Je to skutočná láska? Ako rozlíšiť lásku od zamilovanosti

"Je to skutočná láska?" Otázka, ktorú si kladieš, keď sa vo vašom vzťahu objavia menšie či väčšie konflikty. Ešte stále cítiš tú omamnú chuť lásky zo začiatku vášho vzťahu. Dnes však všetko chutí ináč.

Nechápeš, prečo sa to všetko zrazu zmenilo. Prečo sa vám to stalo, keď ste sa tak veľmi milovali.

Láska, ktorú si zažila, je úplne iná od tej, ktorú prežívaš teraz. Vlastne ani nevieš, či prežívaš lásku a čo vlastne láska je.

Vo videu sa dozvieš zásadné rozdiely medzi láskou a zamilovanosťou, ako aj základné prísady, z ktorých je skutočná láska namixovaná.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Dnešné video je o láske, pretože po nej túžime všetci a všetci ju hľadáme, no často si ju zamieňame so zamilovanosťou a máme o nej veľmi nereálne predstavy. Práve preto sa v dnešnom videu dozvieš, aké sú rozdiely medzi láskou a zamilovanosťou a čo vlastne treba hľadať.

V predstavách mnohých z nás sa láska spája s romantikou, so vzrušujúcimi pocitmi, motýlikmi v bruchu a s túžbou byť s partnerom čo najviac.

Ide však o mylný obraz, pretože všetky tieto atribúty nehovoria o láske, ale o zamilovanosti.

Ako sa prejavuje zamilovanosť 

Zaľúbenosť je počiatočná fáza vzťahu a predstavuje určitú formu posadnutosti iným človekom, ktorá je založená na chemických látkach, ktoré sa tvoria v našom mozgu.

Vysoká hladina dopamínu spôsobuje, že cítiš eufóriu. Sérotonín zodpovedá za pocity šťastia.

Tieto látky ovplyvňujú naše emócie, našu myseľ, naše telo.

To má potom na svedomí, že neustále rozmýšľaš o ňom. Túžiš po jeho prítomnosti. Cítiš silnú sexuálnu príťažlivosť. Máš problémy zaspať.

Keďže o tomto človeku ešte takmer nič nevieš, ako napríklad reaguje v rôznych životných situáciách, aká je jeho minulosť, tak máš vytvorenú určitú predstavu - určitú fantáziu o ňom, aký je. A si presvedčená, že si našla toho pravého.

Zo seba ukazuješ len to najlepšie podobne ako on. Je to totiž fáza, keď sa snažíme všetci pôsobiť čo najdokonalejšie.

V tomto období nie je možné robiť správne rozhodnutia, pretože nedokážeme reálne vyhodnocovať situáciu a vidieť aj chyby partnera.

Hladina dopamínu však postupne v našom organizme klesá a až potom začneme vidieť reálny život.

Motýliky v bruchu niekam odletia. Na partnera už nemyslíš 24 hodín denne. Zrazu začneš vidieť na ňom aj chyby, ktoré si predtým nevidela.

Už neriešite len samé príjemné veci, ale sa začnú vo vašom živote objavovať aj rozdielne názory, potreba akceptovať partnera aj s jeho chybami.

Vznikajú rôzne menšie či väčšie konflikty, potreba robiť kompromisy a taktiež pracovať na vzťahu.

Práve preto mnohí ľudia začnú v tomto období strácať o partnera záujem, lebo už necítia to, čo cítili. Ľudia, ktorí posudzujú vzťah na základe toho, aký bol predtým, majú pocit, že sa postupne od "odmilovávajú". Chcú totiž stále cítiť to, čo cítili vo fáze, keď bola hladina dopamínu príliš vysoká. Z toho dôvodu niektorí ľudia aj podľahnú tomuto volaniu a idú zo vzťahu do vzťahu.

Pokiaľ sa však rozhodnú pokračovať vo vzťahu, dostávajú sa do ďalšej fázy, keď zamilovanosť, respektíve "romantická láska" je vystriedaná iným druhom lásky, a to láskou skutočnou.

Ako sa prejavuje skutočná láska

Práve v tejto fáze už nepociťuješ tie pocity ako pri zamilovanosti, no buduje sa tu emocionálne spojenie a intimita medzi partnermi.

Na rozdiel od zamilovanosti, ktorá bola založená na veľmi intenzívnych pocitoch, keď sa cítime neskutočne dobre a sme dokonca závislí od týchto pocitov, podstatou lásky je náš záväzok voči inému človeku.

V tejto fáze už ide o bežný život, ktorý už nie je taký atraktívny, ako bol v čase zamilovanosti.

Láska nie je taká vzrušujúca ako zamilovanosť, pretože si vyžaduje neustále úsilie, obete a prácu.

Láska je to, že chceš byť s partnerom, aj keď ťa nahnevá, keď ťa sklame, keď ťa zraní, pretože ti na ňom napriek tomu všetkému záleží.

Skutočná láska je teda tvoj výber, že napriek chybám a nedokonalostiam, ktoré partner má, chceš byť s ním a pracovať spoločne na budovaní vzťahu.

Nie si s ním preto, lebo nemáš inú možnosť, napríklad z finančných dôvodov alebo zo strachu byť sama. Ale naozaj si s ním preto, že to chceš, že si si ho vybrala.

Čo je teda skutočná láska? 

Skutočná láska je o silnom emocionálnom spojení dvoch ľudí. 

Je o tom, že sa pri partnerovi cítiš bezpečne a dobre

Je tiež o tom, že ťa partner podporuje a vždy (v dobrom i v zlom) sa môžeš naňho stopercentne spoľahnúť

Láska je o tom, že je medzi vami vysoký stupeň dôvery, pretože bez dôvery nie je možné mať zdravý vzťah. 

Taktiež je o tom, že sa rešpektujete a akceptujete takí, akí ste, a nemáte potrebu jeden druhého meniť. Rešpektujete svoje rozdielne názory, svoje slabé stránky, ale aj svoje silné stránky. 

Láska je aj o schopnosti odpúšťať a vedieť sa ospravedlniť, pretože každý z nás robí chyby a je preto dôležité si ich priznať, vedieť sa ospravedlniť, ale takisto treba vedieť prijať ospravedlnenie a odpustiť a nepoužívať chyby partnera potom proti nemu v budúcnosti, napríklad pri najbližšej hádke. 

Láska je aj o tom, že dokážeme otvorene komunikovať o všetkom a spolu to riešiť. 

Je aj o tom, že vynakladáme obidvaja úsilie, aby sme podporovali jeden druhého a aby sme pre toho druhého chceli to najlepšie, snažili sa robiť jeho život lepším a jednoduchším. 

Láska je o tom, že sa dokážeme vcítiť do problémov partnera, hoci ich možno často nevieme ani pochopiť. 

Takisto je o rovnocennosti, že nikto vo vzťahu nie je dominantný, ale obaja máme rovnakú silu, no nikdy túto silu nepoužívame proti sebe.

Je o tom, že chceme byť s partnerom, pretože je pre nás prioritou

A zároveň je o tímovom zmýšľaní, lebo láska nie je o tom, čo chcem ja, ale čo chceme my a uvedomujeme si vždy, že ako naše skutky ovplyvňujú nášho partnera a náš vzťah. 

Láska je teda o záväzku jedného človeka voči druhému.

Rozdiely medzi láskou a zamilovanosťou 

Zamilovanosť vzniká náhle. Láska sa rozvíja a upevňuje postupne.

Zamilovanosť je dočasná a nie je možné ju udržať v takej podobe ako na začiatku. Láska, ak sa obaja partneri snažia, sa neustále upevňuje.

Zamilovanosť je zaľúbená do fantázie o ňom. Láska miluje človeka takého, aký naozaj je.

Zamilovanosť nevidí chyby partnera. Láska vidí aj chyby partnera, no napriek tomu chce byť s ním.

Zamilovanosť chutí omamne. Láska nechutí vždy príjemne a dobre, lebo je potrebné na nej neustále pracovať, vynakladať úsilie, neupevňuje sa totiž sama od seba.

Pri zamilovanosti je všetko jednoduché a romantické. Láska sa však rozvíja a upevňuje pri reálnych životných situáciách, ktoré nie sú vždy jednoduché.

Takže ako vidíš, je oveľa jednoduchšie byť zamilovaný ako milovať. 

Láska je výber, keď sa rozhodneme pre konkrétneho človeka napriek tomu, že poznáme jeho chyby a že počiatočné očarenie zmizlo. Je to naše vedomé rozhodnutie založené na tom, že napriek všetkému (dobrému zlému) chceme práve s ním zažiť príbeh nášho života, nie iba príbeh našej lásky.

© Dana

Photo by NeONBRAND on Unsplash

Zdieľaj s priateľmi
>