Si vo vzťahu, no niekdy máš pochybnosti, že so správnym človekom. Hoci ho miluješ a chceš byť s ním, tento vzťah v tebe vyvoláva neistotu, pochybnosti, potrebu stále niečo partnerovi dokazovať. Hoci sú chvíle radosti a pohody stále častejšie pretkávané konfliktmi, stále zatváraš oči a hovoríš si, že takto to vo vzťahoch chodí.
Vo videu nájdeš 6 otázok, ktoré ti pomôžu pozrieť sa reálne sa tvoj vzťah. Sú však určené len pre tých, ktorí majú záujem o budovanie dlhodobého kvalitného monogamného vzťahu.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Naozaj je tento človek pre mňa vhodný? Určite ho miluješ, ale napriek tomu je potrebné vedieť, že či je to naozaj človek, ktorý je vhodný pre budovanie dlhodobého vzťahu s tebou.
Práve preto v dnešnom videu prinášam 6 otázok, ktoré si môžeš položiť a ktoré ti prinesú viac jasna do tejto problematiky.
Pre nikoho z nás nie je príjemné si priznať, že sme vo vzťahu s človekom, ktorý pre nás nie je ten správny.
Že to nie je človek, ktorý je pre nás vhodný, a to napriek tomu, že ho milujeme, že nás veľmi priťahuje, že má veľa pozitívnych vlastností.
Napriek tomuto všetkému to totiž nemusí byť človek, ktorý sa k nám hodí a s ktorým dokážeme budovať zdravý kvalitný vzťah, po akom túžime.
Práve preto je potrebné sa pozrieť na túto problematiku hlbšie a na základe šiestich otázok, ktoré sa dozvieš v tomto videu, si môžeš urobiť malú analýzu a pokiaľ ťa to zaujíma ešte viac, tak si pozri video Si vo vzťahu s nesprávnym človekom?, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov.
Otázky
Dokážem byť v tomto vzťahu sama sebou?
A v tomto prípade sama sebou neznamená žiadne klišé, ale je to vyjadrenie, že vo vašom vzťahu sa cítiš tak bezpečne, že sa nemusíš na nič hrať, že nemusíš skrývať žiadne svoje slabosti, o ktorých si myslíš, že by odradili tohto partnera, ale práve naopak.
Nebojíš sa ukázať, aká naozaj si. Ukážeš aj svoje slabé stránky, svoje neistoty, strachy bez obáv, že to partner prijme negatívne, pretože vieš, že ťa akceptuje presne takú, aká si. S tvojimi pozitívami, ale aj s negatívami.
Práve preto dokážeš v tomto vzťahu otvorene a jasne komunikovať o všetkom - o svojich potrebách, neistotách, pochybnostiach.
Vieš, že sa to nikdy nestretne s tým, že ťa partner bude odsudzovať, znevažovať, kritizovať.
Je môj partner prvý človek, za ktorým idem, keď sa mi darí, ale aj keď sa mi nedarí?
Znamená to, či sa dokážeš svojmu partnerovi úprimne zdôveriť so všetkým. So všetkými svojimi neistotami, strachmi, radosťami, plánmi, nádejami, snami.
Pretože v partnerskom vzťahu by mal byť partner ten prvý človek, na ktorého sa obrátiš vo chvíľach, keď ti je fajn, keď sa cítiš veľmi dobre, keď cítiš radosť, keď cítiš eufóriu, keď sa ti niečo podarí.
Toto všetko chceš s ním zdieľať. Chceš svoju radosť preniesť aj naňho.
Ale zároveň tvoj partner má byť človek, za ktorým ideš aj vo chvíľach, keď sa ti nedarí, keď ti niektoré veci nevyjdú, keď sa cítiš nešťastná, keď sa necítiš dobre.
Práve vtedy prichádzaš za ním, pretože vieš, že uňho nájdeš podporu, že ťa vypočuje a dá ti silu, aby si riešila tie veci, ktoré sa v tvojom živote práve teraz vyskytli a ktoré spôsobujú, že sa necítiš dobre.
Ak vo svojom vzťahu necítiš to, že partner je ten prvý človek, ktorému sa zdôveruješ so všetkým, pretože si myslíš, že u neho nenájdeš pochopenie a podporu, tak treba uvažovať, či je toto skutočne ten človek, do ktorého by si mala investovať svoje city a svoj čas.
Ako často mávame konflikty a ako ich spolu riešime?
Je úplne normálne, že v každom vzťahu sa vyskytnú situácie, keď nesúhlasíme, keď máme rôzne názory na tú istú vec, keď chceme priniesť úplne iné riešenie danej veci a práve preto medzi nami vzniká konflikt, určitý nesúlad.
A práve tu je veľmi dôležité si uvedomiť, ako často tieto konflikty medzi vami vznikajú, pretože akonáhle vznikajú tieto konflikty medzi vami veľmi často a vyúsťujú do hádok, do drámy vo vašom vzťahu, znamená to, že nie ste kompatibilní, pretože podľa všetkého máte úplne iné predstavy o vašom živote, o vašom životnom štýle, o veciach, ktoré sú pre vás oboch dôležité.
Druhá vec, na ktorú sa treba pri konflikte zamerať, je aj to, ako konflikt medzi vami prebieha, ako sa snažíte riešiť nesúlad medzi vami.
Môže sa stať, že sa snažíte riešiť daný problém a efektívne nájsť spôsob, aby ste boli obaja spokojní, aby ste našli nejaký kompromis, ktorý vyhovuje obidvom stranám.
Ale môže sa stať aj to, že namiesto toho, aby ste hľadali kompromis, tak si prestávate všímať daný problém a zrazu sa snažíte jeden nad druhým vyhrať.
A čo sa vtedy stane? Už nie sme tím, pretože v tomto prípade už chcete ukázať, že ja mám pravdu a partner pravdu nemá.
Najhoršie však je, ak začneme útočiť na určité slabé miesta svojho partnera. Možno mu začnetme pripomínať nejaké chyby, ktoré urobil v minulosti, alebo mu pripomíname nejaké situácie, na ktoré nie je hrdý a s ktorými sa nám zdôveril.
Robíme to preto, aby sme ho zneistili, aby sme ho zahanbili a práve toto sú naše zbrane, ktorými útočíme na nášho partnera.
Tu si treba uvedomiť, že partner, ktorý ťa miluje, sa nikdy nezníži k tomu, aby ťa zámerne zraňoval, pretože ak ťa tvoj partner zámerne zraňuje, niečo vo vzťahu a v tej láske, o ktorej ťa on presviedča, nie je v poriadku.
Dokážem podporovať môjho partnera vo chvíľach, keď ma najviac potrebuje?
Toto je veľmi ťažká otázka. Je však potrebné si ju položiť, pretože vzťah je o záväzku voči druhému človeku.
To znamená, že ja sa viažem k tomuto človeku a chcem byť s ním. Chcem ho podporovať. Chcem mu ukázať, že mi na ňom záleží nielen v tých chvíľach, keď je všetko fajn, keď sa spolu cítime krásne, keď sa smejeme a keď sa nám v živote darí a všetko nám vychádza.
Ale že ja som tu pre neho, aj keď sa veci nedaria. Dokonca aj vtedy, keď životné situácie zostanú veľmi, veľmi ťažké.
Napríklad keď do vášho vzťahu príde ťažká choroba, autonehoda, ťažký úraz a zrazu zistíš, že tvoj partner ťa veľmi potrebuje (oveľa viac, ako kedykoľvek predtým), pretože už nie je schopný fungovať sám bez pomoci, pretože jeho situácia sa úplne zmenila.
Aj toto sa totiž v živote stáva a práve preto si treba položiť otázku: Keby sa toto stalo, dokážem zostať vo vzťahu ďalej s týmto človekom? Dokážem robiť preňho príliš veľa vecí bez toho, aby som čakala, že niečo dostanem naspäť?
Dokážem plne akceptovať môjho partnera bez toho, aby som mala potrebu ho meniť?
Vo vzťahoch sa stáva aj to, že na začiatku postrehneme nejaké chyby, vlastnosti či zvyky, ktoré sa nám na partnerovi nepáčia, ale napriek tomu si hovoríme, že: "Ale veď mne to nevadí."
Neskôr sa nám však môže stať, že práve táto vlastnosť, zvyk či charakteristika nám môže vadiť a môže spôsobiť dokonca to, že zapríčiní rozpad vzťahu.
Práve preto je potrebné si uvedomiť, aké vlastnosti, zvyky partnera ti na ňom prekážajú, ktoré môžu spôsobovať vo vzťahu vážny problém. Treba pri tom vychádzať z toho, ako poznáš seba, čo je pre teba dôležité, čo očakávaš od partnera, od partnerstva a čo v žiadnom prípade netoleruješ.
Pretože ak začneš zatvárať oči nad tým, že sú tam veci, ktoré nechceš tolerovať, ale aby si tohto človeka nestratila, tak ich toleruješ už na začiatku a myslíš si, že: "Veď on sa časom zmení alebo ja ho zmením.", tak tu je veľký problém, ktorý prakticky už na začiatku vidíš, ale ho ignoruješ.
Práve preto je potrebné vždy vychádzať z toho, že človeka, ktorého si vyberáš, musíš akceptovať presne takého, aký je.
Bez toho, aby si ho chcela meniť a aby si vstupovala do vzťahu s ním na základe nejakej svojej nádeje, že sa to raz poddá, že partner si niečo uvedomí a že sa zmení. Pretože práve toto spôsobuje veľké problémy vo vzťahu neskôr.
Ako sa cítim v tomto vzťahu? Ako sa cítim s týmto partnerom?
Cítiš sa spokojná? Cítiš sa šťastná? Cítiš sa naplnená?
Alebo sa cítiš nevypočutá. Cítiš, že sa partner nezaujíma o tvoje problémy. Cítiš sa nepochopená. Cítiš sa osamelá.
Toto všetko ti hovorí, aký tento vzťah je a či tvoj partner a ty dokážete spolu budovať taký vzťah, po akom túžite.
Treba počúvať svoju intuíciu.
Treba počúvať svoje pocity, pretože rozumom a logicky si chceme veľmi veľa vecí zdôvodňovať a presviedčať sami seba, že to tak nie je.
Ale naše pocity nám jasne hovoria, ako to naozaj je.
Veľmi dôležitým barometrom je aj to, aké pocity ohľadom seba vyvoláva v tebe tvoj partner.
Ak partner v tebe neustále vyvoláva pocity, že nie si dosť dobrá, že ty si vinná za všetky problémy vo vzťahu, že ty všetko kazíš, tak toto je veľký varovný signál a v žiadnom prípade by sa to nemalo diať v zdravom vzťahu.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Photo by Jason Yoder on Unsplash