Keď ti partner dáva úplné minimum

Už vieš, že vzťahy nikdy nebudú ideálne, že nie každý človek sa k tebe hodí a nie každý, kto ti prejavuje pozornosť, má o teba aj naozajstný záujem. Vieš aj to, že budovať vzťah nie je jednoduché a vyžaduje si to permanentné úsilie na obidvoch stranách.

Napriek tomu všetkému, čo už vieš, si ešte stále schopná a ochotná robiť vo vzťahoch zásadné chyby.

Akceptovať omrvinky od človeka, ktorému si ochotná dať všetko, neustále ospravedlňovať minimum z jeho strany a naivne čakať, že jedného dňa dostaneš viac.

"Jedného dňa" však môže trvať veľmi dlho a nemusí prísť nikdy. Stávka na "zlú" kartu ťa môže stáť priveľa.

Vo videu sa dozvieš, s akým partnerom sa šťastný vzťah vybudovať nedá, nech sa snažíš akokoľvek.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Záleží mu na tom, aby si bola šťastná a cítila sa s ním bezpečne, alebo ti práve toto vo vzťahu chýba? Možno si vo vzťahu s človekom, ktorý ti dáva len to úplné minimum, a ako sa to prejavuje, ti poviem práve v dnešnom videu. 

Vzťahy môžu fungovať k obojstrannej spokojnosti len vtedy, keď sú v nich napĺňané naše najdôležitejšie potreby. Môže sa nám však stať, že sme vo vzťahu s človekom, ktorý nám nevie alebo nechce dať to, čo je pre nás veľmi dôležité, no my s ním zostávame napriek našej nespokojnosti.

Stačí nám totiž len malý prejav jeho pozornosti a my opäť presvedčíme samy seba, že pre nás má zmysel v takomto vzťahu ďalej pokračovať.

Hoci je každý z nás úplne iný a tým pádom sú rôzne aj naše potreby, existujú určité signály, ktoré ti jasne ukazujú, že práve od tohto človeka môžeš očakávať skutočne len to nevyhnutné minimum.

V druhej časti tohto videa, ktorú nájdeš v Muž, ktorý dáva minimum

Signály, že dostávaš "minimum"


Málo spoločne tráveného času


Tráviť čas s partnerom je pre každý vzťah veľmi dôležité. Podčiarkujem však, že má ísť o kvalitne strávený čas, a keďže každý z nás má svoje predstavy a očakávania, je potrebné o nich hovoriť.


Komunikovať o tom, aby ste obaja vedeli, čo od seba očakávate, pretože každý má aj svoj život mimo vzťahu, každý má svojich priateľov, svoje záľuby a vzťah nemôže byť len to jediné, čo v tom našom živote je.

Takto sa vyhnete nereálnym očakávaniam a dokážete nájsť kompromisné riešenie, ktoré vyhovuje obidvom stranám.

Pokiaľ ide o človeka, ktorý ti dáva minimum, tak tu vidíš, že on absolútne nemá záujem sa pravidelne stretávať, nemá záujem tráviť čas s tebou, respektíve je to z jeho strany len veľmi nekonzistentné, a to len vtedy, keď to jemu vyhovuje, teda vôbec nie na základe nejakej vašej spoločnej dohody.

Často ide o veľmi stereotypné stretnutia, do ktorých nie je potrebné investovať príliš veľa toho úsilia. V takomto prípade sa veľmi často vo vzťahu cítiš, že nie si pre tohto človeka veľmi dôležitá a veľmi často aj rozmýšľaš nad tým, že čo vlastne preňho znamenáš.

Veľmi slabé emocionálne spojenie a minimálna intimita

Partner, ktorý ti dáva minimum, je emocionálne chladný, vytvára si odstup, je nedostupný. Prejavuje sa to práve tým, že nezdieľa svoje pocity, tým pádom ťa nepustí k sebe, nepustí ťa do svojho života, nepoznáš teda ten jeho vnútorný svet.

Nemá záujem ani o tvoje pocity, lebo keď ich chceš s ním zdieľať, necítiš z jeho strany absolútne žiadne pochopenie, žiadnu empatiu.

Nezaujíma sa o tvoje pocity, ani keď mu chceš povedať, čo sa ti napríklad vo vzťahu nepáči, čo ťa znepokojuje, čo by si chcela zmeniť.

Vo vzťahu s ním chýba to pochopenie - hlboké emocionálne intenzívne spojenie, prakticky tá emocionálna intimita, a to napriek tomu, že v tom vzťahu môže fungovať veľmi dobre fyzická intimita.

Veľmi slabá komunikácia

Človek, ktorý dáva minimum, sa vyhýba nepríjemným rozhovorom, či už sú to rozhovory o budúcnosti vášho vzťahu, o problémoch, ktoré sa vo vzťahu vyskytujú, ale aj témam o sebe, napríklad nehovorí o svojich cieľoch, o svojich plánoch.

Ak chceš hovoriť o tom, čo ťa vo vzťahu napríklad znepokojuje, ignoruje to, nechce riešiť žiadne konflikty, radšej sa s tebou prestane baviť, odíde, neohlási sa ti potom niekoľko dní.

V prípade rôznych názorov a rôznych preferencií nechce robiť žiadny kompromis, ktorý by vyhovoval obidvom stranám.

Má problémy počúvať, pretože účelom toho jeho počúvania je hneď reagovať podľa seba, a to bez akejkoľvek snahy pochopiť teba, pochopiť ten tvoj uhol pohľadu.

Prakticky sa tento človek nesnaží aktívne pracovať na vzťahu, aby tento vzťah dobre fungoval.

Nestojí pri tebe

Jeho záujem o teba je skutočne veľmi nejasný a vidíš to na tom, že sa nezaujíma o tvoj život mimo vzťahu, nezaujíma sa o tvoje záujmy, o to, aké sú tvoje plány, nedáva ti otázky, aby sa dozvedel čo najviac o tebe ako o človeku a tým pádom možno ani netuší, čo plánuješ v tom najbližšom období, aké knihy čítaš, aké sú tvoje túžby.

Necítiš pri ňom emocionálnu podporu a napríklad v prípade, keď sa ti stane niečo zlé, tak nevidíš v ňom človeka, za ktorým prídeš, na ktorého sa obrátiš a zdôveríš sa mu, pri ktorom nájdeš skutočne to pochopenie, útočisko v tých ťažkých chvíľach.

Neoceňuje tvoje úsilie, ktoré vkladáš do vzťahu

Nevšíma si prejavy tvojej nákonnosti, lásky, podpory a tým pádom nech urobíš čokoľvek, tak to berie vždy ako niečo samozrejmé.

Ak si vo vzťahu s človekom, ktorý sa takto správa, treba jednoznačne prehodnotiť tvoje potreby a očakávania od partnera a od partnerstva.

Je možné, že si povieš, že: "Ale mne to stačí." 

No vtedy si treba položiť ešte aj ďalšiu otázku, a to: "Prečo mi stačí vzťah s niekým, kto mi nevie dať lásku, emocionálne spojenie, podporu, komunikáciu, rešpekt, aký si ja zaslúžim?"

A pravdivo si na túto otázku odpovedz. 

Hľadaním nejakého ospravedlnenia pre jeho nezáujem alebo pre jeho nedostatočné úsilie totiž len odďaľuješ moment precitnutia, ktorý môže byť pre teba veľmi tvrdý.

Kvalita našich vzťahov totiž závisí od toho, čo obaja partneri v tom vzťahu robia, čo prinášajú do vzťahu, pretože pokiaľ ten jeden človek dáva len omrvinky, tak nie je možné, aby si s takýmto človeko budovala skutočne normálny zdravý vzťah, po ktorom určite túžiš.

V druhej časti videa sa pozrieme na to, prečo mnoho žien zostáva vo vzťahoch napriek tomu, že tie ich potreby nie sú naplnené, ale aj to, aký je rozdiel medzi mužom, ktorý má skutočne záujem budovať s tebou vzťah, a mužom, ktorý si ťa chce udržať, kým sa v tom jeho živote neobjaví možno niekto zaujímavejší, a hádže ti len omrvinky. Video nájdeš v Akadémii vzťahov.

© Dana

Autor fotky: Fernando Albuquerque 

Zdieľaj s priateľmi
>