Hľadáš toho pravého, no nedarí sa ti. Vieš, akého partnera chceš, no akosi nemáš šťastie, aby si ho našla. Sú na vine tvoje nároky a očakávania? Tvoji známi ťa presviedčajú, že tvoje nároky na partnera sú príliš vysoké. Vraj si príliš prieberčivá...
Skúšala si preto znížiť svoje nároky na partnera, no nedopadlo to o nič lepšie. Bola si síce vo vzťahu, no nebola si v ňom šťastná. Po niekoľkých pokusoch a omyloch si nadobudla presvedčenie, že vhodný partner pre teba neexistuje.
V dnešnom videu sa dozvieš, čo je častou príčinou našich sklamaní a neúspechov pri hľadaní partnera, ale aj to, aké chyby pri stanovovaní našich požiadaviek na partnera často robíme.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)
PREPIS VIDEA
Nájsť partnera, ktorý nám vyhovuje a ktorý spĺňa naše nároky, nie je vôbec jednoduché. Ak sa ti nedarí takéhoto partnera nájsť a tvoji blízki ti hovoria, že je to preto, že tvoje nároky sú príliš vysoké, je tento príspevok určený práve tebe.
Problém pri hľadaní vhodného partnera často nie je v tom, že máme vysoké nároky, vysoké požiadavky, ale v tom, že máme nesprávne stanovené svoje požiadavky, a v tom, že máme vysoké očakávania.
Nároky a očakávania
Veľa ľudí pri otázke, aké sú ich nároky na partnera v partnerskom vzťahu, nemá dokonca ani nijakú predstavu, o čo ide.
A veľmi často si nároky na partnera zamieňajú so svojimi očakávaniami. Práve preto sa v tomto príspevku dozvieš viac o štandardoch/nárokoch, ako by sme si ich mali vo vzťahoch nastavovať, ale aj o tom, aké najčastejšie chyby robíme.
Najčastejšie chyby pri ich definovaní nárokov
1. hľadáš "dokonalého" partnera a nie "vhodného" partnera pre teba
Toto je situácia, keď si ženy nastavujú svoje požiadavky veľmi nereálne. Očakávajú, že takýto ideálny muž niekde existuje, ale v skutočnosti tento ideál je iba v ich predstavách.
V tomto prípade je potrebné, aby si svoje nároky zreálnila. Aby si si položila otázku, či sú tieto tvoje očakávania skutočne dosiahnuteľné, či sú reálne, či takýto muž vôbec existuje.
Zároveň si polož aj otázku, že ak by si takéhoto muža stretla, ak skutočne takýto muž existuje, ktorý spĺňa tieto tvoje štandardy, ktoré máš stanovené, tak či tento muž bude mať záujem o teba. Či ty tiež napĺňaš tieto štandardy, pretože aj on, samozrejme, by mal nejaké požiadavky na teba ako na partnerku.
2. nesprávne identifikuješ svoje štandardy/nároky
Ženám sa často stáva, že keď sa ich niekto spýta: " Aké sú tvoje požiadavky na partnera?" tak povedia zoznam určitých charakteristík, ktoré by mal ten ich dokonalý partner mať.
Napríklad si povedia, že: "Chcem, aby bol vysoký, aby mal hnedé vlasy, aby mal modré oči, aby bol vyšportovaný, aby mal zmysel pre humor, aby mal veľmi zaujímavú prácu, aby veľa zarábal....." a podobne.
V tomto prípade si však treba uvedomiť, že sa nesústredíš na podstatné veci, že sa nesústredíš na tie dôležité veci, na základe ktorých by si si mala stanoviť svoje štandardy.
Čo znamená "správne identifikovať svoje štandardy/nároky"
Správne identifikovať svoje štandardy totiž neznamená zamerať sa na určité povrchové črty človeka, ale zamerať sa na to, čo je pre teba najdôležitejšie vo vzťahu.
Tu si musíš určiť jednu, dve, maximálne tri vlastnosti alebo charakteristiky, bez ktorých podľa teba nemôžeš fungovať vo vzťahu, bez ktorých ten vzťah pre teba stráca význam.
Pre niektorých ľudí to môže byť napríklad čestnosť. Môže to byť rešpekt. Môže to byť dôvera. Môže to byť férovosť. Pre každého človeka to môže byť niečo iné a aj to je niečo iné.
Pre teba je dôležité, aby si sa zamyslela aj nad svojimi bývalými vzťahmi, bývalými partnermi a porozmýšľala, prečo sa tieto vzťahy skončili. Čo bol ten bod zlomu, keď si sa ty rozhodla ten vzťah ukončiť. Keď si zistila, že toto už nemá význam, že v takomto vzťahu nemá význam pokračovať.
Príklad na lepšie pochopenie:
Predstav si napríklad, keď sa uchádzaš o zamestnanie. Vyberáš si svoju prácu a v tom prípade sa rozhoduješ tiež na základe určitých tvojich požiadaviek, na základe tvojich určitých štandardov. Pre niekoho je to výška platu, pre niekoho možnosť kariérneho rastu, pre niekoho je to práca v určitej oblasti, v ktorej sa chce rozvíjať - stať sa expertom.
V tom momente, keď tá práca už nenapĺňa a nedáva ti to, čo od nej požaduješ, nespĺňa tie tvoje nároky, tie tvoje požiadavky, tak sa rozhodneš z nej odísť.
Takže toto je ten základ, aby si pochopila, v čom spočívajú štandardy - tie tvoje nároky, na základe ktorých máš definovať, akého partnera chceš.
Štandardy predstavujú to, čo je pre teba to "zásadné", čo tam musí byť a bez čoho nemôže tvoj vzťah fungovať.
Akou ženou si v partnerských vzťahoch?
Urob si krátky kvíz a zisti, aké sú tvoje silné a slabé stránky v romantických vzťahoch, čo ťa blokuje od vzťahu, po akom túžiš a ako si zlepšiť šance pri zoznamovaní.
Odhaľ svoj "profil lásky".
3. znižovanie nárokov
Ďalšou chybou, ktorú ženy veľmi často robia, je, že znižujú svoje štandardy, čo sa prejavuje v dvoch rovinách.
Vyberáš si partnera, o ktorom už dopredu vieš, že nespĺňa tvoje štandardy
Je to preto, že si hovoríš, že tento človek má o mňa záujem, a bojíš sa ísť za človekom, ktorý by síce napĺňal tvoje štandardy, ale ty neveríš, že by ťa tento človek chcel.
Preto sa bojíš odmietnutia. Bojíš sa ísť, dá sa povedať - s kožou na trh - práve preto, že možno máš pocit, že ty nemáš čo tomuto človeku ponúknuť. A práve preto znižuješ svoje štandardy a uspokojíš sa v málom.
Tu si treba však uvedomiť, že znižovanie štandardov v žiadnom prípade nevedie k šťastnému vzťahu.
Prispôsobuješ svoje štandardy partnerovi
V tomto prípade upravuješ svoje nároky na základe partnera, aby sa tvoje štandardy nejakým spôsobom zosúladili s jeho správaním.
A v takomto prípade dochádza k tomu, že akceptuješ nevhodné zlé správanie partnera. Práve tým, že znižuješ svoje štandardy, mu umožňuješ, aby sa k tebe správal stále horšie a horšie, pretože tento človek vidí, že ty nemáš svoje hranice, nemáš ich pevne vymedzené a dokážeš akceptovať akékoľvek jeho správanie.
Ako si teda nastaviť správne tie svoje štandardy?
1. nastav si reálne požiadavky
V prvom rade je potrebné, aby si si teda nastavila reálne štandardy, ktoré sú založené na tom, čo je pre teba vo vzťahu maximálne dôležité, čo je pre teba zásadné a bez čoho vo vzťahu nemôžeš existovať.
Tu sa pozeraj hlavne na tie charakteristiky, ako je správanie partnera, aké sú jeho podstatné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú kvalitu vášho vzťahu.
2. daj mu šancu
Potom je dôležité, aby si mu dala šancu, aby sa prejavil. Aby si neočakávala nejaké jeho správanie na základe tvojich projekcií (očakávaní), ktoré máš vo svojej hlave, ale nechala, aby sa situácia vyvíjala plynule.
A keď mu dáš tú šancu sa prejaviť, uvidíš, že či tento človek spĺňa tvoje požiadavky/tvoje nároky. A na základe toho potom už budeš vedieť, či je to vhodný partner pre teba alebo to nie je vhodný partner pre teba.
Prečo treba znížiť tvoje očakávania
Dôležité je teda, aby si mala reálne nastavené svoje nároky, ale zároveň aby si nemala veľké očakávania. Pretože náš hnev, naša nespokojnosť vo vzťahoch všeobecne, nielen v partnerských vzťahoch, vždy vyplýva z toho, že máme nejaké nereálne očakávania alebo máme očakávania - tie "naše očakávania" od iných ľudí.
Ale v podstate si treba vždy uvedomiť, že žiadny človek nebude na sto percent spĺňať naše požiadavky/naše nároky.
Cesta k dobrému vzťahu teda nie je v tom, že budeš mať vysoké očakávania alebo že budeš znižovať svoje štandardy, svoje nároky, ale práve naopak. Správnou cestou je, že budeš mať vysoké nároky, ktoré sú reálne nastavené, a zároveň budeš mať čo najnižšie očakávania.
PREČÍTAJ SI AJ:
Nevhodný partner alebo Prečo sa ocitáš vo vzťahoch s nesprávnymi mužmi
© Dana
Image by Pana Kutlumpasis from Pixabay