, ktoré sú definované ako priateľstvo s benefitmi. 

Vzťahy založené len na emocionálnej príťažlivosti

Na druhej strane niektoré vzťahy nemajú ten sexuálny aspekt, nemajú tú sexuálnu príťažlivosť. A v tomto prípade ide o situáciu, keď medzi dvoma ľuďmi je veľmi silné emocionálne puto, veľmi silné emocionálne spojenie na základe toho, že majú veľmi veľa spoločného. 

Majú veľa spoločných názorov, veľmi veľa spoločných záujmov,  spoločné pohľady na smerovanie ich života.  Ale pokiaľ tam chýba ten sexuálny aspekt, tá sexuálna príťažlivosť, tak v tomto prípade takýto vzťah je viac-menej charakteru priateľstva. 

Samozrejme, existujú aj takéto partnerské vzťahy, no častejšie sa stretávame s touto situáciou práve vo vzťahoch, ktoré trvajú už dlhú dobu a v ktorých postupne klesá sexuálna príťažlivosť medzi partnermi, preto sa rokmi stávajú kvázi priateľmi.  

Príťažlivosť v zdravom partnerskom vzťahu

V zdravom partnerskom vzťahu by teda mala fungovať jednak fyzická príťažlivosť, to, že ťa partner priťahuje, aby si ho objala, aby si sa ho dotkla, aby si sa k nemu pritúlila, ale na druhej strane by tam mala fungovať aj emocionálna príťažlivosť, pretože tá vytvára emocionálne puto medzi ľuďmi - medzi partnermi. 

Rozdiely medzi mužmi a ženami

V súvislosti s príťažlivosťou sú veľké rozdiely medzi mužmi a ženami, pretože kým muž je stimulovaný vizuálne, tak žena chce vytvárať spojenie.

A práve to sa prejavuje pri príťažlivosti takým spôsobom, že ak má muž záujem o ženu, tak v prvom rade je to o sexuálnej príťažlivosti, že vidí v tej žene určitý sexuálny objekt.

Na druhej strane veľa žien v počiatočných fázach vzťahu s nejakým mužom sa chce o ňom na začiatok viac dozvedieť.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Nástrahy vzťahov založených len na fyzickej príťažlivosti

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak je vzťah založený len na fyzickej príťažlivosti, tak nemá pevný základ, pretože fyzická príťažlivosť je nestála a mení sa.

Ak sa ocitneš vo vzťahu veľmi rýchlo, dokonca doňho vhupneš, tak  v tom prípadne sa stane, že tá chémia, tie všetky chemické látky spôsobia, že si prestaneš všímať správanie partnera, prestaneš byť opatrná.

Nevidíš varovné signály v jeho správaní, pretože nedokážeš racionálne rozmýšľať a vidieť svet reálnymi očami.

Až postupne, keď tá fyzická príťažlivosť začne klesať, keď tá chémia -  tie chemické látky v tebe začnú klesať, tak v tom momente začneš vidieť aj tie problematické stránky daného človeka a často sa tak ocitneš vo vzťahu, v ktorom by si za normálnych okolností nechcela byť.

Príkladom takýchto vzťahov môžu byť vzťahy, v ktorých sa ľudia neustále rozchádzajú a schádzajú. Rozchádzajú sa, pretože vidia, že ten vzťah nefunguje, no po určitom čase zabudnú na tie dôvody, prečo sa rozišli, a opäť sa dajú dokopy. No zasa zistia, že im to tam nefunguje, ale po čase ich zasa tá silná sexuálna príťažlivosť ťahá naspäť.

Ako zistiť, či má muž záujem o vytváranie emocionálneho spojenia

Ak chceš vedieť, ako máš zistiť, či má muž záujem o vytváranie emocionálneho spojenia, všímaj si jeho správanie. 

Takýto muž ťa vtiahne do svojho života. Robí to tým spôsobom, že ťa predstaví svojim priateľom. Keď ste spolu dlhšie,  predstaví ťa členom svojej rodiny.

Takýto muž plánuje rôzne spoločné aktivity, no nielen doma uňho alebo u teba, ale v reálnom svete. To znamená, že nemá problém sa s tebou ukázať na verejnosti.  

Takýto muž sa o teba zaujíma, počúva ťa a venuje ti svoj čas. 

Takýto muž ti ukáže aj svoje emócie, pretože odhalí pred tebou veci, ktoré bežne nehovorí každému, a týmto ukazuje určitý stupeň svojej zraniteľnosti, pretože každý z nás má určité veci vo svojom živote, o ktorých nehovorí každému alebo o ktorých vie len veľmi málo veľmi blízkych ľudí.

Samozrejme, takéto odhaľovanie vecí o sebe prichádza na rad až vtedy, ak ten človek už vie, že ti dôveruje.  Ak ešte nemáš uňho určitý stupeň dôvery, tak nebude takýmto spôsobom reagovať. 

Základné rozdiely medzi fyzickou a emocionálnu príťažlivosťou

  • Fyzická príťažlivosť vzniká veľmi rýchlo - je veľmi spontánna, kým emocionálna príťažlivosť vzniká postupne - postupne sa buduje. 
  • Fyzická príťažlivosť vzniká na základe vonkajších faktorov. Všímame si vonkajšok človeka, kým emocionálna príťažlivosť je zameraná na vnútro človeka, je zameraná na spoznávanie človeka. 
  • Fyzická príťažlivosť je o sexuálnej túžbe, kým emocionálna príťažlivosť je o vytváraní spojenia a o prehlbovaní intimity medzi partnermi.
  • Fyzická príťažlivosť sa mení - postupne klesá, kým emocionálna príťažlivosť sa postupne upevňuje, stále rastie a je silnejšia a pevnejšia.
  • Fyzická príťažlivosť je o "mojich" potrebách - je viac sebecká, kým tá emocionálna príťažlivosť je "o nás" - o mužovi a žene a ich potrebách a o tom, ako budujú ich vzťah.  

Takže toto sú základné rozdiely, z ktorých môžeme odvodiť aj rozdiely medzi zamilovanosťou a láskou.

Rozdiel medzi zamilovanosťou a láskou

Keď sa nachádzame vo fáze zamilovanosti, tak u nás prevláda práve fyzická/ sexuálna príťažlivosť. Ale akonáhle už medzi partnermi vzniká láska, tak ide o budovanie emocionálneho spojenia, niečoho pevného, niečoho stabilného, niečoho, na čom je ten vzťah potom založený. 

Ak máš záujem o dlhodobý vzťah, nespoliehaj sa teda len na fyzickú príťažlivosť, ale snaž sa budovať emocionálnu príťažlivosť/emocionálne spojenie. Pokiaľ nájdeš partnera, s ktorým ste kompatibilní a kde funguje medzi vami aj sexuálna príťažlivosť, tak ste na najlepšej ceste, aby ste spolu vybudovali dlhodobý kvalitný vzťah. 

© Dana

Autor fotky: Andre Furtado na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>