Keď si preňho len jednou z možností a nie jeho prioritou

Veľmi ti na ňom záleží, no nie si si istá, či to tak cíti aj on. Si preňho len jednou z možností alebo dôležitým človekom v jeho živote? Jeho správanie sa totiž mení ako aprílové počasie. Chvíľu je milujúcim partnerom, ktorý ti venuje svoju pozornosť, no potom sa odmlčí a ty nevieš, kde je problém.

Za žiadnu cenu ho nechceš stratiť a preto presviedčaš samu seba, že je príliš zaneprázdnený, preto sa neozýva, že je príliš unavený, aby si ho zaťažovala svojimi problémami, že treba trpezlivo čakať, kým sa sám rozhodne, kedy sa váš vzťah posunie ďalej.

Zvykla si si na omrvinky jeho pozornosti, ktoré v tvojom jazyku znamenajú, že má o teba záujem, že si preňho dôležitá. V skutočnosti si však iba jeho záložným plánom.

Vo videu sa dozvieš, čo robiť, ak ťa berie len ako jednu zo svojich možností, a znaky, že si preňho len plán B.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Chceš byť preňho dôležitá, no svojím správaním ti ukazuje, že si preňho len záložným plánom. 

Ak vidíš, že si preňho len záložný plán, určite si kladieš otázku: "Čo mám robiť, aby ma bral ako prioritu, aby som bola preňho dôležitá, ako je on pre mňa."

Hoci správanie iného človeka nemôžeš zmeniť, neznamená to, že nemáš žiadnu moc. Ty totiž učíš iných ľudí, ako sa k tebe majú správať, a robíš to tým, aké správanie od nich akceptuješ

Ak napríklad vidíš, že sa muž nesnaží robiť nič pre vzťah, lebo on na teba nemá napríklad čas, nevolá ti, nepíše, neplánuje spoločné stretnutia, nemá záujem investovať do vzťahu, no ty sa začneš snažiť viac, ty si aktívna namiesto neho a stále sa s ním napriek jeho sporadickému záujmu stretávaš, akceptuješ takéto jeho správanie.

Akceptuješ jeho pasivitu a to, že si ťa neváži a že ťa berie len ako svoj plán B.

Toto tvoje správanie jasne hovorí aj o tom, že ti záleží viac na ňom ako na sebe a že nemáš nastavené svoje zdravé hranice.

Ako zmeniť jeho správanie k tebe

Ak chceš, aby sa jeho správanie k tebe zmenilo, musíš v prvom rade zmeniť správanie, aké máš voči sebe, a prestať akceptovať od neho omrvinky jeho záujmu, ktoré ti príležitostne hodí.

Aby si prestala od neho akceptovať akékoľvek správanie, je dôležité, aby si mala jasno v tom, čo je pre teba vo vzťahu zásadné.

Ide o definovanie tvojich hodnôt, tvojich štandardov, pri ktorých nerobíš kompromisy, pri ktorých nezjednávaš, a pokiaľ vo vzťahu nie sú naplnené, nemáš o takýto vzťah záujem.

Ako komunikovať o svojich potrebách

Keď máš jasno v tom, aké sú tvoje potreby a aké sú tvoje štandardy, neboj sa o nich jasne a zrozumiteľne komunikovať. 

Tu je dôležité, aby si to vždy robila vhodným spôsobom. Bez vyčítania, obviňovania, sarkazmu či zbytočnej drámy, ale pokojne a s rešpektom k sebe, ako aj voči svojmu partnerovi. 

Neboj sa partnerovi povedať, že ti na ňom záleží, že je pre teba dôležitý, ale zároveň mu povedz, čo je pre teba dôležité aj vo vzťahu a čo od neho očakávaš. 

Ak nie si zvyknutá komunikovať o svojich potrebách a o tom, aké správanie od neho neakceptuješ, možno budeš cítiť strach z toho, že sa máš postaviť sama za seba.

Nevieš totiž, ako to on zoberie, ako on bude na toto všetko reagovať. Možno sa nahnevá, možno ťa bude chcieť opustiť. 

V takejto situácii si polož otázky: 

Prečo mám strach, že stratím muža, ktorý sa o mňa nesnaží? 

Prečo mám strach, že stratím muža, ktorý nerobí nič preto, aby boli naplnené aj moje potreby?

Prečo mám strach, že stratím muža, ktorému nezáleží, ako sa ja cítim?

Naučiť sa priamo komunikovať a postaviť za seba je dôležité nielen preto, že získaš jeho rešpekt, ale zároveň budeš mať aj rešpekt sama voči sebe

Na začiatku to nie je jednoduché, no je to naučiteľné a čím viac túto zručnosť praktizuješ, tým viac sa v nej aj zlepšuješ.

Viac o nastavení svojich zdravých hraníc, ako aj o komunikovaní o nich sa dozvieš na miniworkshope "Na mne záleží", kde sa budeme venovať práve tejto téme. 


Ak budeš s partnerom priamo komunikovať, uvidíš, ako bude reagovať.

  • Ak mu na tebe záleží, bude sa snažiť, aby napĺňal tvoje potreby, pretože chce, aby si bola šťastná. 
  • Ak však o teba skutočný záujem nemá, jeho správanie sa nezmení a ty budeš vedieť, na čom si. 

Práve nastavením svojich hraníc zistíš, kto je ochotný ich rešpektovať a kto nie.

To ti umožní šetriť svoj čas, ktorý by si strácala s človekom, ktorý pre teba nie je vhodný a ktorý si teba nevybral napriek tomu, že ty si si vybrala jeho. 

Ako zistíš, že pre muža nie si prioritou? 

Úplne jednoducho. Sleduj jeho správanie. Tvoje miesto v rebríčku jeho priorít ti dáva muž jasne najavo svojím správaním.

Je neustále zaneprázdnený

Na tvoje požiadavky, že s ním chceš tráviť viac času, odpovedá neustále výhovorkami o svojej zaneprázdnenosti.

Samozrejme, že v jeho živote môžu byť obdobia, keď má viac práce alebo iné povinnosti, alebo má veľmi časovo náročnú prácu (ak napríklad podniká).

Pokiaľ mu však na tebe a na vašom vzťahu záleží, vždy si nájde spôsob, ako byť s tebou, pretože si preňho dôležitá. 

Ak sa však s tebou stretáva len vtedy, keď sa mu to hodí, udržiava ťa vo svojom živote len trochou svojej pozornosti, nejde z jeho strany o skutočný záujem, ale si necháva otvorené možnosti, kým príde do jeho života niekto, kto mu bude vyhovovať viac ako ty.

Vyhýba sa rozhovoru o vašej spoločnej budúcnosti

Ide o situáciu, keď nechce vzťah, lebo ešte nie je pripravený sa viazať alebo si nie je istý, že ty si ženou, s ktorou si vie predstaviť svoju budúcnosť.

Rozhovoru o spoločnej budúcnosti sa vyhýba, lebo ju skrátka nevidí. Napriek tomu si ťa chce udržať, lebo mu vyhovuje presne taký vzťah, aký práve máte. Hoci sa mu páčiš a možno ťa má aj rád, nechce ani záväzok, ani emocionálne investovať, ale mu vyhovuje priateľstvo s benefitmi.

Nezaujíma sa o teba

Toto je ďalší signál. Nesnaží sa od tebe dozvedieť čo najviac, nepýta sa ťa na tvoj život, nezaujímajú ho tvoje potreby ani tvoje pocity.

Ak nie ste spolu, neozýva sa alebo sa ozve len zriedkavo, a práve preto ty preberáš iniciatívu. Väčšinou ty si tá, ktorá volá, ktorá píše a ktorá sa snaží stretnúť.

V takomto prípade ti jasne ukazuje, že mu nechýbaš.

Svoj zvýšený záujem ti prejavuje, len keď ťa stráca

Ak si pre muža jednou z možností, investuje do vzťahu len minimum, ktoré stačí na to, aby si ťa udržal.

Keď zbadá, že ťa môže stratiť, začne sa usilovať viac, lebo ťa nechce stratiť. Nie však preto, že si preňho dôležitá, ale preto, že mu vyhovuje, čo mu vzťah s tebou prináša.

Nevieš, na čom si

Jeho správanie vyvoláva v tebe pochybnosti o jeho citoch k tebe a o vašom vzťahu. Nikdy sa totiž priamo nevyjadril, že ste v exkluzívnom vzťahu, kde už nehľadáte iného partnera. Jeho emócie zostávajú pre teba skryté a nepúšťa ťa do svojho života.

Si jeho tajomstvom 

Pre jeho priateľov a rodinu si tabu, lebo ťa drží v tajnosti. Nemá potrebu ťa predstaviť ľuďom, ktorí sú preňho dôležití.

Toto bolo len niekoľko typov správania, ktoré ti ukazujú, že preňho neznamenáš toľko, ako by si chcela. 

Začni preto s partnerom priamo komunikovať o svojich potrebách, nemaj nereálne očakávania a hlavne prestaň akceptovať od neho správanie, ktoré nechceš a ktorým ťa zraňuje.

© Dana

Photo by @galina.gala on Reshot


Zdieľaj s priateľmi
>