Prečo nedávať priveľa do vzťahu, v ktorom dostávaš málo

Dávať do vzťahu priveľa a starať sa o človeka, na ktorom nám záleží a ktorého milujeme, je pre nás ženy úplne prirodzené. V partnerských vzťahoch však takýmto správaním často ideme proti sebe a nechápeme, prečo to partner neocení. Vo videu sa dozvieš, ako vyhodnotiť, čo ti tvoj vzťah skutočne dáva, a prečo nedávať priveľa do vzťahu, v ktorom dostávaš málo.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Keď žena miluje, dokáže dávať priveľa človeku, ktorého miluje. Často si vyberá lásku pred sebou. Dnešné video je o tom, prečo je dôležité naučiť sa chrániť samu seba a neinvestovať do vzťahu, ktorý je pre teba zlou investíciou.

Keď milujeme, sme schopné, ale hlavne ochotné robiť všetko pre to, aby náš vzťah fungoval. Táto naša snaha sa nám však často vymkne spod kontroly a nezriedka prerastie do sebaobetovania.

Celý tento proces prebieha postupne, a preto si ho hneď neuvedomujeme. 

Zvyčajne však začína takto: 

Aby si mohla byť čo najviac s ním, začneš sa vzdávať svojich záujmov, začneš meniť svoje zvyky, svoje priority a si neustále dostupná takpovediac na zavolanie. 

Aby vedel, čo prinášaš do vzťahu, a aby si si získala jeho uznanie, začneš sa priveľmi snažiť, a to bez ohľadu na to, čo pre teba robí on. 

Nie je nič zlé, keď ukážeš mužovi, ktorého miluješ, že ti na ňom záleží a že mu prejavíš svoju starostlivosť.

Chyby, ktoré ženy robia

Ženy však v tomto procese robia zásadné chyby práve v tom, že:

  1. nežiadajú nič späť a 
  2. akceptujú jednostranný vzťah

Akceptujú to, keď ony sú tie, ktoré neustále dávajú, ktoré sa neustále snažia, a pritom vidia, že tá ich snaha nie je zo strany partnera opätovaná.

Hoci sa snažíš, aby ten tvoj vzťah fungoval, tak v takomto prípade si neuvedomuješ, ako veľmi škodíš sama sebe.

  • Ak sa takto správaš už od začiatku, nastavuješ svoju pozíciu vo vzťahu a zároveň charakter vášho vzťahu.
  • Zároveň ukazuješ, ako vnímaš seba a svoju hodnotu.
Muž totiž vníma tvoju hodnotu na základe toho, aké správanie mu ty voči sebe dovoľuješ, respektíve aké správanie akceptuješ.

Čo si  treba uvedomiť v tejto situácii 

V prvom rade si uvedom, že muži si nevážia ženy, ktoré nemajú svoje hranice, ktoré nemajú svoje štandardy, ktoré nežiadajú nič alebo sa uspokoja s málom. Ženy, ktoré neustále dávajú len preto, aby si získali jeho uznanie. 

Mnoho žien sa bojí mať nejaké hranice alebo nejaké štandardy práve preto, aby muža neodradili, aby ho nestratili.

Tu si však treba uvedomiť, že strach zo žien, ktoré majú svoje hranice alebo svoje pevné zásady, majú len muži, ktorí sa nevedia voči žene správať s úctou a s rešpektom. To znamená, že muži, o ktorých by si nemala v žiadnom prípade stáť. 

Základom zdravého vzťahu je totiž vzájomný rešpekt a zrkadlenie úsilia partnerov, to znamená dávanie a prijímanie na obidvoch stranách.

V takomto vzťahu nie je miesto pre neúctu voči tomu druhému, voči jeho názorom, postojom, potrebám, túžbam, ale taktiež tu nie je miesto ani pre jednostranné branie benefitov.

Chceš si urobiť analýzu problémov vo vašom vzťahu?

Diagnóza vzťahu - manuál

Stiahni si 31 otázok, ktoré ti pomôžu ujasniť si, čo sa vo vašom vzťahu deje, či sú problémy dlhodobejšieho charakteru, čo ich spôsobilo, ako sa dajú riešiť a či sú z tvojho pohľadu riešiteľné.

Urob si "diagnózu vzťahu".

Čo robiť, aby si neuviazla vo vzťahu, kde sa obetuješ

Aby si sa neocitla vo vzťahu, kde ty si tá, ktorá sa neustále obetuje, je dôležité, aby si sa dokázala reálne pozrieť na to, čo ti tvoj vzťah prináša

Ako sa teda reálne pozrieť na tvoj vzťah?

1. zvýš svoju sebadôveru

V prvom rade je potrebné, aby si zvýšila svoju sebadôveru.

Sebadôvera je totiž vlastnosť, ktorá je mimoriadne atraktívna pre ženy aj pre mužov.  

Nielen ženy hľadajú mužov, ktorí vždy vedia, ako sa majú zachovať, ktorí sú si istí sami sebou, ktorí si veria, ktorí sa vedia za seba postaviť. Rovnako tieto vlastnosti sú atraktívne aj pre mužov na ženách.

Takže práve preto je dôležité, aby si si bola vedomá, aké sú tvoje kvality, čo ty všetko pozitívne prinášaš do vzťahu. A pokiaľ si si nie ešte úplne istá, sprav si zoznam, aby si vedela, ktoré sú tie tvoje silné stránky.

Pretože vtedy, keď si si vedomá toho, čo ponúkaš, tak nebudeš hľadať uznanie od žiadneho človeka zvonka.

2. analyzuj, čo ti tvoj vzťah dáva

Keď si si vedomá všetkých tých kvalít a všetkého toho, čo ty prinášaš do vzťahu, analyzuj, čo ti vzťah dáva.

Tu je dôležité, aby si si vyhodnotila, čo prinášaš do vzťahu ty a čo prináša do vzťahu tvoj partner. Na základe toho vidíš,  či to úsilie prichádza z obidvoch strán a či sa obidvaja snažíte rovnako alebo je to situácia, kde ide o nerovnovážne dávanie a prijímanie.

Pokiaľ ty dávaš oveľa viac, tak v tomto prípade za to, čo dostávaš, platíš príliš vysokú cenu. To znamená, že z tvojej strany ide o zlú investíciu.

Na čo sa treba pri takejto analýze zamerať?

Pozri sa hlavne na to, ako sa tvoj partner k tebe správa a nie na to, ako by sa tvoj partner k tebe správať mal. 

Pozri sa na to, čo tvoj partner do vzťahu prináša a nie na to, čo by ten tvoj partner do vzťahu prinášať mohol.

Pozri sa na to, aký je tvoj partner a nie na to, akým partnerom by mohol byť.

Taktiež je dôležité, aby si si v prípade, keď sa k tebe partner nespráva dobre, nekládla otázku: "Čo mám robiť, aby sa ku mne správal dobre?" 

Alebo v prípade, keď ty dávaš do vzťahu oveľa viac ako on, aby si si nekládla otázku: "Čo mám ešte urobiť, aby si on uvedomil, čo všetko ja robím, a aby sa začal tiež takto správať voči mne, aby tiež mne dával to, čo ja od vzťahu potrebujem?"

Ale aby si sa v tomto prípade na túto situáciu pozerala úplne inými očami.

A práve tu je dôležitý ten tvoj zoznam, čo všetko prinášaš do vzťahu. Aby si na základe neho vedela povedať: "Ja prinášam do vzťahu tieto kvality. A práve preto nebudem akceptovať nič menej od druhého človeka vo vzťahu."

Ochota odísť 

Ak vidíš, že tvoja investícia nie je dobrá, respektíve že investuješ do nevhodného človeka, nečakaj na zázrak.

Ochota odísť je totiž veľmi magnetická vlastnosť, ktorou si zvyšuješ svoju hodnotu nielen v očiach partnera, ale hlavne si ju zvyšuješ voči sebe.

Veľa žien napriek tomu, že vedia, že do vzťahu dávajú príliš veľa, že ich dávanie nie je opätované a že dynamika ich vzťahu je úplne zlá, zostávajú v takomto vzťahu, pretože veria, že sa tá situácia raz zmení.

V skutočnosti však neochota odísť nikdy nezlepší situáciu v takomto vzťahu, ale práve naopak.

Vedie k narastaniu nespokojnosti, odporu, k manipulácii vo vzťahu, k využívaniu a často aj k násiliu vo vzťahu.

V partnerských vzťahoch často zabúdame na to, kto sme. Vzdávame svojich vlastných záujmov, ktoré by mali byť pre nás prioritou, a robíme to práve preto, aby sme nestratili človeka, ktorého milujeme.

Prestaň sa teda sústrediť na to, ako veľmi ho chceš a ako veľmi ho potrebuješ, ale sa zameraj na to, čo ti tento človek ponúka. Či sa pri ňom cítiš bezpečne, či ťa tento človek podporuje a hlavne, či ti opätuje lásku, ktorú mu ty dávaš. 


PREČÍTAJ SI AJ:

Prečo sa uspokojíš s málom, hoci si zaslúžiš viac

Dávaš do vzťahu priveľa? (Prečo to muž nikdy neocení)


© Dana

Autor fotky: cottonbro na Pexels 

Zdieľaj s priateľmi
>