Žiarlivý partner Ako sa brániť pred jeho útokmi

Zasa ďalší jeho žiarlivostný výstup... Vraj žiarli preto, lebo ťa miluje. Chvíľu si tomu aj verila, no po nespočetných hádkach a nedorozumeniach už nemáš dosť síl. Žiarlivý partner a jeho prejavy žiarlivosti postupne ničia váš vzťah. 

V snahe o udržanie pokoja vo vzťahu mu neustále ustupuješ, no jeho bezdôvodná žiarlivosť vždy zaútočí na teba v inej forme.

V dnešnom videu sa dozvieš, kedy sa žiarlivosť vo vzťahu stáva vážnym problémom, ako sa brániť pred jeho obviňovaním, ale aj to, aké prejavy žiarlivosti treba brať ako varovné signály.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

Prepis videa

Žiarlivosť je emócia, ktorú pozná takmer každý z nás, pretože sa bežne vyskytuje v partnerských vzťahoch. Žiaľ, málokto si uvedomuje, že je to jedna z najnebezpečnejších emócií, ktorá môže viesť až k zničeniu vzťahu. 

Hoci sa často hovorí, že kto nežiarli, ten nemiluje, v skutočnosti žiarlivosť nevzniká z lásky, ale zo strachu a neistoty.

Partner, ktorý žiarli, si vytvára v hlave určité myšlienky, určité predstavy, ktorým verí.

Spúšťače žiarlivosti

Žiarlivosť u partnera môže byť spustená rôznymi faktormi. Môžu to byť napríklad:

reálne situácie

Ide o situácie, ktoré sa v bežnom živote vyskytujú. Je to napríklad vtedy, keď ti nejaký muž venuje pozornosť, ktorá je nadštandardná. A vtedy sa tvoj partner cíti ohrozený.

Takisto to môže byť v takej situácii, keď ty sama chceš vyvolať v partnerovi, aby viacej na teba žiarlil, a preto sa začneš správať možno viacej familiárne k iným mužom alebo možno viacej flirtuješ s nejakým iným mužom.

Takúto situáciu si však sama uvedomuješ. Vieš, že sa takto správaš, že vlastne vyvolávaš túto žiarlivosť v partnerovi.

A vieš, že jeho žiarlivosť je opodstatnená, že má na ňu určitý dôvod.

Predstavy a myšlienky nezaložené na skutočnosti

Úplne iná situácia však nastáva vtedy, keď partner žiarli bezdôvodne.

Keď sa nestalo absolútne nič. Nič si nespravila, no napriek tomu on ťa začne upodozrievať, on ťa začne obviňovať a všetko sa to deje len na základe toho, že on si niečo vymyslí, on si niečo predstavuje. A týmto všetkým svojim predstavám, ktoré vznikajú v jeho hlave, skutočne aj uverí.

Príčiny bezdôvodnej žiarlivosti

Traumy z minulosti

Ak partner žiarli bezdôvodne, tak táto situácia je vyvolaná tým, že zažil niečo negatívne v predchádzajúcich vzťahoch (napríklad to bola nevera jeho ex-partnerky, môže to byť však aj nevera, ktorá sa vyskytla vo vzťahu jeho rodičov).

V tomto prípade má partner nielen problémy s tým, že je žiarlivý, ale má problémy aj dôverovať.

Má problémy veriť práve preto, že si ťa stotožňuje napríklad s jeho ex-partnerkou, ktorá ho podviedla, a toto isté očakáva aj od teba. Pretože neverí, že ty sa budeš správať ináč.

A bez ohľadu na to, že ty sa k nemu správaš úplne férovo, že sa snažíš, aby ten váš vzťah bol postavený na absolútnej dôvere, tak on ti nedokáže veriť. Pretože stále ho zožierajú pochybnosti. Stále čaká, kedy sa niečo takéto stane.

V takomto prípade je veľmi ťažké partnera presvedčiť o opaku, napriek tomu, že sa o to budeš snažiť. 

Partner má totiž problémy oddeliť minulosť od prítomnosti. To znamená, že všetky tie situácie, ktoré sa stali v minulosti, všetky tie negatívne traumy, ktoré si nesie až doteraz, stále nemá vyliečené. 

Stále sa nad nimi nedokázal povzniesť a úplne ich prenáša do toho vášho súčasného vzťahu.

Jeho neistota

Druhým dôvodom, prečo sa partner správa k tebe žiarlivo bezdôvodne, môže byť, keď sa cíti neistý. Keď sa necíti dosť dobrý.

Pretože on sa porovnáva s inými mužmi a má pocit, že nie je dostatočne dobrý, že si ťa nezaslúži. A z tohto porovnania on vždy vychádza ako ten slabší. Ako ten horší.

A v tom prípade si on stále projektuje v hlave predstavy, že "čo ak".

Čo ak stretne niekoho, kto bude možno atraktívnejší. Bude možno lepšie finančne zabezpečený. Bude mať lepšiu kariéru. Bude schopný sa o ňu postarať lepšie, ako sa viem postarať ja. 

Práve v takejto situácii tohto muža neustále zhrýzajú tieto jeho vlastné neistoty a túto svoju neistotu prenáša na teba práve tým, že ťa neustále obviňuje a neustále ťa podozrieva z toho, že robíš niečo, čo je vlastne len vymyslené v jeho predstavách.

Prajavy žiarlivosti

Prejavy žiarlivosti partnera, ktoré sú už za hranicou normálnosti, vedú jednoznačne k tomu, aby ťa partner ovládal, aby ťa manipuloval a aby ťa kontroloval. 

Partner, ktorý sa správa žiarlivo, ti napríklad nechce dovoliť, aby si sa stretávala s priateľmi. A ak chceš niekam ísť bez neho, tak v tom momente je schopný sa uraziť alebo ti vyrobí nejakú nepríjemnú scénu.

Takýto človek je schopný ťa neustále kontrolovať. Veľmi často ti telefonuje. Píše ti správy. A pokiaľ ihneď neodpovedáš, tak je veľmi z toho nervózny, podráždený alebo dokonca tiež vyprovokuje nejakú hádku.

Chce napríklad detailné informácie o tvojom dni. Kontroluje, kedy si prišla z práce, lebo vie, že o koľkej by si mala prísť. A pokiaľ prídeš neskôr, tak začne vyšetrovať, že kde si sa zdržala. S kým si bola. Prečo si tam išla. Prečo si sa trebárs neozvala.

Často neschvaľuje tvojich priateľov. Nemá rád, ani keď sa stretávaš s rodinou, a má tendenciu ťa izolovať od ľudí, ktorých máš rada a ktorí majú radi teba.

Takisto sa môže stať, že chce, aby si prestala robiť veci, ktoré máš rada.

Existujú aj prípady, keď partner tlačí na to, aby si zmenila prácu. Napríklad keď pracuješ niekde, kde si v čisto mužskom kolektíve, tak jemu to veľmi prekáža. A vtedy vyslovene tlačí na teba, aby si išla do úplne iného kolektívu. Prípadne sa rozhodne, že chce, aby si dokonca ani nepracovala, pokiaľ má finančné prostriedky dostatočné a vie sa o teba postarať.

Hovorí ti napríklad, že:

"Žiarlim na teba práve preto, že ťa milujem" alebo 

"Keby si sa takto nesprávala, tak ja by som nežiaril" alebo 

"Keď sa rozprávaš trebárs s kolegom z práce, tak ja žiarlim, takže ty môžeš za to, že žiarlim".

V konečnom dôsledku, neustále ťa obviňuje z toho, že on žiarli len preto, lebo ty robíš niečo zle. Hádže vinu na teba a toto všetko potom vedie k neustálym hádkam, k neustálemu nepokoju vo vašom vzťahu. 

Toto jeho správanie je zamerané na to, aby si sa ty cítila vinná. Aby si ty zneistela, lebo akonáhle sa ty cítiš neistá, tak v tom momente on má pocit, že je istejší a má nad tebou určitú prevahu. 

Chyba, ktorej sa treba vyhnúť

Ak tomuto uveríš, tak mu začneš ustupovať.

  • Trebárs sa začneš zriekať vecí, ktoré si mala rada.
  • Alebo možno budeš pokračovať v tom, že sa budeš neustále        venovať svojim záľubám a koníčkom. Budeš sa stretávať so svojimi priateľmi, ale nebudeš mať z toho radosť. Pretože v tom momente, keď trebárs ideš do tej posilky, tak cítiš vinu. Cítiš, že sa nesprávaš vhodne k svojmu partnerovi. Cítiš, že ho zraňuješ. 

V takomto prípade si však treba uvedomiť jednu veľmi zásadnú a dôležitú vec

Pokiaľ ty prestaneš robiť veci, ktoré sú alebo boli pre teba veľmi dôležité, a robíš to len preto, aby bol pokoj vo vašom vzťahu, dávaš partnerovi odmenu

Je to odmena za to, že on sa takto správal.

Odmena za to, že ti robil scény.

Odmena za to, že ťa obviňoval.

Odmena za to, že ti neveril.

Odmena za to, že neustále vytvára drámu a konflikty vo vašom vzťahu.

Dávaš mu do rúk nástroj, ktorý bude proti tebe používať neustále. 

Vždy, keď sa bude cítiť neistý. Vždy, keď bude cítiť, že nie je dostatočne dobrý. Že si ťa nezaslúži. Tak vždycky príde s niečim novým.

Takže nemysli si, že tým to úplne skončí. Pretože on si opäť nájde nejaký dôvod, aby vyvolal žiarlivostnú  scénu.

Čo teda robiť v takejto situácii? 

Obyčajne reagujeme tak, že sa začneme brániť. Začneme mu vysvetľovať, že to, čo on hovorí, z čoho nás obviňuje, nie je vôbec pravda. Nezakladá sa to na žiadnej realite.

Ale týmto spôsobom absolútne nedosiahneme nič.

  • Takže ak práve takto sa zvykneš správať, tak jednoznačne, neobhajuj sa. Nesnaž sa nejakým spôsobom ukázať, že to, z čoho ťa obviňuje, nie je pravda.

Pretože on to aj tak nepočúva. Pretože jeho zámerom je nájsť dôkazy, nech sú akékoľvek vymyslené. On sa chytí hocičoho len preto, aby ťa utvrdil v tom, že si spravila niečo, z čoho ťa obviňuje.

  • Jednoznačne mu neustupuj.
  • Treba veľmi razantne vystúpiť voči takémuto správaniu a nezriekať sa vecí, ktoré máš rada.

Ale mu povedať asi niečo v takomto zmysle:

"Ak sa budeš ku mne takto správať, tak bude veľmi ťažké, aby som ťa milovala tak, ako ťa milujem dnes.

To, čo mi hovoríš, sa nezakladá na žiadnej realite, a ja preto nemám žiadny dôvod, aby som ti dokazovala nejaký opak. Sú to len tvoje neistoty a strachy, ktoré si musíš poriešiť sám.

No a pokiaľ si neporiešiš a budeš sa neustále takto správať ku mne, tak myslím, že toto všetko bude viesť až k tomu, že úplne zničíš náš vzťah."

Reakciu partnera nevieš ovplyvniť.

No pokiaľ si partner sám neuvedomí, že má vážny problém, a nebude chcieť ho v žiadnom prípade riešiť, v tom prípade je úplne zbytočné, ak sa budeš snažiť mu pomáhať.

Pretože táto situácia sa bude neustále opakovať a bude ťa úplne ničiť tak, ako sa bude postupne ničiť váš vzťah.

V tomto prípade máš jednu jedinú možnosť. Čo najrýchlejšie z tohto vzťahu odísť. A to bez ohľadu na to, že či ho miluješ alebo nie.

Pretože aj keď ho veľmi miluješ, tak nie si schopná mu pomôcť.

Žiarlivosť zatemňuje rozum. Človek, ktorý žiarli, nie je schopný vidieť to, čo skutočne existuje, a verí tomu, čo existuje len v jeho predstavách. A výsledkom nie je to, že udrží lásku, ale jednoznačne, že ju zničí. 

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

© Dana


Autor fotky: Vera Arsic na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>