Zasa si to schytala. Hodil na teba všetky svoje problémy, neistoty, stres. Cítiš sa mizerne, no keď toto všetko prehrmí, opäť si ochotná odpustiť. Je predsa milý a šarmantný, to len pod ťarchou nepriaznivých okolností nezvládol situáciu - jednu, druhú, tretiu .....
Vo videu sa dozvieš, ako reagovať, keď partner hádže na teba vlastné problémy, neistory a strachy. Zároveň sa dozvieš, čo takéto správanie o ňom hovorí.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Môj partner je milý a šarmantný, ale keď je v strese alebo keď má nejaký problém, všetko si to odskáčem ja...
Každému z nás sa môže stať a určite sa mnohým z nás aj stalo, že pod vplyvom problémov alebo stresujúcich situácií sme reagovali nevhodne a vyvŕšili sme sa na inom človeku.
Veľmi často na človeku, ktorý za to vôbec nemohol. V partnerských vzťahoch sa často stáva, že toto všetko si odnesie práve náš partner.
Po čase, keď sa nám to všetko uležalo v hlave, keď sme sa upokojili, tak sme prišli s ospravedlnením, pretože už sme boli schopní sebareflexie, a povedali sme partnerovi napríklad: "Prepáč, že som sa takto správala, pretože som bola pod stresom alebo mala som zlý deň, alebo je toho na mňa veľa, alebo som veľmi unavená".
A partner to akceptoval. Akceptoval to preto, lebo si uvedomil, že ako partner by ťa mal pochopiť. Ako partner by ťa mal podržať aj v ťažkých situáciách.
Tu si však treba uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec a jeden zásadný rozdiel.
Keď sa takáto situácia vyskytne raz za veľmi dlhý čas, tak je to určité nezvládnutie emócií. Je to určité zlyhanie, ktoré sa dá tolerovať.
Úplne o niečom inom je situácia, keď sa partner takto správa neustále. Keď vidíš, že toto je vzorec jeho správania.
Vzorec, s ktorým musíš počítať, pretože ty už dopredu vieš, že keď má tvoj partner problém, keď je nahnevaný, keď mu veci nevychádzajú tak, ako by chcel, keď s ním napríklad niekto nesúhlasí, tak vždy s týmto všetkým bude prichádzať domov a nájde si vždy nejaký spúšťač, nejakú zámienku na to, aby vyprovokoval problém, aby vyprovokoval konflikt.
Správanie partnera ako varovný signál
V takomto prípade však už ide o varovný signál, ktorý si treba všímať, a pokiaľ ty jeho ospravedlnenia (keď sa upokojí) neustále akceptuješ, tak jednoznačne akceptuješ jeho neakceptovateľné správanie voči tebe.
Práve preto je veľmi dôležité, aby sme sa snažili spoznať partnera už na začiatku a aby sme partnera neposudzovali len na základe toho, aký je milý a úžasný vo chvíli, keď je všetko v poriadku, keď život plynie úplne v pohode podľa našich predstáv a hlavne podľa jeho predstáv.
Ale je veľmi dôležité, aby si partnera posudzovala na základe toho, ako sa správa práve v tých ťažkých situáciách.
Práve vtedy, keď sa život nevyvíja podľa jeho predstáv.
Keď do jeho života prichádzajú problémy a nepríjemné situácie, pretože práve v týchto situáciách sa odhaľuje charakter človeka, padajú masky a odhaľuje sa, aký človek naozaj je.
Zároveň sa odhaľuje aj to, ako dokáže riešiť problémové situácie.
Čo takéto správanie vypovedá o tvojom partnerovi
Odhaľuje jeho charakter
V prvom rade toto správanie hovorí veľa o jeho charaktere. Práve vtedy, keď sa situácia nevyvíja podľa predstáv tvojho partnera a on takto reaguje, vidíš, aký naozaj je.
Odhaľuje jeho schopnosť znášať problémové situácie
Vidíš, ako sa dokáže postaviť k problémom a ako ich vie riešiť.
Odhaľuje jeho komunikačné schopnosti
Vidíš to, ako vie partner alebo ako nevie partner komunikovať. Či dokáže komunikovať otvorene, s rešpektom a zároveň veľmi čestne alebo presne naopak.
Odhaľuje jeho zmysel pre zodpovednosť
Toto jeho správanie vypovedá veľmi veľa aj o tom, či dokáže prijať zodpovednosť za danú situáciu.
Pretože ak partner vždy hádže vinu na teba alebo viní niekoho iného, napr. jeho šéfa alebo jeho kolegu, a sám neprijme svoju vlastnú zodpovednosť, ktorú má na tom probléme, ktorý sa vyskytol v jeho živote, tak jednoznačne je to človek, ktorý nie je schopný sebareflexie a neustále sa štylizuje do pozície obete, ktorej stále niekto ubližuje.
Ako reagovať v takejto situácii
V prvom rade je veľmi dôležité, aby si si uvedomila, že v momente, keď sú vybičované emócie na jednej strane, tak je zbytočné vstupovať do takejto komunikácie, pretože to nikam nepovedie, nič sa nevyrieši a len bude eskalovať váš konflikt.
V takejto situácii je preto potrebné, aby si vycúvala z tejto komunikácie, aby si partnerovi povedala, že sa budeš o tom rozprávať až vtedy, keď sa on upokojí.
Vo chvíli, keď sa on upokojí a keď napríklad príde s tým svojím ospravedlnením, alebo aj keď nepríde s ospravedlním, je dôležité, aby si to nezamietla pod koberec, ale aby si sa vrátila k danej situácii.
Nie však spôsobom, že mu budeš niečo vyčítať, ale aby si mu ukázala, že ti na ňom záleží. Že ti záleží na vašom vzťahu, že si tu preňho, že mu chceš pomáhať pri riešení jeho problémov, že ho podporuješ.
Ale zároveň mu ukážeš aj svoje štandardy/hranice a to, čo v žiadnom prípade od neho neakceptuješ, čo už je cez čiaru.
Môžeš mu napríklad povedať, že:
"Veľmi mi na tebe záleží. Mám ťa veľmi rada. Záleží mi na našom vzťahu a vždy som tu pre teba. Som tu pre teba aj vtedy, keď sa ti nedarí. Môžeš sa na mňa spoľahnúť.
Môžeš so mnou prebrať problémy, ktoré máš, ale v žiadnom prípade nechcem, aby si tie problémy hádzal na mňa. Aby si mňa obviňoval za niečo, za čo ja vôbec nemôžem, s čím ja nemám nič spoločné, ako si to urobil napríklad včera, pretože takéto správanie voči mne je úplne nefér.
Chcem, aby si si toto uvedomil a aby si druhýkrát na mňa nehádzal situácie a problémy, za ktoré ja nemôžem a ktoré som ja nespôsobila."
V takomto prípade, samozrejme, uvidíš, ako bude tvoj partner reagovať, ale jednoznačne vždy pristupuj pri takomto rozhovore z pozície lásky, rešpektu.
Je dôležité, aby si partnera neobviňovala, aby si bola faktická, aby cítil, že ti na ňom skutočne záleží, ale aby si zároveň uvedomil, ako sa voči tebe správal, ako aj to, že máš svoje hranice.
Žiadne problémy partnera nemôžu byť ospravedlnením jeho nevhodného správania voči tebe, pretože tým on poškodzuje nielen teba, ale aj váš vzťah.
Partner je tu pre to, aby pridával tvojmu životu v tom pozitívnom zmysle a nie preto, aby z neho uberal, pretože partnerstvo má byť o tom, že ste tím, že ste dvaja ľudia, ktorí sa snažia ísť životom spolu práve preto, lebo vo dvojici sa to ťahá ľahšie. Akonáhle sa však jeden postaví proti druhému, tak ste súperi a v tom prípade už nejde o partnerstvo.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Photo by Molnár Bálint on Unsplash