Prečo ma nechal? Otázka, ktorá ti nedá spávať a na ktorú tak naliehavo hľadáš odpoveď. Veríš, že jeho vysvetlenie ti pomôže pochopiť dôvody, zmierniť bolesť, priniesť viac pokoja a vyrovnať sa s novou realitou. On však už nechce nič vysvetľovať. Urobil čiaru za spoločnou minulosťou a rozhodol sa ďalej kráčať bez teba.
Vo videu sa dozvieš, čo môžeš očakávať od vysvetľujúceho (porozchodového) rozhovoru, kedy oň expartnera požiadať a kam treba zamerať svoju pozornosť, aby si sa dokázala vyrovnať s rozchodom a pohnúť sa ďalej.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Ukončil vzťah a nechal ťa s kopou nezodpovedaných otázok. Ty však potrebuješ jeho vysvetlenie, aby si sa mohla pohnúť ďalej a navždy uzavrieť tento vzťah.
Ukončenie vzťahu bez vysvetlenia
Ukončenie vzťahu je veľmi bolestivá situácia. Oveľa horšie ju však dokážeme znášať vtedy, ak nám partner priamo nepovie, aké sú dôvody jeho odchodu zo vzťahu.
V takomto prípade začneme hádať, začneme si vytvárať domnienky.
Každý z nás totiž potrebuje takúto situáciu v sebe spracovať. Potrebuje pochopiť, aby dokázal potom akceptovať, čo sa stalo.
Ak nemáme dostatok informácií a nevieme, aké sú dôvody, prečo partner vzťah ukončil, je pre nás veľmi ťažké pochopiť danú situáciu a akceptovať koniec vzťahu.
V ideálnom svete by nám partner povedal, prečo sa rozhodol odísť.
Nežijeme však v ideálnom svete a priamo hovoriť o tom, prečo odchádzame zo vzťahu, prečo nie sme spokojní, čo nám partner už nedáva, je pre mnohých z nás veľmi ťažké a takisto je pre nás veľmi ťažké aj zobrať zodpovednosť za svoje konanie.
Práve preto sa často nerozchádzame priamo, ale prostredníctvom textových správ, krátkeho telefonátu, ale aj formou ghostingu, kde nepotrebujeme nič vysvetľovať a stačí sa bez slova "vypariť".
Čo spôsobuje rozchod bez vysvetlenia
V takomto prípade si však neuvedomujeme, čo spôsobujeme na tej prijímacej strane. Na strane človeka, ktorý je opustený, ktorý je určitým spôsobom odmietnutý.
Tento človek sa totiž potýka s množstvom otázok, s množstvom neistôt a má v živote totálny chaos, pretože nevie, čo sa s jeho vzťahom stalo, prečo sa jeho partner rozhodol ho vzdať.
V takejto situácii sa rodí množstvo otázok.
Otázky typu:
- Prečo mi to spravil?
- Prečo ma nechal?
- Prečo som mu nestála za to, aby mi to priamo vysvetlil?
- Prečo mi nepovedal, s čím nie je spokojný?
- Prečo som si nevšímala, že sú vo vzťahu problémy?
- Robila som niečo nesprávne?
- Čo som robila nesprávne?
Podobných otázok môže byť nekonečne veľa a každý z nás si kladie tie svoje, ktoré mu napadnú.
Ak tvoj expartner ukončil vzťah bez toho, aby ti vysvetlil dôvod, a zároveň prestane s tebou úplne komunikovať, je veľmi ťažké urobiť za týmto vzťahom len tak čiaru, pretože v ňom zostalo veľa nezodpovedaného.
- V takejto situácii sa veľmi často v myšlienkach vraciaš k svojmu expartnerovi. Dokonca to môže hraničiť aj s určitou posadnutosťou týmto človekom.
- Hľadáš odpovede na svoje otázky, prečo sa to stalo. Vytváraš si vlastné interpretácie, vlastné domnienky a takisto hľadáš odpovede u svojich známych, u svojich priateľov, aby ti povedali, aký je ich názor na danú situáciu.
- Tým, že tvoj expartner zaberá veľa tvojho mentálneho priestoru, pretože mu venuješ veľa času práve tým svojím myslením naňho, tak spojenie medzi vami nie je ukončené. Nevieš sa od neho odpútať, čo vytvára veľmi zlú negatívnu situáciu pre teba, pretože nie si schopná naštartovať proces liečenia, ktorý je veľmi potrebný po každom rozchode.
- Začneš spochybňovať seba. Začneš pochybovať o sebe, o svojom správaní vo vzťahu, začneš viac obviňovať seba. Často sa viníš, že jedine ty môžeš za to, že on sa rozhodol odísť, že už nechcel s tebou byť, čo taktiež neprospieva tvojmu psychickému stavu a psychickej pohode.
Čo môžeš v takejto situácii urobiť
Môžeš ho kontaktovať
Ak potrebuješ jeho vysvetlenie, môžeš ho kontaktovať. Treba sa však na to pripraviť.
Vopred akceptuj, že nie vždy dostaneš odpovede na svoje otázky, pretože niektorí ľudia nevedia alebo nechcú priamo komunikovať. Boja sa konfrontácie.
V takomto prípade nemôžeš nikoho prinútiť, aby ti odpovedal na tvoje otázky.
Priprav sa na rôzne možné formy správania z jeho strany:
- bude ťa úplne ignorovať,
- nebude ťa ignorovať, ale nebudete ochotný sa baviť o rozchode,
- ak sa rozhodne, že s tebou bude komunikovať, nie je isté, či to, čo ti povie, že bol dôvod ukončenia vzťahu, je naozaj pravda, pretože ľudia niekedy majú problém povedať nepríjemné pravdy,
Napríklad ti nepovie to, že už si ho prestala priťahovať, a preto sa rozhodol vzťah ukončiť, ale ti radšej povie, že nebol ešte na vzťah pripravený.
V takomto prípade ty nemáš ako zistiť, že či je to naozaj pravda, či toto bol ten pravý dôvod ukončenia vzťahu alebo nie.
- môže sa stať, že ti povie pravdu, ktorá je veľmi - veľmi nepríjemná, dokonca takú pravdu, ktorú si vôbec nečakala a ktorú je veľmi ťažké si vypočuť.
Predtým, ako ho budeš kontaktovať, si preto polož aj otázku, či si pripravená vypočuť si aj veľmi nepríjemnú pravdu, či ju dokážeš spracovať, či s tým dokážeš existovať.
Druhú otázku, ktorú si treba určite položiť, je otázka: Aký je tvoj dôvod, prečo ho chceš kontaktovať?
Je to naozaj preto, že od neho potrebuješ vysvetlenie, aby si mohla túto situáciu v sebe uzavrieť a pohnúť sa ďalej?
Alebo je ten dôvod niekde inde?
V akom prípade expartnera nikdy nekontaktuj
Existuje totiž dôvod, pri ktorom sa treba vyhnúť akejkoľvek komunikácii s expartnerom.
Týmto dôvodom je, keď ešte stále veríš, že keď sa stretnete, tak ho budeš môcť presvedčiť, aby sa vrátil.
Že mu ukážeš, ako veľmi ti na ňom záleží.
Že mu povieš, ako veľmi ťa zranil, a očakávaš, že on to pochopí a bude sa chcieť ospravedlniť a možno bude mať záujem všetko vrátiť späť a vrátiť sa k tebe.
Ak sú tvoje motivácie takéto, tak si uvedom, že pokiaľ si takto naladená, si schopná urobiť čokoľvek pre to, aby sa vrátil.
Nie zriedkavo sa ženy dostávajú v takejto situácii do pozície, že sa zhodia pred expartnerom. Ukážu mu, ako veľmi ho chcú, a to takým spôsobom, že nevyvolajú uňho ten veľký záujem (ktorý vyvolať chcú), ale práve naopak, vyvolajú pohŕdanie.
Stáva sa to vtedy, keď partnerovi, ktorý ťa opustil, ukážeš, ako veľmi ho potrebuješ, ako nedokážeš bez neho žiť a ako si ochotná urobiť čokoľvek, len aby zostal, keď priamo žobreš o jeho lásku.
Ak si v takomto psychickom nastavení, že si schopná urobiť práve toto, tak ho radšej nekontaktuj. Pokiaľ máš jeho kontakty a stále ťa to ťahá, že ho budeš kontaktovať, tak ich radšej vymaž, aby si nič takéto neurobila.
Ak expartner s tebou nechce komunikovať
Ak vidíš, že tvoj expartner nemá záujem o komunikáciu s tebou, tak ho nenaháňaj, nepripomínaj sa mu a nepočítaj s tým, že on si to rozmyslí.
Ticho z jeho strany a nezáujem z jeho strany je ten rozhovor, po ktorom túžiš. To je tá forma jeho rozhovoru.
Toto si zapamätaj, a ak budeš na to pozerať práve takto, tak si už nebudeš potrebovať vytvárať svoje vlastné domnienky a nebudeš potrebovať ani názory svojich priateľov na danú situáciu.
Zameraj sa na seba
Zameraj sa preto viac na seba. Zameraj sa na svoje pocity.
Je úplne normálne, že cítiš napríklad smútok, hnev, ľútosť, odmietnutie...
Tieto emócie potrebuješ dokázať spracovať a práve preto je potrebné, aby si prešla všetkými fázami smútku, pretože smútok má svoje rôzne fázy.
Píš listy svojmu expartnerovi
Je veľmi dôležité, aby si v tomto období nechala svojim emóciám priestor, aby si ich nechala plynúť.
Práve preto je vhodné, aby si napríklad písala listy svojmu expartnerovi.
Tieto listy však nie sú určené na to, aby si mu ich posielala. Sú určené na to, aby si zo seba dostala všetky emócie, ktoré v sebe máš. Dobré, ale hlavne tie zlé.
- Aby si do listov napísala všetko, čo cítiš.
- Aby si písala o svojich strachoch.
- Aby si písala o tom, aká si rozladená, aká si zranená.
- Aby si písala svoje otázky.
- Aby si pisala svoje odpovede.
- Aby si písala, čo by si svojmu partnerovi povedala, keby si ho práve teraz stretla.
Tieto listy potom môžeš buď spáliť, alebo roztrhať, čo je tiež veľmi dobrý spôsob psychohygieny.
Nemuč sa pocitmi viny
Je úplne normálne, že sa chceš poučiť zo svojich chýb, ktoré si vo vzťahu robila.
Úplne iná situácia však nastáva vtedy, ak seba postavíš do pozície, že ty si jediná, ktorá môže za to, že sa váš vzťah skončil.
Rovnako nezdravý je aj opačný spôsob, keď zo všetkého viníš svojho partnera, pretože obyčajne pri ukončení vzťahu majú podiel viny na tomto konci obaja partneri.
Dovoľ si smútiť
Dovoľ si precítiť hĺbku svojej straty a taktiež akceptovať, že je navždy koniec.
Ak potrebuješ jeho vysvetlenie
Keď máš problém vyrovnať sa s ukončením vzťahu, veľmi často prahneš po vysvetlení zvonka - od svojho expartnera.
Myslíš si, že práve tým, že on ti objasní svoje dôvody, tak získaš jasno, získaš pokoj a určitým spôsobom čistý stôl na to, aby si už mohla ísť dopredu, aby si sa mohla posunúť.
Takýto názor však často býva mylný, pretože nech ti partner povie čokoľvek, nech ti povie akékoľvek svoje dôvody, tak toto nemení nič na skutočnosti, že sa vzťah ukončil a že on si ťa nevybral na ďalšiu spoločnú cestu.
Takže v takomto prípade je potrebné nepreceňovať takýto rozhovor s expartnerom, ale v prvom rade sa pozerať na seba.
Nevytváraj si vlastné väzenie, z ktorého sa nevieš pohnúť dovtedy, kým ti to niekto iný, a v tomto prípade je to tvoj expartner, nedovolí, pretože silu pochopiť, akceptovať a pohnúť sa ďalej musíš nájsť len vo svojom vnútri.
PREČÍTAJ SI AJ:
Ghosting - keď muž bez vysvetlenia zmizne
© Dana
Photo by Victoria Volkova on Unsplash