Chceš šťastný vzťah? Neopakuj túto chybu...

Túžiš po šťastnom vzťahu a si ochotná preň urobiť všetko, čo je v tvojich silách. Často oveľa viac, ako je potrebné. Pre šťastný vzťah a partnera si ochotná zmeniť svoje zvyky, zredukovať kontakty s ľudmi, ktorých máš rada, vzdať sa aktivít, ktoré ťa robia šťastnou....vzdať sa svojho života.

Nevidíš v tom problém, pretože veríš, že partner prinesie do tvojho života šťastie. Že s ním bude všetko oveľa lepšie ako bez neho. On je predsa tvoj život.

V dnešnom videu sa dozvieš, prečo je dôležité brať vzťah a partnera ako dôležitú súčasť svojho života, no nikdy nie ako svoj život. Zároveň v ňom nájdeš aj tipy, ako postaviť svoj život na viacerých pilieroch a prispeť tak k zvyšovaniu kvality vášho vzťahu.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Kvalita našich vzťahov ovplyvňuje náš život, a preto je prirodzené, že túžime po šťastných vzťahoch. Netreba sa preto čudovať, že keď sa vo vzťahu ocitneme, začneme robiť v našom živote zmeny. Mnohé z nich však v dlhodobom horizonte nevedú k šťastnejšiemu vzťahu ani k našej osobnej spokojnosti, ale práve naopak. 

Tvoj "single" život

Predtým, ako vstúpiš do vzťahu, máš svoj život. Vytváraš si ho podľa seba a zvyčajne je založený na niekoľkých pilieroch, na niekoľkých oblastiach, ktoré sú pre teba veľmi dôležité.

Napríklad je to rodina, priatelia, tvoje záujmy a záľuby, tvoj čas, ktorý venuješ sama sebe, a veľmi často, samozrejme, tam patrí aj práca alebo škola.

single život - piliere

Tvoj život vo vzťahu

Akonáhle sa však ocitneš vo vzťahu, tak prenesieš svoju pozornosť na toho nového človeka. Na človeka, o ktorom si myslíš, že on bude prinášať do tvojho života šťastie, že s ním to bude oveľa lepšie ako bez neho.

Toto tvoje nastavenie potom vedie k tomu, že začneš svoj život budovať okolo tohto človeka. Postupne začneš meniť svoje návyky. Začneš meniť ten svoj doterajší život a stále viac ho prispôsobuješ tomuto novému človeku a tvojmu novému vzťahu.

Časom sa však dostávaš do situácie, že tvoj život sa neskladá z niekoľkých pilierov, lebo tie jednotlivé piliere postupne vypadávajú z tvojho života.

Zrazu sa mnohé z nás ocitnú v situácii, že nám zostane jediný základný pilier, ktorým je tvoj partner a tvoj vzťah.

vzťah - piliere života

Vo fáze silných emócií, keď si zamilovaná, si tieto zmeny nevšímaš. Práve preto, lebo prežívaš veľmi krásne a šťastné obdobie svojho života. Veríš tomu, že si našla toho správneho človeka a že toto bude trvať večne. Že u vás to bude iné ako u tých ostatných. 

No ale, žiaľ, každý vzťah má svoje fázy a jednotlivé fázy tak, ako majú svoj začiatok, majú aj svoje koniec.

A keď sa vzťah dostane do ďalšej fázy a keď už opadnú tie silné emócie, zrazu zistíš, že sa častejšie ocitáte v situáciách, keď ťa trebárs partner nahnevá, keď ťa sklame jeho správanie, keď ti na ňom začne niečo prekážať.

Možno niečo, čo si si predtým nevšimla, alebo si si to aj všimla, ale si tomu neprikladala žiadny význam. 

A práve vtedy ti tie jednotlivé piliere, ktoré si vylúčila zo svojho života, začnú chýbať.

Ešte nie si členkou FB skupiny Ženy z Venuše?

Požiadaj o členstvo, vyplň odpovede na všetky 3 otázky a potvrď, že súhlasíš s podmienkami. 

FB_skupina_zenyzvenuse

Prečo je nebezpečné zriecť sa svojho života "mimo vzťahu"

Tým, že si sa vzdala svojho života mimo vzťahu (dôležitých pilierov svojho života), sa tvoj život stal závislý od tvojho partnera a od tvojho vzťahu. 

Ocitla si sa v pasci, kde od jediného človeka žiadaš,  aby napĺňal všetky možné tvoje potreby, pričom tento jediný človek nie je schopný toto všetko naplniť. Tento jeden človek nemôže napĺňať to, čo si dovtedy brala z rôznych častí, z rôznych oblastí svojho života.

Práve preto sa ocitáš v situáciách, že:

Potrebuješ jeho uznanie, pozornosť, čas  a urobíš čokoľvek, aby si ich získala. 

Necháš, nech o všetkom rozhoduje napriek tomu, že s tým nesúhlasíš.

Akceptuješ jeho nevhodné správanie, pretože máš strach, že oňho prídeš.

Žobreš, aby sa s tebou rozprával. 

Priveľmi sa naňho upneš, pretože máš jedine jeho, a práve vtedy mu nedáš dýchať, čo úplne ruinuje váš vzťah, pretože žiadny muž nemá rád ženu, ktorá sa naňho nalepí a nedokáže mu poskytnúť priestor.

A hlavne - mýliš si lásku so závislosťou od lásky.

Čo robiť, aby si začala opäť budovať aj svoj život mimo vzťahu a založila ho na niekoľkých hodnotných pilieroch? 

1. Stretávaj sa s ľudmi

Tu je dôležité, aby si v prvom rade začala opäť komunikovať s ľuďmi, aj keď si kontakty zredukovala alebo obmedzila. Je dôležité, aby si sa stretávala s členmi rodiny, s priateľmi alebo aby si si našla nových priateľov. 

2. Vráť sa k svojim záľubám

Druhou dôležitou súčasťou tejto tvojej zmeny je to, že sa opäť vrátiš k svojim záľubám. A pokiaľ ich už nechceš robiť, nechceš sa im venovať, tak je potrebné, aby si si našla niečo nové, čo ťa bude baviť, čo ťa bude napĺňať a čomu budeš venovať určitú časť svojho času.

3. Vyčleň si čas "len pre seba"

Potom je veľmi dôležité, aby si nezabúdala na seba. Aby si mala ten vyhradený čas len pre seba. Čas, keď ťa nikto nebude rušiť, a je jedno, čo budeš robiť. Ale je to tvoj čas, ktorý patrí len a len tebe.

4. Otvorene komunikuj s partnerom

No a v neposlednom rade je veľmi dôležité, aby si otvorene komunikovala o svojich potrebách s tvojím partnerom, ale zároveň aby ste sa bavili aj o jeho potrebách a aby ste sa nebáli hovoriť o tom, aká dôležitá je voľnosť - určitý priestor vo vzťahu pre oboch partnerov - ľudí, ktorí sa milujú a ktorí chcú budovať kvalitný vzťah.

Čo znamená mať "vlastný život mimo vzťahu"

Mať svoj vlastný život aj mimo vzťahu v žiadnom prípade neznamená, že si nevážiš svojho partnera alebo že chceš dokonca viesť nejaký separátny život, alebo mať pred ním tajomstvá. 

Práve naopak.

Mať svoj vlastný život aj mimo vzťahu znamená, že chceš mať zdroj svojej sily. Zdroj, z ktorého čerpáš práve vtedy, keď vo vzťahu máte problémy. Je to spôsob, ako sa odpojiť na chvíľočku od tých problémov, pozrieť sa na vašu situáciu s nadhľadom a urovnať si myšlienky. Aby si bola schopná sa potom vrátiť späť k partnerovi a úplne racionálne s ním riešiť vzniknutú situáciu vo vzťahu. 

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>