Partner sa stiahol a nekomunikuje

Nevieš, čo sa deje. Stiahol sa, nekomunikuje alebo komunikuje veľmi odmerane. Dôvody tejto zmeny v jeho správaní si len domýšľaš a čím intenzívnejšie sa pokúšaš prísť veci na koreň, tým viac ťa chytá úzkosť. Je jeho správanie predzvesťou blížiaceho sa rozchodu alebo sa veci usporiadajú samy?

Vo videu sa dozvieš, čo môžeš urobiť, keď ste na začiatku rodiaceho sa vzťahu, ako aj v oficiálnom vzťahu.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Môj partner sa stiahol, prestal komunikovať a ja cítim, že sa mi vzďaľuje. Toto je veľmi častý problém vo vzťahoch a práve preto si v dnešnom videu objasníme niekoľko situácií a čo v nich môžeš robiť. 

V každom vzťahu je veľmi dôležité, aby sme cítili bezpečie a práve ten pocit bezpečia v nás vyvoláva to, keď vidíme, že máme spojenie s tým druhým človekom, a keď cítime jeho blízkosť.

Akonáhle sa však partner stiahne, toto je narušené, necítime spojenie, necítime blízkosť a tým pádom sa necítime vo vzťahu bezpečne.

Práve z toho dôvodu sa snažíme veľmi rýchlo vrátiť tú situáciu do toho normálneho pôvodného stavu, vyplniť tú medzeru, ktorá medzi nami vznikla a hľadáme ubezpečovanie u partnera, že je všetko v poriadku, prípadne sa ho vypytujeme, čo sa deje.

Týmto spôsobom však veľmi často docielime presný opak. Namiesto toho, aby sme obnovili to spojenie, partnera od seba odpudzujeme.

Preto je potrebné si uvedomiť, čo robíme, prečo to robíme a hlavne pochopiť aj to správanie partnera.

Veľmi často práve to, že sa partner stiahne, je pre nás predzvesťou niečoho horšieho. Opustenia alebo odmietnutia, alebo osamelosti. Preto reagujeme spôsobom, ktorý sa nám zdá racionálny.

Keď sa partner stiahne, treba rozlišovať, v akej fáze vzťahu sa nachádzame. Či je to na začiatku ( keď ešte prakticky ani nejde o oficiálny vzťah, ale je to len také to randenie) alebo už ide o normálny vzťah.

Pokiaľ sme ešte len na začiatku vzťahu, tak tá situácia zvykne vyzerať tak, že všetko funguje, sme spokojní, komunikujeme spolu, stretávame sa spolu, možno cítiš veľmi silné spojenie, cítiš, že si máte čo povedať, máte podobné názory, zdieľate veľmi veľa podobných vecí, takže celkovo keď to vyhodnotíš, cítite sa spolu veľmi dobre.

Ale zrazu nastane zlom. A ten zlom je v tom, že on prestáva s tebou tak komunikovať, ako si bola zvyknutá. Jeho odpovede sú veľmi stručné, odmerané, chladné, má veľa dôvodov/výhovoriek na to, prečo sa nemôže s tebou stretnúť, alebo úplne prestáva s tebou komunikovať.

Toto správanie v tebe vyvoláva zmätok, pretože nevieš, čo sa deje, nevieš, čo máš robiť.

Je to spôsobené práve tým, že veľa ľudí namiesto toho, aby priamo komunikovali, tak volia tento spôsob, že ustúpia a stiahnu sa.

Ak sa toto deje, mnohé ženy začnú rozmýšľať: Čo som urobila zle, kde som spravila chybu, kde môžem tie veci napraviť, ako vrátiť ten jeho záujem späť, ako robiť niečo tak, aby si opäť našiel na mňa čas, aby som sa mu opäť páčila tak, ako na začiatku, aby sme opäť mali spolu to veľmi silné spojenie.

Začnú sa viac sústrediť na to, ako zmeniť samu seba, ako zmeniť svoje správanie, svoje konanie, aby muža opäť vrátili späť, pretože je pre ne veľmi dôležité, aby opäť navrátili to vzájomné spojenie.

V takéto situácii veľa žien koná na základe toho, ako si vysvetľujú danú situáciu, v ktorej sa ocitli.

Nepýtajú sa priamo. Nekomunikujú priamo, ale hľadajú v tých zmiešaných signáloch, ktoré sú vysielané z tej druhej strany, nejaké vysvetlenie. Hľadajú spôsob, ako to pochopiť.

Čo to znamená, keď mi on povie toto?

Čo to znamená, keď mi napríklad napíše len takúto krátku správu?

Čo to znamená, keď mi povie toto a hento?

Toto sú otázky, ktoré si ženy často kladú, namiesto toho, aby s mužom priamo komunikovali.

Takže ak sa ocitneš v takejto situácii, jediná vec a tá prvá vec, ktorú treba urobiť, je zavolať mu (nie písať správy) a spýtať sa priamo, čo sa deje.

"Vidím, že si sa nejakú dobu neozval, takže sa chcem spýtať, či je všetko v poriadku alebo či sa niečo deje. Alebo či máš ešte záujem alebo nie."

Pýtať sa takéto priame otázky je veľmi ťažké práve z toho dôvodu, že my sme pri nich veľmi zraniteľní, pretože z tej druhej strany môžeme dostať odpoveď, ktorú nechceme počuť.

Môžeme dostať práve to odmietnutie, že on povie: "Vieš, ja som si to rozmyslel, ja nemám záujem, lebo niektoré veci mi nepasujú a zistil som, že to takto je. Si milá a zalúžiš si niekoho lepšieho."

Práve preto veľmi často radšej zostávame v tej pozícii, že chodíme po špičkách, chodíme okolo tej horúcej kaše a nechávame to tak, aby sa to samo nejako vyriešilo. Aby ten muž rozhodol, čo bude robiť.

A medzitým sa my snažíme rozlúštiť tie signály, ktoré sú pre nás úplne nejednoznačné, ale ešte stále sa pokúšame vysvetliť si ich tak, že máme nádej, že sa to zmení. Že tam sú možno nejaké problémy na jeho strane.

Samozrejme, môžu byť problémy na jeho strane. A práve vtedy, keď s ním komunikuješ, tak ti povie, čo sa deje. Možno ti to priamo vysvetlí a dohodnete sa na ďalšom stretnutí.

Ale je možné, že uvidíš jeho veľmi vyhýbavú odpoveď alebo odpoveď, ktorú nechceš počuť.

Toto je však pre teba veľmi dôležité, pretože ak budeš chodiť len okolo tej horúcej kaše, ak si povieš: "Ale ja sa ho nemôžem spýtať, či má záujem, ja sa ho nemôžem priamo spýtať, prečo sa stiahol a prečo nereaguje, pretože to by nepôsobilo naňho dobre", tak toto je veľmi zlé, pretože ak to ty takto vyhodnocuješ, to znamená, že ty radšej akceptuješ jeho nekonzistentné správanie, jeho nezáujem, jeho veľmi malé úsilie robiť niečo, aby sa ten váš ešte len rodiaci vzťah niekam posúval.

Ak si ty práve tento typ ženy, ak si ty tá, ktorá sa bojí priamo komunikovať, ktorá radšej čaká, čo sa bude diať, ktorá radšej akceptuje to správanie, kde ti tá druhá strana vysiela len zmiešané signály alebo takmer žiadne signály, tak sa nezameriavaj na tú druhú stranu. Vôbec nerieš jeho.

Pretože v tomto prípade je potrebné, aby si v prvom rade riešila samu seba. Samu seba v tom zmysle, že si položíš otázku:

Prečo mňa priťahuje nezáujem druhej strany?

Prečo nezáujem druhej strany, nekonzistentné správanie druhej strany, malé úsilie druhej strany vo mne vyvoláva práve tú motiváciu, aby som sa snažila viac? Aby som sa snažila získať jeho pozornosť, jeho nákonnosť, jeho lásku. Aby som mu dokázala niečo, napríklad to, že ja som preňho tá vhodná.

Prečo ja považujem nezáujem tej druhej strany ako pozvánku, že ja mám robiť ešte viac, aby som opäť vrátila to spojenie medzi nami?

Toto je veľmi dôležité, aby si si skutočne prebrala sama so sebou. Pretože tvoja zmena začína práve tým tvojím sebauvedomením: Prečo takto reagujem, čo ma k tomu motivuje?

Tu si treba uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec. Pre človeka, ktorý má bezpečnú vzťahovú väzbu a je sebavedomý, nikdy nebude nezáujem druhej strany, nekonzistentné správanie, zmiešané signály druhej strany motiváciou, aby robil viac.

Ale práve naopak. Neuspokojí sa s takýmito hrami, pretože práve tieto hry budú znamenať, že toto je veľký varovný signál.

Veľký varovný signál, ktorý hovorí, že: Tento človek nie je vhodný pre partnerstvo, aké ja chcem, aké je pre mňa dôležité. 

Ak si na začiatku vzťahu, ak sa stretávaš s niekým a ten druhý človek  sa stiahne a ty nevieš, prečo to tak je, tak prvá dôležitá vec (okrem toho, že mu zavoláš a budeš priamo s ním komunikovať) je, aby si si položila otázku:

Ako toto jeho správanie na mňa pôsobí? Aké pocity vo mne vyvoláva ohľadne mňa samotnej? 

Toto je veľmi dôležité, aby si to vedela.

A zároveň sa spýtaj samej seba: Naozaj chcem investovať a snažiť sa o takýto vzťah? Je toto presne to, čo si ja od partnerstva zaslúžim a skutočne potrebujem od partnera a partnerstva?

Na základe týchto odpovedí zistíš, či má význam z tvojej strany, aby si sa snažila viac.

Ak si vo vzťahu už dlhšiu dobu, to znamená, že už ide o skutočný partnerský vzťah, môže sa tiež stať, že sa partner stiahne.

Môže to byť z rôznych pôvodov.

Môže to byť preto, že potrebuje viac priestoru.

Môže to byť preto, že si nie je istý, či je práve toto ten vzťah, ktorom chce ďalej pokračovať.

Môže to byť preto, že má nejaké svoje vlastné problémy, ktoré nechce s tebou zdieľať a chce si ich riešiť sám.

Môže však to byť aj preto, že toto je človek, ktorý neustále odchádza zo vzťahu a potom žiada o ďalšie šance a vy sa takto neustále rozchádzate a schádzate a vidíš, že tento vzťah sa nemení, že ten cyklus, tá dynamika sa stále opakuje.

V tomto prípade by som sa zamerala práve na dve situácie. Prvá situácia je, keď sa neustále rozchádzate a schádzate. V takomto prípade si treba uvedomiť, že nie je možné budovať normálny zdravý vzťah, pretože tu nie je pocit bezpečia, pretože je tu veľmi vysoký stupeň neistoty.

Práve preto je pre teba riešením, že s partnerom priamo komunikuješ o tom, ako sa cítiš v takomto vzťahu a čo je potrebné, ak budete chcieť pokračovať ďalej.

Môžeš mu povedať niečo v tom zmysle, že je pre teba veľmi ťažké pokračovať vo vzťahu, v ktorom je skutočne takýto veľký stupeň neistoty, ktorý vyvoláva práve to jeho odchádzanie a vracanie sa späť.

A práve preto je potrebné, aby ste si skutočne priamo povedali, či chcete obaja pokračovať vo vzťahu a to už bez toho neustálejšieho odchádzania a vracania sa späť.

Zároveň si treba stanoviť svoje hranice, že ak sa takéto niečo bude opäť diať, čo budeš robiť. Nejde o to, aby si dávala nejaká ultimáta, ale aby si vedela jasne pomenovať, ako sa vieš postaviť za seba, čo urobíš, keď sa tá situácia ešte raz zopakuje. Aby partner vedel, s čím má počítať.

Pri komunikácii je veľmi dôležité, aby si ho z ničoho neobviňovala. Aby si viedla rozhovor s cieľom ho pochopiť. Pretože za tým jeho neustálým odchádzaním a scházaním je tiež nejaký dôvod. Môže to byť nejaký strach, môže to byť nejaké zranenie z minulosti.

Práve preto sú dôležité tie naše otvorené a neprijemné/ťažké rozhovory.

Druhá situácia, ktorá sa môže vyskytnúť v tvojom vzťahu, je, že ty normálne funguješ so svojím partnerom, ale on máva určité obdobia, keď sa stiahne a ty sa vtedy necítiš dobre, cítiš sa neistá, pretože to nevieš zmeniť.

Cítiš sa bezmocná, lebo nevieš veci napraviť, nemáš nad nimi moc, a to zásadne to ovplyvňuje aj tvoje fungovanie vo vzťahu v danej chvíli.

V takejto situácii rozmýšľame, čo sa vlastne s tým partnerom deje. Mnohokrát tlačíme na partnera, aby nám povedal, prečo je taký. Obyčajne partner nereaguje a siahne sa ešte viac a toto nechceme.

V takejto situácii je dobré, ak partnerovi len povieš, že vidíš, že sa niečo deje a pokiaľ chce o tom s tebou hovoriť, tak si tu preňho. Pokiaľ však nechce o tom hovoriť, tak ty to akceptuješ, pretože veríš, že tie veci si on dokáže vyriešiť sám a že potom neskôr sa o tom budete vedieť rozprávať.

Takže v takomto prípade netlačíš naňho, nedávaš mu žiadne ultimáta, ale on vidí, že stojíš pri ňom, ale zároveň mu nechávaš priestor, aby veci riešil sám, keďže možno sú to veci, ktoré on považuje za dôležité, aby si ich skutočne spracoval sám a až následne ich potom zdieľal s tebou.

V tomto prípade je preto veľmi dobré, ak sa dokážeš nastaviť tým spôsobom, že už neriešiš tú situáciu, hoci je to dosť ťažké, ale je potrebné, aby si dokázala sama pracovať s vlastnými emóciami, aby si v tomto období zamerala pozornosť viac na seba, aby si sa venovala sebe, aby si robila veci, ktoré sú pre teba dôležité, aby si sa toľko neumárala tým, čo sa vo vzťahu deje, pretože to treba založiť na tom princípe, že tá situácia sa vyrieši a partner sa opäť vráti, keďže mu dávaš ten priestor a dôveru, že vieš, že tieto veci si on porieši.

Pre partnera je to zároveň signál, že mu dôveruješ a že si skutočne podporujúca partnerka.

Tu je veľmi dôležité, aby sme sa nepozerali na náš vzťah len na základe tej danej situácie, ktorá sa nám nepáči, ktorá nám neprospieva, ale aby sme vnímali ten vzťah ako kompletný obraz a tam videli, aký ten vzťah je, či je to skutočne ten vzťah, ktorý ma napĺňa, ktorý mi vyhovuje.

Pretože ak vyjmeme len tú malú časť, ktorá sa nám nepáči, a veľmi cieľne sa sústredíme len na ňu, tak sa necítime dobre. Preto je potrebné, aby sme videli ten vzťah skutočne z nadhľadu.

© Dana

Autor fotky:  Photo by Valeriia Miller on Unsplash

https://www.pexels.com/sk-sk/photo/48566/

Zdieľaj s priateľmi
>