Prečo sa uspokojíš s málom, hoci si zaslúžiš viac

Prečo sa uspokojíš s málom a čo vlastne znamená "málo"? Si vo vzťahu, no necítiš sa šťastná. Napriek tomu, že sa veľmi snažíš, od partnera nedostávaš to, čo by si chcela. Uspokojíš sa s málom, hoci dobre vieš, že si zaslúžiš viac. 

Snažíš sa presvedčiť samu seba, že takto je to fajn, že takto je to lepšie, ako byť sama...

Dotieravé otázky v tvojej hlave sa však ozývajú stále častejšie: Je hriech požiadať o to, čo si zaslúžiš? Je hriech mať svoje nároky?

Vraj treba byť vďačný a uspokojiť sa aj s málom...

Vraj vzťahy sú o kompromisoch...

Čo však znamená "uspokojiť sa s málom"? Kde je hranica, pod ktorú by si nemala ísť? V dnešnom videu sa dozvieš najčastejšie dôvody, prečo sa uspokojíš s málom (hoci si zalúžiš viac), ako zmeniť svoje nastavenie a aké správanie partnera si všímať, aby si si nevyberala mužov, ktorí ti nebudú dávať to, čo si zaslúžiš. Zistíš aj druhy správania mužov, pri ktorom nesmieš robiť kompromisy.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Tvoj vzťah nie je taký, aký by si chcela, no napriek tomu sa uspokojíš s málom. Prečo robíme vopred kompromisy, uspokojíme sa s málom a nejdeme si za tým, čo si naozaj zaslúžime?

 

Všetci túžime po šťastí a žiť v kvalitných vzťahoch. Realita však býva často iná...

Často sa nám stáva, že sa ocitneme vo vzťahu s človekom, ktorý nám nedokáže dať to, čo by sme od vzťahu chceli. 

Často fungujeme vo vzťahu s človekom, ktorý sa k nám správa zle.

S človekom, ktorý nás nedokáže pochopiť alebo nás nedokáže podporovať tak, aby sme pri ňom dokázali rásť. 

Napriek tomu, že si uvedomujeme, že náš vzťah nie je ani zďaleka taký, aký by sme chceli, v takomto vzťahu zostávame.

Prečo sa vo vzťahu uspokojujeme s málom, hoci vieme, že si zaslúžime viac? 

1. Strach

Problémom je, že sa bojíme. Máme strach z toho, že zostaneme samy. Bojíme sa osamelosti, lebo si myslíme, že keď si nastavíme svoje štandardy, svoje požiadavky, tak partner ich nebude chcieť naplniť a odíde, alebo ich nebude vedieť naplniť.

2. Nízke sebavedomie

Druhým dôvodom je, že si myslíme, že nie sme dostatočne dobré. Že nie sme také dobré, aby sme si zaslúžili lásku, po akej túžime, a takého partnera, akého by sme chceli mať

A práve preto sa uspokojujeme s tým, čo máme, a neveríme, že by sme mohli mať aj niečo lepšie alebo niečo iné.

3. Postavíme si partnera na piedestál

Problém môže byť aj v tom, že vyhodnotíme charakteristiky a vlastnosti partnera, ktorého máme, ako lepšie alebo na vyššej úrovni v porovnaní s tým, aké máme my. 


A v takom prípade si partnera postavíme na piedestál. Myslíme si, že keď partner trebárs lepšie vyzerá, má lepšiu kariéru a lepší príjem, že je lepší, ako sme my. 


A vtedy sme rady, že práve tento človek je s nami vo vzťahu, že tento človek si nás vybral, a nekladieme dôraz na to, ako sa k nám správa -  že možno sa k nám nespráva dobre - lebo ako dôležitejšie berieme práve charakteristiky, ako sú kariéra, spoločenský status, vzhľad.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 


Ocitáme sa vo vzťahoch, kde sa uspokojuje s málom práve preto, že sa bojíme osamelosti. Bojíme sa hovoriť o našich potrebách, o našich požiadavkách. Bojíme sa žiadať viac, lebo si myslíme, že nemáme nárok dostať viac, lebo sme presvedčené, že nie sme dostatočne dobré alebo nie sme hodné toho, aby sme dostávali viac.

Ako však takéto naše nastavenie zmeniť? 

Čo znamená "neuspokojiť sa s málom"

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, čo znamená neuspokojiť sa vo vzťahu s málom.

V tomto prípade ide o rozlíšenie medzi tým, čo je pre vzťah dôležité, aké vlastnosti a charakteristiky partnera sú dôležité na budovanie kvalitných zdravých vzťahov a aké sú len bonusom, ktoré môžu spríjemniť náš vzťah.

Pretože veľmi často si hľadáme partnera, ktorý dobre vyzerá. Chceme, aby mal nejaký spoločenský status, ale neuvedomujeme si, že toto sú síce veľmi zaujímavé charakteristiky a môžu veľmi spríjemniť náš vzťah, ale nie sú podstatné pre to, aký kvalitný ten vzťah bude, aký kvalitný vzťah dokážeme vybudovať.

Práve preto je potrebné, aby sme sledovali správanie partnera.

Aby sme sledovali, aký má tento človek charakter.

Aký je vo vzťahu k plneniu určitých záväzkov, či sa nebojí záväzkov.

Či je tento človek lojálny.

Či je tento človek zodpovedný.

Či plní všetko to, čo sľúbil.

Či dokáže milovať a akceptovať.

Toto sú všetko vlastnosti, ktoré sú oveľa dôležitejšie a ktoré sú zásadné, ak chceš budovať kvalitný vzťah s mužom.

Pokiaľ si ty toto nenastavíš a nerozlíšiš, tak sa ti môže stať, že sa budeš ocitať vo vzťahoch s mužmi, ktorí síce budú veľmi šarmantní, ktorí budú mať spoločenský status, ktorí budú mať veľmi dobrý príjem, ale napriek tomu sa títo muži môžu k tebe správať zle.

Takže aby si sa vyhla kolotoču úplne zlých vzťahov, nezdravých vzťahov, je dôležité, aby si vedela selektovať, čo je pre kvalitný vzťah dôležité a na čo sa máš zamerať.

Zvýš svoje sebavedomie a uvedom si, čo od vzťahu chceš

Potom je veľmi dôležité, aby si zvýšila svoje sebavedomie a aby si vedela, čo od vzťahu chceš. Aby si vedela, aké sú tvoje potreby. Aby si vedela, aké správanie partnera akceptuješ, ale aké v žiadnom prípade neakceptuješ.

Pretože to, čo budeš tolerovať, toho budeš mať vo vzťahu stále viac a viac. 

Buď aj ty skvelou partnerkou

Ďalej je veľmi dôležité, aby si si uvedomila, že keď chceš mať skvelého partnera, nie je to jednostranná záležitosť.

Musíš byť skvelou partnerkou aj ty.

To znamená, že pokiaľ ty máš určité požiadavky, určité štandardy, ktoré chceš, aby on napĺňal, aby si ty bola spokojná, počítaj s tým, že aj tento muž bude podobné veci očakávať od teba.

A pýtaj sa samej seba, či to dokážeš napĺňať aj ty. Lebo keď máš tieto požiadavky, tak by si toto všetko mala vedieť naplniť a poskytnúť partnerovi aj ty.

Akceptuj, že nájsť vhodného partnera si vyžaduje čas

A v neposlednom rade je veľmi dôležité, aby si si uvedomila aj to, že pokiaľ chceš nájsť partnera, ktorý skutočne bude napĺňať tvoje vyššie štandardy, vyššie nároky, a budeš chcieť, aby si od vzťahu dostávala skutočne to, čo si zaslúžiš, že to bude trvať dlhšiu dobu, ako keby si sa uspokojila s málom. Ako keby si robila veľmi veľa kompromisov už na začiatku vášho vzťahu. 

A na tejto ceste sa ti môže stať, že budeš zrazu niekedy možno aj znechutená alebo budeš mať pocit, že to chceš vzdať.

Že nebudeš vidieť, kedy sa konečne dostaví výsledok, pretože toto trvá určitú dobu.

A v takomto prípade je dôležité, aby každá žena vedela, že je to vždy na jej rozhodnutí. Že každá z nás sa rozhoduje, či sa chceme uspokojiť s málom a chceme vzťah za každú cenu hneď teraz, alebo radšej budeme budovať najprv svoj osobný život.

Rozvíjať vzťah, ktorý máme k sebe. Pochopiť samu seba. Následne si stanoviť svoje štandardy a potom sa zamerať na to,  že hľadáme takého partnera, ktorý sa k nám skutočne bude hodiť.

Kedy nerobiť kompromisy

Každá z nás by si však mala uvedomiť, že keď robíme kompromisy (pretože vo vzťahoch sa určite musia robiť aj určité kompromisy),   je dôležité vedieť, v akých situáciách by kompromisy žiadnom prípade robiť nemala.

A to je v prípade, keď sa partner k tebe správa zle.

Keď si ťa partner neváži.

Keď ťa partner vôbec nerešpektuje a neberie do úvahy tvoj názor.

Keď partner vidí len seba a nezaujímaš ho ty, nezaujímajú ho tvoje pocity.

Keď nevieš, na čom vo vzťahu si, pretože partner sa správa tak, ako keby si bola len určitým jeho záložným riešením.

Keď partner napríklad klame.

Keď ťa podvádza.

Keď ti neodpovedá na telefonáty a nechce s tebou normálne komunikovať.

Keď používa na teba rôzne manipulatívne techniky.

Toto sú všetko spôsoby správania, ktoré v žiadnom prípade vo vzťahu neakceptuj, netoleruj, pretože akonáhle pri takomto správaní začneš ustupovať, začneš dávať druhé šance, tak tohto správania budeš mať vo vzťahu stále viac a zrazu si uvedomíš, že si skutočne vo vzťahu, ktorý namiesto toho, aby ti niečo dával, tak ti bude brať.

Bude ti ukrajovať tvoje sebavedomie, tvoju sebaúctu. A budeš si uvedomovať, že ty si tá, ktorá sa v tomto vzťahu uspokojuje s málom, hoci si zaslúži oveľa viac, ale nedokáže o to "viac" požiadať a nedokáže si to "viac" presadiť. 

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

© Dana

Image by Dimitar Veselinov from Pixabay 

Zdieľaj s priateľmi
>