Prečo je ťažké zmieriť sa s rozchodom

Cítiš prázdno. Rozchod bol poslednou bodkou za vaším vzťahom. Nedokážeš sa na nič sústrediť, lebo tvoje myšlienky sa neustále vracajú k nemu a ku krásnym chvíľam, ktoré ste spolu prežili. Pri každej z nich pocítiš bolesť. Keď si uvedomíš, že je koniec, bolesť sa ešte stupňuje. Prečo je také ťažké zmieriť sa s rozchodom? 

Vo videu sa dozvieš, prečo je také ťažké odpútať sa od človeka, ktorého milujeme, a pohnúť sa ďalej.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Keď z nášho života odíde človek, ktorého milujeme a na ktorom nám záleží, je vždy veľmi ťažké sa z toho dostať.  

Rozchod prináša veľa emocionálnej bolesti. Cítime totiž prázdno. Chceme pochopiť, prečo sa vzťah rozpadol, a veľmi často máme problém sa odpútať od človeka, ktorý už s nami nie je. 

V tejto situácii si veľmi často postavíme človeka, ktorý odišiel, do pozície, že on bol ten pravý, že on bol tá naša spriaznená duša. Často takto robíme aj vtedy, ak vieme, že tento človek nebol vhodný pre nás a že vo vzťahu sme mali veľa problémov.

Ako sa najčastejšie správame, keď nás niekto opustí 

1. začneš fantazírovať o ex-partnerovi a o vašom vzťahu

V prvom rade začneš fantazírovať. Začneš si vytvárať vlastné príbehy, vlastné scenáre, aký by ten váš vzťah mohol byť. Aký super by mohol tento vzťah byť s človekom, ktorý ťa opustil. Pretože v tejto chvíli vidíš na ňom len to pozitívne. 

2. spomínaš len na pekné veci vo vzťahu

Spomínaš na všetko krásne, čo ste spolu vo vzťahu zažili. 

Takto totiž funguje naša myseľ, že si prikrášľujeme minulosť.

Ty si preto vyberáš z tej minulosti len to, čo bolo skutočne veľmi pekné, keď ste sa cítili spolu veľmi dobre. Absolútne si však nevšímaš veci, ktoré vo vzťahu neboli dobré a keď ste mali problémy. 

3. naviažeš sa na nádej, že sa k tebe vráti

Naviažeš sa na svoju nádej, že sa možno k tebe vráti. Toto je veľmi časté u žien, že sa snažia muža dostať naspäť za akúkoľvek cenu.

Že sa snažia robiť všetko pre to, aby sa vrátil, aby opäť mohli fungovať v takom vzťahu ako predtým, a to bez ohľadu na to, či ten vzťah bol dobrý a či skutočne ten partner bol taký dobrý, ako to vidia práve po jeho odchode.

Si ochotná čakať a dúfaš, že si to on rozmyslí a že pochopí, ako veľmi mu chýbaš a ako veľmi mu na tebe záleží.

Všetkými týmito našimi príbehmi, fantáziami a prikrášľovaniami minulosti si vytvárame ten pocit, že skutočne tento partner bol pre nás ten pravý.

A práve preto máme v sebe pocit, o ktorý nechceme prísť, a neustále sa k týmto spomienkam vraciame.

Toto naše správanie vyplýva z toho, že sa bojíme odmietnutia. Bojíme sa opustenia.

Je to úplne bežná ľudská vlastnosť, že sa bojíme stratiť niekoho alebo niečo. A práve preto sa ľudia viacej zameriavajú na to, aby niekoho alebo niečo nestratili, namiesto toho, aby sa snažili niekoho nového získať alebo niečo nové získať.

Chceš si urobiť analýzu problémov vo vašom vzťahu?

Diagnóza vzťahu - manuál

Stiahni si 31 otázok, ktoré ti pomôžu ujasniť si, čo sa vo vašom vzťahu deje, či sú problémy dlhodobejšieho charakteru, čo ich spôsobilo, ako sa dajú riešiť a či sú z tvojho pohľadu riešiteľné.

Urob si "diagnózu vzťahu".


Prečo je teda také ťažké pohnúť sa ďalej

Je to práve preto, že sa stále fixuješ na minulosť a na tie tvoje sny, na tie tvoje predstavy, ktoré však nie sú reálne, ale sú to len fantázie založené na určitých najkrajších momentoch.

Na tých najkrajších situáciách, ktoré si si zo svojej minulosti vybrala, a na základe nich potom predpokladáš, aké úžasné by to bolo v budúcnosti s tým tvojím partnerom.

Na základe toho si vytváraš presvedčenie, ktorému veríš.

V skutočnosti však čím viac myslíš na svojho bývalého partnera a vidíš ho v tom najlepšom svetle a v takomto svetle vidíš aj  váš spoločný vzťah, tak tým je pre teba ťažšie sa od neho odpútať a vyrovnať sa s tým, že tento človek už v tvojom živote nie je a že už do tvojho života nepatrí.

Čo môžeš urobiť v takejto situácii

1. Prestaň fantazírovať o ňom a o vzťahu, aký by mohol byť

2. Zbav sa príbehov, ktoré si vytváraš

Príbehov, v ktorých blokuješ to negatívne a sústredíš sa len na to pozitívne, čím si vlastne vo svojich predstavách vytváraš človeka alebo obraz o človeku a o vzťahu, ktorý v skutočnosti neexistoval. 

3. Pozri sa na svojho ex-partnera reálne 

Nezameriavaj sa len na jeho pozitívne vlastnosti, ale si spomeň aj na všetko, čo bolo negatívne, čo sa ti na ňom nepáčilo, čo ťa niekedy nahnevalo, aké konflikty medzi vami vznikali a z akých dôvodov. 

Práve toto je dôležité, aby si si uvedomila, či sa tento človek naozaj k tebe hodil alebo nie. Možno sa k tebe nehodil, pretože každý z vás bol úplne odlišný a každý z vás chcel od vzťahu niečo úplne iné. 

4. Uvedom si, že jeho vnímanie vzťahu bolo iné ako tvoje 

Uvedom si aj to, že jeho pohľad na váš vzťah nebol taký, aký je ten tvoj. To znamená, že on v tom vzťahu asi nebol spokojný a nebol spokojný s tebou ako s partnerkou, a práve preto odišiel. 

Bolesť ako nevyhnutná súčasť tohto procesu

Súčasťou celého tohto procesu je bolesť. A tu je dôležité to, ako vnímaš svojho ex-partnera.

Ak si ho totiž postavíš na piedestál a budeš ho brať ako tú spriaznenú dušu, ako toho jediného, ktorého si stretla a ktorý bol ten pravý, tak v tomto prípade je tá tvoja bolesť veľmi veľká a v budúcnosti sa budeš snažiť porovnávať ďalších mužov, ktorých stretneš, práve s týmto mužom.


A môže to byť aj vtedy, ak v skutočnosti on až taký skvelý nebol, ale ty si si túto predstavu o ňom vyfantazírovala.


Pokiaľ sa však pozrieš na jeho pozitívne a negatívne stránky a zistíš aj to, či ste boli kompatibilní, či ste sa skutočne k sebe hodili, napriek tomu, že sa ti tento človek páčil a že si ho milovala, tak práve tu uvidíš, že keby ste fungovali vo vzťahu, tak v tomto vzťahu by vznikalo veľa rôznych nepríjemných situácií, pretože každý z vás bol úplne iný.


A na základe tohto napriek tomu, že ti tento človek chýba a určite ti nejaký čas bude chýbať, tak budeš pripravená na to, aby si sa pohla ďalej, lebo vieš, že tento človek nebol pre teba vhodný, a musíš si nájsť niekoho, kto sa k tebe skutočne bude hodiť viac.


Vyrovnať sa s rozchodom je veľmi náročné. Treba si však uvedomiť, že na to, aby sme fungovali vo vzťahu, je dôležité, aby boli naše city opätované, že nemôžu jednostranné. Pokiaľ ten druhý človek nám tie naše city neopätuje, nemáme žiadnu možnosť, aby sme to zmenili. A v takomto prípade je jedinou našou cestou prestať dúfať a pohnúť sa ďalej. 

© Dana

Autor fotky: emre keshavarz na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>