Zabijak vzťahov Ničíš si takto svoj vzťah?

Cítiš sa mizerne. Si zmätená tým, čo ti povedal alebo čo urobil. Nevieš sa na nič sústrediť a v hlave si premietaš udalosti posledných dní, vaše rozhovory, textové správy. Niekde tam predsa musí byť vysvetlenie, čo má za lubom. Zlé skúsenosti z minulých vzťahov znova ožívajú a tvoje pochybnosti rastú. Veríš, že je to zlé a že sa znova opakuje to, čo si už zažila.

Vo videu sa dozvieš, ako sa tvoja myseľ stáva tvojím najväčším nepriateľom, zabíja vzťah a ničí tvoju psychickú pohodu, ale aj čo môžeš urobiť, ak tento zabijak vzťahov ticho číha na tvoj vzťah.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Niečo povedal alebo urobil a ty začneš rozmýšľať, čo za tým je. V tvojej hlave začne vznikať kopec rôznych negativnych scenárov, ktoré ti majú potvrdiť tvoje obavy.

Možno aj ty poznáš takéto situácie: 

Snažíš sa dovolať svojmu partnerovi, no on dlho nedvíha a vtedy ti zrazu napadne myšlienka: S kým asi je? 

Možno zrušil stretnutie a teba prepadne strach, že: Určite o mňa stratil záujem.

Povie ti, že chce, aby ste spomalili tempo vývoja vášho vzťahu, a teba chytí panika, že sa chce určite s tebou rozísť.

Zostáva dlho v práci a ty začneš rozmýšľať: Naozaj je v práci alebo je v tom niekto iný?

Toto je len prvá myšlienka, ktorá ti napadne, a po nej nasledujú ďalšie, pretože tvoja hlava si začne vytvárať ďalšie scenáre, ktoré majú potvrdiť tvoje pochybnosti, ktoré zrazu začnú vznikať. 

Začneš viac analyzovať jeho správanie. Začneš si znova čítať jeho správy, aby si našla dôkazy.

Hoci niekedy tieto tvoje pochybnosti môžu poukazovať na reálny problém, veľmi často, a to hlavne vtedy, ak máš sklony príliš - priam posadnuto - analyzovať správanie partnera, nie sú založené na realite a ide len o pochybnosti, ktoré si vytváraš vo svojej hlave.

V takomto prípade zrazu nájdeš problémy tam, kde v skutočnosti nie sú. A čo je najhoršie, ty im aj uveríš.

Prečo sa takto správame 

Za takýmto naším správaním môžu byť rôzne dôvody, ale veľmi častými sú tieto dva. 

1. Neistota

Vyplýva hlavne:

  • z našich minulých negatívnych skúseností

Zo skúseností, ktoré si mala z predchádzajúcich vzťahov s predchádzajúcimi partnermi. Ak si napríklad bola vo vzťahu s mužmi, ktorí ťa podvádzali, ktorí sa k tebe zle správali, ktorí ťa zraňovali, ktorí ťa nejakým spôsobom zradili, tak je prirodzené, že očakávaš takéto správanie aj od nového partnera.

  • z nášho nízkeho sebavedomia

V takomto prípade neistota môže vyplývať z toho, že máš nízke sebavedomie, pretože ty sa necítiš dostatočne dobrá. Necítiš sa taká dobrá, ako sú napríklad iné ženy, a preto sa s nimi veľmi často aj porovnávaš.

2. Strach 

Strach z toho, že oňho prídeš, že si už nikdy nikoho takéhoto nenájdeš. 

Strach z osamelosti alebo strach z toho, že budeš nemilovaná.

Samozrejme, tých strachov môže byť oveľa viac.

Čo môže spôsobiť takéto tvoje správanie 

V prvom rade spôsobuje to, že strácaš dôveru vo svojho partnera. A akonáhle sa vo vzťahu stratí dôvera medzi partnermi, tak sa naruší základ fungovania každého zdravého vzťahu.

Zároveň sa cítiš stále horšie, pretože si nespokojná, nešťastná a to negatívne vplýva na tvoje psychické zdravie.

Čo môžeš robiť v takejto situácii 

Zisti, prečo sa takto správaš

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť takéhoto prílišného analyzovania, je prísť na to, že prečo to vlastne robíš.

Polož si rôzne otázky.

Napríklad: 

Prečo sa takto správam?

Čo ma ovplyvňuje?

Z čoho mám strach? Sú to zlé skúsenosti z minulých vzťahov, a preto sa bojím, že sa tento nový partner bude správať takým istým spôsobom ako môj predchádzajúci partner?

Je to preto, že mám strach, že si už nikoho nenájdem? (a s týmto môže byť spojené aj tvoje nízke sebavedomie). 

Alebo je to preto, že máš hlave kopec sebazväzujúcich tvrdení o mužoch - že všetci muži sú rovnakí, že mužom netreba veriť a podobne. 

Nehľadaj vysvetlenie u iných ľudí

Ak už vieš, aké sú dôvody, prečo príliš analyzuješ správanie partnera, je dôležitá aj to, aby si v prípade, ak partner niečo spraví alebo niečo povie, čo sa ti nezdá, nezačala hľadať vysvetlenie jeho správania alebo toho, čo povedal, u iných ľudí.


Aby si sa nezačala pýtať svojich kamarátov, že: Čo tým asi myslel? Čo to má znamenať?


Pretože toto mnohé z nás robíme.


Uvedom si, že nikto ti to nemôže povedať, pretože toto vie len on. A ak ti aj kamarátka povie, čo si ona pod tým predstavuje, je to len jej vysvetlenie na základe jej životných skúseností a nemusí to mať nič spoločné s tou tvojou skutočnou situáciou.

Prestaň analyzovať a začni komunikovať

Namiesto vytvárania scenárov vo svojej hlave sa začni partnera pýtať. Začni s ním o daných veciach komunikovať a na základe jeho odpovedí potom uvidíš, či sa stotožníš s jeho vysvetlením alebo či v jeho vysvetlení budeš vidieť varovný signál.


Môžu to byť napríklad varovné signály v jeho správaní. Napríklad vtedy, keď ti povie, že on ten váš vzťah ešte neberie ako niečo seriózne, pretože on nič seriózne nechce, ale ty si už myslíš, že ste v serióznom vzťahu, pretože všetko funguje, ale nikdy ste sa na túto tému spolu nerozprávali. A práve vtedy vidíš, že každý z vás chce niečo iné. 


Takisto môže byť varovný signál v tvojom správaní. Napríklad je to vtedy, keď ty veľmi rýchlo skočíš do vzťahu, veľmi rýchlo sa zamiluješ a hneď berieš tohto muža ako muža svojho života a začneš si predstavovať vašu spoločnú budúcnosť na základe toho, že sa ti veľmi páči, ale v skutočnosti ho ešte nepoznáš.


Potreba komunikovať priamo je nevyhnutná práve preto, aby si naozaj vedela, čo partner tým svojím vyjadrením alebo tým svojím správaním myslí.


Ľudia však majú veľký strach komunikovať otvorene a priamo, pretože si myslia, že niečo pokazia alebo že sa dozvedia od partnera niečo, čo počuť nechcú.


Tu si treba uvedomiť, že len otvorená a priama komunikácia je základom pre každý zdravý vzťah, pretože len vtedy sa dozvieš, aké sú myšlienky, názory, pocity a potreby toho druhého. 


Pokiaľ to takto nerobíte, pokiaľ sa nenaučíte otvorene a priamo komunikovať, tak sa vystavujete tomu, že sa roztočí špirála domnienok a rôznych dohadov. Z toho potom vyrastú stále väčšie pochybnosti o partnerovi a to bude vytvárať stále sa zväčšujúcu priepasť nepochopenia medzi vami, čo nakoniec bude viesť k zhoršovaniu vášho vzťahu a v horšom prípade dokonca aj k jeho skončeniu.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>