Potrebuje priestor? Takto reaguj na jeho požiadavku

Keď muž potrebuje priestor, môže to znamenať všeličo. Prvá myšlienka, ktorá ti napadne, je, že sa chce rozísť. Že ťa už nemiluje. Že už o teba nemá záujem. 

Pokúšaš sa o rozhovor, no on ho odmieta. Snažíš sa ho presvedčiť, aby si rozmyslel túto požiadavku, no on zaťato trvá na svojom. Tvoj strach, že oňho prídeš, sa stupňuje. Možno sa to nezaobíde bez sĺz, zvýšeného hlasu...takáto situácia je totiž veľký zaberák na tvoje emócie.

Vo videu sa dozvieš nielen to, prečo muži potrebujú priestor, čo si máš na správaní partnera všímať, ale aj to, ako sa v akejto situácii zachovať, aby si partnerovi prejavila svoje pochopenie, ale zároveň mu ukázala, že si vážiš svoje hranice a samu seba.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Povedal ti, že potrebuje priestor. Možno ťa chytila panika, že sa chce s tebou rozísť... 

Čo to znamená, keď muž potrebuje priestor, a čo môžeš v takejto situácii spraviť?

Keď ti muž povie, že potrebuje priestor, oprávnene cítiš strach, nervozitu, hnev, smútok, ale hlavne si zmätená, pretože nechápeš prečo.

Je to obdobie veľkej neistoty. Potreba mať priestor totiž pre každého muža znamená niečo iné.

Prečo muži potrebujú priestor

Chce ukončiť vzťah

Pre niektorého muža to môže byť výhovorka. Výhovorka, aby mohol postupne vycúvať zo vzťahu, pretože on chce vzťah s tebou ukončiť, len ti to nechce priamo povedať.

Potrebuje si urovnať city k tebe

Pre iného muža zasa potreba mať priestor môže znamenať, že si potrebuje urovnať svoje city voči tebe. A práve preto potrebuje získať určitý nadhľad a určitý odstup. 

Chce ťa ovládať a manipulovať

Pre iného muža to môže byť spôsob, akým ťa bude ovládať. Akým ťa bude kontrolovať a manipulovať. Pretože on takto zisťuje, kam až môže zájsť so svojimi požiadavkami. Na jednej strane ťa nechce stratiť, ale na druhej strane sa nechce k tebe viazať. 

Potrebuje riešiť nejaké svoje problémy a záležitosti

Potreba mať priestor však môže byť úplne normálna požiadavka muža, ktorý si potrebuje vyriešiť určité svoje záležitosti, a jeho dôvody sú založené na určitom zdravom základe. 

Situácie, ktoré sa vyskytli v jeho živote

Zdravými dôvodmi môžu byť napríklad situácie, ktoré sa vyskytli v partnerovom živote, napríklad v jeho práci, a potrebuje si to riešiť. Potrebuje mať na to nejaký priestor, nejaký čas, kde sa môže nerušene venovať tomu, aby nejakú úlohu splnil alebo aby nejakú úlohu vyriešil.

Má pocit, že stráca seba vo vzťahu

Takisto to môže byť vtedy, keď partner má pocit, že sa stráca vo vzťahu, že stráca sám seba. Je to spôsobené tým, že spolu trávite priveľa času. Pretože potreba množstva spoločne prežitého času môže byť v partnerskom vzťahu u oboch partnerov rôzna. 

Tvoje správanie

Problémom môže byť aj to, keď sa na partnera príliš upneš a nedáš mu dýchať.

Takže dôvodom, že potrebuje určitý priestor, môže byť aj to, že sa správaš k nemu takým spôsobom, ktorý mu nevyhovuje.

Ktorým ho obmedzuješ.

Ktorým ho dusíš.

Ktorým mu ukazuješ, že on je pre teba to najdôležitejšie v tvojom živote. A práve z tohto vyplýva tá jeho potreba mať niečo voľnejšie vo svojom živote. Mať priestor aj bez teba.


Ako vidíš, tých dôvodov, prečo môže muž požiadať o priestor, môže byť veľmi veľa. A je veľmi ťažké vydedukovať, ktorý z nich to asi je.

Ako viesť dialóg s mužom, keď potrebuje priestor

A práve preto je dôležité, aby si vytvorila pokojný priestor na dialóg. Na logický a úplne pokojný dialóg o tom,  o čo vlastne ide.

1. Polož partnerovi otázky

V prvom rade je nevyhnutné, aby si mu kládla otázky, pretože ty máš právo klásť otázky a spýtať sa, čo pre neho znamená "priestor, ktorý potrebuje".


Môžeš použiť napríklad otázky:


"Prosím ťa, ale ja by som bola rada, keby mi vysvetlil, čo to znamená, že potrebuješ priestor. Ako si to predstavuješ?" 


"Prosím, vysvetli mi, čo potreba tvojho priestoru bude znamenať pre náš vzťah, pre nás dvoch?"


Otázky majú viesť k tomu, aby si prišla na to, prečo potrebuje priestor.


Potrebuje viac času, aby sa mohol stretávať so svojimi priateľmi?

 

Potrebuje viac času, aby sa venoval svojim koníčkom?

 

Potrebuje čas na to, aby sa venoval nejakému svojmu projektu, ktorý rozbieha, a práve preto tebe bude venovať menej času?

 

Potrebuje čas na to, aby sa mohol stretávať s inými ženami a aby mohol komunikovať na online zoznamkách?

 

Alebo si pod tým "potrebujem priestor" predstavuje to, že pokiaľ spolu fungujete v jednej domácnosti, že sa od teba na nejaký čas odsťahuje?

 

Alebo pokiaľ sa len stretávate, že prerušíte stretávanie na určitý čas?


Takže ako vidíš, "potrebujem priestor" môže byť pre každého človeka niečo úplne iné. Niečo iné si môžeš predstavovať pod tým ty a niečo iné on.

2. Nastavte si časovú hranicu

Ďalej je veľmi dôležité, aby si sa ho pýtala aj na časovú hranicu. Časová hranica  je časový úsek, ako dlho on potrebuje "priestor".


Trebárs to môže byť obmedzené jedným dňom, napríklad sa potrebuje raz za týždeň stretnúť so svojimi priateľmi.


Môže to byť obmedzené hodinami, napríklad potrebuje týždenne päť hodín pracovať na nejakom svojom projekte alebo ísť do posilky, alebo robiť niečo, čo ho zaujíma, čo mu robí radosť.


V prípade, že sa chce odsťahovať od teba alebo sa s tebou nechce v určitom období stretávať, môže byť časové obdobie vymedzené určitým počtom dní alebo týždňov. A v tomto prípade je, samozrejme, potrebné, aby si aj ty mala nastavenú nejakú svoju hranicu, aké obdobie ty akceptuješ.


Aké obdobie, počas ktorého on potrebuje ten svoj priestor, považuješ ty za znesiteľné pre teba. Pretože ty máš tiež svoje potreby a pokiaľ partner bude niekde preč, tak tvoje potreby nebudú naplnené.


Lebo v období, keď človek, ktorý od teba odišiel, ti neposkytuje svoju lásku, nie je tam to vzájomné spojenie a cítiš sa nemilovaná. A práve toto, čo ti on má dávať ako partner, ti dávať nebude. To znamená, že v tomto období tie jeho potreby sú uspokojované, ale tie tvoje nie.


Práve preto je dôležité, aby si mala stanovený časový rámec. Aby si vedela, že pokiaľ si dáte určitý časový limit a on sa v rámci tohto limitu nevráti,  že je čas sa pohnúť ďalej.

3. Povedz mu, ako sa cítiš

Pri takomto rozhovore mu vždy povedz, ako sa cítiš. Pretože tým prejavuješ svoju zraniteľnosť. Ukážeš mu, že sa možno cítiš nahnevaná, možno si zmätená a možno si zranená. Ale v každom prípade mu povedz, že: "Cítim sa tak a tak. Cítim sa smutná. Cítim sa z toho úplne zneistená."

4. Akceptuj jeho požiadavku, že potrebuje priestor

Ale na druhej strane mu umožni mať ten priestor. Povedz mu, že mu ten priestor dávaš a že rešpektuješ jeho požiadavku, ktorú na teba vzniesol.


Hoci to bude pre teba veľmi ťažké, určite sa ho nesnaž presvedčiť o tom, aby zmenil svoj názor. Neobviňuj ho. Absolútne mu neklaď žiadne tvrdé ultimáta. Nehádaj sa. Nerob scény. Ale ber to úplne pokojne a nechaj ho, nech má ten svoj priestor na ten určitý čas.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Všímaj si reakcie partnera

Pri takomto rozhovore alebo pri pokuse o takýto rozhovor si však všímaj, ako muž reaguje. Pretože pokiaľ ide o muža, ktorému na tebe záleží, tak väčšinou tento človek s tebou komunikuje priamo a priamo ti vysvetlí, aké dôvody má na to, že potrebuje priestor.


Priamo ti povie, že nastala taká a taká situácia, ktorú potrebuje riešiť. Nemusí ti hovoriť nejaké extra detaily. Ale vieš o tom, čo sa deje a prečo skutočne ten priestor potrebuje.


V takomto ovzduší si dokážete nastaviť aj podmienky počas toho obdobia, keď mu ten priestor dáš. A zároveň vidíš, že on sa k tebe správa skutočne s rešpektom a že mu na tebe záleží.


Niektorí muži sa však bránia takejto komunikácii a snažia sa ťa udržať v určitej neistote.


A práve to sa prejavuje tým, že namiesto toho, aby pokojne komunikoval a odpovedal ti na tvoje otázky, tak sa buď stiahne, alebo ide do útoku.


Aj v takomto prípade mu daj priestor. Netlač naňho a nechaj ho, nech ten priestor má.

Ako dať priestor, ak sa chce partner od teba odsťahovať

Keď sa napríklad chce od teba na nejaký čas odsťahovať, tak ho v tomto období nekontaktuj. Ukazuj mu práve svojimi činmi, že mu ten priestor dávaš. A to tak, že ho nebudeš kontaktovať, nebudeš od neho prijímať žiadne telefonáty, žiadne jeho správy a zároveň mu neumožníš prístup k sebe.


Pretože tu je potrebné, že keď on chcel ten priestor od teba, ty si mu ten priestor dala, tak nemôže mať súčasne aj prístup k tebe, kedykoľvek ho bude chcieť mať.


Samozrejme, že pri takomto nastavení tvojich hraníc sa možno budeš báť, že ho stratíš. No tu si treba uvedomiť, že pokiaľ mužovi na tebe záleží a miluje ťa, tak sa k tebe vráti. A ten, ktorý ťa skutočne nemiluje a ktorému na tebe nezáleží, tak by tak či tak časom odišiel.

Ako máš teda prežiť takéto obdobie?

Prekonaj svoj strach, že oňho prídeš

V prvom rade je jasné, že budeš mať strach o to, že oňho prídeš. Uvedom si však, že ty nemáš šancu ovplyvniť jeho konanie a jeho rozhodnutia.


Je potrebné zmeniť svoje nastavie, že nie ty prídeš oňho, lebo on je tá tvoja hodnota. Ale viď tú hodnotu v sebe. Pretože keď on potrebuje priestor, rovnako on môže stratiť teba. Lebo ty si práve v tomto období môžeš uvedomiť, o čom je váš vzťah.

Venuj sa sebe

Venuj sa človeku, ktorý od teba nikdy nebude potrebovať priestor. A to si ty. Ty budeš potrebovať jednak spracovať tú situáciu, ktorá sa vo vašom vzťahu deje. Ale hlavne sa nezameriavaj naňho. Nerieš jeho, pretože je to zbytočné, a neumáraj sa čakaním.


Ale sleduj to, aby si všetok čas venovala sebe.


Aby si sa venovala tomu, čo ťa kedysi bavilo.


Vráť sa k tej žene, ktorou si bola kedysi.


Vráť sa k tým veciam, ktoré ťa zaujímali.


Alebo si nájdi nové veci, ktoré ťa zaujímajú alebo ktoré by si chcela vyskúšať.


Toto obdobie môže byť pre teba obdobím rastu, kde skutočne spoznáš samu seba, svoje potreby, svoje túžby a hlavne svoje hranice.


V tomto období, keď tvoj partner potrebuje priestor, je potrebné mu tento priestor dať a umožniť mu, aby získal to, čo potrebuje.


Ale je potrebné vedieť aj to, že to nemá trvať extra dlhý čas.


A pokiaľ sú požiadavky na teba z jeho strany také, že chce mať svoj priestor veľmi dlho a ty nie si spokojná, tak jednoznačne je to signál, že tento vzťah a tento partner nie je asi pre teba to pravé.


Každý z nás má vo svojom živote určité obdobia, keď potrebuje byť sám. Nikto však nemá právo obmedzovať iného človeka, keď potrebuje priestor. 


Môžeme sa však rozhodnúť, či poskytneme miesto vo svojom živote človeku, ktorý je šťastný, keď je ten priestor medzi nami príliš veľký. A či nie je lepšie toto miesto v našom živote dať človeku, ktorý si túto výsadu bude vážiť a ktorý bez nás nebude chcieť stráviť ani deň.

© Dana

Image by Jerzy Górecki from Pixabay 

Zdieľaj s priateľmi
>