Keď ti muž dáva falošné sľuby

Zasa si naletela na jeho ľúbivé slová. Falošné sľuby o tom, že chce presne to, čo ty. O tom, ako veľmi ťa potrebuje. O tom, že ťa už nikdy nezraní. O tom, že ti bude venovať viac času. O tom, že jedného dňa sa vezmete, založíte si rodinu a všetko bude podľa tvojich prestáv.

Svojimi sľubmi v tebe upevnil nádej, že toto všetko budeš mať. Ponúkol ti sen, za ktorý si platila ústupkami, kompromismi, sebaobetovaním, lebo si verila, že jedného dňa sa ti všetko v dobrom vráti a tvoj sen o harmonickom vzťahu bude naplnený.

Trvalo ti dlho, kým si pochopila, že ten deň nepríde a že si naivne uverila falošným sľubom o budúcnosti.

Vo videu sa dozvieš, prečo niektorí ľudia vedome dávajú falošné sľuby o budúcnosti napriek tomu, že ich nikdy neplánujú splniť, prečo sú tieto sľuby nebezpečné a ako sa pred nimi chrániť.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Sľúbil ti veľa vecí. Napríklad že ťa predstaví priateľom, rodine, že začnete spolu bývať alebo že posuniete váš vzťah na iný level. Stále však zostáva len pri sľuboch. 

Falošné sľuby o budúcnosti sa týkajú bližšej, ale aj vzdialenejšej budúcnosti a vyskytujú sa vo vzťahoch všeobecne, ale hlavne sú súčasťou vzťahov s narcismi.

Tieto sľuby znejú veľmi presvedčivo, a preto im veľa ľudí naletí.

Prichádzajú totiž od človeka, ktorý veľmi dobre vie, čo chceš a po čom túžiš. A na základe toho ti presne sľúbi to, o čom na sto percent vie, že to tak veľmi chceš.

Ponúkne ti teda určitú víziu života, po akom ty túžiš, a ten svoj sľub ti našije presne na tvoju mieru.

Napríklad ti hovorí: "Jedného dňa sa zoberieme. Jedného dňa budeme mať deti. Jedného dňa si postavíme dom. Jedného dňa začneme cestovať po svete."

Podstata falošných sľubov

Na rozdiel od našich plánov a našich snov, ktoré máme všetci, sú falošné sľuby vždy používané ako nástroj v rukách človeka, ktorý od teba niečo chce.

A práve preto použije falošný sľub ako návnadu, ktorú ti hodí a ktorou ťa pritiahne k sebe.

Prečo niektorí ľudia používajú falošné sľuby 

1. Chce od teba niečo získať

V prvom rade je to preto, lebo takýto človek chce od teba niečo získať práve teraz.  Na to používa práve falošný sľub. Ty mu veríš a myslíš si, že v budúcnosti on tento sľub splní. A práve preto sa začneš snažiť a vyhovieš mu.

2. Chce ťa udržať vo vzťahu

Ďalším dôvodom, a to hlavne v narcistických vzťahoch, je, keď ťa človek, ktorý ti takýto sľub dáva, chce vo vzťahu práve takýmto falošným sľubom udržať.

Bojí sa totiž, aby si neodišla, aby si ho neopustila.

A toto je veľmi častá súčasť narcistických vzťahov, pretože narcis sa bojí opustenia.

Ak napríklad vidí, že sa ti vo vzťahu nepáči, že nie si spokojná a že máš tendencie odísť, alebo ak si chceš napríklad budovať kariéru, chceš začať študovať a máš nejaké vlastné ambície, ktoré sa netýkajú vzťahu, tak v takomto prípade on veľmi často použije práve falošné sľuby, aby ťa vrátil späť do vzťahu.

Robí to veľmi strategicky a má to presne načasované.

Chceš vedieťpo akej žene túži každý muž?

Ako sa teda takýto človek správa? 

1. Začne ti sľubovať veci, po ktorých veľmi túžiš

A robí to tým spôsobom, že ti poskytne určitý sen o vašej spoločnej budúcnosti. Sen, ktorý aj ty chceš, aby sa stal skutočnosťou.

2. Vyvolá v tebe pochybnosti o tvojom rozhodnutí

Touto predstavou alebo víziou vašej spoločnej budúcnosti zaseje  semienko pochybností u teba, lebo ty začneš zrazu uvažovať nad tým, či to tvoje rozhodnutie je správne, či predsa len nemáš čakať na to, že sa všetko vo vašom vzťahu vyrieši a že dostaneš od neho presne to, presne taký život, aký ti práve teraz sľúbil.

V momente, keď uveríš jeho sľubom, tak sa začneš podľa toho aj správať. A začneš mu poskytovať všetko to, čo on o teba chce. 

Začneš robiť kompromisy.

Začneš ustupovať.

Začneš zľavovať z tých svojich predsavzatí, pretože už nedávaš do popredia seba, ale začneš podporovať jeho.

Prečo sú falošné sľuby nebezpečné

1. Útočia na teba prostredníctvom tvojich nádejí, snov a túžob

Falošné sľuby sú veľmi nebezpečné práve preto, že útočia na teba prostredníctvom tvojich snov a túžob. 

Na základe toho, že ty im veríš, tak tvoja nádej ťa udržiava v tom, že sa situácia v tvojom vzťahu zmení. Že sa všetko utrasie a budeš žiť presne taký život so svojím partnerom, po akom túžiš.

A týmto spôsobom sú tvoje nádeje zneužité proti tebe.


2. Prestávaš si všímať varovné signály v správaní partnera

3. Odpútavajú tvoju pozornosť od vzťahu

Odpútavajú tvoju pozornosť od vzťahu, aký je teraz, pretože sa viac sústredíš na sľúbenú budúcnosť.


Falošné sľuby ťa držia vo vzťahu, pretože ty snívaš, aké to bude, keď sa všetko zmení. A práve preto v takomto vzťahu zostávaš napriek tomu, že tento vzťah nie je dobrý a nie si v ňom spokojná. 


Ako sa teda chrániť pred falošnými sľubmi 

1. Neodhaľuj o sebe hneď všetko 

V prvom rade je dôležité, aby si už vo fáze zoznamovania dávala pozor na to, aby si o sebe neodhaľovala všetky svoje plány, túžby, ciele, pretože toto ti môže byť potom podsúvané tým druhým človekom práve vo forme falošných prísľubov alebo falošných predstáv o spoločnej budúcnosti, čím si ťa ten človek veľmi rýchlo dokáže pripútať k sebe (lebo máš pocit, že chce presne to, čo ty). 


2. Sleduj súlad jeho slov a skutkov

Potom je veľmi dôležité, aby si sledovala jeho slová a skutky, či sa naozaj zhodujú. Či to nie je len človek, ktorý veľa rozpráva, veľa vecí sľubuje, ale nič nedodržiava.


Napríklad si všímaj, že keď ti sľúbi, že ti zavolá, či sa skutočne ozve a koľkokrát sa stane, že sa ti neozve. 


Keď ti sľúbi, že niečo vybaví, či to naozaj urobí.


Keď ti sľubuje, že ťa niekam zoberie, ale nič z toho potom nezrealizuje.


Toto sú všetko len malinké sľuby, ktoré sa môžu diať na denno-dennej báze. Ale veľmi veľa hovoria o tom, že keď človek veľakrát tieto malé sľuby nesplní, postupne bude toto prerastať do nesplnenia väčších sľubov a prakticky do tých falošných sľubov.


Na čo sa zamerať, ak si vo vzťahu

  1. Ak si vo vzťahu, porozmýšľaj, či v ňom nie je veľa sľubov, ktoré sú nesplnené. A či nie je tých nesplnených sľubov oveľa viac ako tých splnených. 
  2. Odmysli si jeho nesplnené sľuby o falošnej budúcnosti a zhodnoť, či si v tomto vzťahu práve teraz spokojná, šťastná a naplnená.
  3. Ak vo vzťahu nie si spokojná a šťastná a zostávaš v ňom len na základe toho, lebo veríš, že sa veci vo vzťahu zmenia na základe sľubov tvojho partnera, tak sa treba zamyslieť, či práve toto nie je človek, ktorý ti dáva falošnú víziu budúcnosti len preto, aby si ťa vo vzťahu udržal. 


Falošné sľuby o budúcnosti sú formou manipulácie, ktorá útočí na tvoju najzraniteľnejšie časť, a to na tvoje nádeje. Sen o budúcnosti, ktorý ti je sľubovaný, sa však nikdy nenaplní. Ľudia, ktorí ti takéto sľuby dávajú, to vopred veľmi dobre vedia.


Hoci som toto video venovala falošným sľubom v romantických vzťahoch, treba si uvedomiť, že sa takéto sľuby vyskytujú aj vo vzťahoch pracovných, vo vzťahoch medzi členmi rodiny, ale aj medzi priateľmi. Falošné sľuby dávajú muži, ako aj ženy.

© Dana

Image from Reshot

Zdieľaj s priateľmi
>