Chce vzťah? Takto to zistíš

Túžiš po vzťahu, no nevieš, či to tak cíti aj on. Čím dlhšie ste spolu, tým viac chceš poznať odpoveď na otázku: Chce vzťah alebo mu vyhovuje len moja spoločnosť a na nič vážnejšie nie je pripravený?

Sleduješ jeho správanie, aby si zachytila signály, že naozaj chce byť s tebou. Chcela by si to však počuť priamo od neho. Rozhovor na túto tému ťa však desí, preto radšej nechávaš všetko plynúť voľne. Tvoje pochybnosti sa striedajú s istotou a takto to beží celé mesiace.

V dnešnom videu sa dozvieš, ako môžeš zistiť jeho postoj k vášmu vzťahu a prečo je dôležité prekonať strach z jeho (negatívnej) odpovede.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

PREPIS VIDEA

Stretávate sa a ty cítiš, že si s ním vieš predstaviť budúcnosť. Bojíš sa však otvoriť túto tému, pretože nechceš nič pokaziť. Ako teda zistiť, či on má tiež záujem o vážny vzťah? 

Začneš hľadať rôzne signály v jeho správaní. Tieto  signály ti síce môžu napovedať veľa o tom, aké sú jeho zámery alebo čo si myslí o vašom vzťahu, ale v podstate najlepší spôsob, ako zistiť, čo si on myslí a čo on chce, je priamo sa spýtať. Mať s ním otvorený rozhovor na túto tému.

Žiaľ, mnohé z nás sa takémuto rozhovoru vyhýbajú.

Prečo sa vyhýbame takémuto rozhovoru

V prvom rade je to strach. 

1. Stach z toho, že všetko pokazíme

Že ho odradíš. Že ho odplatíš a že ukončíš tento váš spoločný príbeh. Tu si však treba uvedomiť jednu zásadnú vec. Rozhovor ako taký nikdy nie je dôvodom toho, že sa ukončí ten váš príbeh, že sa ukončí to vaše spoločné putovanie, tie vaše stretnutia.

Ale podstatou toho, že sa niečo skončí medzi vami, je to,  že máte rôzne ciele, rôzne predstavy o živote a o fungovaní vášho vzťahu v ďalšom období.

Takže v tom prípade, ak máte rovnaké ciele, rovnaké túžby a rovnaké predstavy o smerovaní  vášho vzťahu, rozhovor môže vašu spoločnú situáciu len zlepšiť. Môže upevniť vzťah medzi vami, prehĺbiť dôveru a intimitu medzi vami.

2. Stach z reality

Ďalším  dôvodom môže byť to, že sa bojíš počuť niečo, čo počuť nechceš.  Že on nechce to, čo chceš ty.

Toto je situácia, keď ti viac vyhovuje to, že si vytváraš určitú ilúziu o spoločnej budúcnosti.  Úplne na nej lipneš,  namiesto toho, aby si sa pozrela na reálnu situáciu a na to, či on naozaj chce byť s tebou v serióznom vzťahu.

3. Veríš, že sa všetko vyrieši spontánne

Tretím veľmi častým dôvodom je to, že si myslíš, že rozhovor je zbytočný, pretože všetko sa vyrieši úplne samé - úplne spontánne.

Áno, máš pravdu. Ono sa to obyčajne aj všetko po čase vyrieši. 

Len tu si treba uvedomiť jeden závažný fakt.


Tým, že ty necháš všetko, nech sa vyvíja úplne spontánne, sa prestaneš chrániť.  A v takomto prípade nikdy nevieš, ako dlho toto obdobie bude trvať a počas tohto dlhého obdobia, ktoré môže trvať niekoľko mesiacov, v niektorých vzťahoch je to dokonca aj niekoľko rokov, tak investuješ do tohto vzťahu, do tohto partnera svoje city. 


Stále viac a viac sa na tohto človeka upínaš. Stále viac a viac sa prehlbuje tvoje puto k tomuto  človeku.  


A keď sa nakoniec vzťah skončí, pretože partner nemá záujem o seriózny vzťah, tak v takomto prípade budeš oveľa viac zranená. Oveľa dlhšie ti bude trvať, kým sa z toho celého dostaneš, ako keby si ten vzťah ukončila po rozhovore, na základe ktorého sa dozvieš, že partner nemá záujem o nejaký seriózny vzťah v danom období. 

Ako viesť takýto rozhovor

V prvom rade je dôležité, aby si mu povedala, čo cítiš a čo chceš a následne aby si sa ho spýtala, ako to vidí on.  

Môžeš mu povedať niečo v tom zmysle, že: "Páči sa mi s tebou a bola by som veľmi rada, keby tento vzťah niekam pokračoval. A práve preto je pre mňa veľmi dôležité, aby som vedela, ako to vidíš ty. Ako toto celé vnímaš. Čo pre teba toto naše stretávanie znamená?" 

Čo ti prinesie takýto rozhovor

Na základe takéhoto rozhovoru buď pripravená, že môžeš dostať dva typy odpovedí.

Buď ti povie, že cíti niečo podobné ako ty, alebo práve naopak. Povie ti, že nie je ešte vzťah pripravený. Môže ti povedať, že ešte nehľadá nič vážne.  Že mu vyhovuje len také nezáväzné randenie, nezáväzné chodenie. Alebo ti povie, že prečo chceš dávať nejaké nálepky na ten váš vzťah, keď vám je spolu skutočne dobre. 

A v takomto prípade sú pre teba toto veľmi dôležité informácie a netreba ich brať osobne.

Netreba ich brať ako odmietnutie, ale ako skutočnosť, že on má právo výberu. On má právo sa rozhodnúť, čo chce vo svojom živote, koho chce vo svojom živote a rozhoduje sa na základe svojich vlastných preferencií. Pretože každý z nás sa rozhoduje na základe určitých preferencií, určitých životných skúseností, určitých predstáv, určitých túžob.

Neber to osobne a nechaj mu voľnosť výberu.  A v takomto prípade je dôležité, aby si vedela, že čo máš robiť ďalej.

Pretože keď vidíš, že on nemá záujem o seriózny vzťah, ale ty o takýto vzťah máš záujem, tak táto jeho odpoveď nie je pozvánka do čakárne, v ktorej máš čakať na to, kedy si to on rozmyslí.

Akou ženou si v partnerských vzťahoch? 

Urob si krátky kvíz a zisti, aké sú tvoje silné a slabé stránky v romantických vzťahoch, čo ťa blokuje od vzťahu, po akom túžiš a ako si zlepšiť šance pri zoznamovaní. 

Odhaľ svoj "profil lásky".

Kedy viesť takýto rozhovor

Je to individuálne. Tu neplatí nejaká lehota, po akom čase spoločného chodenia sa máš muža pýtať na to, ako vidí váš vzťah.

Je to vždy závislé od toho, kedy ty cítiš, že potrebuješ túto informáciu. A zároveň si musíš uvedomiť, že skutočne toto je muž, s ktorým by si chcela fungovať a s ktorým si vieš predstaviť svoju budúcnosť.

Jednoznačne však nie je dobré, aby si tému otázku vzťahu a  či ten muž chce vzťah, dávala mužovi na prvom rande .

Prečo je takýto rozhovor vo vzťahu veľmi dôležitý

  • V prvom rade je to preto, aby si mala jasno v tom, čo môžeš očakávať od tohto muža a od vzťahu s ním. 
  • Zároveň chrániš samu seba.
  • Vieš, čo máš urobiť, keď od neho dostaneš takú odpoveď,  ktorá nie je v súlade s tým, čo chceš ty.
  • Nemárniš mesiace svojho života s niekým, kto chce niečo úplne iné, ako chceš ty.  

Ľudia všeobecne, teda nielen ženy, sa vyhýbajú konverzáciám, ktoré sú ťažké a ktorých sa obávajú. Myslia si, že všetko sa časom utrasie samé. Pokiaľ sa aj ty vyhýbaš takémuto rozhovoru, tak sa ti môže stať, že budeš investovať do vzťahu, ktorý nemá žiadnu budúcnosť. Čím skôr zistíš, kde vo vzťahu stojíš a kam váš vzťah smeruje, tým skôr sa uchrániš od sklamania, pokiaľ nechcete obaja to isté.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>