Ako nestratiť seba vo vzťahu a zostať sama sebou

Vždy bolo pre teba dôležité zostať sama sebou. Mať svoj život, svoju nezávislosť, stáť si za sebou v každej situácii. Sebavedomo si kráčala svojím single životom, sebavedomo si vkročila do vzťahu s ním. Dnes sa však pozeráš sa seba a pýtaš sa "Kto vlastne som?". Netušíš, ako a kedy sa to stalo, no ženu, akou si bola, nevieš nájsť. Získala si síce vzťah, no stratila si v ňom seba. 

Vo videu sa dozvieš, čo znamená stratiť seba vo vzťahu, a čo robiť, aby si sa nedostala do takejto situácie.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Si sebavedomá, nezávislá, no vo vzťahu sa to zmení.  Tendenciu stratiť sa vo vzťahu mávajú hlavne ženy, hoci sa to môže stať aj mužom.

Všetko sa deje pomaly a často prostredníctvom malých kompromisov, ktoré robíme z lásky k partnerovi.

Na začiatku vzťahu je normálne, že chceme tráviť spolu čo najviac času. V tomto období venujeme celú našu pozornosť novému človeku, menej času trávime preto s priateľmi, s rodinou. Do pozadia sa dostávajú aj naše záujmy. Na prvom mieste je nový vzťah.

Vzťah sa však postupne vyvíja a mení sa aj správanie partnerov. 

Zrazu si uvedomíš svoju nespokojnosť, že tvoje potreby nie sú napĺňané a že všetko vo vzťahu sa točí okolo partnera.

A ty si vtedy kladieš otázku: "A čo ja?" 

Nevieš, ako sa ti to stalo, no už nie si tou sebavedomou, nezávislou ženou, ale ženou, ktorá sa zriekla veľkej časti vecí, ktoré boli pre teba dôležité, ale aj ľudí, ktorí boli súčasťou tvojho života.

Získala si síce vzťah, no na druhej strane si v ňom stratila seba. 

Prečo strácame seba vo vzťahu

1. Vzory, ktoré poznáme

Preberáš modely správania, aké si zažila alebo si videla vo svojom okolí. Ak si napríklad videla, že ženy v tvojej rodine sa obetovali pre rodinu, berieš to ako normálne, že dobrá partnerka podriadi svoj život partnerovi a vzťahu. Je to tvoja predstava, že takto sa prejavuje láska, že takto má vzťah fungovať.

2. Vytváraš si závislosť od partnera

Ak máš tendenciu vytvárať si závislosť od partnera, považuješ vzťah za to najdôležitejšie vo svojom živote.

Robíš všetko pre to, aby bol partner spokojný, a povyšuješ jeho potreby nad svoje. Nekomunikuješ o tom, čo chceš a potrebuješ ty. Preberáš jeho názory. Toleruješ od neho akékoľvek správanie.

Dobrovoľne sa zriekaš svojich spojení s inými ľuďmi a sústredíš sa len na partnera. Očakávaš pri tom, že ti stačí to, čo ti dá on.

Jeden človek však nemôže suplovať to, čo ti bežne dávajú ľudia, ktorí boli súčasťou tvojho života. Každý vzťah je iný a napĺňa naše rozličné potreby.

V takomto prípade je na mieste otázka, či ťa robí takýto prístup k partnerovi šťastnou.

Možno nejaký čas áno. No vzdávanie sa seba, hoci aj z lásky, vedie časom k pocitu nespokojnosti, k strate sebaúcty, ako aj k obviňovaniu, kto za daný stav môže.

Ženy si potom hovoria: "Veď ja som preňho urobila toto a hento..." a cítia sa ako obete nevďačných mužov. No nevedia, že sa dobrovoľne rozhodli takto konať, a týmto to celé začalo - robením vecí, o ktoré ich nikto nežiadal.

3. Konáš na základe požiadavky partnera 

Niekedy sa môže tvoj partner snažiť presvedčiť ťa, že nepotrebuješ priateľov a návštevy známych alebo rodiny.

Ak ti muž povie niečo v tom zmysle, že ti stačí on alebo prečo ti nestačí on, treba sa viac sústrediť na to, čo od teba vlastne chce. Tiež ti môže dávať na výber, či chceš vzťah alebo ti ide o seba. Alebo sa ti dokonca vyhráža, že ťa opustí, ak sa nechceš podriadiť jeho požiadavkám.

Ak sa muž takto správa, ide o manipuláciu, ktorou sa snaží dotlačiť ťa k tomu, aby si sa vzdala toho, čo je pre teba dôležité. Takto sa správajú toxickí ľudia, napríklad ľudia s poruchami osobnosti.

Požiadavka iného človeka na to, aby si sa zriekla svojej identity, je snahou ovládať ťa a vlastniť. Prejavuje sa to aj tým, že ťa chce partner kontrolovať. Chce kontrolovať, čo robíš,  kam ideš, s kým sa stretneš.

V takomto prípade nejde o zdravú lásku. Ak sa máš vzdať seba a nemáš pravidelne udržiavať vzťahy s inými ľuďmi, je to nezdravé a je to veľký varovný signál.

Signály, že strácaš vo vzťahu samu seba

1. Zriekaš sa toho, čo ti robilo radosť

Prvým signálom je, že sa zriekaš toho, čo si robila, keď si bola single. Čo ti robilo radosť. Čo bolo pre teba dôležité.

Si vo vzťahu spokojná a jeho udržiavanie je pre teba to najdôležitejšie. Aby si mohla byť čo najviac s partnerom, prestávaš sa venovať svojim záľubám, hoci doteraz boli súčasťou tvojho života.

2. Obmedzuješ kontakt s rodinou a s priateľmi

Svoj čas venuješ partnerovi, a preto redukuješ čas strávený s ľuďmi, ktorí sú súčasťou tvojho života.

Hoci máš pocit, že partner ich nahradí a že ti je s ním dobre, za žiadnych okolností nemôže nahradiť týchto ľudí.  Preto je dôležité, aby si naďalej udržiavala svoj spoločenský život aj mimo vzťahu.

3. Nikam nejdeš bez partnera

Do spoločnosti a na všetky akcie chodíš už len s partnerom. Tam, kde si kedysi chodila s priateľmi, teraz chodíš len s ním. Ak by s tebou nešiel, radšej nejdeš ani ty. Priveľmi si sa naňho naviazala a to môže byť často problém vo vzťahu, pretože strácaš takto aj jeho záujem a jeho rešpekt.

4. Strácaš svoju nezávislosť

Vo všetkom sa začneš prispôsobovať partnerovi. Jeho potrebám. Jeho rozvrhu. Jeho názorom a požiadavkám, no svoje potreby potláčaš.

Nekonáš samostatne na základe vlastného uváženia, vlastného rozhodnutia, ale necháš rozhodovať o všetkom svojho partnera.

5. Akceptuješ jeho nevhodné správanie

Tvoja túžba udržať si partnera a udržať si vzťah vedie k tomu, že si nevšímaš alebo zámerne prehliadaš jeho správanie.

Nekomunikuješ s ním o tom, čo akceptuješ a čo neakceptuješ. Radšej posúvaš svoje hranice.

6. Priveľa dávaš a robíš všetko preňho (no toto isté od neho nedostávaš)

On vie, že ťa má. Udomácnil sa vo vzťahu a berie ťa už ako niečo samozrejmé. To spôsobuje jeho pasivitu a neochotu robiť niečo viac pre teba. Napriek tomu však ty zostávaš s ním a stále sa usiluješ. Takéto správanie berieš ako normálne, lebo si si naň zvykla.

Ako nestratiť seba vo vzťahu 

  1. Nastav si svoje hranice už na začiatku vzťahu. 
  2. Nerob všetko podľa toho, ako chce tvoj partner. 
  3. Nesnaž sa byť za každú cenu takou ženou, akú chce on. 
  4. Neustupuj zo svojich štandardov len preto, že máš strach z konfliktu, konfrontácie a z odmietnutia. Len takto zistíš, či ste s partnerom kompatibilní, a ak nie, je to pozitívne zistenie, pretože vidíš, že nie je pre teba vhodným partnerom. 
  5. Udržiavaj si vzťahy s inými ľuďmi a pravidelne si plánuj čas s nimi bez partnera. Rovnako je potrebné, aby mal aj partner priestor bez teba. Len tak sa udrží rovnováha vo vašom vzťahu a zároveň si budete viac vzácni.
  6. Venuj sa aktivitám, ktoré ťa bavia, a ľuďom, na ktorých ti záleží.
  7. Ak si niekde bez partnera, nesnaž sa byť s ním po celý čas v kontakte. Každý z vás je samostatnou osobnosťou a keď túžiš po zdravom vzťahu, musí byť medzi vami dôvera. Čas odlúčenia slúži na to, aby ste sa vracali k sebe s novými zážitkami a uvedomovali si, čo pre seba znamenáte.
  8. Neklaď potreby partnera na prvé miesto, ale sleduj aj svoje vlastné potreby. Je pochopiteľné, že vo vzťahu berieme vždy ohľad na partnera a správame sa ináč, ako keď sme boli single. Dôležité však je, aby si vo svojom živote udržala to, čo je pre teba dôležité, aby si poznala svoje hodnoty a nezriekala sa ich.
  9. Zostaň v kontakte s priateľmi a s rodinou, pretože tvoja úloha v živote nie je len tá, že si partnerka, ale si zároveň aj dcéra, vnučka, kamarátka, kolegyňa, sestra. A pri každej tejto úlohe máš vytvorené vzťahy s ľuďmi, ktorí sú pre teba dôležití. Vzťah s partnerom, nech je akýkoľvek dobrý, ich nedokáže nahradiť.
  10. Naďalej riaď svoj život. Ty musíš vedieť, čo chceš, čo potrebuješ, čo je pre teba zásadné, aby si bola spokojná a šťastná.

Stratiť seba vo vzťahu môžeš z lásky, ale aj zo strachu. V oboch prípadoch je to preto, lebo je pre teba dôležitejší partner, ako si ty. Cena, akú za udržanie takéhoto vzťahu platíš, je však príliš vysoká. Platíš totiž stratou svojho JA.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>