Má ma rád alebo ma len využíva?

Má ma naozaj rád alebo ma len využíva? Ak ti napadne táto otázka, je to signál. Signál, že vo vašom vzťahu nie je niečo v poriadku. Signál, že požiadavky partnera sú väčšie ako to, čo on do vzťahu dáva. Signál, že ty si vo vzťahu tá, ktorá dáva viac ako dostáva.

Priznať si, že nás využíva človek, ktorého milujeme a na ktorom nám záleží, je veľmi ťažké. Práve preto zostávame v tejto pozícii pridlho, lebo sa sústreďujeme len na to jediné, čo je pre nás podstatné - byť vo vzťahu s ním.

Bez ohľadu na to, čo robí on pre nás. Bez ohľadu na to, že je s nami z iných dôvodov, ako je láska.

V dnešnom videu sa dozvieš 10 znakov, ktoré ti napovedia, že z jeho strany ide o využívanie.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Máš pochybnosti o tom, kde vo vzťahu stojíš a aké sú jeho skutočné zámery. Nikto nechce a ani si nezaslúži, aby ho iný človek využíval. Ak sa na niekoho emocionálne naviažeš, dokážeš prehliadať, že ťa tento človek využíva, hoci je z jeho správania veľmi často zrejmé, že jeho zámery nie sú čestné.

Prečo prehliadaš, že ťa partner využíva? 

Je to predovšetkým spôsobené tým, že veľmi chceš byť vo vzťahu s týmto človekom. Nechceš oňho prísť, lebo ti na ňom veľmi záleží. Toto je pre teba podstatné. 

A práve takéto zúžené videnie ti bráni vidieť celý obraz - celú skutočnosť. Sústredíš sa totiž len na to, čo chceš práve teraz. 

Ako zistiť, že ťa partner využíva? 

1. Má na teba veľa požiadaviek, no on pre teba robí veľmi málo

Vo vzťahu je veľmi dôležité, aby dávanie a prijímanie bolo v rovnováhe na obidvoch stranách.

V mnohých vzťahoch to však takto nie je a jeden z partnerov robí oveľa viac, aby dokázal tomu druhému, že si zaslúži jeho lásku, jeho čas, jeho pozornosť.

V takomto prípade tento partner nastavuje dynamiku vzťahu, v ktorom je jeden z partnerov v pozícii toho, čo poskytuje služby, a druhý tieto služby prijíma.

Láska je však vždy o skutkoch, nie o slovách. 

Ak ťa muž miluje, tak ti ponúka svoje služby - je tu pre teba, podporuje ťa, keď máš problém, ponúkne ti jeho riešenie, a urobí pre teba všetko, čo je v jeho silách.

Ak ťa muž využíva, nerobí pre teba nič alebo takmer nič. Nedáva ti svoj čas, svoju pozornosť. Neprejavuje svoju starostlivosť o teba, len má na teba veľa požiadaviek, a ak ich nevieš splniť, dokonca ťa obviňuje za to, že ho nepodporuješ alebo že nie si na jeho strane.

Často chce, aby si mu dokazovala svoju lásku práve prostredníctvom toho, čo preňho robíš a ako napĺňaš tie jeho požiadavky. Z jeho strany teda nejde o dávanie, ale o čisté branie.

2. Robí poznámky/narážky na tvoju adresu

Nech urobíš čokoľvek, nikdy nie je spokojný. Namiesto toho, aby ocenil, čo preňho robíš, má neustále negatívne poznámky, pretože si preňho len objekt, ktorý mu má poskytovať servis.

Normálny muž ocení, že preňho niečo robíš, a platí to aj opačne.

3. Stretávate sa len vtedy, keď to vyhovuje jemu

Vaše stretávanie sa riadi jeho harmonogramom, keď je dostupný, keď má voľno, a prebieha len na mieste, kde to vyhovuje jemu.

Má záujem o stretnutie, keď sa mu napríklad nedarí alebo keď potrebuje tvoju pozornosť, tvoju podporu, sex.

On dobre vie, že oňho nechceš prísť, a práve toto využíva, aby sa všetko robilo podľa neho a často aj na úkor teba.

Vzťahy však musia fungovať v oboch smeroch. Preto aj ty navrhni, kde sa stretnete a kedy sa stretnete a ako budú prebiehať vaše stretnutia. Ak ty robíš niečo preňho, mal by aj on robiť niečo pre teba.

4. Si jeho tajomstvom

On nemá potrebu sa s tebou prezentovať na verejnosti, a preto sa stretávate väčšinou len doma buď uňho, alebo u teba.

Váš vzťah on drží v súkromí a skrýva ťa pred svetom. A toto je jasný signál, že nemá o teba seriózny záujem. Lebo ak by o teba mal vážny záujem, tak nemá problém ťa predstaviť okruhu ľudí, ktorí sú preňho dôležití a ktorí preňho niečo znamenajú.

5. Nikdy ťa nepredstaví svojim priateľom, rodine, známym

Toto súvisí s predchádzajúcim bodom. Ak ste totiž spolu dlhšiu dobu a on ťa stále nepredstavil svojim známym, rodine, priateľom, tak je potrebné, aby si ho o to požiadala.

Pretože je veľmi jednoduché vytvárať o sebe obraz len na základe toho, čo ti on sebe hovorí a ako sa pred tebou prezentuje. Ty však potrebuješ vidieť a spoznať jednak okruh ľudí, s ktorými sa stretáva, ale aj to, ako prebieha jeho interakcia s nimi. 

A práve preto je dôležité, aby si videla aj to, ako bude reagovať na tvoju požiadavku, že sa chceš stretnúť s jeho blízkymi, s jeho rodinou, s jeho priateľmi. A pokiaľ on nemá záujem, tak je to jasný signál, že s tebou nepočíta.

6. Je od teba finančne závislý 

Či idete do reštaurácie, do kaviarne, do kina alebo robíte nejaké spoločné aktivity, on nikdy za teba nezaplatí. A často sa stáva aj to, že ty platíš aj zaňho.

Ak často hovorí o tom, že má teraz nejaké finančné problémy, alebo ťa dokonca žiada o peniaze, buď veľmi opatrná a porozmýšľaj, či nie lepšie takýto vzťah ukončiť. 

7. Vaše stretnutia sú vždy len o sexe

Je ochotný sa s tebou stretnúť trebárs neskoro v noci u teba doma alebo uňho, ale napríklad už s tebou nezostáva do rána alebo nechce, aby si ty uňho zostala do rána. Prakticky vždy všetky vaše stretnutia začínajú alebo končia sexom.

V tomto prípade je dôležité, aby si naplánovala aj nejaké stretnutia, kde ste s inými ľuďmi a kde sa venujete rôznym aktivitám, pričom sex nie je zahrnutý, a uvidíš, či bude mať o takéto stretnutie záujem.

8. Rozmýšľaš nad tým, či ťa využíva

Ak máš pochybnosti o tom, či je jeho záujem o teba skutočný, je to signál, že vo vašom vzťahu nie je niečo v poriadku.

Pravdepodobne cítiš nerovnováhu v dávaní a prijímaní. Ty dávaš veľa, on oveľa menej alebo takmer nič.

9. Tvoji priatelia ťa od neho odrádzajú

Ak majú tvoji priatelia naňho iný názor ako ty, počúvaj ich. Sú to totiž ľudia, ktorým na tebe záleží a ktorých poznáš dlhšiu dobu. Vypočuj si ich názory a všímaj si, či majú pravdu.

Často sa totiž stáva, že v našom zaslepení láskou nevidíme to, čo vidia ľudia okolo nás.

10. Cítiš, že nedostávaš od neho nič, hoci dávaš veľa

Napriek tomu si však neistá a nerozhodná, či je to naozaj tak. Si totiž priveľmi zaslepená láskou, čo je tiež signál, že ťa využíva.

Ak máš podozrenie, že ťa partner využíva, polož si otázku, či si vo vzťahu šťastná. Nemôžeš byť totiž šťastná vo vzťahu, v ktorom nie sú naplnené tvoje potreby. 

Toto bolo niekoľko znakov, že ťa tvoj partner využíva. Ak túto nepríjemnú skutočnosť zistíš, no napriek tomu sa nevieš rozhodnúť, čo máš urobiť, je potrebné sa prestať pozerať len na to, ako veľmi chceš byť vo vzťahu s ním, ale zmeniť svoje zúžené videnie a namiesto toho, čo chceš teraz, si uvedomiť následky svojho konania, ak s týmto človekom zostaneš.

Pozn.: Príspevok je zameraný na využívanie zo strany muža. Takéhoto správania sa však neštítia ani ženy.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>